
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3603/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом
позивача: ОСОБА_1 до відповідача: Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення
В С Т А Н О В И В:
08.07.2020 ОСОБА_2 (надалі – ОСОБА_2 , позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради (надалі – відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, а саме просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради, яке зазначене в повідомленні №08/18/940 про припинення надання житлової субсидії від 10.03.2019, у частині зобов`язання ОСОБА_2 повернути переплачену суму субсидії у розмірі 12778,97 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_2 зазначила, що з 06.05.2015 позивач перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради як отримувач субсидії, яка була перепризначена в автоматичному режимі без її звернення. У березні 2020 року позивач отримала повідомлення про припинення надання житлової субсидії №08/18/940, згідно з яким ОСОБА_2 припиняється виплата субсидії, починаючи з 01.02.2020, та позивач зобов`язана повернути надмірно виплачені кошти в сумі 12778,97 грн за період з 01.10.2018 по 31.01.2020. Підставою такого припинення стало подання позивачем неповної/невірної інформації, а саме: невнесення до складу сім`ї ОСОБА_2 її чоловіка – ОСОБА_3 . Позивач вважає оскаржуване повідомлення протиправним, оскільки ОСОБА_2 не приховувала факту одруження, про що відповідач був повідомлений ще у 2015 році. У зв`язку з чим позивач просить визнати протиправним і скасувати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради, яке зазначене в повідомленні №08/18/940 про припинення надання житлової субсидії від 10.03.2019, у частині зобов`язання ОСОБА_2 повернути переплачену суму субсидії у розмірі 12778,97 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №440/3603/20, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази /а.с. 29/.
28.07.2020 відповідач надав відзив на позов /а.с. 33-34/, у якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1022" (яка набрала чинності з 01.05.2018), викладено в новій редакції Положення про порядок призначення житлових субсидій та установлено, що з 01.05.2018 призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства. За доводами відповідача, у листопаді 2019 року за результатами проведеної верифікації виявилося, що до складу сім`ї позивача не внесено чоловіка, тому права на субсидію на загальних підставах домогосподарство позивача в період з 01.10.2018 не мало; оскільки позивач з 01.05.2018 не зверталася до відповідача із новими заявою, декларацією, у якій зазначено, що до складу сім`ї входить чоловік – ОСОБА_3 , то внаслідок указаного виникла заборгованість.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи – також заслуховує їхні усні пояснення.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що з травня 2015 року відповідачем позивачу ( ОСОБА_4 – дівоче прізвище) призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 12 місяців /а.с. 36/.
25.07.2015 зареєстровано шлюб між позивачем – ОСОБА_4 (змінено прізвище на ОСОБА_5 ) зі ОСОБА_3 , про що відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Лубни реєстраційної служби Лубенського міськрайонного управління юстиції у Полтавській області складено актовий запис №218 від 25.07.2015 та видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 /а.с. 23/.
У вересні 2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою (вх.№364 від 29.09.2015), у якій просила змінити прізвище отримувача субсидії з ОСОБА_6 на ОСОБА_5 у зв`язку із одруженням /а.с.24/. До вказаної заяви позивачем додано копію картки платника податків /а.с. 25/, копію паспорта серії НОМЕР_2 , виданого Лубенським МВ УДМС України в Полтавській області 17.09.2015 на ім`я ОСОБА_1 , у графі "сімейний стан" якого наявна відмітка про реєстрацію шлюбу з ОСОБА_3 за №218 від 25.07.2015 /а.с. 6, 26 – зворот/ та копію свідоцтва про шлюб /а.с. 23/.
Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради повідомленням про припинення надання житлової субсидії від 10.03.2020 № 02/18/940 повідомлено про те, що на підставі висновків проведеної Управлінням перевірки відомостей виявлено зміни в складі домогосподарства; виявлено, що ОСОБА_2 подано неповну/невірну інформацію, внаслідок чого останній надмірно виплачені кошти в сумі 12778,97 грн за період з 01.10.2018 по 31.01.2020 включно.
У зв`язку з чим відповідачем вирішено припинити виплату субсидії ОСОБА_2 , починаючи з 01.02.2020; ОСОБА_2 зобов`язано повернути переплачену суму субсидії і перерахувати 12778,97 грн до 10.08.2020 на рахунок Міністерства соціальної політики України №928201720343130006000078737, код ЄДРПОУ 37567866, банк отримувача – ДКСУ. Призначення платежу: внесена переплата за 2018-2020 роки /а.с. 7/.
Вважаючи рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради, яке зазначене в повідомленні №02/18/940 про припинення надання житлової субсидії від 10.03.2020, у частині зобов`язання ОСОБА_2 повернути переплачену суму субсидії у розмірі 12778,97 грн протиправним, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Завдання та функції держави в контексті спірних правовідносин реалізує відповідач, з огляду на що спір має публічно-правову природу.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидії врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 №1050, чинної на момент звернення позивача із заявою про призначення субсидії, далі – Положення №848).
Відповідно до пункту 2 Положення №848 право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі – субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, – на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів – на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності – на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно з пунктом 3 Положення №848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі – структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Пунктом 13 Положення №848 передбачено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі – за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи – у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі – за місцем проживання).
Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим – дванадцятим цього пункту.
Матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами у цій справі, на підставі поданих позивачем документів, перелік яких визначався Положенням №848 (чинним на момент звернення за призначенням субсидії), з травня 2015 року ОСОБА_4 (змінено прізвище на ОСОБА_5 ) призначено житлову субсидію.
25.07.2015 позивачем укладено шлюб зі ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Лубни реєстраційної служби Лубенського міськрайонного управління юстиції у Полтавській області.
У вересні 2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про зміну прізвища у зв`язку із одруженням, до якої, зокрема, позивачем додано копії паспорта, у графі "сімейний стан" якого наявна відмітка про реєстрацію шлюбу з ОСОБА_3 за №218 від 25.07.2015 та свідоцтва про шлюб.
На підтвердження вказаної обставини позивачем надано до суду копії заяви та доданих до неї документів з особової справи ОСОБА_2 .
Суд, дослідивши надані позивачем копії додатків до позовної заяви, встановив, що заяву про зміну прізвища у зв`язку із одруженням відповідачем зареєстровано за вх. №364 від 29.09.2015 /а.с. 24/, після чого на обкладинці особової справи позивача з графи "прізвище" викреслено прізвище ОСОБА_6 , замість якого зазначено прізвище ОСОБА_5 /а.с. 9/.
Отже, відповідач був проінформований про зміну сімейного стану ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) у зв`язку із одруженням.
Суд відхиляє як безпідставне твердження відповідача про те, що позивачем подано неповну/невірну інформацію про зміни в складі домогосподарства, з огляду на наступне.
Відповідно до абзацу пункту 14 Положення №848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 №1050) після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому відповідному періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 Положення, без звернення громадянина і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення щодо призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян, які зверталися.
Пунктом 16 Положення №848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329) передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.
Відповідно до пункту 78 Положення №848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №807) після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому та сьомому підпункту 3 пункту 14 цього Положення); у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно з пунктом 79 Положення №848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №807) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктами 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61-63 цього Положення.
Матеріалами справи підтверджено, що кожного разу після закінчення строку отримання позивачем субсидії відповідач призначав позивачу житлову субсидію відповідними рішеннями та в певних розмірах на наступний строк /а.с. 45-50/.
Водночас, у відзиві на позов відповідач зазначає, що у листопаді 2019 року за результатами проведеної верифікації виявилось, що до складу сім`ї позивача не внесено її чоловіка – ОСОБА_3 , тому, за доводами відповідача, права на субсидію на загальних підставах домогосподарство позивача за період з 01.10.2018 не мало.
Указані доводи відповідача спростовуються матеріалами справи, оскільки підтверджено, що позивач у вересні 2015 року проінформувала відповідача про зміни у складі сім`ї шляхом подання відповідних документів.
Щодо вимоги відповідача, зазначеної у повідомленні про припинення надання житлової субсидії, про зобов`язання позивача повернути переплачену суму субсидії у розмірі 12778,97 грн суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 №39/283/90/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 31.12.1997 за №634/2438, (надалі – Порядок) повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках:
виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів;
виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії;
виявлення неправильних відомостей, виданих юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами) та фізичними особами-підприємцями (довідки про доходи);
виявлення прихованої інформації про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія.
Згідно з пунктом 2 Порядку в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів:
припиняють надання субсидії;
повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1);
подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни);
повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Суд дослідив зміст та форму додатку 1 до Порядку та встановив, що орган соціального захисту населення на підставі проведеної ним перевірки довідок про доходи, що надані разом із заявою про призначення житлової субсидії (із обов`язковим зазначенням дати подання такої заяви), повинен повідомити отримувача субсидії про виявлені органом соціального захисту населення порушення, на підставі яких надалі отримувачу субсидії припиняється надання такої субсидії, та про зобов`язання повернути переплачену суму субсидії.
Водночас, досліджуючи текст повідомлення №02/18/940 про припинення надання житлової субсидії від 10.03.2020, судом встановлено, що відповідачем:
не вказано, на підставі яких висновків та якої саме перевірки, проведеної Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради виявлено "зміни в складі домогосподарства" позивача;
не зазначено, перевірку яких довідок про доходи, що надані разом із якою саме заявою про призначення житлової субсидії (із обов`язковим зазначенням дати подання такої заяви), відповідачем проведено; передбачена Порядком у додатку 1 частина "перевірки довідок про доходи, що надані разом з заявою від "___"____199__р." взагалі відсутня;
не наведено жодного, передбаченого пунктом 1 Порядку випадку, у якому проводиться повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 1215 Цивільного кодексу України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Таким чином, не може бути повернута сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії зокрема тоді, якщо відповідач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку позивача як набувача субсидії. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов`язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.
Аналогічного правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові у справі №727/5743/15-ц від 27.03.2019.
Дослідивши обставини справи, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 є добросовісним набувачем житлової субсидії за спірний період, оскільки надмірне перерахування (виплата) субсидії відбулось через неналежне виконання відповідачем обов`язків щодо перевірки наданих позивачем відомостей та надання субсидії на наступний період в автоматичному режимі без витребування необхідних документів після внесення змін у Положення №848.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, а саме: відсутність недобросовісності отримувача субсидії, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав вимагати повернення вже отриманої субсидії позивачем.
За наведених обставин, рішення відповідача стосовно визначення ОСОБА_2 надмірно нарахованих коштів в сумі 12778,97 грн за період з 01.10.2018 по 31.01.2020 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд звертає увагу на те, що припинення надання позивачу житлової субсидії (про яке йдеться в повідомленні відповідача №02/18/940 про припинення надання житлової субсидії від 10.03.2020) позивачем не оспорюється.
Враховуючи те, що відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, понесені позивачем витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн підлягають стягненню на користь позивача з відповідача.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 243-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради (просп. Володимирський, 9, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 24565327) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради (просп. Володимирський, 9, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 24565327), яке зазначене в повідомленні №02/18/940 про припинення надання житлової субсидії від 10.03.2020, у частині зобов`язання ОСОБА_7 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) повернути переплачену суму субсидії у розмірі 12778,97 грн.
Стягнути з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради (просп. Володимирський, 9, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 24565327) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного тексту. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України №2147-VIII від 03.10.2017).
Суддя Т.С. Канигіна