
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2020 року м. Житомир справа № 240/12540/19
категорія 109000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛМ Гранресурс" про припенння права користування надрами,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4602 від 12.11.2014 року, наданого TOB "КЛМ ГРАНРЕСУРС".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач порушив вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, про що складено припис; товариством у надані контролюючим органом строки порушення усунуто не було, згоди на припинення права користування надрами не надано, а тому наявні підстави для припинення цього права лише в судовому порядку.
Процесуальні строки, які були, відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, продовжені на строк дії карантину, установленого з 12.03.2020, закінчуються 06.08.2020, згідно пункту 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення " Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 731-IX від 18 червня 2020 року.
Ухвалою від 21.04.2020 дану справу, яка постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2020 направлено до Житомирського окружного адміністративного суду для продовження розгляду, прийнято до провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що всі пункти Припису були виконані відповідно до вимог чинного законодавства та в необхідному обсязі.
Позивач відповіді на відзив не подав.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною службою геології та надр України надано TOB "КЛМ ГРАНРЕСУРС" спеціальний дозвіл на користування надрами № 4602 від 12.11.2014 (а.с. 11) з строком дії до 12.11.2019.
15.12.2015 між Державною службою геології та надр України та TOB "КЛМ ГРАНРЕСУРС" укладено угоду про умови користування надрами № 4602 (а.с. 12-15), яка є невід`ємною частиною спеціального Дозволу, що регулює і конкретизує передбачені чинним законодавством України та Дозволом технічні, технологічні, організаційні, фінансові, економічні, соціальні, екологічні аспекти користування надрами.
На виконання наказу Державної служби геології та надр України "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державної служби геології та надр України у лютому 2019 року" № 45 від 06.02.2019 (а.с. 18) та на підставі направлення на проведення перевірки № 371-14/06 від 01.03.2019 (а.с. 21), уповноваженими посадовими особами Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України 18.03.2019 проведено перевірку дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини).
За результатами вказаної перевірки складено акт №06-02/23/2019-18/п (55) від 18.03.2019 (а.с. 22-32), яким встановлено ряд порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
19.03.2019 позивачем складено припис № 456-14/06 (а.с. 33-34), яким надано строк до 22.04.2019 для усунення зазначених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування та подання у письмовій формі матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень.
08.05.2019 Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України сформовано подання № 883-14/06 (а.с. 35) на зупинення дії спеціального дозволу № 4602 від 12.11.2014, у зв`язку з не надходженням матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень.
27.06.2019 згідно наказу Держгеонадра України № 202 (а.с.36) зупинено дію спеціального дозволу № 4602 від 12.11.2014, про що листом № 11970/03/14-19 від 03.07.2019 (а.с.37) поінформовано відповідача про вказаний наказ, проте цей лист ним отриманий не був, про що свідчить відмітка на конверті.
13.08.2019 Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України сформовано подання № 1611-14/06 (а.с.38) на анулювання спеціального дозволу № 4602 від 12.11.2014 у зв`язку із не наданням відповідачем матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
Листом від 05.09.2019 № 18495/01/14-19 (а.с. 39) позивач запропонував відповідачу подати власну пропозицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно з спеціальним дозволом № 4602 від 12.11.2014.
Не отримавши відповіді на вказане звернення, позивач 20.12.2019 звернувся до суду із позовом про припинення права на користування надрами, наданого спеціальним дозволом № 4602 від 12.11.2014.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що строк дії спеціального дозволу № 4602 від 12.11.2014 закінчився 12.11.2019.
Відповідно до частини 1 статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
В статті 26 Кодексу України про надра зазначено:
"Право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку."
Верховним Судом України у постановах від 25 червня 2011 року у справі № 21-36а11, від 19 вересня 2011 року у справі № 21-164а11 та від 10 грудня 2013 року у справі № 21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі № 802/4846/13-а та від 26 червня 2018 року у справі № 802/923/14-а було зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.
Орган, який надав надра у користування, в даному випадку позивач, має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 частини першої цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Таким чином, закінчення встановленого строку користування надрами та використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр - є двома самостійними підставами припинення користування надрами та вони не можуть бути одночасно застосовані до відповідача.
Суд враховує той факт, що на момент звернення з даним позовом до суду (20.12.2019), вже закінчився строк дії спеціального дозволу на користування надрами № 4602 від 12.11.2014, а тому у контролюючого органу не було правових підстав додатково звертатись до суду із вимогою про його анулювання, оскільки, згідно ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі закінчення встановленого строку користування надрами органом, який надав надра у користування.
Суд також зауважує, що відсутність окремого рішення позивача про припинення користування надрами (наказу про анулювання дозволу) у зв`язку із закінчення встановленого строку користування надрами (п.2 ч.1 ст. 26 Кодексу України про надра) не свідчить про необхідність його анулювання в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позов необґрунтованим та відмовляє в його задоволенні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛМ Гранресурс" (вул. Жовтнева, 83, м. Коростишів, Житомирська обл., 12505, код 38921505) про припинення права користування надрами.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк