Рішення № 90928303, 12.08.2020, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
12.08.2020
Номер справи
750/6468/20
Номер документу
90928303
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 750/6468/20

Провадження № 2-о/750/118/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2020 року м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:

суддіСупруна О.П.,секретар Дяченко К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,

заінтересована особа - Чернігівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми),

в с т а н о в и в :

03 серпня 2020 року до Деснянського районного суду м. Чернігова надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її чоловіка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі Чорнухине Попаснянського району Луганської області. В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її чоловік - ОСОБА_2 , проте отримати свідоцтво про смерть чоловіка в Чернігівському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) заявник не може, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичні документи, адже на даній території органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Встановлення даного факту необхідно заявнику для оформлення спадщини.

Ухвалою судді від 05.05.2020 заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України залишено без руху та запропоновано заявнику в триденний строк з дня отримання копії ухвали усунути вказаний в ній недолік.

10.08.2020, на виконання вимог ухвали судді від 05.05.2020 про залишення заяви без руху, заявником надано належним чином засвідчені копії доказів.

Ухвалою судді від 11.08.2020 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 12.08.2020.

Заявник у судове засідання не з`явилась, подала клопотання про розгляд справи без її участі, в якому зазначила, що заяву підтримує.

Представник заінтересованої особи - Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) у судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи оповіщений встановленому законом порядку, про причини неявки суду не повідомив.

У відповідності до вимог частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом - ЦПК України) фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є чоловіком ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 .

Як убачається із свідоцтва про смерть, виданого 19.02.2020 відділом реєстрації актів цивільного стану Дебальцевського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Чорнухине Попаснянського району Луганської області.

У довідці про причину смерті № 46 від 14 лютого 2020 року зазначено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Заявник звернулася до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) для проведення державної реєстрації смерті її чоловіка - ОСОБА_2 .

Проте, 28 липня 2020 року Чернігівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) надано відмову у проведенні державної реєстрації смерті, оскільки подані заявником документи не є підставою для державної реєстрації смерті і не відповідають вимогам чинного законодавства України, так як видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до положень статті 49 Цивільного кодексу України смерть фізичної особи є актом цивільного стану та підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Таким чином, діюче законодавство України передбачає державну реєстрацію факту смерті або на підставі лікарського свідоцтва про смерть або на підставі рішення суду.

Як зазначила заявник у заяві, отримати свідоцтво про смерть чоловіка у відділі державної реєстрації актів цивільного стану на території України вона не може, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичні документи, так як на даній території органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Згідно з пунктом восьмим частини першої статті 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Пунктом 13 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Частиною першою статті 317 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», смт. Чорнухине Попаснянського району Луганської області входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Таким чином, оскільки смерть ОСОБА_2 настала у селищі Чорнухине Попаснянського району Луганської області, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, суд погоджується з тим, що отримати лікарське свідоцтво про смерть, видане компетентним органом державної влади України, є неможливим, а тому єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даному випадку є рішення суду про встановлення факту смерті.

За таких обставин, у зв`язку з тим, що реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про смерть Донецької Народної Республіки не можлива, вимоги не містять у собі спору про право, суд вважає за можливе заяву задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 258, 259, 273, 293, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі Чорнухине Попаснянського району Луганської області, Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копію рішення направити до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) для державної реєстрації смерті особи.

Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .

Відповідач: Чернігівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), місцезнаходження: вул. Пушкіна, 15, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 04014235.

Суддя