
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03 серпня 2020 року Справа № 280/2507/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лазаренка М.С.,
за участю секретаря судового засідання Дєткова Р.О.,
за участю:
представника позивача Харченка І.І.,
представника відповідача Забаріна А.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Бердянської міської ради (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, пл.Єдності 2, код ЄДРПОУ 02140805)
про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
14.04.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач) до Виконавчого комітету Бердянської міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними відмови, оформлені Листами Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Бердянської міської ради №353, №354, №355 від 10.10.2019;
- зобов`язати Виконавчий комітет Бердянської міської ради продовжити дії паспортів прив`язки ТС, а саме: паспорт прив`язки НОМЕР_2 від 14.04.2014 по АДРЕСА_2 ); паспорт прив`язки НОМЕР_3 від 01.04.2014 по АДРЕСА_3 ); паспорт прив`язки НОМЕР_4 від 01.04.2014 по АДРЕСА_4 на 17 місяців відповідно до вимог чинного законодавства.
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що у зв`язку із закінченням строку дії паспортів прив`язки тимчасових споруд, позивачем до відповідача подано заяву про продовження строків дії паспортів прив`язки. Проте, згідно листів відповідача №353, №354, №355 від 10.10.2019, повідомлено про відмову у продовжені терміну паспортів прив`язки тимчасової споруди, оскільки відповідно до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Бердянська, яка затверджена рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 04.04.2018 №103, з доповненнями, внесеними згідно рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради від 30.05.2019 №197 за адресами вказаними в заяві, передбачено планувальні обмеження для розміщення тимчасових споруд - зона проведення ярмаркових заходів. Вказує, що відмова відповідача у продовженні строку дії раніше виданого паспорта прив`язки існуючої тимчасової споруди на підставі п.1.11 Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 №1330/20068 (далі - Порядок) є незаконною та суперечить Порядку, оскільки позивач не зверталась із заявою про розміщення ТС під час якогось ярмарку чи урочистих свят. Крім того, з позиції Виконавчого комітету Бердянської міської ради, викладеної у поданих до суду відзивах на позов по справам: 280/4598/18 та 280/2251/19 вбачається, що проведення ярмарку не перешкоджає здійсненню підприємницької діяльності за паспортами прив`язки ТС, а участь у ярмарку є правом, а не обов`язком. На підставі викладеного, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, 09.11.2020 до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх. №31552), в якому зазначено, що відповідачем, за результатами розгляду заяв позивача від 13.09.2019 про продовження строку дії паспортів прив`язки НОМЕР_2 від 14.04.2014, НОМЕР_3 від 01.04.2014 та НОМЕР_4 від 01.04.2014 підготовлені відповіді №353, №354, №355 від 10.10.2019, якими відмовлено у продовженні терміну паспортів прив`язки ТС. Посилається на те, що на час розгляду заяв позивача від 13.09.2019 року діяла нова Комплексна схема розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Бердянська (далі - КС), затверджена рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 04.04.2018 №103 з доповненнями, внесеними згідно рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради від 30.05.2019 №197. Згідно даної Комплексної схеми, на зазначеній в паспортах прив`язки позивача території по АДРЕСА_5 передбачено планувальні обмеження для розміщення тимчасових споруд - зона проведення ярмаркових заходів. При розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами (п. 1.12 Порядку 244). Згідно п. 2.4 Порядку 244 відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної міської ради, визначає відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності) та будівельним нормам. Зазначає, що місця розташування заявника ТС знаходяться на території проведення ярмаркових заходів, що позначені як типи обмежень для розміщення тимчасових споруд на Комплексній схемі розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності па території міста Бердянська, затвердженій рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 04.04.2018 №103 "Про затвердження Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Бердянська та архітектурних типів тимчасових споруд у новій редакції". У зв`язку із цим, в ході аналізу поданих заяв позивача, начальником управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Бердянської міської ради, головним архітектором міста ОСОБА_2. було встановлено, що Комплексна схема, по якій розміщувалися ТС за раніше оформленими паспортами прив`язки, скасована рішенням виконкому та невідповідність намірів щодо місця розташування ТС діючій Комплексній схемі розміщення ТС 2019 року, у зв`язку із цим позивачу було відмовлено у продовженні строків дії паспортів прив`язки ТС. Зазначає, що при підготовці листів №353, №354, №355 від 10.10.2019 відповідачем враховані основні принципи законності рішень суб`єкта владних повноважень, визначені частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Тож, вважає позовні вимоги безпідставними та просить у задоволенні позову відмовити.
12 травня 2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі № 280/2507/20 та призначено підготовче засідання на 11.06.2020.
Протокольною ухвалою суду від 11.06.2020 відкладено підготовче засідання на 16 липня 2020 року.
Ухвалою суду від 16.07.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на той же день, в судовому засіданні оголошено перерву до 03.08.2020.
03 серпня 2020 року в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Вислухавши думки сторін по справи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:
ОСОБА_1 зареєстрована 30.01.2003 ВК ЗМР фізичною особою-підприємцем, про що свідчить Виписка з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 на підставі Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 21.10.2011р. №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011р. №1330/20068), управлінням містобудування та архітектури Виконавчого комітету Бердянської міської ради 1 квітня 2014р. видано паспорти прив`язки трьох тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності: паспорт прив`язки НОМЕР_2 від 14.04.2014р. по АДРЕСА_2 ), паспорт прив`язки НОМЕР_3 від 01.04.2014р. по АДРЕСА_3 ), паспорт прив`язки НОМЕР_4 від 01.04.2014р. по АДРЕСА_4), на строк до 1 жовтня 2014 року та в подальшому продовжені до 1 жовтня 2019р.
У зв`язку із закінченням строку дії паспортів прив`язки позивачем 13.09.2019 до відповідача подано заяву про продовження строків дії паспортів прив`язки.
Листами №353, 354, 355 від 10.102019р. їй було відмовлено у продовженні строку дії паспортів прив`язки ТС на підставі п.1.11 «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», який затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 21.10.2011р. №244, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.11.2011р. №1330/20068.
Не погодившись із відмовами відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши спірні правовідносини та надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першої статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об`єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об`єктів, об`єктів промисловості, комунально-складських та інших об`єктів у межах населеного пункту.
Згідно з положеннями статті 2 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів передбачає:
1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів;
2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення;
3) створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Статтею 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" надано визначення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, згідно з яким - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, в тому числі і отримання паспорта прив`язки тимчасових споруд, та умови анулювання дії паспорту прив`язки тимчасових споруд визначено Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, який є спеціальним нормативним актом, що регулює спірні правовідносини.
Відповідно до пунктів 1.3, 1.4 Порядку тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Комплексна схема розміщення ТС - це схема розміщення ТС на території населеного пункту або його частини.
Відповідно до пунктів 2.1 - 2.3 Порядку № 244 підставою для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі - ТС) є паспорт прив`язки ТС.
Паспорт прив`язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.
Фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 на підставі Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 21.10.2011р. №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011р. №1330/20068), управлінням містобудування та архітектури Виконавчого комітету Бердянської міської ради 1 квітня 2014р. видано паспорти прив`язки трьох тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності: паспорт прив`язки НОМЕР_2 від 14.04.2014р. по АДРЕСА_2 ), паспорт прив`язки НОМЕР_3 від 01.04.2014р. по АДРЕСА_3 ), паспорт прив`язки НОМЕР_4 від 01.04.2014р. по АДРЕСА_4), на строк до 1 жовтня 2014 року та в подальшому продовжені до 1 жовтня 2019р.
Рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 12.03.2015 № 85 "Про затвердження Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Бердянська у новій редакції та архітектурних типів тимчасових споруд" визнано такими, що втратили чинність рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради:
- від 13.03.2012 № 147 "Про затвердження Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Бердянська";
- від 08.06.2012 № 243 "Про затвердження Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Бердянська у новій редакції-";
- від 30.04.2013 № 179 "Про внесення змін до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Бердянська у новій редакції, затвердженої рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 08.06.2012 № 243";
- від 11.02.2014 № 52 "Про внесення змін до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Бердянська у новій редакції, затвердженої рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 08.06.2012 № 243", якими керувалось управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Бердянської міської ради при оформленні зазначених паспортів прив`язки ТС.
28 квітня 2016 року Бердянська міська рада прийняла рішення № 34 «Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста Бердянська».
Згідно з пунктом 5 вищевказаного рішення «Паспорти прив`язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, що оформлено до набрання чинності «Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Бердянська», затвердженого цим рішенням, втрачають чинність.»
Тобто, даним рішенням було анульовано дію всіх паспортів прив`язки на території м. Бердянськ.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі №310/6300/16-а від 18 вересня 2017 року визнано «незаконним та нечинним рішення Бердянської міської ради від 28 квітня 2016 року №34 «Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста Бердянська».
Дія паспортів прив`язки була відновлена після набранням законної сили Постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі №310/6300/16-а від 18 вересня 2017 р.
У зв`язку із закінченням строку дії паспортів прив`язки позивачем 13.09.2019 до відповідача подано заяву про продовження строків дії паспортів прив`язки.
Листами №353, 354, 355 від 10.102019р. їй було відмовлено у продовженні строку дії паспортів прив`язки ТС на підставі п.1.11 «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», який затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 21.10.2011р. №244, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.11.2011р. №1330/20068.
На час розгляду заяв позивача від 13.09.2019 року діяла нова Комплексна схема розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Бердянська, затверджена рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 04.04.2018 №103 з доповненнями, внесеними згідно рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради від 30.05.2019 №197.
Згідно даної Комплексної схеми, на зазначеній в паспортах прив`язки позивача території по АДРЕСА_5 передбачено планувальні обмеження для розміщення тимчасових споруд - зона проведення ярмаркових заходів.
З метою регулювання та координації ярмаркової діяльності на території міста, визначення вимог до її організації в інтересах громади та суб`єктів господарювання, рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 04.04.2018 № 104 "Про проведення ярмарків та сприяння розвитку всіх форм торгівлі у м. Бердянськ" затверджено Порядок проведення ярмарків на території м. Бердянськ.
Саме Комплексна схема зачіпає права позивача, оскільки дислокація певних ярмаркових об`єктів співпадає (частково співпадає) із місцем, на яке позивачу було видано паспорти прив`язки для розміщення тимчасових споруд.
При цьому, суд наголошує, що предметом позову у справі не є правомірність Комплексної схеми розміщення ТС. Відтак доводи позивача в цій частині судом до уваги не приймаються.
При розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами (п. 1.12 Порядку 244).
Відповідно до п.1.5, п. 1.6 Порядку 244 комплексна схема розміщення ТС в межах вулиці (скверу, бульвару, провулку, узвозу, проїзду, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу), населеного пункту це текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою.
Згідно п. 2.4 Порядку 244 відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної міської ради, визначає відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності) та будівельним нормам.
Пунктом 1.11. Порядку № 244 визначено, що розміщення ТС під час проведення ярмарок, державних та місцевих святкових, урочистих масових заходів на строк проведення таких заходів здійснюється у порядку, встановленому органами
місцевого самоврядування.
Згідно п. 2.18. Порядку № 244, продовження строку дії паспорта прив`язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив`язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.
Таким чином, процедура продовження дії раніше виданого паспорту прив`язки полягає у визначенні нової дати у раніше виданому паспорті та засвідчення її підписом та печаткою органу з питань містобудування та архітектури.
При цьому, продовження дії паспорту не передбачає перевірку розміщення ТС під час проведення ярмарок комплексній схемі розміщення ТС, оскільки відповідно до пункту 1.11 Порядку розміщення ТС здійснюється на стадії надання паспорта, а не продовження його дії.
Щодо посилань позивача на позиції Виконавчого комітету Бердянської міської ради викладені у відзивах по справам №280/4598/18 та №280/2251/19 та посилань представника позивача на рішення Державної регуляторної служби України про відмову в погодженні проекту регуляторного акта, суд зазначає, що вони до уваги не беруться, оскільки не стосуються предмету позову у справі, що розглядається.
Посилання представника відповідача на те, що на момент звернення позивача із заявами про продовження строку дії паспортів прив`язки ТС жодні права на земельні ділянки, на яких позивач мала намір їх розміщувати, у позивача були відсутні судом не беруться до уваги, оскільки підстави відмови позивачу у продовженні строку дії паспортів прив`язки ТС інші.
Крім того, посилання представника відповідача у відзиві на позов на п. 2.4 Порядку 244 судом до уваги не беруться, оскільки відмова у продовжені строку дії раніше виданого паспорта прив`язки існуючої тимчасової споруди з мотивів невідповідності намірів щодо місця її розташування комплексній схемі розміщення ТС не відповідає вимогам чинного законодавства.
З аналогічного питання Верховний Суд зробив висновок, та зазначив у рішенні від 04.09.2019 у справі 357/13244/16-а, що "відмова у продовжені строку дії раніше виданого паспорта прив`язки існуючої тимчасової споруди з мотивів невідповідності намірів щодо місця її розташування комплексній схемі розміщення ТС не відповідає вимогам Порядку".
За правилами пункту 2.19 у разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб`єкта господарювання раніше виданий паспорт прив`язки може бути переоформлено.
З аналізу цих норм вбачається, що у Порядку сформульовано лише одну правову підставу для відмови у продовжені дії паспорту прив`язки ТС - зміни, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж.
Враховуючи викладене, відмови позивачу у продовженні строку дії паспортів прив`язки у зв`язку з тим, що відповідно до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Бердянська, яка затверджена рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 04.04.2018 №103, з доповненнями, внесеними згідно рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради від 30.05.2019 №197 за адресами вказаними в заяві, передбачено планувальні обмеження для розміщення тимчасових споруд - зона проведення ярмаркових заходів є необґрунтованими, у зв`язку з чим підлягають визнанню протиправними.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд виходить з наступного.
За положеннями частини 4 статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" повноваженнями визначити правові підстави відмови у продовжені дії паспорту прив`язки ТС віднесено до компетенції центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відтак, саме Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Бердянської міської ради в особі Виконавчого комітету Бердянської міської ради має виключні повноваження на вирішення питання щодо продовження дії паспортів прив`язки ТС.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративні суди, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 КАС України критеріям, не мають втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Через те, що відповідачем не дотримано вимоги Порядку № 244 під час розгляду заяв позивача про продовження дії паспортів прив`язки ТС, а також зважаючи на те, що повноваження відповідача в спірних правовідносинах є дискреційними, суд вважає передчасним вирішення питання щодо зобов`язання відповідача продовжити дію паспортів прив`язки, а тому позовні вимоги в цій частині не можуть бути задоволені.
Суд вважає, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов`язання Виконавчого комітету Бердянської міської ради повторно розглянути заяви позивача про продовження дії паспортів прив`язки, з прийняттям вмотивованого рішення.
У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява є частково обґрунтованою та підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати в розмірі 6306,00 грн. належить стягнути у повному обсязі за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Бердянської міської ради (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, пл.Єдності 2, код ЄДРПОУ 02140805) про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними відмови, оформлені Листами Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Бердянської міської ради №353, №354, №355 від 10.10.2019.
Зобов`язати Виконавчий комітет Бердянської міської ради повторно розглянути заяви Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 13.09.2019 року з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Бердянської міської ради на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 судовий збір в сумі 6306,00 (шість тисяч триста шість грн. 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 10.08.2020.
Суддя М.С. Лазаренко