Рішення № 90961201, 06.08.2020, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
06.08.2020
Номер справи
908/1229/20
Номер документу
90961201
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 5/81/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.08.2020 Справа № 908/1229/20

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі судового засідання Шельбуховій В.О., розглянувши матеріали справи

За позовом: Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, буд. 25; код ЄДРПОУ 00130926)

До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В; код ЄДРПОУ 41279924)

про стягнення 8 183,32 грн.,

За участю представників сторін:

Від позивача: Сарібекян Н.А., довіреність №39 від 01.01.2020 р.

Від відповідача: Козицький О.С., довіреність № б/н від 13.07.2020 р., провідний юрисконсульт

СУТНІСТЬ СПОРУ:

20.05.2020 р. до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж № 317/33 від 18.05.2020 р. (вх. № 1339/08-08/20 від 20.05.2020 р.) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" про стягнення 8 183,32 грн.

20.05.2020 р. автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу №908/1229/20 розподілено судді Проскурякову К.В.

Ухвалою суду від 22.05.2020 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/1229/20 в порядку спрощеного позовного провадження, присвоєно справі номер провадження - 5/81/20, перше судове засідання з розгляду справи по суті у спрощеному позовному провадженні призначено на 22.06.2020 р. з повідомленням (викликом) сторін. Явку представників сторін визнано обов`язковою.

Ухвалою від 22.06.2020 р. у зв`язку з прийняттям КМУ постанови «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 211 від 11.03.2020 р., якою на території України запроваджено карантин, продовжено процесуальний строк розгляду справи №908/1229/20 по суті до 31.08.2020 р., оголошено перерву у судовому засіданні до 22.07.2020 р. з повідомленням (викликом) сторін. Явку представників сторін визнано обов`язковою.

В судовому засіданні 22.07.2020 р. оголошено перерву до 04.08.2020 р. Ухвалою від 04.08.2020 р. оголошено перерву у судовому засіданні до 06.08.2020 р. з повідомленням (викликом) сторін. Явку представників сторін визнано обов`язковою.

В судовому засіданні 06.08.2020 р. судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, судові засідання здійснювалось із застосуванням технічних засобів фіксації судового процесу на комплексі «Акорд».

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, пояснивши, що між ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж та ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» укладено договір про постачання електричної енергії №14418 від 01.11.2017 р. 30.01.2019 р. при здійсненні технічної перевірки електроустановки відповідача, позивач виявив порушення вимог п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку. Підключення виконано відкрито по мережі 0,22 кВ алюмінієвим дротом, перетином 2,5 кв.мм з поверхового розподільчого щіта на I поверсі II під`їзду. Порушення було виявлено під час технічної перевірки. Зазначене порушення зафіксовано актом про порушення ПРРЕЕ від 30.01.2019 р. №00001356. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ енергопостачальник прийняв рішення про застосування до споживача оперативно-господарської санкції шляхом здійснення розрахунку недоврахованої електричної енергії по цьому акту за період з 30.10.2018 р. по 30.01.2019 р. (92 дня) у розмірі 4152 кВт.год. на загальну суму 8 183,32 грн., що оформлено протоколом від 08.08.2019.

На підставі викладеного, посилаючись на ст. ст. 174, 175, 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 15, 16, 526, 530, 610, 611, 612, 629 Цивільного кодексу України, п.п. 1.1.2, 2.1.6, 2.3.4, 5.1.1, 5.5.5, 8.2.4-8.2.7 ПКЕЕ, п. 2.9 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, яка затверджена постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. №562., позивач просить суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 06.08.2020 р. підтримав доводи, викладені у відзиві на позовну заяву від 20.07.2020 р. за вих. №20/07/20/0 пояснивши, що ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" є лише управителем, а не балансоутримувачем будинку, та виступає від імені співвласників житлового будинку. У зв`язку з цим відповідач вважає, що відповідальність за стан електроустановок будинку несуть співвласники цього будинку, які є споживачами електричної енергії, що поставляється до будинку. Крім того, відповідач зауважив, що позивачем не надано всіх додатків до договору про постачання електричної енергії №14418, зокрема додатків №8 та №9 "Акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін", які зазначені в п. 9.1 договору. Також позивач не надав доказів приєднання відповідача до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Крім того, на думку відповідача, акт про порушення №00001356 від 30.01.2019 р. не може вважатися дійсним в силу норми п. 8.2.5 ПРРЕЕ та засвідчувати обставини, які зафіксовані в ньому. Так, відповідач зауважує, що вказаний акт про порушення є неналежним доказом, оскільки підписаний ПАТ "Запоріжжяобленерго" як представником постачальника електричної енергії, яким позивач не є. На думку відповідача, позивач мав підписати акт як представник оператора системи розподілу. Зазначає, що з 01.01.2019 р. у позивача анульована ліцензія на постачання електричної енергії, а відносини позивача з відповідачем регулюються договором про розподіл електричної енергії, в якому позивач визначений оператором системи, а не постачальником електричної енергії. Акт про порушення підсипаний Деменко Е.М., але міститься зауваження про те, що ТОВ "Місто для людей Запоріжжя"не має доступу до закритих тамбурів, оскільки це приватна власність і саме порушник повинен нести відповідальність, а не відповідач. Також, текст Акту є неоднозначним, оскільки йдеться про порушення ПКЕЕ або ПКЕЕН, які вже втратили свою чинність, оскільки вступили в силу ПРРЕЕ. На дату складання Акту про порушення не вимірювався струм споживання. Для правильного розрахунку повинен був бути вимірюваний струм споживання, оскільки підключення є відкритим. В Додатку №1 Акта від 30.01.2019 р. дільниця самовільного підключення т. 5 зазначено Алюміній 2,5 мм2 та не вказано скількох жильних провід, а в Акті №00001356 зазначено Алюміній 2х2,2 мм2, що є грубою та суттєвою помилкою, оскільки ці дані беруться для розрахунку вартості недорахованої електричної енергії. У зв`язку з цим, на думку відповідача, вказаний акт про порушення не є дійсним та не може бути доказом у справі. На підстав викладеного, просить суд в задоволенні позову відмовити.

Представник позивача підтримав доводи, викладені у письмовій відповіді від 24.07.2020 р. за вих. №389/33 на відзив на позовну заяву пояснивши, що в розумінні пунктів 1.2 - 1.5, 1.7 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затверджені наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 02.02.2009 №13, відповідач як управитель будинку зобов`язаний забезпечувати належну експлуатацію та утримання будинку, а тому вважається споживачем електричної енергії. Відповідно до договору про постачання електричної енергії споживач зобов`язаний утримувати електроустановку в належному технічному стані та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов`язань. Щодо зауважень відповідача про те, що позивач не надав усіх додатків до цього договору та доказів приєднання відповідача до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, позивач зазначив, що на виконання вимог суду надіслав для приєднання до матеріалів справи та відповідачу зазначені документи. Крім того, у зв`язку зі зміною споживача згідно рішень ЗМР, позивачем переукладались договори про постачання електричної енергії з різним споживачами. Однак, технічна документація за спірним об`єктом не змінювались, тому є підтвердженими та такими, що відповідають дійсності. Щодо підписання акту про порушення позивачем як представником постачальника електричної енергії, а не оператором з розподілу електричної енергії, позивач зазначив, що акт складався на бланку старого зразка, однак таке формулювання не спростовує взаємовідносин сторін щодо розподілу електричної енергії в рамках відповідного договору. Крім того, зауважив, що позивач як оператор системи розподілу є правонаступником прав та обов`язків постачальника електричної енергії за договором про постачання електричної енергії. В Акті зазначено, що порушення виявлено в присутності представника відповідача, енергетика Деменка Є.М., який підписав Акт із зауваженнями. Зазначений Акт складено у двох примірниках, один з яких одержано представником відповідача в день складання Акта 30.01.2019 р. Позивач зазначив, що Акт складено з дотриманням норм чинного законодавства та факт виявленого порушення не спростовується запереченнями відповідача. З урахуванням викладеного, просить суд позов задовольнити.

Наявні матеріали справи дозволяють розглянути справу по суті.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, суд,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 01.11.2017 р. між Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (далі - Постачальник еклектичної енергії) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" від імені співвласників, керуючись укладеними договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, відповідно до додатку № 11 (далі - Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 14418, відповідно до п.1.1. якого Постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача згідно додатка № 5 з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу", а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 "Точки продажу електричної енергії споживачу" (п. 1 договору).

Відповідно до положень п. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 01.01.19 р. вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.

У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків, зокрема, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії.

Згідно з п. 2.1.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. (надалі - ПРРЕЕ) фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу е/енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу е/енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання е/енергії.

Згідно пунктів 1, 2 Постанови НКРЕКП № 1415 від 13.11.2018 р. «Про видачу ПАТ «Запоріжжяобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом» видано ПАТ «Запоріжжяобленерго» ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності та анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

Пунктом 4 зазначеної Постанови встановлено, що ця Постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.2019 р.

У пункті 2 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01.12.2018 р. шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії") на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

У пункті 6 Постанови № 312 зазначено, щодо укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.

Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Отже, твердження відповідача щодо того, що договір про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 р. втратив чинність і що позивач повинен керуватись лише договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є безпідставними.

Згідно з п. 4 Постанови № 312 у період з дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії до 01.12.2018 р. операторам системи розподілу укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР.

ОСР направляє поштовим відправленням споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Направлення такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо).

Згідно з п. 2.1.6 ПРРЕЕ фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Отже, з 01.01.2019 р. ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» приєднались до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу е/енергії (надалі - Договір про розподіл), який розміщено на офіційному сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго» і є у загальному доступі. Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 р. щодо індивідуальних характеристик об`єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно з п. 4 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018р. № 312.

Також, фактом приєднання до цього договору є надання відповідачем відомостей про обсяги споживання електричної енергії та оплата виставлених рахунків. Як вбачається з вищенаведеного, публічний договір про надання послуг з розподілу електричної енергії складений на базі договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 р., а отже обидва ці договори є чинними на момент складання акту про порушення ПРРЕЕ, за порушення обов`язків яких передбачена певна відповідальність.

Згідно з п. 6.2 Договору про розподіл, споживач зобов`язується: виконувати умови цього договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.

Такі ж самі норми містяться у договорі про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017р.

Згідно з п. 8.6 Договору про розподіл у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача, Споживач сплачує Оператору системи вартість недоврахованої електроенергії, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання.

Також, п. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначені наступні поняття:

п.п. 27) електрична мережа - сукупність електроустановок для передачі та/або розподілу електричної енергії;

п.п. 56) оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обгрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності;

п.п. 78) розподіл електричної енергії (далі - розподіл) - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок ОШВаШОІХІ Системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії;

п.п. 82) система розподілу електричної енергії (далі - система розподілу) -система ліній, допоміжного обладнання, обладнання для трансформації та перемикань, що використовується для розподілу електроенергії.

Отже, ПАТ «Запоріжжяобленерго», як власник електричних мереж, із затвердженням ПРРЕЕ (чинні з 11.06.2018р.) та Кодексу системи розподілу (чинний з 19.04.2018р.) проводить діяльність з розподілу електричної енергії, а саме, здійснює транспортування електричної енергії власними мережами до мереж Споживачів електричної енергії, що і здійснювалось товариством до впровадження нової моделі ринку електричної енергії в Україні.

Згідно з ч. 3статті 158 Закону України «Про ринок електричної енергії» Споживач зобов`язаний:

1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;

2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії;

3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ Споживач електричної енергії зобов`язаний:

1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);

2) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;

3) за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору;

4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;

5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;

9) невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання;

10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.

Позивач зазначив, що в період дії договорів про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2018 р. та надання послуг з розподілу електричної енергії № 14418 від 01.01.2019 р. відповідач безперебійно споживав електричну енергію та користувався послугами з розподілу електричної енергії відповідно.

Таким чином, сторонами правовідносин до 01.01.2019 р. та вже після 01.01.2019 р. так і залишились ПАТ «Запоріжжяобленерго» та ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», які керуються у своїй діяльності як договором про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017р., так і публічним договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

В додатку № 2 "Точки продажу електричної енергії споживачу" до договору зазначено, що точки продажу електричної енергії на електроустановки (об`єкти) вказані у додатку № 5 цього договору встановлюються на межі балансової належності електричних мереж споживача.

Відповідно до додатка № 5 "Точки продажу електричної енергії" до Договору електрична енергія поставлялась постачальником на об`єкти споживача (відповідача), серед яких зазначений об`єкт за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хортицьке шосе, 44-А.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформляється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або Методики, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) та за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та зикласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Ті ж самі норми містяться у п. 8.7 Договору про розподіл.

Судом встановлено, 30.01.2019 р. при здійсненні технічної перевірки електроустановки встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хортицьке шосе, 44-а, порушив: п. 5.5.5 ПРРЕЕ, підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії з порушення схеми обліку. Підключення виконано відкрито по мережі 0,22 кВ алюмінієвим дротом, перетином 2,5 кв.мм з поверхового розподільчого щіта на І поверсі II під`їзду. Порушення було виявлено під час технічної перевірки.

У зв`язку з виявленим порушенням, та відповідно до п.п. 2.3.4, 5.5.5, 8.2.4 ПРРЕЕ уповноваженими представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» складено акт про порушення ПРРЕЕ від 30.01.2019 р. за № 00001356.

Акт про порушення складався у присутності представника відповідача енергетика Деменка Є.М., який підписав акт про порушення «із зауваженнями»: ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» не має доступу до закритих тамбурів.

Другий екземпляр акту про порушення 30.01.2019 о. вручений особисто Деменку Є.М. про що свідчить його підпис на Акті та не заперечується відповідачем.

Згідно з п. 4.6 Методики в акті про порушення зазначаються всі необхідні для розрахунку згідно з вимогами цієї Методики параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:

- меж балансової належності;

- перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

- фазування приладу обліку на дату оформлення акта про порушення.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ відповідача 21.02.2019 р. було запрошено на засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії про, що зазначено в пункті 10 Акту.

21.02.2019 р. відбулося засідання комісії з розгляду акту про порушення, за відсутністю представника відповідача. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ позивачем було прийнято рішення про нарахування Споживачу вартості необлікованої електричної енергії за порушення ним ПРРЕЕ, а саме, затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту № 00001356 від 30.01.2019 р. у розмірі 4152 кВт.год. на суму 8 183,32 грн., що оформлено відповідним протоколом.

Другий екземпляр протоколу від 21.02.2019 р., розрахунок нарахувань та рахунок на оплату направлено на адресу ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» 27.02.2019 р., що підтверджується Реєстром відправлення від 27.02.2019 р., який міститься в матеріалах справи.

03.03.2019 р. уповноважений представник ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» отримав зазначені вище документи, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення від 27.02.2019 р.

Отже, вищезазначеним актом про порушення ПРРЕЕ підтверджено, що споживаючи електричну енергію та отримуючи послуги з розподілу, Споживачем було допущено порушення ПРРЕЕ, за яке умовами вищезазначених договорів передбачена відповідальність згідно чинного законодавства.

Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ встановлено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належить іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно (пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).

Згідно з п. 5.1.1 ПРРЕЕ, оператор системи має право: отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії та плату за перетікання реактивної електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України.

Згідно з п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач зобов`язаний: здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

В пункті 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергіє, затвердженої Постановою НКРЕ 04.05.2006 № 562 визначено, що Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог Правил та в разі виявлення таких порушень Правил.

Розрахунок недоврахованої електроенергії по Акту виконано згідно з п.п. 7 п. 2.1 Методики, яким передбачено нарахування у разі виявлення такого порушення, як підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку.

Положенням пункту 2.9 Методики встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1 Методики, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт год), розраховується за формулою (2.7) Методики, а саме:

W доб.с.п. = Рс.п. х t вик.с.п. (2.7)

де Рс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що визначається за формулою: у разі підключення до однієї фази

Рс.п.. = І х U ном.фаз. х cos (фі) (2.8)

де І - сила струму, визначена виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 Правил улаштування електроустановок (далі - ПУЕ), А (згідно з таблицею ПУЕ, допустимий тривалий струм дорівнює 19 А);

U ном.фаз.. - номінальна фазна напруга, кВ (0,22 кВ);

cos (фі)- косинус кута між фазною напругою U фаз. та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, приймається рівнем 0,9;

t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається - 12 год./добу).

Кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначено за формулою (2.6) Методики, а саме:

Дпер. = Дпор. + Дусун.; (2.6)

де: Дпор - кількість робочих днів споживача від дня останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки (у разі коли технічна перевірка проводилась після останнього контрольного огляду приладу обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази приладу обліку, вчинив інші дії, що призвели до недообліку спожитої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, Д пор визначається виходячи з кількості робочих днів споживача з дня останньої технічної перевірки, або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття прав власності або користування (у разі якщо технічна перевірка у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності на об`єкт до дати виявлення порушення не проводилась), але не більше ніж за три роки.

Дусун. - кількість робочих днів споживача від дня виявлення порушення до дня його усунення або від дня виявлення порушення до дня припинення електропостачання через невиконання споживачем припису чи вимоги щодо усунення порушення. Дусун. має бути зазначено в акті про порушення. У разі коли під час оформлення акта про порушення неможливо точно визначити термін, протягом якого будуть усунені порушення, Дусун. визначається у двосторонньому акті, складеному сторонами після усунення порушення. При цьому нарахування, передбачені цією Методикою, здійснюються після складення зазначеного двостороннього акта.

Отже, з розрахунку вбачається, що період нарахування по Акту становить 92 дні, з 30.10.2018 р. по 30.01.2019 р. Таким чином, кількість недоврахованої електроенергії складає 4152 кВт.г. на загальну суму 8183,32 грн. з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що розрахунок здійснений вірно та у відповідності до вимог Методики.

Отже, матеріалами справи доведено безоблікове споживання електричної енергії споживачем. Доказів оплати виставленого позивачем рахунку на суму 8 183,32 грн. відповідачем не надано.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача суми 8 183,32 грн. боргу за необліковану електроенергію є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача про те, що ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" не є балансоутримувачем будинків м. Запоріжжя, а лише є управителем багатоквартирних будинків, керуючись укладеними договорами про надання послуг з управління багатоквартирному будинками, та не має у своїй власності, або господарському віданні електроустановки, дані електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку, як спільне майно співвласників, спростовуються наступним.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, а також визначення основних засад організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюється чинним законодавством України, зокрема Законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №13 від 02.02.2009 р..

Згідно з п. 1 ст. 9 Закону України № 417-VIII "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" - управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку. Управління ББ управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління ББ (ч. 1 ст. 11 Закону).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" "управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.

Статтею 1 Закону України № 417-VIII визначено: "співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку" та "спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-о городжу вальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія".

Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затвердженні наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 02.02.2009 р. № 13, визначено наступне:

- пункт 1.2 Правил: об`єкт управління (далі - об`єкт) - окремий житловий будинок, споруда або група будинків і споруд, які становлять цілісний житловий комплекс, разом з прилеглими до них прибудинковими територіями, що надається в управління. При цьому: а) житловий комплекс - єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком або його частиною разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс; б) спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче- огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на при будинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (п. п. 6 п. 1 ст. 1 Закону № 417-УІІІ); послуга з управління будинком - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби власників, співвласників в ефективному управлінні належним їм майном, підтриманні об`єкта в належному технічному стані, організації забезпечення потреб мешканців об`єкта в житлово-комунальних послугах; управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком (управитель);

- пунктом 1.7. Правил визначено, що для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об`єкта та організації забезпечення потреб мешканців об`єкта житлово-комунальними послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори: із мешканцями об`єкта - про надання житлово-комунальних послуг; із виробниками - про умови надання житлово-комунальних послуг; із виконавцями - про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).

Водночас взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 312.

Відповідно до п. 1.1 Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Правилами ПРРЕЕ надано визначення споживача електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Відповідно до п. 1.2.7 ПРРЕЕ, постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу та укладається в установленому цими Правилами порядку.

Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя":

1. Призначено управителями ББ: ТОВ "КК "Мрія", КП "Запоріжресервіс", ТОВ "КК "Місто для людей Запоріжжя";

2. Уповноважено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М. укласти договір з надання послуг з управління ББ м. Запоріжжя від імені власників ББ з переможцями конкурсу;

3. Зобов`язано КП "Наше місто" до 31.10.2017 вчинити всі необхідні дії щодо передачі ББ в управління управителям, призначеним цим рішенням, в порядку передбаченому Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 № 13.

На виконання вищезазначеного рішення Запорізької міської ради та для забезпечення електропостачання багатоквартирних житлових будинків, що передані в управління ТОВ "Місто для людей Запоріжжя", яке у розумінні Правил є "споживачем електричної енергії", було укладено договір про постачання електричної енергії з ПАТ "Запоріжжяобленерго", за умовами якого Споживач зобов`язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов`язань.

Що стосується посилання відповідача про те, що акт підписано ПАТ "Запоріжжяобленерго" як представником постачальника електричної енергії, а не оператором системи розподілу, а отже не може бути належним доказом, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що про виявлене порушення ПРРЕЕ зазначено в Акті про порушення № 00001356 від 30.01.2019 р., який є застарілого зразка. Разом з тим, судом встановлено, що Акт складено представниками оператора системи розподілу електричної енергії ПАТ "Запоріжжяобленерго". Зазначення у бланку застарілого зразку формулювання "представники постачальника електричної енергії" не спростовує проведення перевірки об`єкту саме представниками ПАТ "Запоріжжяобленерго" та факту виявленого ними порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії в процесі споживання електричної енергії та отримання послуг з розподілу.

Щодо доводів відповідача про ненадання позивачем "Акту розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін", які зазначені в п. 9.1 договору, суд зазначає, що позивачем разом з письмовою відповіддю на відзив на позовну заяву додано копію вказаного Акту (Додаток №9) разом з переліком об`єктів КП «ВРЕЖО №6» за вказаною адресою із зазначенням межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; Схеми електропостачання за адресою: вул. Хортицьке шосе, буд 44-А у м. Запоріжжя; Акти про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії від 18.03.2015 р.

Посилання відповідача на те, що Акті відсутня вказівка на жильність алюмінієвого проводу яким було здійснено підключення, що впливає на розрахунок суми необлікованої електроененергії, суд зазначає наступне.

Як вказано в Акті та не заперечується відповідачем, підключення виконано до мережі220 Вт, що само по собі передбачає підключення до фази та нуль. Отже підключення було виконано одним алюмінієвим проводом як вказано в Акті перерізом 2.5 мм2, який має дві жили, що були підключені одна жила до фази по якій поступає струм, а друга жила до нуля по якій цей струм повертається. Отже, в даному випадку підключення до мережі 220 Вт трьохжильним проводом не передбачається можливим.

При здійснені розрахунку було прийнято силу струму виходячи з таблиці 1.3.5. Правил улаштування електроустановок, яка в цьому випадку дорівнює 19 А. Отже розрахунок здійснено у відповідності до норм діючого законодавства, при здійсненні розрахунку були враховані всі необхідні дані для здійснення обґрунтованого та законного розрахунку.

Відповідачем контррозрахунку суми необлікованої електричної енергії до суду не надав.

Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до стаття 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 р.).

Також у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини в вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).

З огляду на викладене, враховуючи предмет та визначені позивачем підстави позову, з огляду на принципи диспозитивності, змагальності та рівності сторін перед законом і судом, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 76-79, 86, 129, 233, 236 - 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В; код ЄДРПОУ 41279924) на користь Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, буд. 25; код ЄДРПОУ 00130926; рахунок № НОМЕР_1 в ПАТ «Метабанк», МФО 313582) заборгованість за необліковану електроенергію в розмірі 8 183 (вісім тисяч сто вісімдесят три) грн. 32 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням чинності.

Повне рішення складено 11.08.2020 р.

Суддя К.В. Проскуряков

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.