
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2018 року справа № 810/1067/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відділу державної реєстрації виконавчого комітету Обухівської міської ради Дуплик Світлани Іванівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , про визнання дій протиправними та скасування державної реєстрації змін,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відділу державної реєстрації виконавчого комітету Обухівської міської ради Дуплик Світлани Іванівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , в якому просить:
- визнати протиправними дії державного реєстратора Дуплик Світлани Іванівни, щодо внесення 18.01.2016 року записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: № 18841070014001784 про внесення змін до відомостей про ТОВ «Світанок Плюс» (ЄДРПОУ 34911121), що не пов`язані зі змінами в установчих документах;
- скасувати державну реєстрацію змін внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо ТОВ «Світанок Плюс» (ЄДРПОУ 34911121), що не пов`язані зі змінами в установчих документах (запису від 18.01.2016 року № 18841070014001784).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача по внесенню змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Світанок Плюс» (код ЄДРПОУ 34911121), що не пов`язані зі змінами до установчих документів від 18.01.2016 року, є протиправними, оскільки державним реєстратором при прийнятті рішення було порушено вимоги Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції, що діяла на час вчинення реєстраційної дії від 01.01 2016 року). Відповідач вчинив реєстраційну дію: - без наявності оригіналів установчих документів юридичної особи з відміткою про її державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів; - без пред`явлення заявником належного документу, що засвідчує його повноважень діяти від ТОВ «Світанок Плюс», зокрема прийнято заяву від представника Бондаренко О.М яка діяла на підставі довіреності від 18.01.2016 року № 5, яка була видана на підставі наказу: «Про призначення» від 16.01.2016 року № 9, в якому містяться посилання на протокол загальних зборів учасників № 1 від 13.01.2016 року - якого не існує; - без копій даних паспорта та ідентифікаційного коду директора, який звільняється; - без копій даних паспорта та ідентифікаційного коду директора, який призначається; - без перевірки протоколу (рішення) № 1 від 16.01.2016 року про призначення нового директора на відповідність оформлення з дотриманням вимог, встановлених законом, і відповідності законодавству.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.03.2018 дану позовну заяву залишено без руху.
В подальшому, на підставі п.1 ч.4 ст.169 КАС України, позовну заяву ухвалою суду від 11.04.2018 було повернуто позивачу.
Ухвалою суду від 11.04.2018 позивачу відмовлено в роз`ясненні судового рішення.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2018 апеляційну скаргу позивача задоволено, ухвалу судді від 11.04.2018 скасовано, а справу направлено до Київського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 дану позовну заяву залишено без руху.
Після усунення недоліків позивачем, ухвалою суду від 30.07.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 17.09.2018.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що дії відповідача є правомірними та вчинені відповідно до норм чинного законодавства, а підстав для їх скасування відсутні.
Підготовче засідання 17.09.2018 відкладено у зв`язку з клопотанням представника позивача на 01.10.2018.
Ухвалою суду від 01.10.2018 зупинено провадження у справі за обґрунтованим клопотанням сторони до 23.10.2018.
Питання про поновлення провадження у справі 23.10.2018 відкладено у зв`язку з клопотанням представника позивача на 20.11.2018.
06.11.2018 до суду відповідачем подано клопотання про здійснення подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження, за відсутності відповідача.
20.11.2018 позивач та третя особа подали до суду клопотання в яких останні просили подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження, без їхньої участі.
Ухвалами від 20.11.2018 поновлено провадження у справі та закрито підготовче засідання.
У зв`язку з поданими сторонами клопотаннями та на підставі ст.194,205 КАС України, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , є учасником Товариство з обмеженою відповідальністю «Світанок Плюс» (ЄДРПОУ 34911121), що підтверджується статутом та відповідною інформацією з державного реєстру про юридичну особу, що розміщена на сайті Міністерства юстиції України https://usr.rninjust.gov.ua/ua/freesearch/.
08.12.2017 позивачу від представника іншого учасника Товариства ОСОБА_2 ОСОБА_8, стало відомо про обставини зміни керівника даного підприємства, які були отримані після звернення останньої до Обухівської РДА 04.12.2017.
На запит позивача представником ОСОБА_8 надано копії довіреності та заяви до Обухівської РДА від 04.12.2017 року від ОСОБА_2.
Згідно відомостей реєстраційної справи 1_884_001784_32 код: 384349537095 внесено зміни до відомостей про юридичну особу пов`язані із зміною керівника ТОВ «Світанок Плюс» (код ЄДРПОУ 34911121).
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Світанок Плюс» (ідентифікаційний код 34911121) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Обухівською районною державною адміністрацією 13.05.2007 року, номер запису 1 342 102 0000 001592.
Відповідно до пункту 4 статті 14 документи у паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу у той спосіб, відповідно до якого були подані документи. Згідно з описом, відповідачем прийняті документи для проведення вищевказаної дії, а саме: Заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб та громадських формувань; Рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника (Протокол № 1 загальних зборів від 16.01.2016 року); Документ про призначення керівника (наказ про призначення від 16.01.2016 року (був залишений у реєстраційній справі юридичної особи); Довіреність на проведення реєстраційної дії (якщо зміну керівника проводить уповноважена особа).
Заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб та громадських формувань форма №3 затверджена наказом Міністерства юстиції України від 06 січня 2016 року №15/5.
18.01.2016 року проведена державна реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ТОВ «Світанок плюс» (ідентифікаційний код 34911121) - зміна керівника юридичної особи; зміна осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності у тому числі підписувати договори, видавати доручення для державної реєстрації тощо.
До державного реєстратора був поданий протокол загальних зборів учасників ТОВ «Світанок плюс» від 16 січня 2016 року де присутні учасники ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які володіють 71,8 % у статутному капіталі ТОВ «Світанок плюс».
Відповідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на загальних зборах юридичної особи ТОВ «Світанок Плюс» присутні учасники ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які володіють 71,8 % статутного капіталу Товариства. У поданому протоколі від 16 січня 2016 року № 1 загальних зборів Учасників ТОВ «Світанок плюс» визначено Голову загальних зборів ОСОБА_3 та секретаря загальних зборів ОСОБА_2 .. Запрошений на загальні збори ОСОБА_4 новий керівник (директор).
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 20.06.2018 року проведена державна реєстрація змін до установчих документів № 1 884 105 0015 001784 . Згідно проведеної реєстраційної дії ОСОБА_5 набула частку у статутному капіталі ТОВ «Світанок плюс» відповідно до поданого свідоцтва про право на спадщину за Законом. Частка у статутному капіталі ТОВ «Світанок плюс» ОСОБА_5 - 5250 грн., що становить 12,5%.
Не погоджуючись з даними діями позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у даній справі, суд виходив з наступного.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV (далі - Закон №755-IV, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
У відповідності до ч.2 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», державний реєстратор: - приймає документи; - перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; - перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; - проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; - веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
У відповідності до ч.3 ст.6 даного Закону, державний реєстратор під час державної реєстрації змін, пов`язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи у зв`язку із смертю або оголошенням померлим відповідного засновника (учасника), обов`язково використовує відомості Державного реєстру актів цивільного стану громадян шляхом безпосереднього доступу до нього.
Інформація з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отримана державним реєстратором, залишається у відповідній реєстраційній справі. Користування Державним реєстром актів цивільного стану громадян здійснюється безпосередньо державним реєстратором, який проводить відповідну державну реєстрацію.
Згідно ч.ч. 1, 2, 4 ст. 14 Закону: - Документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням; - Якщо документи подаються особисто, заявник пред`являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне або тимчасове проживання. У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження; - Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи.
У ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців» викладені вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації, зокрема: 1) Документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам: - документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію); - текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами); - документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; - документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством; - заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена; - рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству; - рішення про припинення юридичної особи має містити відомості про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), про порядок та строк заявления кредиторами своїх вимог; - установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству; - установчий документ юридичної особи викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками) або уповноваженими ними особами; - установчі документи банків, інших юридичних осіб, які згідно із законом підлягаюті погодженню (реєстрації) відповідно Національним банком України, іншими державними органами, подаються з відміткою про їх погодження відповідним органом; - внесення змін до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, ще не має статусу юридичної особи, оформляється шляхом викладення його в новій редакції; - передавальний акт (у разі злиття, приєднання, перетворення) та розподільчий баланс (у раз поділу або виділу) юридичної особи повинні відповідати вимогам, встановленим законом; - документи, видані відповідно до законодавства іноземної держави, повинні буті легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленом; законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами; - документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову і засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача : установленому законодавством порядку; - зображення та опис символіки повинні бути оформлені з дотриманням вимог, встановлени законом, та відповідати законодавству.
2) Форми заяв про державну реєстрацію затверджуються Міністерством юстиції України.
Як стверджує позивач, відповідач вчинив реєстраційну дію: без наявності оригіналів установчих документів юридичної особи з відміткою про її державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, без пред`явлення заявником належного документу, що засвідчує його повноважень діяти від ТОВ «Світанок Плюс», зокрема прийнято заяву від представника ОСОБА_6 яка діяла на підставі довіреності від 18.01.2016 року № 5, яка була видана на підставі наказу: «Про призначення» від 16.01.2016 року № 9, в якому містяться посилання на протокол загальних зборів учасників № 1 від 13.01.2016 року - якого не існує; без копій даних паспорта та ідентифікаційного коду директора, який звільняється; без копій даних паспорта та ідентифікаційного коду директора, який призначається; без перевірки протоколу (рішення) № 1 від 16.01.2016 року про призначення нового директора на відповідність оформлення з дотриманням вимог, встановлених законом, і відповідності законодавству.
Судом встановлено, що учасниками ТОВ «Світанок Плюс» (кі ЄДРПОУ 34911121) є: ОСОБА_2 , що має 33,1% у статутному капіталі, ОСОБА_3 , що має 38,7% у статутному капіталі, ОСОБА_7 , що має 12,5% у статутному капіталі, ОСОБА_1 , що має 15,7% у статутному капіталі. На дату оскржуваних внесення змін ОСОБА_7 був директором Товариства.
При подачі протоколу № 1 від 16.01.2016 року до відповідача, встановлено відсутність: - рішення про обрання голови і секретаря зборів; відомості про повідомлення учасника ОСОБА_1 (Позивача) про збори та причини його відсутності; відомості про учасника ОСОБА_7 (зокрема відомості про його смерть, що підтверджуються будь-яким документом); до Протоколу № 1 від 16.01.2016 року не додано жодного документу, яким підтверджується смерть ОСОБА_7 , який був директором Товариства на дату 16.01.2016 року; рішення про призначення директора ОСОБА_4 прийнято за наявністю конфлікту інтересів (за участю зацікавленої особи), зокрема учасник ОСОБА_3 приймала участь у голосуванні про призначення директором Товариства свого чоловіка ОСОБА_4 ; при прийнятті рішення порушено права Позивача, щодо скликання та проведення зборів; заява про державну реєстрацію змін має суперечливі дані та в частині заповнена прописними літерами - що суперечить п.2 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Згідно ч.4 ст.17 Закону №755-IV, для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі у нашому випадку подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв`язку з юридичною особою; документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону.
Згідно ч.1 ст. 27 Закону №755-IV підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, можуть бути:
подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі;
невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону;
невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
Згідно ч.1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» підставами для відмови у державній реєстрації зокрема є:
-документи подано особою, яка не має на те повноважень;
-документи суперечать вимогам Конституції та законів України.
На підставі поданих документів 18.01.2016 року, вбачається, що заявником була ОСОБА_6 , та на підставі підписаної нею заяви проведено оскаржувану державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Світанок Плюс» та внесено зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців до відомостей про Товариство, що пов`язані зі зміною керівника юридичної особи.
Судом встановлено, що довіреність ОСОБА_6 видана директором ОСОБА_4, який на час її видачі:
-не був підписантом, згідно внесених відомостей до державного реєстру про юридичну особу;
-діяв на підставі Наказу про призначення від 16.01.2016 року № 9, де як підставу зазначено протокол загальних зборів учасників ТОВ «Світанок Плюс» від 13.01.2016 року № 1, якого не існує і не додано до реєстраційної справи, суд вважає, що ОСОБА_6 є не уповноваженою особою, а відповідач не мав законного права на вчинення реєстраційної дії на підставі поданих документів.
Суд вважає, що суб`єктом владних повноважень порушено вимоги ст. 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», оскільки документи для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців змін до відомостей про Товариство, пов`язаних зі зміною керівника та осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, були подані особою, яка не мала відповідних повноважень.
Загальні збори учасників ТОВ «Світанок Плюс», згідно протоколу від 16.01.2016 року, не уповноважували ОСОБА_6 звертатися до реєстраційної служби щодо внесення змін до відомостей про Товариство, що стосуються зміни керівника.
Таким чином, відповідачем, було безпідставно прийнято до реєстрації документи на підставі довіреності, що видана від імені ТОВ «Світанок Плюс» в особі директора ОСОБА_4, який діяв на підставі самовиданого Наказу від 16.01.2016 року, згідно неіснуючого протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Світанок Плюс» від 13.01.2016 року.
В описі документів і реєстраційній справі відсутній протокол загальних зборів учасників ТОВ «Світанок Плюс» від 13.01.2016 року.
13.01.2016 загальних зборів учасників ТОВ «Світанок Плюс» в цей день не проводились.
Судом встановлено, що позивач та учасник Товариства ОСОБА_2 , що залучена до участі до участі у справі, як третя особа без самостійних вимог, не приймали участі у загальних зборах ТОВ «Світанок Плюс» 16.01.2016 року та й, відповідно, жодних рішень вони не приймали, протоколи загальних зборів не підписували.
Протоколом загальних зборів учасників Товариства № 1 від 16.01.2016 року на підставі якого здійснено внесення змін, не приймалось рішення про надання повноважень та/або доручитидиректору Устименку О.М. ТОВ «Світанок Плюс» звернутися у відповідних органів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів товариства.
Рішенням Господарського суду Київської області від 06.04.2018 у справі №911/3872/17 позов ОСОБА_1 до ТОВ «Світанок Плюс» про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників задоволено повністю. Визнано недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ «Світанок Плюс» від 16.01.2016, що оформлене протоколом №1 від 16.01.2016. Дане рішення набрало законної сили 09.07.2018, відповідно до Постанови Київського апеляційного господарського суду від 09.07.2018, якою рішення Господарського суду Київської області від 06.04.2018 залишено без змін.
Таким чином відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах», підписаного відповідачем, юридична особа ТОВ «Світанок Плюс» надала наступні документи: реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців; рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (примірник оригіналу); документ про призначення керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (примірник оригіналу); документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи; квитанцію.
Як встановлено судом, ТОВ «Світанок Плюс» державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах» надало: реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підписану ОСОБА_6 16.01.2016 року, в якій указано, зокрема, про зміну керівника ТОВ «Світанок Плюс»; протокол №1 загальних зборів учасників ТОВ «Світанок Плюс» від 16.01.2016 року (згідно якого вирішено звільнити з посади директора товариства ОСОБА_7 та призначити на посаду директора товариства ОСОБА_4 з 16.01.2016 року), де питання про проведення державної реєстрації змін до відомостей про товариство, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб- підприємців і уповноваження особи вчинити зазначену дію не вирішувалось; наказ № 9 від 16.01.2016 року, підписаний директором ТОВ «Світанок Плюс » ОСОБА_4 , відповідно до якого останній з 18.01.2016 року приступає до виконання обов`язків директора ТОВ «Світанок Плюс» на підставі протоколу Загальних зборів учасників Товариства від 13.01.2016 року; довіреність № 5 від 18.01.2016 року, видану ТОВ «Світанок Плюс» в особі директора ОСОБА_4, якою уповноважено ОСОБА_6 представляти інтереси у відповідному державному органі в зв`язку зі внесенням змін, щодо директора ТОВ «Світанок Плюс».
На підставі вказаних документів відповідач 18.01.2016 року внесла до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис № 18841070014001784. щодо внесення змін до відомостей про ТОВ «Світанок Плюс» (ЄДРПОУ 34911121), які не пов`язані зі змінами в установчих документах, а саме: щодо зміни керівника товариства та осіб, що мають право вчиняти дії від імені товариства без довіреності.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:
перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору;
повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;
перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;
внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;
оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов`язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Законами України передбачені вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору, зокрема документи, які подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою; реєстраційна картка заповнюється машино друком або від руки друкованими літерами; підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку; установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження.
Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції.
З документів, поданих для проведення державної реєстрації на паперових носіях державним реєстратором, обов`язково виготовляється електронна копія шляхом сканування.
В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, як, зокрема, перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі ім`я, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків, якщо засновник - фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; прізвище, ім`я, по батькові, дата обрання (призначення) та реєстраційні номери облікових карток платників податків, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори; дані про розмір статутного капіталу (статутного або складеного капіталу), у тому числі частки кожного із засновників (учасників) та про дат)' закінчення його формування.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов`язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження.
Державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи не відповідають вимогам закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
З системного аналізу наведених норм вбачається, зокрема, що для зміни відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, що пов`язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, державному реєстратору за місцем проведення державної реєстрації (за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи) особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, та примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Державний реєстратор перед вчиненням реєстраційної дії повинен провести перевірку комплектності документів, які йому подаються, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці, а також перевірку таких документів на відсутність підстав для залишення їх без розгляду.
З огляду на вище зазначене, суд вважає, що ОСОБА_6 , яка звернулась 16.01.2016 року до Відповідача з документами для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах» (щодо зміни керівника товариства та осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності), не була уповноваженою особою на здійснення таких дій.
Протоколом загальних зборів засновників Товариства не уповноважували ОСОБА_6 на звернення до відповідного органу для проведення відповідних реєстраційних дій та не надавали таких повноважень директору Товариства, зокрема й не уповноважували ОСОБА_4 уповноважувати (обирати) іншу особу.
Відповідачем безпідставно враховано, як документ що засвідчує повноваження уповноваженої особи, - довіреність від 18.01.2016 року, видану ОСОБА_6 ТОВ «Світанок Плюс» виданий директором ОСОБА_4 та підписану ним, оскільки останній станом на час видання указаної довіреності не був зазначений в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців як керівник та підписант юридичної особи ТОВ «Світанок Плюс».
Крім цього, вказаною довіреністю ОСОБА_4, як директор ТОВ «Світанок Плюс» згідно протоколу № 1 загальних зборів учасників від 16.01.2016 року, фактично передоручив іншій особі ОСОБА_6 право представляти інтереси ТОВ «Світанок Плюс» у відповідному державному органі.
У ст.237 Цивільного кодексу України визначено поняття та підстави представництва, зокрема, представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Згідно ст.244 Цивільного кодексу України, представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Представництво за довіреністю може ґрунтуватися на акті органу юридичної особи. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
У ст.244 Цивільного кодексу України, визначено Форму довіреності, зокрема у ч.ч. 1 та 2 зазначено: форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин; довіреність, що видається у порядку передоручення, підлягає нотаріальному посвідченню, крім випадків, встановлених частиною четвертою цієї статті.
Згідно ч.1 ст.246 Цивільного кодексу України, довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами.
Таким чином, подані ОСОБА_6 документи для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах» (щодо зміни керівника товариства та осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності) підлягали залишенню без розгляду, як такі, що подані особою, яка не має відповідних повноважень.
Запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вноситься державний реєстратором лише за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем було порушено наведені вище вимоги Закону, відтак, дії відповідача стосовно внесення 18.01.2016 року запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 18841070014001784 щодо внесення змін до відомостей про ТОВ «Світанок Плюс», що не пов`язані зі змінами в установчих документах, є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн..
Відтак, зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 704,80 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача як субєкта владних повноважень.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії державного реєстратора Дуплик Світлани Іванівни, щодо внесення 18.01.2016 року записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: № 18841070014001784 про внесення змін до відомостей про товариство з обмеженою відповідальністю «Світанок Плюс» (ЄДРПОУ 34911121), що не пов`язані зі змінами в установчих документах.
Скасувати державну реєстрацію змін внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок Плюс» (ЄДРПОУ 34911121), що не пов`язані зі змінами в установчих документах (запису від 18.01.2016 року № 18841070014001784).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відділу державної реєстрації виконавчого комітету Обухівської міської ради Дуплик Світлани Іванівни судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного судупротягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.