
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2020 р. Справа № 400/1312/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII з 01.07.2019 року із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, що зменшує розмір пенсійного забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 25.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 , державної (основної) пенсії по інвалідності виключно з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII, як норми прямої дії з подальшим перерахунком пенсії в разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 1 січня кожного відповідного (наступного) року, без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії.
Ухвалою від 09.04.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також є інвалідом ІІІ групи - інвалідом війни. За таких обставин, позивач має право на перерахунок пенсії у п`ятикратному розмірі згідно ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII (далі - Закон України № 796) з 25.04.2019 року.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні вимог позивача просив відмовити. В своєму відзиві відповідач зазначив, що відповідач жодних доказів того, що на момент участі на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мав статус військовослужбовця, не надав. Тому права на зазначений вид пенсії не має. Заява позивача від 24.05.2019 року розглянута в порядку норм Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 року № 393/96-ВР (далі - Закон України № 393) та взагалі не є рішенням суб`єкта владних повноважень.
У запереченнях на відзив позивач на доводи ГУ ПФУ про те, що він на період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не мав статусу військовослужбовця вказав на те, що рішенням суду він визнаний інвалідом війни, оскільки приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі цивільної оборони, яка на той період була підпорядкована Міністерству оборони України та прирівнювалась до військових формувань. Позивач свої вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у ГУ ПФУ та отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 54 Закону України № 796.
24.05.2019 року позивач звернувся до Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області з заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 05.06.2019 року № 45-28-08 позивачу роз`яснено, що з матеріалів його пенсійної справи вбачається, що позивач був направлений у відрядження на роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як працівник шляхово-експлуатаційної дільниці № 899 управління автомобільних шляхів № 5, в той час як рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 25.04.2019 року № 1-р(ІІ)/2019 стосується осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби, незалежно від того чи була це строкова служба. З огляду на вказане, відсутні законні підстави для обчислювати розмір пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
16.01.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», призначеної відповідно до ст. 54 Закону України № 796.
До заяви позивачем додано паспорт та картку фізичної особи-платника податків.
Рішенням від 24.01.2020 року № 20/03.18-рпозивачу відмовлено у обчисленні пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, оскільки на період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не мав статусу військовослужбовця.
Не погоджуючись з відмовою у перерахунку його пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Частиною 3 ст. 59 Закону України № 796, у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 року № 231-V, визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, вказаною нормою було визначено лише одну категорію військовослужбовців, які мали право на обчислення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ ч. 3 ст. 59 Закону України № 796 викладено у новій редакції, згідно з якою, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VІІІ розширено в межах певної категорії військовослужбовців перелік осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: окрім осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, також на осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, та осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Надалі, рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Водночас, незмінною залишилась умова щодо наявності у особи статусу військовослужбовця, на яких і розповсюджується норма ст. 59 Закону України № 796 у чинні редакції.
Враховуючи вищезазначене, ч. 3 ст. 59 Закону України № 796 передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:
1) особа має статус особи з інвалідністю;
2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або інших ядерних аварій та випробувань, або у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;
3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження служби.
Після внесення змін до ст. 59 Закону України № 796 постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (далі - Порядок № 1210), а саме:
- у першому реченні пункту 1 слова і цифри «статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» замінено словами і цифрами «статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- доповнено Порядок п. 9-1 такого змісту: «За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».
Отже, наведеним підтверджується, що п. 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми ч. 3 ст. 59 Закону України № 796, відтак, може бути застосований виключно до осіб, на яких поширюється дія ч. 3 ст. 59 вказаного Закону.
При цьому особам, які отримують пенсію на підставі ст. 54 Закону України № 796, пенсія розраховується за п. 9 Порядку № 1210.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 11.12.2018 року у справі № 822/1346/18, від 26.03.2019 року у справі № 816/99/18 та від 23.04.2019 року у справі № 822/1311/18, від 23.04.2020 року у справі № 816/1892/18.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач має статус інваліда війни.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2018 року у справі № 814/643/18 скасовано рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.04.2018 року та винесено нове рішення, яким задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 :
- визнано протиправними дії управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області щодо відмови у встановлені ОСОБА_1 статусу інваліда війни;
- зобов`язано управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області визнати його інвалідом війни та видати посвідчення інваліда війни встановленого зразка, передбаченого Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Рішення набрало законної сили 08.08.2018 року. Посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_1 видано позивачу 25.09.2018 року.
З постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2018 року у справі № 814/643/18 вбачається, що позивач був залучений до складу формувань Цивільної оборони та став інвалідом внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» належить до інвалідів війни та має право на встановлення статусу інваліда війни.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З протоколу/розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії, доданого позивачем до заперечень на відзив, вбачається, що у графі «Група інвалідності, причина» зазначено: «Третя група, Каліцтво/захворювання, пов`язане з ліквідацією аварії на ЧАЕС (в пер-од проходж. ВС)».
За таких обставин, позивач: 1) є особою, яка має статус особи з інвалідністю; 2) є особою, яка отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або інших ядерних аварій та випробувань, або у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 3) є особою, яка брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження служби.
А отже, позивач з 25.04.2019 року має право на перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України № 796.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ, суд зазначає наступне:
З аналізу ч. 3 ст. 59 Закону України № 796 суд приходить до висновку, що вказаною нормою законодавець визначив не розмір пенсії по інвалідності, а базу для її обчислення: обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Так, словосполучення «пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати…» свідчить про те, що саме з цієї величини має обраховуватися розмір пенсії по інвалідності.
Згідно з ч. 3 ст. 54 Закону України № 796 умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно п. 9 Порядку № 1210, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою П = ЗсхКЗСхКв/100%.
Також, у відповідності до п. 9-1 Порядку № 1210 за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = ЗсхКзсхКв/100%
Отже, формула обчислення пенсії, яку отримував позивач, та пенсії, на яку має право у порядку ч. 3 ст. 59 Закону України № 796, залишається єдиною. Очевидну різницю становить лише величина обрахування пенсії. При цьому, в матеріалах справи відсутні відомості щодо застосованих коефіцієнтів для розрахунку пенсії, яку позивач отримував та яку бажає отримувати.
За таких обставин, з урахування викладених вище за текстом рішення висновків права позивача на перерахунок та виплату пенсії відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України № 796, суд задовольняє вимоги позивача щодо визнання протиправними дій ГУ ПФУ лише у частині. А саме: не проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України № 796.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що зазначене є протиправною бездіяльністю з боку ГУ ПФУ, а не діями.
Вимоги щодо зобов`язання ГУ ПФУ здійснювати нарахування та виплату пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії задоволенню не підлягають, оскільки суд здійснює захист лише порушеного права особи, а не права, яке може бути порушено в майбутньому.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення перерахунку та виплати з 25.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити з 25.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII, як норми прямої дії з подальшим перерахунком пенсії в разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 1 січня кожного відповідного (наступного) року.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 11.08.2020 року.
Суддя О.В. Малих