
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2020 року ЛуцькСправа № 140/7147/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про зобов`язання зарахувати до вислуги років у Національній поліції вислугу років у податковій міліції з 01.09.2009 по 16.10.2015 та зобов`язання провести позивачу перерахунок і виплату грошового забезпечення, з врахуванням вислуги років, в частині надбавки за вислугу років за весь час служби в органах поліції та компенсації за невикористану додаткову відпустку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач до зарахування на службу у Національній поліції, в період з 01.09.2009 по 30.09.213 проходив навчання курсантом Національного університету державної податкової служби України, а в період з 30.09.2013 по 16.10.2015 проходив службу в органах податкової міліції ГУ ДФС України у Волинській області. При переході на службу в Національну поліцію України, вислуга років позивача в органах податкової міліції становила 6 років 01 місяць 15 днів.
Проте, до стажу служби в Національній поліції вислуга років в органах податкової міліції не була зарахована.
Позивач вважає такі дії відповідача з приводу обчислення вислуги років неправомірними, крім того зазначає, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Тому служба у податковій поліції має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві від 25.06.2020 на позовну заяву, представник відповідача вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення, оскільки частина 2 статті 78 Закону України "Про національну поліцію" містить вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, який зараховується поліцейським до стажу служби в поліції.
Оскільки до вказаного переліку не включено службу в податковій міліції ДФС України, відтак відсутні правові підстави для зарахування вказаного періоду до стажу служби в поліції. Наказом Департаменту патрульної поліції від 20.01.2016 №7 о/с "По особовому складу" рядовому поліції ОСОБА_1 , поліцейському роти №4 батальйону Управління патрульної поліції у м. Луцьку станом на 13.12.2015 відповідно до статті 78 Закону України "Про національну поліцію" встановлено стаж служби, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки - 00 років 01 місяці 23 дні, однак не зараховано вислугу років у податковій міліції, оскільки це суперечить вимогам законодавства України.
З врахуванням викладеного просив в задоволенні позову відмовити.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.09.2009 по 30.09.2013 проходив навчання курсантом Національного університету державної податкової служби України, а в період з 30.09.2013 по 16.10.2015 проходив службу в органах податкової міліції ГУ ДФС України у Волинській області, що підтверджуються наявною в матеріалах справи копією трудової книжки позивача НОМЕР_1 від 16.10.2015. (а.с.12-12 зворотній бік)
Наказом Державної податкової служби від 16.10.2015 №257-о звільнений зі служби у органах ДФС України за власним бажанням, п.64 "ж" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.(а.с.17-19)
13.12.2015, згідно наказу Департаменту патрульної поліції №31 о/с від 22.12.2015, позивач прийнятий на службу в органи Департаменту патрульної поліції Національної поліції України. (а.с.25)
З метою отримання інформації про стаж служби, який надає право на встаеновлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, 10.04.2020 позивач звернувся із запитом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України. (а.с.27-29)
Листом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 12.05.2020 №8059/41/4/03-2020 позивача повідомлено, що ст.78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено вичерпний перелік органів та установ, робота в яких зараховується до стажу роботи в поліції. Оскільки до вказаного переліку не включено службу в податковій міліції Державної фіскальної служби України, підстави зарахування такого періоду служби до стажу в поліції, який дає на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, відсутні. (а.с.30)
Не погоджуючись із такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Приписами статті 78 Закону №580-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Частиною другою статті 78 Закону №580-VIII визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Оскільки до переліку не включено службу в податковій міліції Державної фіксальної служби України, підстави для зарахування такого періоду служби до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, відсутні.
Як передбачено пунктом 3 частини 2 статті 78 Закону України №580-VIII, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
ОСОБА_1 був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ з 13 грудня 2015 року, тому стаж служби зараховується йому саме з цього моменту.
Питання щодо проходження служби поліцейськими, у тому числі перерахунки строку служби поліцейськими регулюється приписами статті 78 Закону України №580-VIII.
Відповідно до положень Закону України №580-VIII, який регулює у тому числі і порядок надання поліцейським відпусток, грошова компенсація поліцейським виплачується лише при звільненні і тільки за невикористану в році відпустку.
Згідно з пунктом "'б" частини 1 статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Водночас, у пункті "б" статті 1-2 вказаного Закону зазначено, що право на пенсійне абезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті ЗО цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Отже, служба в складі органів Державної податкової служби України може зараховуватися до стажу служби для призначення пенсії при звільненні.
Водночас, зарахування стажу роботи в органах податкової міліції Державної фіксальної служби України, до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки (а не призначення пенсії), ст. 78 Закону України №580-VIII не передбачено.
Таким чином, положеннями статті 78 Закону України №580-VIII, визначено перелік органів та установ, робота в яких зараховується до стажу служби в поліції та до вищевказаного переліку не включено службу в органах податкової міліції Державної фіксальної служби України.
З огляду на наведене, підстави для задоволення адміністративного позову відсутні, а відтак у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про зобов`язання вчинити дії, слід відмовити повністю.
Водночас, суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а, крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема, у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про національну поліцію", суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про зобов`язання вчинити дії, відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Департамент патрульної поліції Національної поліції України, адреса: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернеста, 3.
Суддя Ю.Ю. Сорока