
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/1971/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Костенко Г.В.,
за участю: секретаря судового засідання – Ніценко А.О.,
представника позивача – Мосієнко В.Б.,
представника відповідача – Мисюри О.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
13.04.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" (надалі - ТОВ "Фортуна Т", позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі також - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.09.2019 №0000023201.
ТОВ "Фортуна Т" протиправність оскаржуваного рішення обґрунтовує тим, що відповідач прийняв його у зв`язку з хибним висновком, про те, що позивач здійснював реалізацію пального без реєстрації як суб`єкт платник акцизного податку, чим порушив пп. 212.3.4 п.212.3 ст.212 Податкового кодексу України. Позивач зазначає, що якщо підприємство здійснює виключно операції з талонами чи паливними картками, і при цьому не відбувається перехід права власності на пальне до такого підприємства, то воно не зобов`язане реєструватися платником акцизного податку, реєструвати акцизний склад, складати акцизні накладні та отримувати ліцензію на оптову, або роздрібну торгівлю пальним.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 позовну заяву було залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
01.06.2020 відповідач надав до суду відзив (а.с.82-84), в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що перевіркою встановлено, що протягом 2018 року та першого півріччя 2019 року ТОВ "Фортуна Т" здійснювало реалізацію підакцизних товарів (нафтопродуктів), що підтверджується даними бухгалтерського обліку. Вказані дії є порушенням позивачем вимог п.п.212.3.4 п.212.3 ст.212 Податкового Кодексу України, оскільки ТОВ "Фортуна Т" реалізовувало підакцизні товари без реєстрації платником акцизного податку. З огляду на те, що талони на пальне підтверджують право їх власника на отримання на АЗС нафтопродуктів, відповідач вважає, що операції з передачі\реалізації талону є за своєю суттю продажем пального.
01.07.2020 на електрону адресу суду надійшла відповідь на відзив (а.с.110-112), у якій позивач відхиляє доводи відповідача. Наголошує. що згідно з роз`ясненнями ДФС України у листі 20.07.2016 №24565/7/99-99-15-03-03-17 операції з видачі (купівлі-продажу) талонів на пальне не є операціями з реалізації пального в розумінні абз.2 п.п.14.1.212 п.14.1 статті 14 Податкового кодексу України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 04.08.2020.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що ТОВ "Фортуна Т" у встановленому законом порядку зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 41485947, перебуває на обліку платників податків у ГУ ДПС у Полтавській області (а.с.18-19).
На підставі наказу ГУ ДФС у Полтавській області від 12.08.2019 №2125 (а.с.79) та направлень на перевірку від 12.08.2019 №2406 та №2407 (а.с.80-81) проведена фактична перевірка ТОВ "Фортуна Т" з питань контролю за обігом пального.
За результатами перевірки складено акт про результати фактичної перевірки від 19.08.2019 №135/16/31/40/41485947 (а.с.36-39), в якому зафіксовано порушення пп. 212.3.4 п.212.3 ст.212 Податкового кодексу України, а саме здійснення реалізації пального без реєстрації ТОВ "Фортуна Т" платником акцизного податку. Вартість реалізованого пального складає 1045963,20 грн.
Від підписання акту про результати фактичної перевірки від 19.08.2019 №135/16/31/40/41485947 директор ТОВ "Фортуна Т" відмовився, про що складено акт відмови від підписання (ознайомлення) акта про результати фактичної перевірки (а.с.77).
Копію акту про результати фактичної перевірки від 19.08.2019 №135/16/31/40/41485947 направлено позивачу рекомендованим листом та отримано 20.08.2019 (а.с.78).
Підстави та порядок проведення перевірки позивачем на оспорюються.
10.09.2019 ГУ ДПС в Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0000023201, яким накладено на ТОВ "Фортуна Т" штрафні санкції в сумі 1045963,20 грн. за платежем Акцизний податок на пальне 14021900 (а.с.73).
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, вважаючи його протиправним та винесеним необґрунтовано, ТОВ "Фортуна Т" звернулося до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір суд виходив з наступного.
Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно підпункту 212.1.5 пункту 212.1 статті 212 ПК України платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.
Згідно із пунктом 117.3 статті 117 вказаного Кодексу здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.
З наведеного вбачається, що визначальними кваліфікуючими ознаками для накладення на суб`єктів господарювання штрафу на підставі вказаної норми, є: 1) здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального; 2) не реєстрація суб`єктів господарювання платниками акцизного податку у порядку, передбаченому Податковим кодексом України.
При цьому за визначенням підпункту 14.1.141 пункту 14.1 статті 14 ПК України пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.
Під реалізацію пального для цілей розділу VI цього Кодексу розуміються будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (абзац другий підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Об`єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що: отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних; ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією; вироблені в Україні, реалізація яких є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 цього пункту, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних (підпункт 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 ПК України).
Особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (підпункт 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України у редакції, чинній на момент здійснення позивачем спірних господарських операцій).
Таким чином, під визначення об`єкта оподаткування підпадають операції з реалізації пального, намір здійснювати які обтяжує суб`єкта господарювання обов`язком зареєструватися платником акцизного податку.
Як встановлено судом, 24.03.2018 між ТОВ "Фортуна Т" (покупець) та ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" (продавець) укладено Договір №2403/2га/т продажу нафтопродуктів по одноразовим відомостям (а.с.90).
За умовами вказаного договору продавець продає партію нафтогазопродуктів по одноразовим відомостям - талонам (талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання АЗС/АГЗП продавця фіксованої кількості певного найменування і марки нафтопродукту, які позначені на ньому), а покупець оплатити і прийняти товар на умовах визначених договором /пункт 1.1 договору/.
Кількість товару визначає покупець на суму грошових коштів перерахованих продавцю, та відпущених одноразових відомостей на нафтогазопродукти по видатковій накладній продавця /пункт 2.1 договору/.
Продаж товару здійснюється по одноразовим відомостям (талонам) встановленого зразка і в кількості і асортименті, згідно наданим покупцем і узгодженим з продавцем замовленням. Термін дії талонів - календарний рік. Товар вважається наданий продавцем і прийнятим покупцем з моменту підписання сторонами видаткової накладної /пункти 3.1, 3.2, 3.4 договору/.
З акту про результати фактичної перевірки від 19.08.2019 №135/16/31/40/41485947 слідує (сторінка 4 акту), що ТОВ "Фортуна Т" згідно договору №2403/2га/т від 29.03.2018 отримано нафтопродуктів:
- бензинів А-92: за 2018 рік - 5650 літрів вартістю (з ПДВ) 165042,00; за І півріччя 2019 року - 4800 літрів вартістю (з ПДВ) 132108,00 грн;
- бензинів А-95: за 2018 рік - 160 літрів вартістю (з ПДВ) 5155,20; за І півріччя 2019 року - 130 літрів вартістю (з ПДВ) 3650,40 грн;
- дизельного пального: за 2018 рік - 21960 літрів вартістю (з ПДВ) 626005,20; за І півріччя 2019 року - 18480 літрів вартістю (з ПДВ) 519663,60 грн;
- скрапленого газу: за 2018 рік - 6980 літрів вартістю (з ПДВ) 98035,20; за І півріччя 2019 року - 6940 літрів вартістю (з ПДВ) 83694,0 грн.
Суд зазначає, що у видаткових накладних складених в межах виконання умов договору від 29.03.2018 №2403/2га/т продажу нафтопродуктів по одноразовим відомостям в графі "товар" зазначено, що товаром є "талон".
В акті про результати фактичної перевірки від 19.08.2019 №135/16/31/40/41485947 зазначено та не заперечується позивачем, що за період: січень 2018 року - червень 2019 року позивачем реалізовано підакцизне пальне (талони) юридичним та фізичним особам:
- ТОВ "Медик-Ведмедик": скраплений газ в обсязі 680 літрів;
- СТОВ "Агро стиль": бензин А-92 - 1300 літрів, бензин А-95 - 160 літрів, дизельне пальне - 4250 літрів, скраплений газ - 2460 літрів;
- ТОВ "ГРАНД-СТРОЙ-СЕРВІС": дизельне пальне в обсязі 7250 літрів;
- фізичним особам.
Контролюючий орган вважає, що продаючи одноразові відомості - талони ТОВ "Фортуна Т" фактично здійснювало реалізацію підакцизних товарів, а саме: бензинів марки А-92 та А-95, дизельного пального, скрапленого газу.
Суд зазначає, що ГУ ДФС України у листі від 20.07.2016 №24565/7/99-99-15-03-03-17 надано роз`яснення, що безпосередньо самі операції з видачі (купівлі-продажу) смарт-карток та/або талонів на пальне не є операціями з реалізації пального в розумінні абзацу другого п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Варто зазначити, що у разі відсутності власних (орендованих і т.п.) АЗС, нездійснення фактичного отримання пального та його фізичного відпуску споживачу, а також нездійснення інших операцій з реалізації пального, визначених абзацом другим п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, підприємство не повинно реєструватись платником акцизного податку з реалізації пального та складати акцизні накладні, оскільки не здійснює операції з реалізації пального в розумінні абзацу другого п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
За своєю суттю талон є технічним засобом фіксування права на отримання пального її власником, то реалізація пального буде мати місце лише у разі пред`явлення такого талона на АЗС. При цьому підтвердженням фізичного відпуску пального будуть видаткові накладні або чеки терміналів, що формуються безпосередньо в момент фактичного отримання пального на АЗС. Отже, сама по собі реалізація карток на пальне юридичним особам та фізичним особам-підприємцям не відноситься до реалізації суб`єктами господарювання пального.
З огляду на зазначене твердження відповідача про реалізацію позивачем пального, що ґрунтується на змісті податкових накладних, не може бути підставою для висновку про реалізацію позивачем пального, адже статтею 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що одним із принципів бухгалтерського обліку є превалювання суті над формою, тобто операції обліковуються відповідно до їх суті, а не лише з урахуванням наданим їм юридичної форми.
Щодо посилань відповідача на те, що у видаткових накладних та податкових накладних графі "одиниця виміру" зазначено літри, а не кількість талонів (штук), то дані обставини, на переконання суду, не спростовують того що фізичний відпуск палива, тобто його відвантаження не відбувалося.
Враховуючи те, що позивачем здійснювалися лише операції з реалізації талонів на пальне, за якими пальне отримувалось в пунктах реалізації, що належать іншим суб`єктам господарювання, у нього не виникло і обов`язку щодо реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального. Вказане кореспондується з викладеним у листі ДФС України від 10.02.2017 №2739/6/99-99-15-03-02-15 про розгляд звернення.
Також суд бере до уваги роз`яснення надані ДСФ України у індивідуальній податковій консультації від 24.07.2019 N 3422/6/99-99-12-02-02-15/ІПК, де податковий орган чітко зазначає, що суб`єкт господарювання, який не здійснює будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам, тобто не здійснює реалізацію пального у розумінні підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу не буде вважатися платником акцизного податку з реалізації пального у розумінні підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.
Отже, безпосередньо сама операція з реалізації паливних карток та талонів на пальне, під час якої не відбувається фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального, з 01 липня 2019 року не належить до операцій з реалізації пального в розумінні пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
З практики Європейського суду з прав людини, яка сформувалася з питань імперативності правила про прийняття рішення на користь платника податків, слідує, що у разі існування неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов`язків платника податків слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків (справа "Сєрков проти України", заява №39766/05; справа "Щокін проти України", заяви №23759/03 та №37943/06).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень не надав суду жодних доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності податкового-повідомлення-рішення.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 90 КАС України).
З огляду на встановлене суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відтак, позовні вимоги ТОВ "Фортуна Т" підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" (вул. Кіндратенка, б.25 А, Гадяч, Гадяцький район, Полтавська область, 37300) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, Полтава, Полтавська область, 36014) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 10 вересня 2019 року №0000023201.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" (вул. Кіндратенка, б.25 А, Гадяч, Гадяцький район, Полтавська область, 37300) витрати зі сплати судового збору в сумі 15689,45 (п`ятнадцять тисяч шістсот вісімдесят дев`ять гривень сорок п`ять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 11 серпня 2020 року.
Головуючий суддя Г.В. Костенко