Рішення № 90888853, 11.08.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2020
Номер справи
520/7571/2020
Номер документу
90888853
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2020 р. справа № 520/7571/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної установи "Територіального медичного об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (вул. Гіршмана, буд. 8/10,м. Харків,61002), 2) Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601), про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувсь до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», яка полягає у не наданні документів для перерахунку пенсії до Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає у відмові підготовки оновлених довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та поданні їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із застосуванням вимог пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови № 704 при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законами на 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 роки відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт, та врахування відповідної відсоткової надбавки за вислугу років (50 %) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», норм пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови № 704;

- зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» (код ЄДРПОУ 08734011, вул. Гіршмана, 8/10, м. Харків, 61002) надати до Міністерства внутрішніх справ України документи для оформлення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) із застосуванням вимог пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови № 704 при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законами на 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 роки відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт, та врахування відповідної відсоткової надбавки за вислугу років (50 %) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», норм пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови № 704;

- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022) довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) із застосуванням вимог пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови № 704 при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законами на 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 роки відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт, та врахування відповідної відсоткової надбавки за вислугу років (50 %) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», норм пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови № 704.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана бездіяльність відповідачів є протиправною та такою, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Відповідач, Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", надав до суду відзив на позовну заяву, а якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, його дії є правомірними та відповідають вимогам законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Відповідач, Міністерство внутрішніх справ України , надав до суду відзив на позовну заяву, а якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, його дії є правомірними та відповідають вимогам законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Позивач через канцелярію суду 16.07.2020 року надав відповідь на відзиви, в яких вказав на безпідставність та необґрунтованість позицій відповідачів.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

З квітня 2008 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до довідки від 30.03.2018 року №100/30437-2003002438 складеної Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії виданої ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за посадою старшого викладача кафедри військового навчання та виховання факультету 4 АВВ МВС України, посадовий оклад становить 6630,00 грн., оклад за військовим званням полковник у розмірі 1480,00 грн., надбавка за вислугу років 50% у розмірі 4055,00 грн., всього у розмірі 12165,00грн..

Позивач 11.03.2020 року звернувся до ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Харківській області" із заявою про надання документів для оформлення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Листом від 06.04.2020 року №33/41-У-84 ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Харківській області" повідомила позивачу про відмову у виготовленні нових довідок, та направлення таких довідок до уповноваженого структурного підрозділу.

Листом від 25.05.2020 року 3 І-7369/22, МВС України надано відповідь на звернення ОСОБА_1 щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У вказаному листі, відповідачем 2 повідомлено позивача, що списки осіб, пенсії яким підлягають перерахунку до МВС не надходили, а тому підстави для підготовки нових довідок про розмір грошового забезпечення відсутні.

Вважаючи зазначені дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з означеним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII (надалі - Закон №2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на дану виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (Порядок №45, в редакції, чинній на дану виникнення спірних правовідносин), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за №103 (далі - Постанова №103, у редакції, чинній на дану виникнення спірних правовідносин) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, яка набрала чинності 01.01.2018 (надалі за текстом - Постанова №704), встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Проте, Постановою №103 (набрала чинності 24.02.2018) до Постанови №704 внесено зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 було викладено у новій редакції, а саме: "установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Як зазначалось судом, перерахунок пенсії позивача проведений з 01.01.2018 на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 30.03.2018 №100/24624.

Тобто, після прийняття відповідних змін та викладення у новій редакції вищезазначеного пункту 4 Постанови №704, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин та діє на даний час, зазначеною нормою встановлено, що з додатків до вищевказаної Постанови №704 для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням використовується саме значення відповідного тарифного коефіцієнту, а не порядок визначення розміру посадового окладу, який чітко визначений конкретною нормою, а саме пунктом 4 Постанови №704.

Відтак, доводи позивача щодо необхідності застосування при обчисленні розміру його посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата є безпідставними та необґрунтованими.

За наведених обставин, розмір посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, а відтак і відсоткова надбавка за вислугу років визначаються із такої розрахункової величини як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07 грудня 2017 року №2246-VIII встановлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року - 1762 гривні.

За змістом довідки від 30.03.2018 №100/30437-2003002438 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України посадовий оклад полковника ОСОБА_1 , визначено в розмірі 6630,00 грн., оклад за військове (спеціальне) звання складає 1480,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн..

Перевіряючи правомірність визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням позивача для перерахунку пенсії із 01.01.2018, суд враховує, що Додатком №1 до Постанови №704 визначено Схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, відповідно до якої за тарифним розрядом "35" (полковник) застосовується тарифний коефіцієнт "3,76".

Відтак, розмір посадового окладу позивача визначається наступним чином: 1762,00 грн., (прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018) х 3,76 (тарифний коефіцієнт за 35 тарифним розрядом) = 6625,12 грн., що з урахуванням заокруглення згідно з приміткою до Додатку №1 до Постанови №704 становить 6630,00 грн..

Додатком 14 до Постанови №704 визначено Схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, відповідно до якої за військовим (спеціальним) званням "полковник" застосовується тарифний коефіцієнт "0,84".

Відтак, розмір окладу позивача за військовим (спеціальним) званням "полковник" визначається наступним чином: 1762,00 грн., (прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018) х 0,84 (тарифний коефіцієнт за вказаним військовим (спеціальним) званням) = 1480,08 грн., що з урахуванням заокруглення згідно з приміткою до Додатку №14 до Постанови №704 становить 1480,00 грн..

Додатком №16 до Постанови №704 затверджено Розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, якими встановлено, що при вислузі років 25 і більше визначається розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням - 50 %.

Таким чином, розмір надбавки за вислугу років позивача визначається наступним чином 6630,00 грн., + 1480,00 грн., х 50% = 4055,00 грн.

Відтак, загальна сума грошового забезпечення, яке повинне було бути включено у довідку для перерахунку пенсії позивача, становить 12165,00 грн., (6630,00 грн., - посадовий оклад + 1480,00 грн., - оклад за військовим (спеціальним) званням + 4055,00 грн., - надбавка за вислугу років).

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що посадовий оклад, оклад за спеціальне (військове) звання та відсоткова надбавка за вислугу років і їх розмір відображені відповідачем у виданій ОСОБА_1 , довідці від 30.03.2018 №100/30437-2003002438 з дотриманням норм чинного законодавства.

Щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення стоном на 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020, то суд зазначає що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 передбачено, що після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, ПФУ своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, зокрема, і МВС.

Відповідачем зазначено, що до МВС України інформація, а саме списки осіб, пенсія яких підлягає перерахунку не надходили.

Таким чином, підстави для підготовки нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у тому числі і ОСОБА_1 - відсутні.

Також, після визнання нечинним пунктів 1 - 3 Постанови КМУ №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсій.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також суд зазначає, що у зразковій справі щодо аналогічного предмету позову зобов`язання відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ нові довідки про розмір грошового забезпечення №Пз/9901/1/18 від 12.03.2018 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та повністю відмовив у задоволенні позову.

"Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії старшого слідчого в особливо важливих справах становить 2,32%.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,32% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв`язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 55%, як отримував позивач, немає".

Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію".

Так, Велика палата Верховного Суду, розглянувши зразкову справу №802/2196/17-встановила, що включення виплат, що фактично не встановлювалися та не виплачувалися поліцейським, не передбачено законодавством.

Окремо суд зазначає, що відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» призначення та виплата пенсії особам, зазначеним у статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», здійснюються виключно органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У пункті 50 рішення Європейського суду з прав людини "Щокін проти України" (№23759/03 та №37943/06) зазначено про те, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Говорячи про "закон", стаття 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях цієї Конвенції (див. рішення у справі "Шпачек s.r.о. проти Чеської Республіки" (SPACEK, s.r.o. v. THE CZECH REPUBLIC № 26449/95). Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого закону, вимагаючи, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні (див. рішення у справі "Бейелер проти Італії" (Beyeler v. Italy № 33202/96).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що відповідачі у спірних правовідносинах діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом, добросовісно та розсудливо, з урахуванням всіх обставин. Доводи та обґрунтування позивача не спростовують правомірності поведінки відповідачів та не дають суду підстав для зобов`язання їх вчинити певні дії.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови в задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи "Територіального медичного об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", 2) Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Горшкова