Рішення № 90889057, 05.08.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2020
Номер справи
520/1367/2020
Номер документу
90889057
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

05 серпня 2020 р. № 520/1367/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Зінченко А.В.

при секретарі- Мурадли А.І.

за участі представників сторін:

позивача - Прасолова І.В.

відповідача - Наумецької Е.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43143704) про скасування вимог та рішення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в яком просить суд:

- скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) сформовану ГУ ДФС у Харківській області від 06.11.2018 №Ф-3429-52, відповідно до якої станом на 29.01.2019 ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 визначено загальну суму недоїмки зі сплати ЄСВ у розмірі 15819,54 грн;

- скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) сформовану ГУ ДФС у Харківській області від 06.11.2019 №Ф-3429-52, відповідно до якої станом на 31.10.2019 ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 визначено загальну суму недоїмки зі слати ЄСВ у розмірі 2457,18 грн;

- скасувати рішення начальника Південного управління ГУ ДПС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0121405205 від 16.12.2019, згідно якого ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 нараховано штрафні санкції за несплату ЄСВ у розмірі 12183,79 грн.;

- скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) сформовану ГУ ДПС у Харківській області від 15.01.2020 №Ф-481-52, відповідно до якої станом на 31.12.2019 ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 визначено загальну суму недоїмки зі сплати ЄСВ та штрафних санкцій у розмірі 12183,77 грн.;

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 14.12.2005 року ОСОБА_1 було взято на облік як фізичну особу-підприємця, про що було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №25730000000000244 від 14.12.2005, що підтверджується випискою з ЄДР серії ААБ №835140 виданою 23.11.2011 року.

В 2014 році Красноградська об`єднана податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області звернулася до Харківського окружного адміністративного суду із позовом до ФО-П ОСОБА_1 про припинення його підприємницької діяльності.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.07.2014 по справі № 820/11478/14 вищезазначену позовну заяву було задоволено та припинено підприємницьку діяльність позивача, як фізичної особи- підприємця; постанова звернута до негайного виконання.

30.07.2014 року вищезазначена постанова Харківського окружного адміністративного суду від 11.07.2014 набрала законної сили.

14.07.2014 копії вищезазначеної постанови Харківського окружного адміністративного суду від 11.07.2014 були надіслані сторонам по справі, в тому числі й на поштову адресу позивача Красноградській об`єднаній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, що підтверджується супровідним листом №820/11478/14/71981/1 від 14.07.2014 з матеріалів справи №820/11478/14.

Однак, в 2019 році позивачем була отримана вимога про сплату боргу (недоїмки) сформована ГУ ДФС у Харківській області від 06.11.2018 №Ф-3429-52, відповідно до якої станом на 29.01.2019 визначено загальну суму недоїмки зі сплати ЄСВ у розмірі 15 819,54 грн.

Надалі, в 2019 році була отримана ще одна вимога про сплату боргу (недоїмки) сформована ГУ ДПС у Харківській області від 06.11.2019 №Ф-3429-52, відповідно до якої станом на 31.10.2019 визначено загальну суму недоїмки зі сплати ЄСВ у розмірі 2 457,18 грн.

21.12.2019 року позивач отримав лист із Рішенням Начальника Південного управління ГУ ДПС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0121405205 від 16.12.2019, згідно якого нараховано штраф за несплату єдиного внеску у розмірі 3655, 37 грн. та пеня 8528,42 грн., а загалом до сплати 12183, 79 грн.

29.01.2020 позивач отримав поштою вимогу про сплату боргу (недоїмки) сформована ГУ ДПС у Харківській області від 15.01.2020 №Ф-481-52, відповідно до якої станом на 31.12.2019 йому визначено загальну суму недоїмки зі сплати ЄСВ та штрафних санкцій у розмірі 12 183,77 грн.

Позивач вважає, що вказані рішення та вимоги є незаконними, не обґрунтованими та протиправними і підлягають скасуванню.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд вважає за необхідним вказати наступне.

Спеціальним Законом України, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов`язкове соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464-УІ) із змінами та доповненнями.

Згідно з статтею 1 Закону № 2464-УІ - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування (далі - ЄСВ) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціальною страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-УІ платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно- правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Також суд вказує, що згідно з ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 року №755-ІУ, фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з моменту внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією особою.

Запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФО-П ОСОБА_1 було здійснено 26.02.2019 року, отже до 26.02.2019 року гр. ОСОБА_1 мав статус підприємця та відповідно був зобов`язаний сплачувати єдиний соціальний внесок на загальних підставах.

Обов`язки платників єдиного внеску регламентовано частиною другою статті 6 Закону №2464, згідно з приписами якої, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок та подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, що визначені законодавством.

Базу нарахування єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування визначено у пункті 2 частини першої статті 7 Закону №2464 в редакції Закону №1774. Єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі, якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, вони зобов`язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом про ЄСВ. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Отже, законодавством визначено єдині умови щодо сплати єдиного внеску у розмірі, не меншому за розмір мінімального страхового внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Мінімальна сума єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців в 2017р. становила 704,00 грн. на місяць (8448 грн. на рік), а у 2018р. - 819,06 грн. на місяць (9828,72 грн. на рік).

Фізичні особи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, зобов`язані були сплатити єдиний внесок за 2017 рік до 10 лютого 2018р.

Згідно абзацу третьому частини восьмої статті 9 Закону №2464 в редакції Закону №2148-VIII від 03.10.2017р. - платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Враховуючи те, що Позивачем не сплачувався єдиний соціальний внесок в інтегрованій картці платника обліковувався борг (недоїмка) по ЄСВ на підставі чого було сформовано оскаржувані вимоги про сплату боргу.

Отже, Головне управління ДФС у Харківській області діяло на підставі та в межах повноважень, визначених Законом.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина,її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_2 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про скасування вимог та рішення - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення в повному обсязі виготовлено 11 серпня 2020 року.

Суддя А.В.Зінченко