Рішення № 90863239, 10.08.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2020
Номер справи
824/558/20-а
Номер документу
90863239
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/558/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Топорівської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Топорівської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Топорівської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області від 29 жовтня 2019 року №9-40/19 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 »;

- зобов`язати Топорівську сільську раду Новоселицького району Чернівецької області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки розміром 1,8111 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована у с. Топорівці, Новоселицького району, Чернівецької області;

- визнати протиправним та скасувати рішення Топорівської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області від 29 жовтня 2019 року №10-40/19 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 »;

- зобов`язати Топорівську сільську раду Новоселицького району Чернівецької області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду розміром 0,1777 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована по АДРЕСА_1 .

1.2. Ухвалою суду від 26.05.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2.1. Рішеннями від 29 жовтня 2019 року №9-40/19 та №10-40/19 Топорівська сільська рада Новоселицького району Чернівецької області вирішила: утриматися від затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 площею 1,8111 га для ведення особистого селянського господарства у зв`язку із тим, що в дану земельну ділянку входить частина проїзду та частина іншої земельної ділянки (рішення № 9-40/19); утриматися від затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у оренду гр. ОСОБА_1 площею 0,1777 га для обслуговування курятника по АДРЕСА_1 у зв`язку із тим, що в дану земельну ділянку входить частина проїзду (рішення № 10-40/19).

2.4. З такими рішеннями відповідача позивач не згідний, що і обумовило звернення до суду з цим позовом.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

3.1. В обґрунтування позовних вимог, представник позивача, у поданій до суду позовній заяві зазначає, що рішеннями Топорівської сільської ради Новоселицького району було надано право ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,80 га, яка розташована в урочищі «Курятник» на території Топорівської сільської ради, Новоселицького району для ведення особистого селянського господарства (рішення від 23 жовтня 2013 року № 25- 0/13), та на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років орієнтовною площею 0,18 га для ведення особистого селянського господарства (обслуговування нежитлової будівлі курятника), на території Топорівської сільської ради, АДРЕСА_1 (рішення від 27 травня 2013 року № 2 -17/13).

3.2. На підставі даних рішень землевпорядною організацією «Глобус КО» розроблені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та оренду ОСОБА_1 . При цьому, вказує, що проекти землеустрою містять Акти прийомки-передачі межових знаків на зберігання та в обох випадках вони підписані головою Топорівської сільської ради.

3.3. Проекти землеустрою погоджені у встановленому законом порядку відповідно відділом Держгеокадастру у Новоселицькому районі (висновок № 182 від 28.01.2016 року) та начальником Відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури (№400 від 12.10.2015 року), щодо проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки в оренду, та Відділом Держгеокадастру в Новоселицькому районі (висновок № 186 від 28.01.2016 року), щодо проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність.

3.4. Вказує, що відповідно до ч. 6 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

3.5. Відповідно до ч. 14 ст. 123 ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення Акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

3.6. Стверджує, що орган місцевого самоврядування посилається на те, що земельні ділянки зайняли проїжджу частину, тому утрималися від затвердження обох документацій, проте з аналізу графічних матеріалів, які містяться у проектах землеустрою та із факту прийомки-передачі межових знаків головою сільської ради, випливає, що дороги в тій місцевості немає.

3.7. Відтак, вважає, що прийнявши рішення про утримання від затвердження проектів землеустрою сільська рада порушила порядок передбачений ст.ст. 118 та 123 ЗК України та діяла у спосіб, що суперечить законам та Конституції України, тому дані рішення підлягають скасуванню із зобов`язанням сільської ради повторно розглянути звернення ОСОБА_1 .

Позиція відповідача

3.8. Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, хоча ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі разом з копією позовної заяви було направлено йому на офіційну електронну адресу 26.05.2020 року, що підтверджується електронним звітом про відправлення листа (а.с. 46). У зв`язку із цим, суд, керуючись положеннями частини 6 статті 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.

IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

4.1. Заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.

V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

5.1. На замовлення ОСОБА_1 товариством з обмеженою відповідальністю «Глобус КО» розроблені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та оренду ОСОБА_1 , а саме: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,80 га. у власність для ведення особистого селянського господарства в с. Топорівці, Новоселиького району, Чернівецької області, кадастровий номер 7323088600:02:001:0025 (а.с. 9-19) та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для обслуговування будівлі курятник по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7323088600:02:001:0024 (а.с. 20-33).

5.2. Згідно матеріалів проектів землеустрою, судом встановлено, що такі проекти землеустрою погоджені щодо земельної ділянки кадастровий номер 7323088600:02:001:0025 - відділом Держгеокадастру у Новоселицькому районі (висновок №186 від 28.01.2016 року) (а.с. 19); щодо земельної ділянки кадастровий номер 7323088600:02:001:0024 - начальником Відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури (лист №400 від 12.10.2015 року) та Відділом Держгеокадастру в Новоселицькому районі (висновок № 182 від 28.01.2016 року) (а.с. 33, 33 зворотній бік).

5.2. Дослідженням матеріалів справи та з аргументів позивача, з огляду на неподання відповідачем відзиву, судом встановлено, що з метою затвердження проектів землеустрою позивач звернувся до Топорівської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області із заявами про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,80 га. у власність для ведення особистого селянського господарства в с. Топорівці, Новоселцького району, Чернівецької області та щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування будівлі курятник по АДРЕСА_1 .

5.3. Однак, рішеннями від 29 жовтня 2019 року №9-40/19 та №10-40/19 Топорівська сільська рада Новоселицького району Чернівецької області вирішила: утриматися від затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 площею 1,8111 га для ведення особистого селянського господарства у зв`язку із тим, що в дану земельну ділянку входить частина проїзду та частина іншої земельної ділянки (рішення № 9-40/19) (а.с. 7); утриматися від затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у оренду гр. ОСОБА_1 площею 0,1777 га для обслуговування курятника по АДРЕСА_1 у зв`язку із тим, що в дану земельну ділянку входить частина проїзду (рішення № 10-40/19) (а.с. 8).

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

6.1. Предметом цього позову є рішення Топорівської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області № 9-40/19 та № 10-40/19, якими вирішено утриматися від затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та в оренду ОСОБА_1 . А тому, у цій справі, суд має надати оцінку на предмет правомірності вказаних рішень через призму верховенства права.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

6.3. Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

6.4. Статтями 2 та 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-ІІІ (далі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

6.5. Відповідно до статті 25 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 року, №858-IV проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок є одним із видів документів із землеустрою.

6.6. Згідно із частиною 1 статті 50 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 року, №858-IV проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.

6.7. Згідно із частиною 1 статті 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

6.8. Пунктом "а" частини 3 статті 22 ЗК України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

6.9. Відповідно до статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

6.10. Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання з приводу земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

6.11. Згідно з пунктом «б» статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, крім іншого, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

6.12. Згідно частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

6.13. Відповідно до частини 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

6.14. Частиною 9 статті 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

6.15. З аналізу вказаних норм вбачається, що процес отримання земельної ділянки у власність передбачає декілька етапів, а саме:

1) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;

2) розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;

3) затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

6.16. Відповідно до частини шостої статті 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122цього Кодексу.

6.17. Згідно з частиною першою статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

6.18. Відповідно до частини четвертої статті 186-1 ЗК України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

6.19. Частиною 5 статті 186-1 ЗК України передбачено, що органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

6.20. Згідно з частиною 6 статті 186-1 ЗК України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

6.21. Частиною 8 статті 186-1 ЗК України передбачено, що у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

6.22. Поряд з цим, відповідно до пункту 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ №1051 від 17.10.2012, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складання документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі коли згідно із законом така документація належить затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

6.23. У цій справі судом встановлено, що на виконання вимог статей 116, 118 ЗК України позивач замовив у товариством з обмеженою відповідальністю «Глобус КО» розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та оренду, які і були розробленні останнім.

6.24. При цьому, суд звертає увагу на те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,80 га. у власність для ведення особистого селянського господарства в с. Топорівці, Новоселицького району, Чернівецької області, кадастровий номер 7323088600:02:001:0025 (а.с. 9-19) погоджений відділом Держгеокадастру у Новоселицькому районі (висновок №186 від 28.01.2016 року). У свою чергу, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для обслуговування будівлі курятник по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7323088600:02:001:0024 (а.с. 20-33) погоджений начальником Відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури (лист №400 від 12.10.2015 року) та Відділом Держгеокадастру в Новоселицькому районі (висновок № 182 від 28.01.2016 року) (а.с. 33, 33 зворотній бік). Вказане свідчить про відповідність таких проектів землеустрою вимогам законів та прийнятих до них нормативно правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

6.25. Однак, оскаржуваними рішеннями вирішено утриматися від затвердження проектів землеустрою у зв`язку із тим, що в дані земельні ділянки входить частина проїзду та частина іншої земельної ділянки.

6.26. Суд зауважує, що підставою для відмови у погодженні та затвердженні проекту землеустрою та, відповідно, у передачі земельної ділянки у власність може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

6.27. Зазначеного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 11.06.2020 р. у справі №826/15114/17.

6.28. Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, а тому у цій справі суд враховує вказаний висновок Верховного Суду, який викладений в його постанові від 11.06.2020 р. у справі №826/15114/17.

6.29. Окрім цього, суд звертає увагу на те, що Верховний суд неодноразово вказував, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

6.30. Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 ЗК України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно правових актів має здійснюватися саме на етапі погодження такого проекту.

6.31. Зокрема, такі висновки Верховний Суд зробив у постанові від 31.01.2019 р. у справі №815/2488/17 та постанові від 06.03.2019 р. у справі №1640/2594/18.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

7.1. Аналізуючи матеріали адміністративної справи у своїй сукупності, суд вважає, що підстави, з яких Топорівська сільська рада Новоселицького району Чернівецької області утрималася від затвердження проектів землеустрою, зазначені відповідачем в оскаржуваних рішеннях, не є належними підставами відповідно до норм ЗК України для такої відмови, а отже відповідач діяв всупереч положень частини 2 статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

7.2. Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а згідно частини 2 цієї статті Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

7.3. Незважаючи на те, що відповідач своїм правом на подання до суду відзиву не скористався, рішення цього суб`єкта владних повноважень, за своєю суттю є протиправними, а тому, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

7.4. Водночас, суд звертає увагу на те, що повторний розгляд звернень ОСОБА_1 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 площею 1,8111 га для ведення особистого селянського господарства в с. Топорівці, Новоселицького району, Чернівецької області та проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у оренду гр. ОСОБА_1 площею 0,1777 га для обслуговування курятника по АДРЕСА_1 повинен бути здійснений з урахуванням висновків, викладених у мотивувальній частині цього рішення.

7.5. При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що при прийнятті рішення про погодження відповідачем проектів землеустрою відсутній адміністративний розсуд, оскільки розсуд передбачає повноваження обирати у конкретній ситуації з правомірних альтернатив відповідний правомірний варіант поведінки/рішення. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слів "може", "або".

7.6. У випадку, коли повноваження суб`єкта владних повноважень сформульовані через формулу дихотомії "задоволити-відмовити", а фактично законодавство не передбачає альтернативи рішення при зверненні особи у разі виконання нею вимог закону, будь-які дискусії про дискреційні повноваження стають безпредметними. Встановити наявність чи відсутність умов дії норми не можна відносити до адміністративного розсуду.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

8.1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

8.2 З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1682,00 грн., що підтверджується квитанцією №48998507 від 27.04.2020 року (а.с. 4).

8.3. Разом з цим, при зверненні до суду з даним позовом позивачу належало сплатити судовий збір у розмірі 1681,60 грн.

8.4. Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1681,60 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

8.5. Підстав для стягнення на користь позивача судових витрат (судового збору) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у більшому розмірі у суду немає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 до Топорівської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2 Визнати протиправним та скасувати рішення Топорівської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області від 29 жовтня 2019 року №9-40/19 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 ».

3. Зобов`язати Топорівську сільську раду Новоселицького району Чернівецької області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки розміром 1,8111 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована у с. Топорівці, Новоселицького району, Чернівецької області.

4. Визнати протиправним та скасувати рішення Топорівської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області від 29 жовтня 2019 року №10-40/19 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 ».

5. Зобов`язати Топорівську сільську раду Новоселицького району Чернівецької області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду розміром 0,1777 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована по АДРЕСА_1 .

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Топорівської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області судові витрати у вигляді сплаченого згідно квитанції №48998507 від 27.04.2020 року судового збору у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Топорівська сільська рада Новоселицького району Чернівецької області (60311, Чернівецька обл., Новоселицький район, с. Топорівці, код ЄДРПОУ 04417398).

Суддя О.В. Анісімов