
Справа № 560/4252/20
УХВАЛА
іменем України
10 серпня 2020 рокум. ХмельницькийСуддя Хмельницького окружного адміністративного суду Тарновецький І.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" про визнання незаконними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", в якому просить:
- визнати незаконними дії Акціонерного товариства оператора газорозподільної системи «Хмельницькгаз» у ненаданні ОСОБА_1 завірені копії усіх листів, які були зареєстровані, як вихідна кореспонденція по АТ «Хмельницькгаз» та направлених до установ та організацій різних форм власності за період з 02.08.2019 на час звернення, в яких зазначається інформація, що стосується ОСОБА_1 , як споживача щодо наданих їй послуг, зокрема, щодо газопостачання порушення Правил безпеки, та щодо відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах у її квартирі, а також у ненаданні витягу із Журналу реєстрації вихідної кореспонденції по АТ «Хмельницькгах» за період з 02.08.2019 на час звернення, в якому зареєстровано листи, або іншу вихідну кореспонденцію, направлену до установ та організацій різних форм власності, в якій зазначається інформація, що стосується ОСОБА_1 , як споживача щодо наданих їй послуг, зокрема, щодо газопостачання порушення Правил безпеки, та щодо відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах у її квартирі;
- зобов`язати Акціонерне товариство оператора газорозподільної системи «Хмельницькгаз» надати ОСОБА_1 завірені копії усіх листів, які були зареєстровані, як вихідна кореспонденція по АТ «Хмельницькгаз» та направлених до установ та організацій різних форм власності за період з 02.08.2019 на час звернення, в яких зазначається інформація, що стосується ОСОБА_1 , як споживача щодо наданих їй послуг, зокрема, щодо газопостачання порушення Правил безпеки, та щодо відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах у її квартирі, а також надати витяг із Журналу реєстрації вихідної кореспонденції по АТ «Хмельницькгах» за період з 02.08.2019 на час звернення, в якому зареєстровано листи, або іншу вихідну кореспонденцію, направлену до установ та організацій різних форм власності, в якій зазначається інформація, що стосується ОСОБА_1 , як споживача щодо наданих їй послуг, зокрема, щодо газопостачання порушення Правил безпеки, та щодо відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах у її квартирі.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності. Частиною 2 цієї статті визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
В силу вимог пунктів 1, 2 статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Крім того, частиною 1 ст. 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:
1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спорах між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб`єкту законом;
6) спорах щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;
7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації;
8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;
9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб;
10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб;
11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов`язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю;
12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень";
13) спорах щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років";
14) спорах із суб`єктами владних повноважень з приводу проведення аналізу ефективності здійснення державно-приватного партнерства;
15) спорах, що виникають у зв`язку з оголошенням, проведенням та/або визначенням результатів конкурсу з визначення приватного партнера та концесійного конкурсу.
З аналізу наведених положень випливає, що публічно-правовим спором в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є спір, у якому, по-перше, однією із сторін є суб`єкт владних повноважень, а по-друге, такий спір випливає із здійснення таким суб`єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій по відношенню до позивача.
В даному ж випадку, як слідує із змісту позовної заяви, звернення позивача до суду з даним позовом зумовлене відмовою Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" надати позивачу копії запрошуваних нею документів, а саме усіх листів, які були зареєстровані, як вихідна кореспонденція по АТ «Хмельницькгаз» та направлених до установ та організацій різних форм власності за період з 02.08.2019 на час звернення, в яких зазначається інформація, що стосується ОСОБА_1 , як споживача щодо наданих їй послуг, зокрема, щодо газопостачання порушення Правил безпеки, та щодо відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах у її квартирі, а також витяг із Журналу реєстрації вихідної кореспонденції по АТ «Хмельницькгах» за період з 02.08.2019 на час звернення, в якому зареєстровано листи, або іншу вихідну кореспонденцію, направлену до установ та організацій різних форм власності, в якій зазначається інформація, що стосується ОСОБА_1 , як споживача щодо наданих їй послуг, зокрема, щодо газопостачання порушення Правил безпеки, та щодо відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах у її квартирі.
В той же час, суд звертає увагу на те, що Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" є господарською організацією, а не суб`єктом владних повноважень та не виконує жодних владних управлінських функцій.
Таким чином, відносини, про які йдеться у позовній заяві та які існують між сторонами спору, носять цивільно-правовий характер, а отже не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільно процесуального кодексу України, справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства, розглядаються у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
За таких обставин, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі та роз`яснити позивачу, що його позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства у загальному місцевому суді за правилами, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 170, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" про визнання незаконними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.
Роз`яснити позивачеві, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз`яснити позивачеві, що для захисту своїх прав та законних інтересів він має право звернутись до загального місцевого суду, в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддяІ.І. Тарновецький