Рішення № 90916698, 31.07.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2020
Номер справи
460/4871/20
Номер документу
90916698
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

31 липня 2020 року м. Рівне №460/4871/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Н.В. Друзенко, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у не призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 10.03.2020 (дня звернення за призначенням пенсії).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 10.03.2020 звернулася до Пенсійного фонду із заявою про призначення їй пенсії за віком, відповідно до списку № 2. В призначенні пенсії було відмовлено, через відсутність доказів зайнятості повний робочий день на посадах, що дають право на пенсійне забезпечення на пільгових умовах. Разом з тим, позивач вважає, що всі необхідні документи для призначення пенсії були надані для відповідача. Не погоджуючись з такими діями та вважаючи протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 08.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що враховуючи надані позивачем документи , зважаючи на те, що право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2 по посаді "маляр ремонтно-будівельного цеху" підтверджено за результатами атестації робочих місць згідно з наказом ВАТ "Рівнеазот" від 30.04.2004 №812, тобто вже після звільнення (переведення) позивача з посади маляра, то відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 01.02.1996 по 10.11.2002, оскільки у зазначений період право на пільгове пенсійне забезпечення за посадою "маляр ремонтно-будівельного цеху" не підтверджено за результатами атестації. Таким чином, права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 32 позивач не має, у зв`язку з відсутністю пільгового стажу та відсутністю результатів атестації. Тому, відповідач просить суд в задоволенні позову відмовити.

У відповіді на відзив позивач підтримала позицію викладену в адміністративному позові та просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в письмовому провадженні.

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши позовну заяву і відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.

З 01.02.1996 по 10.11.2002 позивач працювала у Відкритому акціонерному товаристві "Рівнеазои» (правонаступник - Приватне акціонерне товариство "Рівнеазот") на посаді маляра ремонтно-будівельного цеху.

Згідно з уточнюючою довідкою ПрАТ «Рівнеазот» від 25.01.2018 №11, позивач працював у ВАТ «Рівнеазот» на посадах, що дають право на пільгову пенсію, а саме: з 01 лютого 1996 року (розпорядження №302 від 08.02.1996) по 10 листопада 2002 року в ремонтно-будівельному цеху малярем на протязі повного робочого дня та був зайнятий на роботах з застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки (фарби на основі толуолу, ксилолу, ацетону), що передбачено Списком №2 розділ XXXIII позиція 23200000-13450. затвердженого ПКМ 11.03.1994 №162. Стаж за Списком №2 становить 06 років 08 місяці 10 днів. За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджене право на пенсію за Списком№2 (наказ про атестацію №812 від 30.09.2004). Довідка видана на підставі первинних документів за час виконання вказаних вище робіт: особові рахунки за 1996 - 2002 роки, наказ-розпорядження про прийом, перевод, картонка Т-2 (а.с.14-16).

10.03.2020 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 (а.с.17-19).

Листом від 03.04.2020 за №4687-4316/Б-02/8-1700/20 відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах, мотивуючи це тим, що згідно з п.4.3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, 5 річний період роботи на підприємстві, що передує даті видання наказу про результати атестації, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується до пільгового стажу лише у випадках, коли атестація проведена вперше. Оскільки право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2 по посаді "маляр ремонтно - будівельного цеху" підтверджено за результатами чергової атестації робочих місць (згідно з наказом по ВАТ "Рівнеазот" від 30.09.2004 №812), відсутні підстави зараховувати до пільгового стажу період роботи позивача на вказаній посаді з 01.02.1996 по 10.11.2002. Таким чином, відповідач вказав, що позивач не має права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи 10 років. Відповідач зазначає, що відсутність підстав для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах підтверджується постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №817/726/18. Крім того, відповідач зазначає, що заява позивача розглянута у порядку визначеному Законом України "Про звернення громадян", оскільки до неї не надано оригіналів документів необхідних для призначення пенсії на пільгових умовах (а.с.20-22).

Не погоджуюсь з правомірністю такої відмови, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсій та соціальних послуг.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення (частина третя статті 4 Закон №1058-ІV).

За приписами частини першої статті 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років

Відповідно до пункту 2 розділу ХV Прикінцеві положення Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058 передбачено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу, зокрема, з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Положенням статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках,7;ередбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Відповідно до пункту «б» статті 13 № 1788-XII та підпункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-VІ, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи, зокрема, з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок.

З системного аналізу норм законодавства вбачається, що для призначення пенсії на підставі пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах позивачу, необхідним є настання наступних умов: - досягнення 55 років; - стаж роботи не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах, що дають право на пільгову пенсію; - підтвердження шкідливих і особливо важких умов праці - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів в України, і за результатами атестації робочих місць.

В обґрунтування заперечень Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зазначило, що позивачем не надано первинних, інших документів, що підтверджують пільговий стаж, зокрема відомостей про атестацію робочого місця, а тому відсутні підстави для призначення пенсії за віком по Списку №1.

Проте, суд із наведеними твердженнями відповідача, які стали підставою для відмови у призначенні пенсії, не погоджується з наступних підстав.

Вимогами статті 48 Кодексу законів про працю України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок №383) визначено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Відповідно до Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (приклади у додатках 1, 2).

Так, пунктом 10 Порядку №383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати: трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи; виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці; у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку.

Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно з пунктами 23, 24 Порядку №637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).

Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про періоди роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

Уточнюючою довідкою ПрАТ «Рівнеазот» від 25.01.2018 №11 підтверджується, що позивач працювала у ВАТ «Рівнеазот» на посадах, що дають право на пільгову пенсію, а саме: з 01 лютого 1996 року (розпорядження №302 від 08.02.1996) по 10 листопада 2002 року в ремонтно-будівельному цеху малярем на протязі повного робочого дня та була зайнята на роботах з застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки (фарби на основі толуолу, ксилолу, ацетону), що передбачено Списком №2 розділ XXXIII позиція 23200000-13450, затвердженого ПКМ 11.03.1994 №162.

Із змісту вказаної довідки слідує, що стаж позивача за Списком №2 становить 06 років 08 місяці 10 днів. За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджене право на пенсію за Списком№2 (наказ про атестацію №812 від 30.09.2004). Довідка видана на підставі первинних документів за час виконання вказаних вище робіт: особові рахунки за 1996 - 2002 роки, наказ-розпорядження про прийом, перевод, картонка Т-2 (а.с.14).

Крім того, робота позивача на посаді маляра ремонтно-будівельного цеху ВАТ "Рівнеазот" у період з 01.02.1996 по 10.11.2002 підтверджується записом №5 в трудовій книжці позивача НОМЕР_1 (а.с.12-13).

Разом з тим, суд вважає необхідним звернути увагу, що відомості щодо періодів роботи, які дають позивачу право на призначення пільгової пенсії зазначено в трудовій книжці.

Стосовно характеру виконуваних робіт у спірний період, то суд зазначає наступне.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Комплексний аналіз норм Закону України № 1058 та Порядку проведення атестації дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України №1058-XII - є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Відповідно пункту 3 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Пункт 4 передбачає, що згідно з пунктом 4 Порядку № 383 проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Відповідно підпункту 4.2 п. 4 Порядку № 383 проведення атестації робочих місць за умовами праці результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінилися докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Підпунктом 4.3 п. 4 Порядку № 383 передбачено, що у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Відповідно до підпункту 4.5 п. 4 Порядку № 383 передбачено, якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилося, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто, до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць.

Аналізуючи наведені законодавчі норми Закону України №1058 та Порядку № 383 суд дійшов висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України №1058 - є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Як стверджується уточнюючою довідкою, ОСОБА_1 дійсно працювала у ВАТ «Рівнеазот» на посадах, що дають право на пільгову пенсію, а саме: з 01 лютого 1996 року (розпорядження №302 від 08.02.1996) по 10 листопада 2002 року в ремонтно-будівельному цеху малярем на протязі повного робочого дня та був зайнятий на роботах з застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки

Спростування протилежного відповідачем надано не було, в тому числі того, що позивач не займала робоче місце за Списком №2 у ВАТ «Рівнеазот», які відповідають переліку робочих місць і професій, які мають право на пільгове пенсійне забезпечення та відсутності результатів атестації відповідного робочого місця.

Слід зазначити, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19).

Разом з тим, аналізуючи підстави відмови в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, викладені відповідачем у відзиві, суд зазначає, що особа не може нести тягар відповідальності за відсутність у роботодавця відповідних первинних бухгалтерських документів, необхідних для призначення пенсії, так як вона не може їх самостійно усунути, виправити, вплинути на їх зміст чи в інший спосіб довести своє право на призначення пенсії.

Більше того, суд звертає увагу, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене, позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 , на дату звернення із заявою про призначення пенсії досягнула 55 річного віку, характер виконуваних робіт підтверджує шкідливі і особливо важкі умови праці - за списком № 2, стаж роботи позивача складає не менше 27 років, що відповідачем не заперечується, також наявний відповідний стаж роботи на зазначених роботах, що дають право на пільгову пенсію.

Отже, позивач маючи станом на дату звернення (10.03.2020) до відповідача із заявою про призначення пенсії, необхідний загальний стаж роботи та стаж роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, має право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України № 1058.

Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

При цьому, частиною другою статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може застосувавши інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (п.10).

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене та наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 - протиправними та зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши до пільгового стажу за Списком №2 період роботи 01.02.1996 по 10.11.2002.

Що стосується позовної вимоги про зобов`язання відповідача призначити пенсію 10.03.2020, то суду необхідно звернути увагу на наступне.

Відповідно до частини п`ятої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу;

2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Матеріалами справи підтверджено, що 10.03.2020 позивачем подано заяву про призначення пенсії.

А тому, пенсія за віком на пільгових умовах повинна бути призначена з дня звернення за пенсією, тобто з 10.03.2020.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Твердження відповідача про те, що позивач звернувся із заявою відповідно до Закону України "Про звернення громадян", а не із заявою про призначення пенсії, суд вважає безпідставними. Вказана заява не містить жодних посилань на норми Закону України "Про звернення громадян", а прохальна частина заяви позивача містить чітке формулювання про призначення пенсії. Позивачем до вказаної заяви додано повний перелік документів необхідний для призначення пенсії.

Крім того, відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.22.2005, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, відповідач має право вимагати від фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Суд не бере до уваги покликання відповідача на судове рішення у справі №817/726/18, оскільки предмети розгляду у цій справі відрізняється від предмету розгляду у справі №817/726/18.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судові витрати у розмірі 840,80грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вулиця Короленка, 7, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", починаючи з 10.03.2020, зарахувавши до пільгового стажу період роботи на ВАТ "Рівнеазот" з 01.02.1996 по 10.11.2002.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 840,80грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 31 липня 2020 року.

Суддя Н.В. Друзенко