
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2020 р. Справа № 480/3443/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними щодо обмеження максимальним розміром пенсії при проведенні її перерахунку з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, яке суперечить висновку Конституційного Суду України у рішенні №7-рп/2016 від 20.12.2016, та зобов`язання провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 без обмеження її граничним розміром, сплативши заборгованість з урахуванням проведених виплат. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач протиправно при перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 у справі №480/3977/18 обмежив розмір раніше нарахованої пенсії на підставі п. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач зазначив, що вказане положення визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року. Також вказав, що норми щодо обмеження максимальним розміром пенсії, які призначаються з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» на позивача не розповсюджуються, оскільки пенсія призначена у 1995 році, а з 01.01.2018 у нього виникло лише право на перерахунок пенсії, що відповідно є різними формами реалізації права громадянина на пенсійне забезпечення.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, подав до суду відзив на позовну заяву в якому вказав, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу проведено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку , застосовані норми ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено, оскільки на час проведення перерахунку пенсії була чинною норма статті Закону № 2262-XII, редакція якої передбачала обчислення максимально можливого розміру пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення. Також відповідач зазначив, що оскільки перевищення максимального розміру пенсії позивачу стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-VI), то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою суду від 03.06.2020 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Під час звільнення з військової служби, з 1995 року позивачу призначено основний розмір пенсії відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виходячи з 95% грошового забезпечення за 43 роки вислуги.
У березні 2018 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова КМУ №103) з визначенням основного розміру пенсії при вислузі 43 роки - 70% грошового забезпечення.
Позивач, не погодившись зі зменшенням розміру пенсії у відсотковому вимір, звернувся до суду.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 у справі №480/3977/18 задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру грошового забезпечення до 70% при проведенні підвищення з 01.01.2018 основного розміру раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 100% грошового забезпечення з урахуванням усіх раніше призначених складових грошового забезпечення, у т.ч. і 379,60 грн. як особі з інвалідністю II групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Після перерахунку пенсії позивачу на виконання рішення суду у справі №480/3977/18, розмір пенсії був визначений з обмеженням максимальним розміром.
Не погодившись з обмеженням максимальним розміром пенсії, позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Сумській області з відповідною скаргою (а.с.8).
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 20.01.2020 № 71/З-11 повідомив, що у січні 2019 року набрало чинності рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2019 у справі №480/3977/18, яким зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100% грошового забезпечення з урахуванням усіх раніше призначених складових грошового забезпечення. На його виконання було проведено перерахунок пенсії. Загальний розмір пенсії після проведення перерахунку склав 23240,75 грн. Проте, враховуючи вимоги частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Перераховані кошти за період з 01.01.2018 по 28.01.2019 будуть виплачені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" у порядку, встановленому Пенсійним фондом України (а.с.7).
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з частиною сьомою статті 43 Закону №2262-ХІІ в редакції Закону України від 24.12.2015 №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №911-VIII), (яка набрала чинності з 1 січня 2016 року), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Таким чином, відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ на момент виникнення права на перерахунок пенсії було встановлене обмеження її максимального розміру.
Конституційний Суд України у п. 2 резолютивної частини свого рішення від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 у справі №1-38/2016 за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначив, що положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За приписами ст. 151-2 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов`язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, з урахуванням рішення Конституційного Суду України, на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу не було встановлено ніяких обмежень максимального розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», право на перерахунок яких виникло, починаючи з 01.01.2016.
Суд звертає увагу, що обмеження максимального розміру пенсії або щомісячного грошового утримання (ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ) було запроваджене ще Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-УІ, який набрав чинності з 01.10.2011.
Проте, відповідно до п. 2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Тобто сам законодавець визначив, що обмеження пенсії максимальним розміром не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Зважаючи на те, що пенсія позивачу була призначена у лютому 1995 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», така пенсія не може бути обмежена максимальним розміром, оскільки ні Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ні інші нормативно-правові акти не містять положень про можливість обмеження максимальним розміром пенсій, які були призначені до набрання чинності вказаним Законом, при їх послідуючому перерахунку.
Отже пенсія позивача за вислугу років має бути перерахована з 01.01.2018, без обмеження її максимального розміру.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині обмеження розміру пенсії позивачу при виплаті пенсії максимальним розміром та зобов`язання провести перерахунок і виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром з 01.01.2018.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як суб`єкт владних повноважень, не довело правомірності своїх дій щодо обмеженні розміру пенсії позивача граничним її розміром.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають в обмеженні розміру пенсії позивача при її перерахунку та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 без обмеження її граничним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії при проведенні її перерахунку ОСОБА_1 з 01.01.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 без обмеження її граничним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар