Ухвала суду № 90924136, 12.08.2020, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
12.08.2020
Номер справи
400/490/20
Номер документу
90924136
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

12.08.2020

Справа №400/490/20

Провадження №2-а/489/269/20

УХВАЛА

12 серпня 2020 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Рум`янцевої Н.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління держгеокадастру в Миколаївській області, треті особи - Снігурівська міська рада, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління держгеокадастру у Миколаївській області № 10722/0/14-19-СГ від 02 грудня 2019 року

В С Т А Н О В И В:

У січні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області, в якому просила суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області №10722/0/14-19-СГ від 02.12.2019, відповідно до якого припинено право довічного успадкованого володіння землею державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 50,00 га, надане громадянину України ОСОБА_3 , посвідчене державним актом на право довічного успадкованого володіння землею, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право довічного успадкованого володіння землю за №8, розташовану у межах Нововасилівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області, та віднесено земельну ділянку загальною площею 50,00 га, до земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності в межах території Нововасилівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України, частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Положення про те, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, і у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження, містить п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Як вбачається з матеріалів справи, позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач звернулась до Снігурівської державної нотаріальної контори Миколаївської області Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину на 1/2 частку спадкового майна після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 , проте позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії. При цьому, позивачем зазначено, що 10.01.2020 року вона дізналась про прийняття наказу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 02.12.2019 р. №10722/0/14-19-СГ, яким припинено право довічного успадкованого володіння земельною ділянкою державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 50,00 га, надану її чоловіку ОСОБА_3 ..

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 02 квітня 2019 року у справі № 916/2864/17 дійшла висновку, що розпорядження органу місцевої влади у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимога про визнання такого акта незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатом його реалізації у фізичної чи юридичної особи виникнуло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимогу про визнання незаконним розпорядження можна розглядати як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 ЦК України та пред`являти до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред`явлення позовної вимоги про визнання розпорядження незаконним є оспорювання цивільного права особи.

З матеріалів справи вбачається, що виникнення спірних правовідносин обумовлено незгодою позивача з правомірністю прийнятого наказу, яким припинено право довічного успадкованого володіння земельною ділянкою, та фактично унеможливлено отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину на 1/2 частку спадкового майна після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 . Таким чином, звернення до суду із цим позовом зумовлене необхідністю захисту майнових прав позивача, зокрема права на спадщину, що свідчить про приватно-правовий, а не публічно-правовий характер спірних правовідносин.

Така правова позиція висловлена в постанові П`ятого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2020 року по дійсній справі.

Таким чином, в даному конкретному випадку, слід дійти висновку, що спір, про який йдеться у позові, за сукупністю суб`єктного складу, характеру матеріальних правовідносин та предмету спору, належить розглядати за правилами цивільного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Отже, враховуючи суб`єктний склад учасників справи, характер правовідносин, що склались між ними, суд приходить до висновку, що вимоги заявника не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, у зв`язку з чим, у відкритті провадження слід відмовити та роз`яснити позивачу право на звернення з даним позовом до суду першої інстанції за правилами цивільного судочинства.

Керуючись ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Головного управління держгеокадастру в Миколаївській області, треті особи - Снігурівська міська рада, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління держгеокадастру у Миколаївській області № 10722/0/14-19-СГ від 02 грудня 2019 року - відмовити.

Роз`яснити позивачу можливість звернення до суду з позовом в порядку цивільного судочинства.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Кодексу про адміністративне судочинство України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні подаються учасниками справи через Ленінський районний суд міста Миколаєва або в порядку статті 297 КАС України безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua або https://court.gov.ua/fair/.

Суддя Ленінського районного

суду міста Миколаєва Н.О. Рум`янцева

Повний текст судового рішення складено «12» серпня 2020 року.