
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/2039/20
11 серпня 2020 рокум. ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Ланка-2" до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Ланка-2» через представника - адвоката Щербатюка Олега Дмитровича звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України, у якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: від 11.07.2019 №1219898/42781100, від 19.09.2019 №1283170/42781100, від 09.09.2019 №1271861/42781100, від 16.09.2019 №1280437/42781100, від 16.09.2019 №1280436/42781100, від 16.09.2019 №1280435/42781100, від 17.10.2019 №1309200/42781100, від 18.12.2019 №1355861/42781100, від 05.12.2019 №1345414/42781100, від 18.12.2019 №1355860/42781100;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Ланка-2»: №1 від 20.06.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 04.07.2019, №6 від 28.08.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 13.09.2019, №2 від 10.08.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 14.08.2019, №3 від 11.08.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 29.08.2019, №4 від 12.08.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 29.08.2019, №5 від 13.08.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 29.08.2019, №7 від 16.09.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 26.09.2019, №9 від 05.11.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 27.11.2019, №10 від 13.11.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 29.11.2019, №11 від 25.11.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 11.12.2019.
Відповідно до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, та місить такі недоліки.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами, при цьому для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Пунктом 56.18 статті 56 ПК України передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статті 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Відповідно до статті 102 ПК України строк давності становить 1095 днів.
За змістом статті 102 ПК України вищевказаний строк застосовується під час нарахування грошових зобов`язань або під час провадження у справі про стягнення такого податку.
У даному ж випадку позивач оскаржує рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 11.10.2019 у справі №640/20468/18, рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац 3 пункту 56.18 статті 56 ПК України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:
а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;
б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені Податковим кодексом України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.
Матеріали справи не містять інформації про використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац 3 пункту 56.18 статті 56 ПК України).
Дослідження змісту аналізованих приписів статей ПК України та статті 122 КАС України вказує на те, що спеціальні строки для звернення до суду з позовом про скасування рішень контролюючих органів, що не пов`язані з нарахуванням грошових зобов`язань, зокрема рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов`язання її зареєструвати, нормами ПК України не визначені.
Тому, вирішуючи питання щодо строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, слід керуватися положеннями частини другої статті 122 КАС України, якою встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду.
З матеріалів позовної заяви слідує, що позивач оскаржує такі рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: від 11.07.2019 №1219898/42781100, від 19.09.2019 №1283170/42781100, від 09.09.2019 №1271861/42781100, від 16.09.2019 №1280437/42781100, від 16.09.2019 №1280436/42781100, від 16.09.2019 №1280435/42781100, від 17.10.2019 №1309200/42781100, від 18.12.2019 №1355861/42781100, від 05.12.2019 №1345414/42781100, від 18.12.2019 №1355860/42781100, однак, з позовом до суду звернувся лише 04.08.2020 (цією датою здано позов на пошту), тобто із пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого статтею 122 КАС України.
Разом із тим, позивач у позовній заяві посилається на карантинні обмеження як на підставу продовження строків звернення до суду.
Так, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (з урахуванням змін, внесених наступними постановами) на усій території України з 12.03.2020 установлено карантин, який в подальшому продовжено до 31.08.2020.
02.04.2020 набрав чинності Закон України від 30.03.2020 № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID19)» (далі Закон № 540-ІХ), яким розділ VI «Прикінцеві положення» доповнено пунктом 3 такого змісту: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві і перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 № 731-IX встановлено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України, пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.
Вказаний закон набрав чинності 17.07.2020, отже, перебіг процесуальних строків, що були продовжені на час дії карантину, закінчився 06.08.2020. Позивач звернувся до суду з даним позовом 04.08.2020.
Таким чином, у зв`язку із встановленням з 12.03.2020 на території України карантину, суд вважає поважною вказану причину пропуску позивачем строку звернення до суду з приводу оскарження рішень Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: від 19.09.2019 №1283170/42781100, від 16.09.2019 №1280437/42781100, від 16.09.2019 №1280436/42781100, від 16.09.2019 №1280435/42781100, від 17.10.2019 №1309200/42781100, від 18.12.2019 №1355861/42781100, від 05.12.2019 №1345414/42781100, від 18.12.2019 №1355860/42781100.
Що стосується рішень про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.07.2019 №1219898/42781100 та від 09.09.2019 №1271861/42781100, то строк для їх оскарження минув до встановлення карантинних обмежень.
При цьому, позивач не вказав причин пропуску строку звернення до суду до моменту встановлення в Україні карантину.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами процесуальних дій, та підтверджені належними доказами.
Заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позивачем не подано.
Крім того, частиною третьою статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Порядок сплати судового збору регламентує Закон України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір». Згідно з частиною першою статті 3, частиною першою статті 4 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За приписами частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно зі статтею 7 Закону України від 14.11.2019, № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2020 становить 2102,00 гривні.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивачем оскаржуються десять рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: від 19.09.2019 №1283170/42781100, від 09.09.2019 №1271861/42781100, від 16.09.2019 №1280437/42781100, від 16.09.2019 №1280436/42781100, від 16.09.2019 №1280435/42781100, від 17.10.2019 №1309200/42781100, від 18.12.2019 №1355861/42781100, від 05.12.2019 №1345414/42781100, від 18.12.2019 №1355860/42781100.
Оскарження кожного з рішень є окремою позовною вимогою, яка підлягає оплаті судовим збором.
Крім того, до кожної з вимог про визнання протиправним та скасування рішень позивачем заявлені вимоги про зобов`язання Державну податкову службу України прийняти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: №1 від 20.06.2019 датою її подання для реєстрації, а саме: №1 від 20.06.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 04.07.2019, №6 від 28.08.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 13.09.2019, №2 від 10.08.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 14.08.2019, №3 від 11.08.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 29.08.2019, №4 від 12.08.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 29.08.2019, №5 від 13.08.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 29.08.2019, №7 від 16.09.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 26.09.2019, №9 від 05.11.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 27.11.2019, №10 від 13.11.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 29.11.2019, №11 від 25.11.2019 датою її подання для реєстрації, а саме - 11.12.2019, які є похідними вимогами і задоволення яких залежить від основної вимоги.
У цьому випадку вимоги про визнання протиправними рішень як передумова для застосування іншого способу захисту порушеного права (зобов`язати вчинити дії) є наслідком протиправності рішень та вважається однією вимогою немайнового характеру. Тобто кожна з вимог позивача про визнання протиправним та скасування окремого рішення і зобов`язання вчинити дії є взаємопов`язаними та підлягають оплаті судовим збором як за одну вимогу немайнового характеру.
Спір носить немайновий характер.
Отже, позовна заява містить десять вимог немайнового характеру.
Відтак, позивачу слід було сплатити судовий збір за подання позовної заяви із десятьма вимогами немайнового характеру в розмірі 21020,00 грн (2102,00 грн х 10).
До позовної заяви не додано доказів сплати судового збору у розмірі, встановленому законом.
За подання цього позову позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі зазначеному вище за реквізитами Тернопільського окружного адміністративного суду:
УК у м.Тернополi/м.Тернопiль/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977726
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA678999980313101206084019751
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Отож, позивачу слід надати суду належні докази про сплату судового збору у вищевказаному розмірі за подання цієї позовної заяви.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у сумі 21020,00 грн за реквізитами, вказаними вище, а також заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з зазначенням підстав для його поновлення та наданням відповідних доказів на обґрунтування таких підстав.
Керуючись статтями 122, 160, 161, 169, 171, 248, 256 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю " Агро-Ланка-2" до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Чепенюк О.В.