Рішення № 90915792, 12.08.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2020
Номер справи
280/2946/20
Номер документу
90915792
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12 серпня 2020 року Справа № 280/2946/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області

до - ОСОБА_1

про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі по тексту - позивач) до ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:

- стягнути з відповідача суму податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 9833,78 грн (р/р UA958999980334119815000008373, отримувач УК у Запорізькому районі/ОТГ ДОЛИНСЬКЕ/18010900, код отримувача 38025393, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998) з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що станом на день складання позовної заяви за відповідачем обліковується новостворений податковий борг перед бюджетом з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 9833,78 грн, з яких: 8886,04 грн сума боргу несплачених податків за деклараціями, які подані відповідачем; 491,99 грн сума штрафних санкцій, визначена ППР; 455,75 грн сума нарахованої пені. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому борг підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить стягнути з відповідача податковий борг в сумі 9913,73 грн.

З метою отримання інформації щодо адреси реєстрації позивача, судом був зроблений запит до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради.

Згідно листа Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради від 20.05.2020 №01-17/02/1302, відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

09.06.2020 відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Конверт з Ухвалою суду від 09.06.2020 був повернутий до суду 25.06.2020, з приміткою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до ч. 4 ст. 124 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються фізичним особам, які не мають статусу підприємців, за адресою їх місця проживання чи перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.

Станом на 12.08.2020 відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позов.

З урахуванням вимог ст.ст. 205, 229 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження та на підставі наявних у ній доказів.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.

Суд, оцінивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 подав до контролюючого органк податкові декларації зі сплати орендної плати за землю:

на 2017 рік (№9024821955) від 20.02.2017, в в якій Відповідач самостійно визначив суму податку, а саме:

по терміну сплати 30.03.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 506,63 грн;

по терміну сплати 30.04.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.05.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.06.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.07.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

- по терміну сплати 30.08.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн.;

по терміну сплати 30.09.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.10.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.11.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.12.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837.94 грн;

по терміну сплати 30.01.2018 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837.95 грн.

Також, відповідно до пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України платнику податків нарахована пеня в сумі 455,75 грн.

Фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області була проведена камеральна перевірка за результатами якої визначено порушення платником податків п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України - порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання. Відповідальність платника за порушення правил сплати (перерахування) узгодженого податкового зобов`язання передбачена ст. 126 ПК України. Податковий борг з орендної плати з фізичних осіб виник в результатами камеральної перевірки.

За результатами проведеної камеральної перевірки складено акт №853/08-01-60-05/2434906890 від 17.12.2019 та було винесено податкове повідомлення - рішення від 17.12.2019 № 0027786005 якими визначено суму штрафних санкцій за платежем у розмірі 491,99 грн, яке Відповідач одержав особисто.

У зв`язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов`язань, контролюючим органом вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку.

На адресу платника податків 29.05.2018 рекомендованим листом з повідомлення про вручення була направлена податкова вимога «Ф» №430-17 від 17.05.2018 на суму 9913,73 грн, яка була повернена у зв`язку з закінченням терміну зберігання.

Податковий борг, у розмірі 9913,73 грн в адміністративному та/чи судовому порядку не оскаржувався, а отже є узгодженим.

З наведених підстав, контролюючий орган звернувся до суду.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Також, підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) був зареєстрований фізичною особою-підприємцем 17.08.2005, номер запису: 2 103 017 0000 012324. До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 29.03.2017 номер запису 21030060005012324 внесено запис про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 .

Згідно пп. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

У зазначені строки грошове зобов`язання відповідачем не сплачено (зазначена обставина відповідачем не спростована), а тому у відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України вважається сумою податкового боргу.

Пунктом 57.1 ст. 57 ПКУ визначено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст.58 ПКУ контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до етапі 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:

- невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;

-завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; -заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.

До податковою повідомлення - рішення додається розрахунок податкового зобов`язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.

Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов`язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.58.1).

Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно п.57.3 ст.57 ПКУ, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 етапі 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення. крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Статтею 59 ПКУ передбачено, податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Статтею 46 ПКУ визначені поняття та зміст податкової декларації.

Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Підпунктом 46.5 ст. 46 ПКУ передбачається, що форма декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) встановлюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 179.9 статті 179 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 288 ПК України - підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

не може бути меншою за розмір земельного податку:

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше З відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку.

для баз олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, не може перевищувати 0,1 відсотка нормативної грошової оцінки.

Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Згідно з п. 287.5. ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

ОСОБА_1 подав до контролюючого органк податкові декларації зі сплати орендної плати за землю:

на 2017 рік (№9024821955) від 20.02.2017, в в якій Відповідач самостійно визначив суму податку, а саме:

по терміну сплати 30.03.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 506,63 грн;

по терміну сплати 30.04.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.05.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.06.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.07.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

- по терміну сплати 30.08.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.09.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.10.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.11.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837,94 грн;

по терміну сплати 30.12.2017 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837.97 грн;

по терміну сплати 30.01.2018 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 837.98 грн.

Також, відповідно до пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України платнику податків нарахована пеня в сумі 455,75 грн.

Фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області була проведена камеральна перевірка за результатами якої визначено порушення платником податків п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України - порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання. Відповідальність платника за порушення правил сплати (перерахування) узгодженого податкового зобов`язання передбачена ст. 126 ПК України. Податковий борг з орендної плати з фізичних осіб виник в результатами камеральної перевірки.

За результатами проведеної камеральної перевірки складено акт №853/08-01-60-05/2434906890 від 17.12.2019 та було винесено податкове повідомлення - рішення від 17.12.2019 № 0027786005 якими визначено суму штрафних санкцій за платежем у розмірі 491,99 грн., яке Відповідач одержав особисто.

У зв`язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов`язань, контролюючим органом вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку.

На адресу платника податків 29.05,2018 рекомендованим листом з повідомлення про вручення була направлена податкова вимога «Ф» №430-17 від 17.05.2018 на суму 9913,73 грн, яка була повернена у зв`язку з закінченням терміну зберігання.

Згідно п. 87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Згідно із п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.п. 95.1- 95.2 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказів оскарження податкової вимоги та податкового повідомлення - рішення в судовому чи адміністративному порядку або сплати суми боргу відповідач не надав.

Аналіз зазначених вище вимог законодавства, наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог законодавства не сплачено суму податкового боргу в розмірі 9833,78 грн, а отже позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 245, 246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , іпн НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , іпн НОМЕР_1 ) суму податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 9833,78 грн (р/р UA958999980334119815000008373, отримувач УК у Запорізькому районі/ОТГ ДОЛИНСЬКЕ/18010900, код отримувача 38025393, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998) з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписане суддею 12.08.2020.

Суддя Р.В. Сацький