
Господарський суд
Житомирської області
_______________
_________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"10" серпня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/1181/19
Господарський суд Житомирської області у складі судді Сікорської Н.А.,
розглядаючи заяву Державної судової адміністрації України (вх.№02-44/968/20) про заміну боржника його правонаступником у справі
за позовом: Приватного підприємства "Україна-Експерт-Центр"
до 1. Коростенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Житомирській області
2. Головного територіального управління юстиції у Житомирській області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет на стороні відповідача - Головного управління Державної казначейської служби у Житомирській області
про стягнення 26500,00грн ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 07.02.2020 стягнуто з Головного територіального управління юстиції у Житомирській області в Державний бюджет України 2881,50 грн - витрат зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги.
18.06.2020 на примусове виконання постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 04.06.2020 у справі № 906/1181/19 видано наказ.
13.07.2020 на адресу суду надійшла заява Державної судової адміністрації України (вх.№02-44/968/20) про заміну боржника його правонаступником у справі №906/1181/19, відповідно до якої заявник просить замінити боржника - Головне територіальне управління юстиції у Житомирській області на його правонаступника - Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції.
Ухвалою господарського суд від 29.07.2020 (суддя Соловей Л.А.) заяву про заміну боржника його правонаступником прийнято до розгляду в судовому засіданні 10.08.2020 о 15:00год.
Ухвалою від 07.08.2020 заяву Державної судової адміністрації України про заміну боржника його правонаступником суд (суддя Сікорська Н.А.) прийняв до свого провадження.
Представники заявника та боржника в судове засідання не з`явились.
Заява Державної судової адміністрації України (вх.№02-44/968/20) про заміну боржника його правонаступником у справі №906/1181/19 мотивована тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2019 р. № 870, ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції, в тому числі Головне територіальне управління юстиції у Житомирській області. Натомість утворено міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції як юридичні особи публічного права.
Міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, є правонаступниками територіальних органів Міністерства юстиції, які ліквідуються згідно з пунктом 1, зокрема, Центрально- Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) - Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Головного територіального управління юстиції у Житомирській області. Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
Відтак безспірне списання коштів Управлінням Казначейства є неможливим у зв`язку із ліквідацією боржника - Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.
За викладених обставин, заявник просить замінити боржника його правонаступником, а саме: Головне територіальне управління юстиції у Житомирській області на Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Володимирська, 91, м. Хмельницький, 29000; код ЄДРГІОУ 43316784).
У поданій до суду заяві від 22.07.2020 ліквідаційна комісія Головного територіального управління юстиції у Житомирській області заперечила проти заміни боржника його правонаступником, оскільки Головне територіальне управління юстиції у Житомирській області не припинено та правонаступника не визначено.
Дослідивши подану заяву суд дійшов висновку, що заява Державної судової адміністрації України (вх.№02-44/968/20) про заміну боржника його правонаступником у справі №906/1181/19 не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно із ст. 334 ПІК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувана у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно зі ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Для процесуального правонаступництва юридичної особи, яка є стороною чи третьою особою у судовому процесі, необхідне встановлення або правонаступника такої юридичної особи внаслідок її припинення шляхом реорганізації, або правонаступника окремих її прав чи обов`язків внаслідок заміни сторони у відповідному зобов`язанні. В обох випадках для встановлення процесуального правонаступництва юридичної особи суд має визначити підстави такого правонаступництва, а також обсяг прав та обов`язків, який перейшов до правонаступника у спірних правовідносинах.
Частиною 1 статті 104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (частина 5 статті 104 Цивільного кодексу України).
Статтею 111 ЦК України визначено порядок ліквідації юридичної особи.
Статтями 13 та 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" виключно Кабінет Міністрів України наділено повноваженнями з утворення, реорганізації та ліквідації територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади як юридичних осіб публічного права.
Частиною 9 статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" встановлено, що порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією чи ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок), який визначає механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів.
Відповідно до пункту 5 Порядку орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Пунктом 6 Порядку визначено, що права та обов`язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.15. Порядку, у разі припинення органу виконавчої влади Кабінет Міністрів України утворює відповідну комісію, затверджує її голову та визначає строк проведення реорганізації або ліквідації.
Згідно з пунктом 18 Порядку, до комісії з припинення органу виконавчої влади або територіального органу (далі - комісія) з моменту затвердження її персонального складу переходять повноваження щодо управління справами у частині забезпечення здійснення заходів, пов`язаних з реорганізацією або ліквідацією відповідно органу виконавчої влади або територіального органу.
За приписам пп 3 п.20 Порядку, комісія здійснює заходи, пов`язані з: виявленням кредиторів та задоволенням відповідно до законодавства їх вимог;одержанням дебіторської заборгованості; закриттям рахунків в органах Казначейства та переведенням залишків коштів правонаступникові або до державного бюджету в установленому законодавством порядку;4) здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Суд зазначає, що згідно з п. 1. Постанови КМУ від 09.10.2019 № 870 "Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції" вирішено, ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції за переліком згідно з додатком 1, зокрема Головне територіальне управління юстиції у Житомирській області
У п. 3 вказаної вище постанови визначено, що територіальні органи Міністерства юстиції, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до завершення здійснення заходів, пов`язаних з утворенням міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції; здійснення заходів, пов`язаних з ліквідацією територіальних органів згідно з пунктом 1 цієї постанови та утворенням міжрегіональних територіальних органів згідно з пунктом 2 цієї постанови, покладається на Міністерство юстиції; міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, є правонаступниками територіальних органів Міністерства юстиції, які ліквідуються згідно з пунктом 1.
Так відповідно до змісту п. 3 Постанови КМУ від 09.10.2019 № 870 Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), є правонаступником Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, останнє з 18.10.2019 перебуває в стані припинення.
Таким чином як на момент звернення Державної судової адміністрації України до суду із заявою про заміну боржника його правонаступником, так і на момент розгляду заяви у суді Головне територіальне управління юстиції у Житомирській області не є припиненим, у відповідності до вимог чинного законодавства, тобто боржник свою діяльність не припинив, а лише перебуває у стані припинення.
Зважаючи на викладені обставини, оскільки боржник як юридична особа не є ліквідованим (припиненим) то і відсутні підстави визначені ст. 52 ГПК України для заміни його правонаступником.
За таких обставин суд дійшов висновку про відмову у задоволені заяви ДСА України про заміну боржника його правонаступником.
Керуючись ст.ст. 52,232-235, 334 ГПК України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволені заяви Державної судової адміністрації України про заміну боржника його правонаступником.
Ухвала господарського суду набирає законної сили у відповідності до ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена у порядку та строки, визначені ст. ст. 256, 257 ГПК України
Суддя Сікорська Н.А.
Друк:
1 - в справу
2- заявнику (01601, м.Київ, вул. Липська,18/5) (рек )та (inbox@zt.court.gov.ua);
3 - боржнику (10014, м.Житомир, м-н Соборний,1) (рек) та (i.nechyporenko@zt.minjust.gov.ua)