
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2020 року Справа № 280/4547/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
09 липня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ПФУ у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивача з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 08.01.2020 №8, а саме: надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також з врахуванням грудня 2019 року при обчисленні пенсії;
зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 08.01.2020 №8, а саме: надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з врахуванням грудня 2019 року при обчисленні пенсії, як такого, що відпрацьовано повністю, з 29.12.2019.
Ухвалою суду від 14.07.2020 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у зв`язку із призначенням пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначає, що відповідно до довідки від 08.01.2020 №8 до складу місячного грошового забезпечення позивача входили: надбавка за особливості проходження служби (постанова КМУ №704), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (постанова КМУ №414), місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення. Позивач зазначає, що після призначення пенсії йому стало відомо про те, що відповідачем протиправно розраховано його пенсію без врахування вищевказаних додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, позивач зазначає, що під час призначення пенсії відповідачем протиправно не було враховано грудень 2019 року, оскільки відповідач помилково вважає, що зазначений місяць було відпрацьоване не повністю. Позивач вказує, що звертався до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, проте, у задоволенні заяви було відмовлено.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що з 29.12.2019 позивачу призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідач зазначає, що до нього від Головного управління ДФС у Запорізькій області (уповноваженого органу) надійшли Грошовий атестат №23 та Довідка від 08.01.2020 №7 для призначення пенсії позивачу. При цьому, відповідач зазначає, що надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень та місячна премія була врахована при призначенні позивачу пенсії. Щодо неврахування грудня 2019 року, то відповідач вказав на те, що позивача було звільнено 28.12.2019, а тому додаткові види грошового забезпечення за грудень 2019 року не враховуються, оскільки врахуванню підлягають лише 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, тобто по листопад 2019 включно. Також, відповідач вказував і на відсутність підстав для включення до розрахунку пенсії індексації грошового забезпечення та одноразових видів грошового забезпечення. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що наказом ГУ ДФС у Запорізькій області від 02.12.2019 №1408 звільнено з податкової міліції у запас Збройних Сил України полковника податкової міліції ОСОБА_1 (М-031290) - начальника третього відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Запорізькій області, 28.12.2019 за п.64 пп.«ж» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 №114.
З 29.12.2019 позивачу призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
17.04.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив врахувати грудень 2019 року при обчисленні моєї пенсії та здійснити її перерахунок з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 08.01.2020 №5, а саме: надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення.
Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 21.05.2020 №3943-3733/Б-02/8-0800/20 відмовлено у задоволенні заяви позивача.
Позивач не погодившись з відмовою Пенсійного фонду у перерахунку пенсії, звернулася з даним адміністративним позовом до суду.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Щодо позовних вимог про включення до обрахунку пенсії за вислугу років матеріальної допомоги на оздоровлення, суд зазначає наступне.
Частинами першою, другою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Водночас, за приписами частини першої статті 15 Закону №2011-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Зокрема, частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, відповідно до пункту 7 постанови КМУ №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Таким чином, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах і підрозділах цивільного захисту, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є вичерпним.
За таких обставин, підстав для включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, отриманих ним сум матеріальної допомоги на оздоровлення, не відповідає приписам правових норм, які врегульовують спірні правовідносини, оскільки вказані виплати здійснювалися не щомісячно, а відтак не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 06.03.2019 у справі №522/11262/16-а, від 13.03.2019 у справі №758/12628/16-а, від 19.03.2019 у справі №727/5754/16-а, від 26.04.2019 у справі №734/1066/16-а.
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача включити до розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення.
Щодо зобов`язання відповідача включити до розрахунку пенсії індексацію грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі по тексту - Закон №1282-ХІІ).
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, колегія суддів судової палати дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону №2011-XII або Закону №2262-ХІІ.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону №2017-ІІІ, Закону №1282-ХІІ, та Порядку №1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Вказаний правовий висновок сформований в постанові Верховного Суду від 15.07.2020 у справі №686/245/16-а, від 03.04.2019 у справі №638/9697/17.
За таких обставин, наявні підстави для зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача із включенням до розрахунку пенсії сум індексації заробітної плати, у зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Стосовно включення до розрахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та місячної премії, суд зазначає таке.
Так, під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень та місячна премія були враховані при призначенні пенсії ОСОБА_1 , за період березень 2018 - листопад 2019 року, у тому розмірі, що визначена Довідкою від 08.01.2020 №7 (35900,97+15520,38+32942,34/21 = 4017,32).
Зазначена інформація підтверджується наданим до відзиву розрахунком пенсії позивача станом на 01.07.2020.
За таких обставин, оскільки вищезазначені складові грошового забезпечення були враховані Пенсійним фондом при призначенні пенсії, то у суду відсутні підстави для задоволення повторно врахувати їх під час перерахунку пенсії.
Щодо не взяття до розрахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення грудня 2019 року, суд зазначає наступне.
Так, відповідач обґрунтовуючи власну позицію зазначає, що оскільки звільнення відбулося у грудні місяці, цей місяць не може бути враховано при обчислені, оскільки обчислюється за 24 календарні (а грудень не повний місяць) місяці перед звільненням, тобто по листопад включно.
Відповідно до положень пункту 7 Порядку №393, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до статті 241-1 КЗпП України, строки виникнення і припинення трудових прав та обов`язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями.
Коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк. Якщо останній день строку припадає на святковий, вихідний або неробочий день, то днем закінчення строку вважається найближчий робочий день.
Згідно пункту 2.27 Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 №58, днем звільнення вважається останній день роботи.
Так, в наказі ГУ ДФС у Запорізькій області від 02.12.2019 №1408 зазначено про звільнення ОСОБА_1 28.12.2019, а відповідно до наведених вище норм, 28.12.2019 було останнім робочим днем позивача.
При цьому, суд зазначає, що з урахуванням святкування Нового року, у грудні 2019 року 28.12.2019 було останнім робочим днем у місяці та відповідно у році, а відтак позивачем фактично відпрацьовано повний місяць, а звільненим позивач фактично вважається з січня 2020.
Більш того, суд зазначає, що Порядок №393 не містить жодного застереження, що місяць звільнення не включається до розрахунку пенсії.
Так, відповідно до положень статті 43 Закону №2262, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З урахуванням того, що позивач відпрацював повний грудень 2019 року та сплатив за зазначений період страхові внески, то відповідно має право на призначення пенсійних виплат з урахування такого періоду.
За таких обставин, відповідач зобов`язаний провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (за особливості проходження служби, за роботу в умовах режимних обмежень, місячна премія, індексація заробітної плати) з урахуванням періоду березень 2018 - грудень 2019 включно, відповідно до довідки ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 №8.
Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки №8 від 08.01.2020 вперше наприкінці березня 2020 року, то, відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія позивача підлягає перерахунку з 01.04.2020.
Відтак, враховуючи відсутність в матеріалах пенсійної справи позивача станом на день призначення йому пенсії інформації про отриману позивачем у складі грошового забезпечення індексацію заробітку та додаткові види забезпечення за грудень, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2020, оскільки на момент призначення пенсії у відповідача зазначена інформація була відсутня.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною ч.2 ст.77 КАС України, визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грудня 2019 року та додаткового виду грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 08.01.2020 №8, а саме індексації заробітної плати.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.04.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 №8, а саме: надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, місячна премія, індексація заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з врахуванням періоду березень 2018 - грудень 2019 включно.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Новікова