
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2020 року м. Кремінна
Справа № 414/1277/20
Провадження № 2/414/311/2020
Кремінський районний суд Луганської області в складі:
Головуючого судді Акулова Є.М.,
за участю секретаря судового засідання Дегтяренко Т.В.,
прокурора Юшка М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами загального провадження, цивільну справу за позовною заявою заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області С.Івашко в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області, Боровенської сільської ради Кремінського району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Головне управління Державної казначейської служби у Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев,
ВСТАНОВИВ:
22 червня 2020 року прокурор звернувся до суду з відповідним позовом до відповідача у якому зазначив, що 24.02.2019 року ОСОБА_1 пошкодив два сиро ростучих дерева до ступеня припинення росту, які розташовані в межах населеного пункту с. Боровеньки Кремінського району Луганської області, а саме на території полезахисної лісосмуги.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Луганській області 24.02.2019 складено стосовно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення №000290 за фактом вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65-1 КУпАП.
Постановою державного інспектора №000290 від 24.02.2019 відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 65-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу, в розмірі 289 грн. Постанова у цей же день отримана відповідачем під розпис і ним не оскаржувалась.
Згідно розрахунку, здійсненого Державною екологічною інспекцією у Луганській області на підставі такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008, загальна сума шкоди внаслідок пошкодження двох сиро ростучих дерев до ступеня припинення росту становить 13343,90 грн.
Державною екологічною інспекцією 26.02.2019 на адресу відповідача скеровано претензію про необхідність відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу та розрахунок розміру шкоди.
Шкода, завдана відповідачем навколишньому природному середовищу до тепер повністю не відшкодована, оскільки згідно квитанції від 16.06.2020, останнім сплачено лише 100 грн.
Таким чином, загальна сума шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев, яка досі залишається не сплаченою - складає 13243,90 грн.
Тому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Боровенської сільської ради, шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 13243,90 грн, перерахувавши грошові кошти на рахунок місцевого бюджету Боровенської сільськоїради (розрахунковий рахунок UA658999980000031511968012155, код бюджетної класифікації 24061600, МФО 37796309, банк УК у Кремінському районі с. Бровеньки Луганської області) та стягнути з відповідача судові витрати у сумі 2102 грн за сплату судового збору, понесені прокуратурою Луганської області, та перерахувати на р/р UA048201720343140001000000839, банк: ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 02909921.
Прокурор в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляду справи без його участі, в підготовчому судовому засіданні підтримав заявлені вимоги.
Відповідач в судове засідання не з`явився, в підготовчому судовому засіданні позов визнав, вказав, що у зв`язку зі своєю необізнаністю порушив закон та умови договору. Вподальшому цього недопустить.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, повідомлений про розгляд справи був належним чином.
Суд, вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 24.02.2019 ОСОБА_1 пошкодив два сиро ростучих дерева до ступеня припинення росту, які розташовані в межах населеного пункту с. Боровеньки Кремінського району Луганської області, а саме на території полезахисної лісосмуги. За що державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Луганській області 24.02.2019 року складено стосовно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення №000290 за фактом вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65-1 КУпАП (а.с.21).
Постановою державного інспектора №000290 від 24.02.2019 відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 65-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу, в розмірі 289 грн. Постанова у цей же день отримана відповідачем під розпис і ним не оскаржувалась (а.с.19-20).
Згідно розрахунку, здійсненого Державною екологічною інспекцією у Луганській області на підставі такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008, загальна сума шкоди внаслідок пошкодження двох сиро ростучих дерев до ступеня припинення росту становить 13343,90 грн. (а.с.24-25).
Державною екологічною інспекцією 26.02.2019 на адресу відповідача скеровано претензію про необхідність відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу та розрахунок розміру шкоди (а.с.18).
Відповідно до квитанції (а.с.27) відповідачем сплачено в рахунок відшкодування шкоди 100 грн.
Таким чином, загальна сума шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев, яка досі залишається не сплаченою відповідачем - складає 13243,90 грн.
Відповідно дост. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно п. 2 ч. 1ст. 2 Закону України "Про прокуратуру" на прокуратуру покладаються, зокрема, функції представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначеним цим Законом.
Відповідно до ч. 1ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру"прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
У відповідності до ч. 4ст. 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбаченихстаттею 185 цього Кодексу.
Статтею 5 Закону України "Про охорону навколишнього природнього середовища"передбачено, Державній охороніі регулюванню використання натериторії України підлягають:навколишнє природне середовище як сукупність природнихі природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залученів господарський обіг, так і не використовувані в економіці вданий період(земля,надра,води,атмосферне повітря, ліс та інша рослинність,тваринний світ),ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України (затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275(далі - Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно з п. 3 Положення основними завданнями Державної екологічної інспекціє є реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо збереження, відтворення і невиснажливого використання біологічного та ландшафтного різноманіття; раціонального використання, відтворення і охорони об`єктів тваринного та рослинного світу. Державна екологічна інспекція відповідно до пп.7 п. 3 Положення складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом.
Таким чином, Державна екологічна інспекція під час здійснення своїх повноважень є органом, наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до ст.5 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов`язані компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.
Згідно з ч.ч. 5, 6 ст. 68 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 1999 р. № 559 (у редакції постанови КабінетуМіністрів України від 28 грудня 2001 р. № 1789), розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, обчислюється за таксами, що затверджені цією постановою, посадовими особами інспекторського складу Державної екологічної інспекції та її територіальних органів та інших спеціально уповноважених органів виконавчої влади, яким надано право розглядати справи про адміністративні правопорушення та розраховується за кожне пошкоджене дерево в залежності від діаметру дерева (у корі) біля шийки кореня та в залежності від пошкодження до ступеня припинення або неприпинення росту.
Згідно з п. 7 ч. 3ст.29,п.4ч.1ст.69-1Бюджетного кодексу України до спеціальних фондів бюджетів зараховується: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності - до Державного бюджету України; 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Відповідно до п. 4.1 глави 4 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 № 43 Платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України є доходами спеціального фонду державного бюджету, крім власних надходжень бюджетних установ, зараховуються на відповідні рахунки, відкриті в Казначействі на ім`я відповідного органу Казначейства у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
Згідно ч.ч. 1, 2, 3 ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Згідно ч.1ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
У даному випадку державі внаслідок порубки дерев з порушенням вимог чинного законодавства завдано шкоду, яка підлягає відшкодуванню відповідачем ОСОБА_1 в повному обсязі. Відповідач позов визнав, не надав доказів оскарження дій або бездіяльності уповноважених посадових осіб Державної екологічної інспекції у Луганській області, не надано доказів оскарження розрахунку.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Також з відповідача на користь прокуратури згідно ст.141 ЦПК підлягають стягненню судові витрати.
На підставі викладеного і керуючись ст.5,12,68 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.22,1166 ЦК України, ст. ст. 12-13, 19, 81, 141, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області С.Івашко в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області, Боровенської сільської ради Кремінського району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Головне управління Державної казначейської служби у Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави в особі Боровенської сільської ради, шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 13243,90 грн, перерахувавши грошові кошти на рахунок місцевого бюджету Боровенської сільськоїради (розрахунковий рахунок UA658999980000031511968012155, код бюджетної класифікації 24061600, МФО 37796309, банк УК у Кремінському районі с. Бровеньки Луганської області).
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 2102 грн за сплату судового збору, на користь прокуратури Луганської області, та перерахувати на р/р UA048201720343140001000000839, банк: ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 02909921.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Є.М.Акулов