Рішення № 90859900, 10.08.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2020
Номер справи
240/6299/20
Номер документу
90859900
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2020 року м. Житомир справа № 240/6299/20

категорія 111060000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправною та скасування вимоги,

встановив:

Позивач 15.04.2020 засобами поштового зв`язку звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) від 11.11.2019 № Ф-118857-54У на суму 26539,26 грн.

В обґрунтування позові зазначає, що він з 2008 року не здійснює підприємницької діяльності та не отримує доход від неї; із вказаної вимоги встановити, за який період нараховано борг по єдиному внеску, розрахунок заборгованості податковим органом не надано; вимога сформована за відсутності документів (акту документальної перевірки, звітів про нарахування єдиного внеску), на підставі яких вона повинна формуватися, а тому є протиправною; про спірну вимогу позивач дізнався 06.04.2020.

Процесуальні строки, які були, відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, продовжені на строк дії карантину, установленого з 12.03.2020, закінчуються 06.08.2020, згідно пункту 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення " Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 731-IX від 18 червня 2020 року.

Ухвалою від 21.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 21.04.2020 суд вжив заходи забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області від 11.11.2019 № Ф-118857-54У.

Ухвалою від 10.08.2020 суд відмовив у витребуванні доказів за клопотанням представника позивача.

Відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с. 66-75), в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що позивач з 16.11.2006 та станом на 06.05.2020 зареєстрований як фізична особа-підприємець у Романівському управлінні ГУ ДПС у Житомирській області; згідно з обліковими даними інформаційної системи за позивачем рахується борг в сумі 26539,26 грн., відповідно до якого сформована спірна вимога; нарахування недоїмки в сумі 26539,26 грн. в інтегрованій картці платника було здійснено контролюючим органом за період з 01.01.2017 по 30.09.2019 виходячи з розміру мінімального страхового внеску відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування": за 2017 рік - 8448 грн. (704 грн. х 12 місяців); за 2018 рік - 9828,72 грн. (819,06 грн. х 12 місяців); за І-ІІІ квартали 2019 року - 8262,54 грн. (918,06 грн х 9 місяців); нездійснення підприємницької діяльності відповідно до вимог законодавства, що чинне з 01.01.2017 не звільняє платника від сплати єдиного внеску; органам ДФС надано право формувати вимоги про сплату боргу (недоїмки) на підставі облікових даних з інформаційної системи контролюючого органу, наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску та фінансових санкцій є самостійною підставою для направлення платникові вимоги про сплату недоїмки, без проведення додаткових перевірок.

Позивач подав відповідь на відзив (а.с.76-83) в яких зазначив, що відповідачем не надано належних і допустимих доказів, які підтверджували б самостійне нарахування позивачем сум єдиного внеску, що стали підставою для виникнення недоїмки; 14.02.2007 позивач звертався до Романівської РДА із заявою про припинення підприємницької діяльності, тобто з 2007 року не здійснює підприємницької діяльності; жодна норма податкового законодавства не дозволяє контролюючому органу здійснювати нарахування єдиного внеску без проведення документальної перевірки.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову належить відмовити.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.45-48) станом на 21.04.2020, позивач з 16.11.2006 зареєстрований як ФОП, перебував на обліку як платник єдиного внеску в Головному управлінні ДПС у Житомирській області, Новоград-Волинське управління, Баранівська ДПІ (Романівський район).

За обліковими даними з інформаційної системи за позивачем рахується недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску за 2017, 2018 та І квартал - ІІІ квартал 2019 на загальну суму 26539,26 грн. (а.с.70-71), у зв`язку із чим 11.11.2019 ГУ ДПС у Житомирській області прийнято вимогу № Ф-118857-54У до позивача щодо сплати заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 26539,26 грн. (а.с. 9).

Не погоджуючись зі спірною вимогою позивач оскаржив їх до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464-VІ),

За змістом пунктів 2 та 6 частини 1 статті 1 Закону №2464-VІ єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно із п. 4 ч.1 ст.4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Статтею 7 Закону №2464-VІ визначено базу нарахування єдиного внеску.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VІ для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом; при цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Відповідно до п.1, 4 ч.2 ст.6 Закону №2464-VІ, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 9 Закону №2464-VІ).

Згідно з ч. 3, 4 ст. 25 Закону №2464-VІ, суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів; орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату; вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом; платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

В обґрунтування правомірності не сплати єдиного внеску позивач вказує на те, що підприємницька діяльність ним з 2007-2008 років не здійснювалась, дохід від неї не отримувався, а податкова звітність не подавалась.

Проте, відповідно до Закону №2464-VІ фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, сума якого не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, незалежно від отримуваних ними доходів, тому суд не приймає дане обґрунтування до уваги.

Те, що позивач звертався із заявами про припинення підприємницької діяльності 14.02.2007 до Романівської РДА (а.с.81), в 2008 році до податкового органу (а.с.17), не свідчить про її припинення, враховуючи відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.45-48) запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності позивачем і що податковий орган не здійснює припинення підприємницької діяльності. Крім того, відповідно до записів у вказаному реєстрі щодо позивача, в ньому є дані про внесення 25.07.2007 рішення фізичної особи - підприємця про відміну власного рішення щодо припинення її підприємницької діяльності.

Щодо твердження позивача, що вимога сформована не на підставі акту документальної перевірки, звітів про нарахування єдиного внеску, суд зазначає наступне.

Згідно, ч. 2 ст. 9 Закону №2464-VІ обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону №2464-VІ обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно із частинами 1 - 2 статті 25 Закону №2464-VІ рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом №2464-VІ, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом № 449 Міністерства фінансів України 20.04.2015.

Відповідно до п. 10 розділу ІV Інструкції, обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів здійснюється на підставі актів документальної перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органу доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.

В п.3 Розділу VI Інструкції зазначено:

"Органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;

платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

...

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень."

Тобто, визначальним для вирішення справи є встановлення фактів несплати (несвоєчасної сплати) позивачем ЄСВ, в тому числі на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а саме зворотного боку облікової картки платника ЄСВ Фізичної особи - підприємця, а не лише первинних документів щодо нарахування та сплати.

Суд зауважує, що сума недоїмки на момент формування спірних вимог відповідає даним інтегрованої картки зі сплати єдиного внеску ФОП ОСОБА_1 (а.с.70-71), при цьому позивач розмір самої недоїмки не оспорює.

Щодо посилання позивача на те, що зі спірної вимоги встановити, за який період нарахований борг по єдиному внеску, розрахунок заборгованості податковим органом не надано, то суд зазначає, що діючим законодавством не передбачено зазначення у вимозі про сплату боргу (недоїмки) періоду, за який утворився борг (недоїмка), як і не передбачено додання до вимоги розрахунку заборгованості.

Враховуючи вищенаведене, перевіривши спірну вимогу у межах доводів позову, суд приходить до висновку, що вимога від 11.11.2019 № Ф-118857-54У були сформовані відповідачем правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому в задоволенні позову належить відмовити.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головне управління ДПС у Житомирській області (вул. Ю. Тютюника, 7, м. Житомир, 10003, код 43142501) про визнання протиправною та скасування вимоги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк