Ухвала суду № 90888060, 11.08.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2020
Номер справи
360/915/20
Номер документу
90888060
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

11 серпня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/915/20

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Смішливої Т.В.,

за участю

секретаря судового засідання Чепурової К.В.

позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про залучення третьої особи до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до секретаря Сєвєродонецької міської ради Ткачука Вячеслава Петровича, Відділу молоді та спорту Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

02 березня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до секретаря Сєвєродонецької міської ради Ткачука Вячеслава Петровича (далі - І відповідач), Відділу молоді та спорту Сєвєродонецької міської ради (далі - ІІ відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови за підписом секретаря Сєвєродонецької міської ради. в.о.міського голови Ткачука В.П. № 205 від 03 червня 2019 року «Про звільнення ОСОБА_1 »;

-визнати протиправним та скасувати наказ Відділу молоді та спорту Сєвєродонецької міської ради №01/К від 03 червня 2019 року «Про припинення трудового договору»;

- поновити ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу молоді та спорту Сєвєродонецької міської ради з 04 червня 2019 року та допустити негайне виконання судового рішення;

- стягнути з Відділу молоді та спорту Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Ухвалою суду від 16 березня 2020 року відкрито провадження у справі вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

10 серпня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надійшла заява позивача про залучення Військово - цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

В обґрунтування заяви зазначено, що Указом Президента України від 28 липня 2020 № 297/2020 «Про утворення військово-цивільної адміністрації» утворено військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області. Зазначений Указ набрав чинності 29 липня 2020 року.

Запис про державну реєстрацію юридичної особи Військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецьк Луганської області внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 04 серпня 2020 року.

В той же час, станом на 10 серпня 2020 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Відділ молоді та спорту в процесі припинення не перебуває, керівника не звільнено, декларація після звільнення в Єдиному державному реєстрі декларацій відсутня.

Крім того, в реєстрі також відсутні відомості щодо Сєвєродонецької міської ради та Ткачука Вячеслава Петровича . Сєвєродонецька міська рада в процесі припинення не перебуває, декларація Ткачука В.П. після звільнення в Єдиному державному реєстрі декларацій відсутня.

Оскільки Військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецьк Луганської області призначена виконувати функції міського голови та міської ради, цей судовий спір прямо або опосередковано може стосуватися її прав, інтересів та обов`язків.

Також позивач вважає, що незалучення Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області в якості третьої особи до розгляду даної справи може унеможливити виконання рішення, прийняте судом у даній справі.

Позивач у судовому засіданні заявлене клопотання підтримала, посилаючись на обставини, викладені в клопотанні.

Представники відповідачів у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

При вирішенні питання про залученні до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи (частина п`ята статті 49 КАС України).

Відповідно до Указу Президента України від 28 липня 2020 року № 297/2020 «Про утворення військово-цивільної адміністрації» утворено військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області. Зазначений Указ набрав чинності 29 липня 2020 року.

Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» (далі - Закон № 141-VIII) визначає організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.

Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 1 Закону № 141-VIII військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.

Згідно з абзацом 1 частини другої статті 1 Закону № 141-VIII військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів набувають прав та обов`язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до статті 3 Закону № 141-VIII у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів).

Згідно з абзацом другим частини другої статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути достроково припинені також у випадках, передбачених законами України "Про військово-цивільні адміністрації", "Про правовий режим воєнного стану".

Пунктом 31 частини одинадцятої статті 79 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених в абзаці другому частини другої цієї статті, - з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів).

Суд зазначає, що Конституція України чи будь-який інший закон не передбачає ліквідацію органів місцевого самоврядування.

Закон № 141-VIII також не містить механізму реалізації «припинення повноважень».

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Сєвєродонецька міська рада та Відділ молоді та спорту міськради не припинені, відомості про початок процедури ліквідації відсутні.

Крім того, суд наголошує, що військово - цивільна адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області є тимчасовим органом та не є правонаступником Сєвєродонецької міської ради та Відділу молоді та спорту міськради.

З матеріалів справи судом встановлено, що рішення суду у даній справі не може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки військово - цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, позивачем взагалі не наведено належних обґрунтувань необхідності залучення третьої особи.

Крім того, перше судове засідання у справі відбулося 03 квітня 2020 року, тобто позивачем вказане клопотання подано з порушенням строку встановленого статтею 49 КАС України.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що рішення суду, винесене у даній справі за наслідками оскарження розпорядження № 205 від 03 червня 2019 року «Про звільнення ОСОБА_1 » та наказу №01/К від 03 червня 2019 року «Про припинення трудового договору», не впливає на права, свободи, інтереси або обов`язки військово - цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, що, в свою чергу, свідчить про відсутність правових підстав для залучення такої особи до участі у справі як третьої особи.

Керуючись статтями 9, 49, 179, 180, 183, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у залученні до участі у справі військово - цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повний текст ухвали складено 11 серпня 2020 року.

Суддя Т.В. Смішлива