
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
13 серпня 2020 р. Справа № 480/3727/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом депутата Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області ОСОБА_1 до Сумської обласної державної адміністрації, Голови Сумської обласної державної адміністрації, третя особа - Сумська товарна біржа "Сумиагропромбіржа" про визнання незаконним та скасування розпорядження,-
В С Т А Н О В И В:
Депутат Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області Пелих-Палієнко Людмила Олександрівна (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумської обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач, Сумська ОДА), Голови Сумської обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач, Голова Сумської ОДА), третя особа - Сумська товарна біржа "Сумиагропромбіржа", і просить суд: визнати незаконним та скасувати розпорядження Голови Сумської ОДА від 27.05.2019 №308-ОД "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населених пунктів на території Хухрянської сільської ради Охтирського району Сумської області".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач оскаржуваним розпорядженням затвердив проект землеустрою без нормативної грошової оцінки із зазначенням розташування водного об`єкту на території неіснуючої Хухрянської сільської ради. Так, водний об`єкт в с. Хухра затверджений оскаржуваним розпорядженням відповідачем на площу 54,000 га, у той час, коли самим проектом землеустрою визначено, що водозабірна площа в створі греблі не 54,000 га, а 104,1 км2. Вказує на те, що незаконне зменшення площі водного об`єкту призвело до втрат бюджету Чернеччинської сільської ради, адже затвердження проекту землеустрою оскаржуваним розпорядженням було здійснено з подальшим продажем права оренди на земельних торгах. Однією з підстав проведення торгів по зазначеному водному об`єкту стало оскаржуване розпорядження, яке призвело до втрат бюджетних надходжень від права продажу орендної плати. На думку позивача оскаржуване розпорядження є незаконним і протиправним, а тому підлягає скасуванню як незаконне.
Ухвалою суду від 10.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
30.07.2020 Сумською обласною державною адміністрацією подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.27-32), у якому останній заперечує проти позовних вимог у повному обсязі та просить відмовити у їх задоволенні. Зазначає, що згідно із відомостями з Державного земельного кадастру право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5920388700:01:001:5700 зареєстроване 18.06.2020 за громадянином ОСОБА_2 у відповідності до вимог статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
По суті позовних вимог зазначає, що розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 27.05.2019 №308-ОД було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель водного фонду з подальшим продажем права оренди на земельних торгах (аукціоні) для рибогосподарських потреб (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення земель - 10.07), розташованої за межами населених пунктів на території Хухрянської сільської ради Охтирського району Сумської області, розробленого для земельної ділянки з кадастровим номером 5920388700:01:001:5700, площею 54,0000 га. Посилається на те, що вказане розпорядження видано відповідно до статті 6, пункту 7 частини першої статті 13, статті 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статей 17, 122, 134, 186 Земельного кодексу України, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», та з урахуванням висновку державної експертизи землевпорядної документації від 05.03.2018 № 368-18. Склад проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки визначено статтею 50 Закону України «Про землеустрій» та не передбачає наявності витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки.
Звертає увагу суду на те, що відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості Державного земельного кадастру є офіційними. При виданні розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 27.05.2019 № 308-ОД бралися до уваги офіційні відомості, що містилися у витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 13.05.2019 № НВ-5910825882019, відповідно до якого місцем розташування (адміністративно-територіальною одиницею) земельної ділянки з кадастровим номером 5920388700:01:001:5700 є Хухрянська сільська рада Охтирського району Сумської області. На дату видання розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 27.05.2019 № 308-ОД законні підстави для відмови у затвердженні вищезазначеного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки були відсутні.
Крім того, зазначає, що згідно зі статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України, положеннями якої визначено справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, адміністративна справа № 480/3727/20 про визнання незаконним та скасування розпорядження не належить до предметної юрисдикції адміністративних судів, оскільки розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 27.05.2020 №308-ОД «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населених пунктів на території Хухрянської сільської ради Охтирського району Сумської області» має завершену дію, відповідно до якого 01.04.2020 укладено Договір оренди водного об`єкта площею 54,0000 га, від 13.04.2020 погоджено з територіальним підрозділом Державного агентства водних ресурсів (Сектор у Сумській області) та 18.06.2020 зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5920388700:01:001:5700 за громадянином ОСОБА_2 .
З урахуванням того, що справи, що виникають з земельних правовідносин відносяться до юрисдикції загальних судів і розглядаються в порядку цивільного судочинства відповідно до статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, просить матеріали справи №480/3727/20 передати за виключною підсудністю до загального суду щодо цивільних спорів у справах цивільного судочинства.
07.08.2020 Сумською обласною державною адміністрацією подано до суду заяву про залишення позовної заяви без розгляду, яка обґрунтована тим, що позивач звернулася до суду із пропуском строку звернення до суду із даним позовом, а наведені позивачем причини пропуску звернення до суду не є поважними.
Дослідивши матеріали справи, встановивши всі фактичні обставини справи та оцінивши зібрані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про закриття провадження у даній справі, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 27.05.2019 № 308-ОД було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель водного фонду з подальшим продажем права оренди на земельних торгах (аукціоні) для рибогосподарських потреб (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення земель - 10.07), розташованої за межами населених пунктів на території Хухрянської сільської ради Охтирського району Сумської області, розробленого для земельної ділянки з кадастровим номером 5920388700:01:001:5700, площею 54,0000 гектара.
Вказане розпорядження видано відповідно до статті 6, пункту 7 частини першої статті 13, статті 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статей 17, 122, 134, 186 Земельного кодексу України, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» та з урахуванням висновку державної експертизи землевпорядної документації від 05.03.2018 № 368-18.
У подальшому 01.04.2020 укладено Договір оренди водного об`єкта (а.с.42-46) площею 54,0000 га, 13.04.2020 погоджено з територіальним підрозділом Державного агентства водних ресурсів (Сектор у Сумській області) та 18.06.2020 зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5920388700:01:001:5700 за громадянином ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (а.с.47).
Позивач вважає оскаржуване розпорядження Голови Сумської ОДА від 27.05.2019 №308-ОД "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населених пунктів на території Хухрянської сільської ради Охтирського району Сумської області" протиправним, у зв`язку із чим звернулася до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єкта владних повноважень.
За приписами ст. 4 КАС України встановлено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, де суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу).
Отже, до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників є суб`єктом владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Разом з тим, визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням наявного приватного права певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб`єкта владних повноважень.
Помилковим є застосування ст. 19 КАС України та поширення юрисдикції адміністративних судів на всі спори, стороною яких є суб`єкт владних повноважень, оскільки під час вирішення питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і господарських справ недостатньо застосовувати виключно формальний критерій - визначення суб`єктного складу спірних правовідносин (участь у них суб`єкта владних повноважень), тоді як визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
З матеріалів справи суд вбачає, що предметом спору у цій справі є незгода позивача з розпорядженням Голови Сумської ОДА від 27.05.2019 №308-ОД "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населених пунктів на території Хухрянської сільської ради Охтирського району Сумської області".
Однак, судом встановлено, що 01.04.2020 укладено Договір оренди водного об`єкта (а.с.42-46) площею 54,0000 га, 13.04.2020 погоджено з територіальним підрозділом Державного агентства водних ресурсів (Сектор у Сумській області) та 18.06.2020 зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5920388700:01:001:5700 за громадянином ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (а.с.47), а тому на момент подання позивачем до суду позовної заяви вже існував спір про право, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, суд зазначає, що вказаний спір не є публічно-правовим спором в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, а підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
З урахуванням висновку суду про наявність підстав для закриття провадження у справі, заява Сумської обласної державної адміністрації про залишення позовної заяви без розгляду не підлягає розгляду. Крім того, суд зауважує, що питання дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду вирішувалось судом при відкритті провадження у даній справі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно ч. 2 ст. 238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Враховуючи те, що даний спір не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, суд приходить висновку про закриття провадження у справі № 480/3727/20.
Керуючись ст.ст. 238, 248, 256 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Провадження у справі №480/3727/20 за позовом депутата Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області ОСОБА_1 до Сумської обласної державної адміністрації, Голови Сумської обласної державної адміністрації, третя особа - Сумська товарна біржа "Сумиагропромбіржа" про визнання незаконним та скасування розпорядження - закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя Н.В. Савицька