
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2020 року м. Житомир справа № 240/4860/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо неперерахунку та невиплати йому визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, та додаткових видів грошового забезпечення передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704-2017-п - протиправною;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, здійснити перерахунок з 01.01.2018 без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням надбавок із сум грошового забезпечення по таким відсоткам: 10% робота з таємними виробами, носіями, док.; 50% надбавка за особливо важливі завдання; 10% премія та виплатити йому 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704-2017-п та відповідно до вимог статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ і провести виплату недоотриманих пенсійних коштів за 2018-2019 роки з урахуванням різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01.01.2018 та місячним розміром пенсії, отриманої за період з 01.01.2018.
Позивач, звернувся до суду із даним позовом, оскільки не погоджується із перерахунком пенсії здійсненим відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, яка визнана протиправною та нечинною. Вказує, що збільшення грошового забезпечення військовослужбовців є безумовною підставою для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, так як п.1-2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. Наголошує, що вказаними пунктами постанови фактично зменшено розмір доплат до пенсій за результатами перерахунку у 2018 та 2019 роках, чим порушено його право на мирне володіння майном.
Позивач вважаючи, що має право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням надбавок із сум грошового забезпечення по таким відсоткам: 10% робота з таємними виробами, носіями, док.; 50% надбавка за особливо важливі завдання; 10% премія та виплатити йому 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії звернувся із заявою до відповідача, у відповідь на яку отримав відмову у такій виплаті.
Бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 без обмеження її максимального розміру та з урахуванням усіх надбавок із сум грошового забезпечення вважає протиправною, у зв`язку із чим звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою судді від 02.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позов, а третій особі пояснень щодо позову або відзиву.
24.04.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.27-29), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснило перерахунок пенсійного забезпечення позивача, в межах повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством. Вказує, що до 05.03.2019 пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 були чинні, а тому підлягали виконанню. При цьому, враховуючи зміни внесені у законодавство України розмір пенсії позивача поступово був приведений у відповідність без зменшення її розміру, а тому позовні вимоги вважає безпідставними та необґрунтованими.
У відповіді на відзив від 28.04.2020 представник позивача вказала (а.с.35-38), що відповідач не надав до суду нових доказів, на підтвердження правомірності вчинених ним дій.
Відповідно до наказів Житомирського окружного адміністративного суду: №01-35-В від (у період з 04.05.2020 до 08.05.2020), №01-45-в від 20.05.2020 (у період з 09.06.2020 до 03.07.2020), № 01-65-В від 22.07.2020 (у період з 27.07.2020 до 05.08.2020) суддя Єфіменко О.В., перебувала у щорічній відпустці, а тому розгляд даної справи судом відкладався.
Дослідивши обставини справи та письмові докази наявні у ній суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у пенсійному органі та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Як свідчать матеріали справи, позивачу з січня 2018 року проведено перерахунок пенсії, із сум грошового забезпечення, зокрема: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років. Основний розмір пенсії становив 68% від грошового забезпечення. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 підвищення складало 3575,10 грн, з них виплата з 01.01.2018 до 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення (1787,55 грн), з 01.01.2019 до 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення (2681,33 грн) та з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення (а.с.16, зворот).
До складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії не включено суму середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення встановлених останньому станом на 31.12.2017.
У зв`язку із чим, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 та положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII" та виплатити у 100% розмірі визначеного пенсійного забезпечення.
За результатами розгляду заяви, відповідач листом № 18-282/Ш-02/8-0600/20 від 31.01.2020 (а.с.15) повідомив позивача про те, що перерахунок його пенсії здійснено з 01.01.2018 на підставі довідки про грошове забезпечення та відповідно до Постанови №103, а тому підстави для її виплати з 01.01.2018 у 100% розмірі відсутні.
Позивач, вважаючи, протиправною бездіяльність щодо проведення перерахунку його пенсійного забезпечення із урахуванням середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення та виплати пенсії у неповному обсязі звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774-VIII)) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За змістом ч.ч.2-3 ст. 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45).
В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» прийнято зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.1 вказаної постанови зобов`язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Пунктом 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.
Разом з тим, Постановою №103 було внесено ряд змін до Порядку № 45, зокрема:
- пункт 5 викладено в новій редакції;
- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Зі змісту вказаної постанови передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, слід відмітити, що Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, яке набрало законної сили, в адміністративній справі № 826/3858/18 позов ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, про визнання постанови протиправною та нечинною в частині задовольнив: визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45; зобов`язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Так, Верховний Суд в постановах від 19.07.2019 у справі №640/17250/16-а та від 10.09.2019 року у справі № 521/16215/16-а вказав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Суд звертає увагу, що дана справа є типовою, а відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи (№240/6263/18), суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Крім того, як наголошено у зразковій справі №240/6263/18 Великою Палатою Верховного Суду від 19.02.2020, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103.
Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має
Відтак, як свідчать матеріали справи, грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії з 22.04.2010 до 31.12.2017, становило 2673,67 грн, у тому числі: посадовий оклад - 1050 грн; оклад за військове звання - 125 грн; надбавка за вислугу років у розмірі 40 % - 470 грн та середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення у розмір 1028,67 грн, у тому числі надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; за роботу з таємними документами 10%; премія 10%.
Загальний розмір пенсії на 31.12.2017 становив 2391,90 грн, в тому числі основний розмір пенсії - 1818 грн (2673,67*68%), підвищення відповідно до постанови КМУ №355 від 23.04.2012 -573,80 грн.
Грошове забезпечення станом на 01.01.2018 становило 8775 грн, в тому числі: посадовий оклад - 4510 грн; оклад за військове звання - 1340грн; надбавка за вислугу років у розмірі 50 % - 2925 грн.
Загальний розмір пенсії до виплати з 01.01.2018 становив з 5967 грн (68 % від грошового забезпечення).
Як вказано відповідачем, пенсію позивачу було проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка в свою чергу включала в його розмір: посадовий оклад, оклад за військове звання та надбавка за вислугу років у розмірі 50 %, втім такі складові грошового забезпечення, як середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, у середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавка за виконання особливо важливих завдань, за роботу з таємними документами та премія 10%, така довідка не містила, а тому відповідач під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 враховувало ті показники грошового забезпечення, які були надані уповноваженим органом та в свою чергу позбавлене можливості визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.
Отже, предметом даного спору є в тому числі і правильність перерахунку пенсії відповідачем, на підставі довідки про грошове забезпечення, а тому питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло би бути предметом спору про визнання протиправними дій Житомирського ОВК щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без урахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в межах цієї адміністративної справи.
До того ж перевірка правильності складення довідки передбачена не з метою оцінки форми самої довідки, а з метою визначення її відповідності вимогам Конституції та законів України. Якщо ж при перевірці відповідачем правильності наданої уповноваженим органом довідки буде встановлена її невідповідність вимогам законів України, відповідач має право вимагати від уповноваженого органу усунення такої невідповідності.
Разом з тим, слід відмітити, що проведений відповідачем на підставі довідки про грошове забезпечення перерахунок пенсії перерахунок пенсії ОСОБА_1 привів до збільшення розміру його пенсії.
Так, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45.
Проте скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів Постанови № 103 (після проведення в квітні 2018 року перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувані дії відповідача відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства.
З огляду на встановлені обставини справи та враховуючи позицію викладену у зразковій справі №240/6263/18, оскільки дана справа є типовою, суд дійшов до висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивачу, так як, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону №2262-ХІІ, Постанови №103, Порядку №45 (в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою №103 ).
Згідно з ч.ч. 5, 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Частиною 1 та 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи правову позицію висновків Верховного Суду у зразковій справі та обставини у даній справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 241-246, 263 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 10.08.2020.
Суддя О.В. Єфіменко