Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-7313/09/0670
категорія 2.11.8
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кузьменко Л.В.,
при секретарі - Маленівському А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Ойл" <Текст >
до Державної податкової інспекції у м. Житомирі <Текст >
про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування рішення ДПІ в м.Житомирі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.10.2009 року №0009422302, яким до позивача за порушення п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано фінансову санкцію на суму 129993 грн. 80 коп.
Позивач зазначає, що не погоджується з висновком податкового органу щодо порушення товариством п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. В акті перевірки, зазначає позивач, перевіряючими вказано, що протягом дня було здійснено дев"ять операцій "Службова видача", сума коштів 26000 грн. інкасована близько 15 год. 40 хв., тобто працівники податкового органу не заперечують факту проведення відповідних операцій та інкасації коштів, тому застосування фінансових санкцій, на думку позивача, є безпідставним. Крім того, позивач вважає, що відповідачем порушено процедуру проведення перевірки, зокрема порушено ч.4 ст.11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" - платника податків не повідомлено за десять днів до дня проведення перевірки, оскільки ТОВ "Престиж Ойл" отримало направлення на проведення перевірки 06.10.2009 року коли представники податкового органу прийшли на перевірку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача позов не визнала, пояснила, що процедура проведення перевірки працівниками податкового органу порушена не була, а в ході проведення перевірки на АЗС №56 за адресою м.Андрушівка, вул. Лисенка,14 державними податковими інспекторами встановлено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Тому просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, свідків Марущак Н.М., Горбатюка А.А., Ландо В.В., дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що на підставі направлень за №1898 та №1850 працівниками ДПІ в м.Житомирі 06.10.2009 року здійснено перевірку АЗС №56 за адресою м.Андрушівка, вул. Лисенка,14, що належить ТОВ "Престиж Ойл".
Перевірка проводилась у присутності оператора АЗС №56 Марущак Н.М. В ході перевірки працівниками податкового органу було встановлено порушення вимог п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі –Закон), а саме: незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, про що складено акт від 06.10.2009 року №0825/06/30/23/36389529. На підставі акта ДПІ у м. Житомирі винесено рішення №0009422302 від 15.10.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 129993,80 грн.
Суд не погоджується з висновками податкового органу щодо допущення позивачем зазначених в акті порушень з огляду на таке.
В акті перевірки працівниками податкового органу зазначено, що кошти, перераховані в акті опису готівки, знаходились на місці проведення розрахунків, а саме: кошти в сумі 1806,25 грн. знаходились в скриньці РРО, яка вмонтована в стіл, а кошти в сумі 26000 грн. знаходились в сейфі, що стоїть біля стола з РРО. Такі ж пояснення до акта перевірки надала оператор Марущак Н.М. та підтвердила їх в судовому засіданні.
З матеріалів справи слідує, що між позивачем та Житомирським регіональним управлінням Приват Банку 31.03.2009 року укладено договір про інкасацію коштів. На виконання вказаного договору товариством розроблено та затверджено Інструкцію оператора АЗС та Інструкцію роботи оператора АЗС з готівковими коштами за реалізовані товари, відповідно до яких оператор АЗС при надходженні певної суми коштів в касу здійснює їх "Сужбову видачу" за прибутковими касовими ордерами до сейфу каси. Видачу готівки з каси для здавання її до банку оформляє відповідним видатковим ордером. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку через інкасаторів є копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою, що не суперечить вимогам Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 року №637.
Як встановлено судом, протягом дня 06.10.2009 р. оператором АЗС було здійснено дев"ять операцій "Службова видача", сума коштів 26000 грн. інкасована близько 15 год. 40 хв. Працівники податкового органу не заперечують факту проведення відповідних операцій та інкасації коштів, проте стверджують, що кошти в сумі 2600 грн. знаходились на місці проведення розрахунків, а відтак має місце порушення вимог п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Вказаний висновок перевіряючих спростовується наступним.
Відповідно до пунктів 1, 3, 13 статті 3 Закону України від 6 липня 1995 N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 22 цього Закону встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідно до статті 2 Закону розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
За змістом цієї норми, для наявності розрахункової операції місце отримання засобу платежу повинно співпадати з місцем реалізації товару, за умови використання засобу платежу.
Місце проведення розрахунків визначене як місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Чинні нормативні акти визначають, що розрахунковий документ це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Таким чином, обов'язковою ознакою для застосування санкцій, які нараховані позивачу, є невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО.
Як вбачається з матеріалів справи, місцем проведення розрахунків на АЗС №56 є РРО, зареєстрований відповідно до вимог Закону (а.с.39), а відповідно до поточного звіту РРО від 6 жовтня 2009 року станом на 14 годину 31 хвилину сума готівкових коштів в касі склала 1807 грн. 49 коп. грн., що підтверджується і актом перевірки.
В той же час, кошти в сумі 26000 грн. знаходилися в іншому місці (сейфі), що помилково розцінено перевіряючими як місце проведення розрахунків.
Крім того, як слідує з пояснень оператора АЗС та підтверджується листом ЖРУ Приват Банку від 16.03.2009 року, інкасація коштів на АЗС №56 ТОВ "Престиж Ойл" здійснюється шляхом відмикання сейфу двома ключами одночасно. З акту прийому - передачі ключів від сейфа від 30.07.2009 року (а.с.67) слідує, що вказані ключі знаходяться у інкасаторів та працівника АЗС. Тобто 26000 грн., які шляхом службової видачі вилучені з РРО, в місці проведення розрахунків не перебували.
Таким чином підстав для застосування до позивача штрафних санкцій в сумі 129993,80 грн. у відповідача не було.
Суд відхиляє посилання представника позивача на порушення відповідачем процедури проведення перевірки, оскільки в судовому засіданні не встановлено порушень останнім ст.ст. 11, 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Керуючись Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95-ВР, ст.ст. 86, 158-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати нечинним та скасувати рішення ДПІ в м.Житомирі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15 жовтня 2009 року №0009422302.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Л.В. Кузьменко
Повний текст постанови виготовлено: 19 березня 2010 р.
присуджено до стягнення <сума >грн.
матеріальну шкоду <сума >грн.
моральну шкоду <сума >грн.