
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
12 серпня 2020 р. № 520/7941/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Панченко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у вигляді умисного невиконання умов, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року №543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" при перерахунку пенсії ОСОБА_1 по інвалідності;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області невідкладно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності у відповідності до умов, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019 року, починаючи з 01 липня 2020 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області сплатити ОСОБА_1 недонараховану і недоплачену суму пенсії по інвалідності за період з 01 липня 2019 року по 01 липня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є інвалідом II групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC 1-ї категорії, та перебуває на пенсійному обліку у Дергачівському відділі обслуговування громадян (сервісному центрі) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Позивач у березні 2020 року дізнався про прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 26 червня 2019 року №543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", якою, зокрема, внесені зміни до абзацу першого пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Новою редакцією постанови №543 від 26.06.2019 розширено коло осіб, що мають право на призначення пенсії в розмірі, обчисленому відповідно до пункту 9-1 даного Порядку. Постанова №543 набрала чинності з 01 липня 2019 року, відповідно Пенсійний Фонд України повинен був провести перерахунок для осіб, які набувають право на його проведення на умовах, визначених Постановою №543 автоматизованим способом без звернення особи до управління. Проте, відповідачем вказаних дій вчинено не було. У зв`язку із чим, позивач 16 березня 2020 року звернувся із заявою встановленого зразка, у якій просив провести перерахунок його пенсії у відповідності до умов, передбачених Постановою №543. Відповідачем проведено перерахунок за заявою позивача, однак без врахування припису постанови №543, чим свідомо і умисно порушено право позивача на отримання пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною та на підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.06.2020 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 року відкрито спрощене провадження по справі.
Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана відповідачу та була отримана останнім, що підтверджується повідомленням пошти про вручення поштового відправлення.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надав до суду відзив на позов, у якому вказав, що розпорядженням відповідача від 29.01.2019 на підставі заяви ОСОБА_1 від 29.01.2019 виплату пенсії позивачу припинено з 01.02.2019 року у зв`язку з переходом на пенсію по інвалідності відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 02.03.2020 року відповідно до заяви позивача про переведення його на інший вид пенсії, ОСОБА_1 отримує пенсію по 2 групі інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ. 16 березня 2020 року позивач звернувся до Головного управління із заявою про надання інформації щодо розміру пенсії і порядку її нарахування. Листом від 16.03.2020 року №2000-0208-8/6788 Головним управлінням розглянута заява та позивачу роз`яснено, що він перебуває на обліку в управлінні з 10.01.2013 та отримує пенсію по інвалідності. Згідно розрахунку пенсії з 01.03.2020 розмір пенсії позивача з надбавками становить 10073,94 грн. При поновленні пенсії з 02.03.2020 згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області невірно застосовано середню заробітну плату по Україні для розрахунку пенсії, в зв`язку з чим розрахунок пенсії проведено від заробітної плати, як найбільш вигідний варіант. Так, після встановленої помилки відповідачем приведено у відповідність розрахунок пенсії позивача. Відтак розмір пенсії позивача з 02.03.2020 становить 10123,94 грн., з 01.07.2020 - 10153,54 грн., з 01.12.2020 - 10176,34 грн. Таким чином, відповідач просив у задоволені позову відмовити, оскільки при перерахунку пенсії позивача останній діяв відповідно до вимог чинного законодавства у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом II групи, що вбачається з посвідчення серія НОМЕР_2 від 20.04.2005 року (а.с. 4).
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC 1-ї категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_3 (а.с. 5).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 10.01.2013, де йому була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.
29 січня 2019 року позивач звернувся із заявою про припинення виплати пенсії, оскільки має намір перейти на пенсію військовослужбовця з 01.02.2019 року.
Розпорядженням Дергачівського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 29.01.2019 на підставі заяви ОСОБА_1 від 29.01.2019 виплату пенсії по інвалідності позивачу припинено з 01.02.2019 року у зв`язку з переходом на пенсію по лінії військовослужбовців відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
02 березня 2020 року позивач надав до відповідача заяву про перерахунок, в якій просив нарахувати пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019 та додаткову пенсію 75% від прожиткового мінімуму відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ.
16 березня 2020 року позивач звернувся до Дергачівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про надання інформації щодо розміру пенсії і порядку її нарахування.
Листом від 16.03.2020 року №2000-0208-8/6788 Головним управлінням розглянута заява та позивачу роз`яснено, що він перебуває на обліку в управлінні з 10.01.2013 та отримує пенсію по інвалідності. Згідно розрахунку пенсії з 01.03.2020 розмір пенсії позивача з надбавками становить 10073,94 грн.
Відповідно до підсистеми "Призначення та виплати пенсії" від 24.07.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії по інвалідності на підставі ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважаючи, що управління пенсійного фонду не вірно проводить розрахунок його пенсії по інвалідності, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Призначення і виплата пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється на підставі сукупності нормативно-правових актів, до числа яких на сьогодні належать, зокрема, Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ та Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
Преамбулою Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ встановлено, що цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції, чинній з 01.10.2017, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Частина 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Визначене право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Водночас, 25.04.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі №3- 14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(ІІ)/2019), яким вирішено:
1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч. 3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Однак, Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 25.04.2019 року №1-р(ІІ) /2019 не містить положень щодо порядку його виконання, а відповідні зміни не внесені до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та до п. 9-1 Порядку №1210.
01 липня 2019 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", якою абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в наступній редакції: "9-1 за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:".
Відтак, саме з 01.07.2019 позивач має право на перерахунок пенсії у п`ятикратному розмірі згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та до п. 9-1 Порядку № 1210.
Поряд із цим, згідно висновку Верховного Суду викладеному в рішенні від 20.05.2020 у зразковій справі №520/12609/19, обчислення основної державної пенсії по інвалідності відповідно вимог частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ підлягає з дати звернення з заявою, виходячи з того, що означеною законодавчою нормою передбачено, що обчислення пенсії по інвалідності, призначеної на умовах Закону № 796-ХІІ, в розмірі, який обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, можливо лише за бажанням пенсіонера.
Таким чином, суд доходить висновку, що саме активні дії пенсіонера - звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, можуть свідчити про його бажання щодо такого обчислення пенсії.
А тому, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача саме 02.03.2020 року на підставі його заяви до Пенсійного фонду.
Разом з тим, листом від 27.07.2020 №2000-0309-8/48151 управління застосування пенсійного законодавства відділ з питань перерахунків пенсій №4 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача, що при поновленні пенсії з 02.03.2020 згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Головним управлінням невірно застосовано середню заробітну плату по Україні для розрахунку пенсії, в зв`язку з чим розрахунок пенсії проведено від заробітної плати, як найбільш вигідний варіант. Так, після встановленої помилки відповідачем приведено у відповідність до постанови Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019 року розрахунок пенсії позивача. Розмір пенсійної виплати з 02.03.2020 року зменшився та буде становити 10123,94 грн., де середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 2,56540*4404,35=11298,91949 грн. Розрахунок пенсії з 02.03.2020 року становить 11298,91949*80%=9039,14 грн. - основний розмір пенсії, 379.60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС, 655,20 грн. - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи, 50,00 грн. - цільова допомога інвалідам війни 2 гр. Всього: 10123,94 грн.
Згідно рішення №963110181890 про перерахунок пенсії позивача її розмір з 02.03.2020 становить 10123,94 грн., з 01.07.2020 - 10153,54 грн., з 01.12.2020 - 10176,34 грн.
З огляду на зазначене вище, суд доходить висновку що з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відсутня бездіяльність у вигляді умисного невиконання умов, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року №543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" при перерахунку пенсії ОСОБА_1 , по інвалідності, оскільки відповідачем в силу ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України доведено перед судом проведення перерахунку пенсії позивача за його заявою від 02 березня 2020 року з врахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України №543.
Враховуючи встановлення судом обставин в підтвердження проведення відповідачем належного позивачу перерахунку пенсії з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України №543, суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області невідкладно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності у відповідності до умов, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019 року, починаючи з 01 липня 2020 року.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області сплатити ОСОБА_1 недонараховану і недоплачену суму пенсії по інвалідності за період з 01 липня 2019 року по 01 липня 2020 року, суд зазначає, що по - перше в період з 01.02.2019 року по 02.03.2020 року позивач перебував на пенсії по лінії військовослужбовців згідно його заяви від 29.01.2019 року, відтак останній не мав права на перерахунок пенсії в рамках норм права, що регулюють порядок призначення, перерахунку пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. А по-друге, відповідачем з моменту переходу позивача на пенсію як інваліда 2 групи відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проведено відповідний перерахунок пенсії, про що свідчить лист Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 27.07.2020 №2000-0309-8/48151 та рішення №963110181890 про перерахунок пенсії позивача.
З огляду на зазначене вище, позов в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області сплатити ОСОБА_1 недонараховану і недоплачену суму пенсії по інвалідності за період з 01 липня 2019 року по 01 липня 2020 року є необґрунтованим, а відтак задоволенню не підлягає.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявленого позову та відсутність підстав для його задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 8, 242, 243, 245, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, з урахуванням п.3 розділу VІ Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко