
Справа № 128/1230/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
11 серпня 2020 року місто Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
судді Карпінської Ю.Ф.,
за участю секретаря Іонової К.В.,
у відсутність учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів - допомоги на дітей одиноким матеріям,
УСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулося до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що 07 листопада 2018 року до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям звернулась жителька АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі поданих ОСОБА_1 документів, останній було призначено на період з 01.11.2018 по 30.04.2019 допомогу на дітей одиноким матерям.
Під час проведення звірки інформації про доходи, що внесені в декларацію для отримання державних соціальних допомог, державним соціальним інспектором Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Дугіним С.В. було проведено звірку інформації про доходи ОСОБА_1 , що внесені в декларацію про доходи та майновий стан сім`ї ОСОБА_1 за 3, 4 квартал 2018 року, з інформацією, отриманою в електронному вигляді з ДФС. В ході проведення звірки виявлено, що сума доходу, внесена у декларацію про доходи та майновий стан сім`ї, складає 0,00 грн; сума доходу за інформацією ДФС: 2960,10 грн (101) - 3-й кв.; 1718,95 грн (101) - 4-й кв. Розбіжність - 2960,10 грн та 1718,95 грн (зарплата з Віноблонкодиспансера). У зв`язку з поданням ОСОБА_1 недостовірних відомостей у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 07.11.2018, ОСОБА_1 надмірно отримала допомогу на дітей одиноким матерям у період з 01.11.2018 по 30 квітня 2019 на суму 2 339,52 грн.
07 червня 2019 року ОСОБА_1 отримала повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів від 04.06.2019, однак по теперішній час надмірно отримані кошти ОСОБА_1 управлінню не повернула.За вищевказаних обставин позивач просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації надмірно виплачені кошти - допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 2 339,52 грн.
В судове засідання 11.08.2020 учасники справи не з`явились.
Представник позивача згідно з довіреністю Блошенкіна М.П. попередньо подала через канцелярію суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутність, в заяві також зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, не заперечує проти винесення заочного рішення.
Частиною 3 статті 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_1 в судові засідання не з`являється без поважних причин, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась судом в установленому законом порядку за адресою реєстрації: АДРЕСА_1 , що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення - судових повісток. Заяв про розгляд справи без її участі або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Відзив на позовну заяву відповідачем у запропонований судом строк до суду не подано.
Згідно з ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
За згодою представника позивача, на підставі ухвали суду про заочний розгляд справи, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Врахувавши позицію представника позивача, викладену у письмовій заяві, поданій до суду, дослідивши письмові докази у справі та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов такого висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом від 17.07.1997 «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2,4,7 і 11 Конвенції» та є частиною національного законодавства України, встановлено, що кожен має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом установлено, що 07 листопада 2018 року до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям звернулась жителька с. Зарванці, Вінницького району Вінницької області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією заяви № 203394 про призначення такої допомоги (а.с. 7) та копіями документів, які було додано до заяви, а саме: копією декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 07.11.2018 (а.с. 9-10); копією довідки про склад сім`ї за № 3505/08-04, виданої Якушинецькою сільською радою Вінницького району Вінницької області 17.10.2018 (а.с. 11); копією довідки про реєстрацію адреси місця проживання № 3680, виданої Якушинецькою сільською радою Вінницького району Вінницької області 02.12.2011 (а.с. 12); копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Вінницьким РВ ГУМВС України у Вінницькій області на ім`я ОСОБА_1 (а.с. 13); копією довідки про присвоєння ОСОБА_1 реєстраційного номеру облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (а.с. 14); копією свідоцтва про народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 від 02.12.2011 (а.с. 15).
На підставі поданих ОСОБА_1 документів останній було призначено на період з 01.11.2018 по 30.04.2019 допомогу на дітей одиноким матерям, що підтверджується копією рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 12.11.2018 (а.с. 16-17).
22.04.2019 державним соціальним інспектором Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Дугіним С.В. було проведено звірку інформації про доходи ОСОБА_1 , що внесені в декларацію про доходи та майновий стан сім`ї ОСОБА_1 за 3, 4 квартал 2018 року, з інформацією, отриманою в електронному вигляді з ДФС. В ході проведення звірки виявлено, що сума доходу, яка внесена у декларацію про доходи та майновий стан сім`ї, складає 0,00 грн; сума доходу за інформацією ДФС: 2960,10 грн (101) - 3-й кв.; 1718,95 грн (101) - 4-й кв. Розбіжність - 2960,10 грн та 1718,95 грн (зарплата з Віноблонкодиспансера), що підтверджується копією акта від 22.04.2019 про проведення звірки інформації про доходи, що внесені в декларацію для отримання державних соціальних допомог (а.с. 18).
З довідки про розмір виплаченої допомоги одиноким матерям № 1611, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації 14.05.2020, вбачається, що за період з 01.11.2018 по 30.04.2019 загальна сума переплати ОСОБА_1 становить 2 339,52 грн (а.с. 19).
04.06.2019 Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулось до ОСОБА_1 з письмовим повідомленням № 2638 про повернення надмірно виплачених коштів, що підтверджується його копією (а.с. 20).
З копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вбачається, що повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації ОСОБА_1 отримала ще 07.06.2019, однак станом на дату звернення позивача з даним позовом до суду надмірно виплачені управлінням кошти ОСОБА_1 не повернула (а.с. 22).
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (у редакції, чинній на момент звернення ОСОБА_1 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям) визначено, що громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (у редакції, чинній на момент звернення ОСОБА_1 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям) до видів державної допомоги сім`ям з дітьми відноситься також допомога на дітей одиноким матерям.
Згідно з абзацом другим статті 5 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (у редакції, чинній на момент звернення ОСОБА_1 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям) всі види державної допомоги сім`ям з дітьми, крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
В пункті 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (у редакції, чинній на момент звернення ОСОБА_1 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям) визначено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II групи або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Пунктом 49 вищевказаного Порядку (у редакції, чинній на момент звернення ОСОБА_1 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям) передбачено, що органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми. Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.Зазначене також визначено статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (у редакції, чинній на момент звернення ОСОБА_1 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям).
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, судом установлено, що в період з 01 листопада 2018 року по 30 квітня 2019 року відповідач ОСОБА_1 дійсно надмірно отримала кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям на загальну суму 2339,52 грн, тому вимоги позивача про стягнення з відповідача вищезазначених коштів є законними і обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача та ту обставину, що відповідно до ухвали суду від 15.06.2020 судом відстрочено сплату судового збору у даній справі до ухвалення рішення, тому в порядку ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102 грн стягнути з відповідача в дохід держави.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (у редакції, чинній на момент звернення ОСОБА_1 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям), ст. 1212 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 18, 19, 76-82, 89, 95, 133, 136, 141, 211, 223, 245, 247, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів - допомоги на дітей одиноким матеріям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_3 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації надмірно виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 2 339 (дві тисячі триста тридцять дев`ять) грн 52 коп. (на рахунок НОМЕР_4 , МФО 820172, код 03191928, в призначенні платежу вказати: повернення надмірно виплачених коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям, прізвище, адресу, КПКВК 2501030).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_3 , на користь держави судовий збір в розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.
Рішення може бути оскаржене позивачем до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, місце знаходження: 21032, м. Вінниця, вул. Грибоєдова, 10а, код ЄДРПОУ 03191928.
Відповідач: ОСОБА_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 .
Дата ухвалення та підписання рішення 11.08.2020.
СУДДЯ Ю.Ф.Карпінська