
Справа № 755/18283/19
(2/199/1533/20)
РІШЕННЯ
Іменем України
10.08.2020 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська в складі: головуючого судді Руденко В.В., при секретарі Куземі О.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення суми грошової допомоги, третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення з неї суми коштів в розмірі 17428,94 грн., посилаючись на те, що розпорядженням Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації №494 від 03.09.2013 року «Про створення дитячого будинку сімейного типу» на базі родини громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 створено дитячий будинок сімейного типу.
Розпорядженням Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації №520 від 11.09.2013 року «Про влаштування дітей до дитячого будинку сімейного типу» влаштовано на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу батьками - вихователями якого є подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , наступних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з наданням їм статусу дітей-вихованців дитячого будинку сімейного типу: малолітню ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), малолітню ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), малолітнього ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), малолітнього ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), неповнолітню ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ).
ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві адміністрації із заявою про призначення грошового забезпечення батьків-вихователів та допомоги на дітей-сиріт № 1838 від 27.09.2013 року. Відповідно до протоколу Управління від 22.10.2013 року відповідачу призначено виплату грошового забезпечення батька-вихователя та державну соціальну допомогу на дітей сиріт на період з 11.09.2013 по 12.09.2024 року. Розпорядженням №397 від 19.07.2016 року ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) виведено із складу дитячого будинку сімейного типу на базі родини ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у зв`язку із досягненням повноліттям.
Згідно наданою Державним професійно-технічним навчальним закладом «Міжрегіональний центр ювелірного мистецтва м. Києва» довідкою про доходи ОСОБА_7 , вона отримувала дохід у вигляді стипендії за період з 01.11.2015 по 30.06.2016 року, а отже відповідач на отримання державної соціальної допомоги на дітей-сиріт у вказаний період не мала у визначеній протоколом від 22.10.2013 року сумі. Служба у справах дітей Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації листом від 05.07.2016 р. №103008-2192 повідомила Управління, що ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), 29.04.2016 року влаштовано до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 м. Києва, тобто дитина перебуває на державному утриманні.
Розпорядженням №516 від 26.09.2016 року Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації припинено діяльність як батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Фактичну виплату грошового забезпечення батьків-вихователів та державної соціальної допомоги на дітей сиріт здійснено по 31.10.2016 року.
За період з 11.09.2013 р. по 31.10.2016 р. Управлінням неодноразово здійснювався перерахунок призначених соціальних допомог.
Після винесення Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією розпорядження №516 від 26.09.2016, Управлінням прийнято рішення про припинення виплати державних соціальних допомог на дітей-сиріт та грошового забезпечення батькам вихователям.
За результатами перерахунку залишок незаконно отриманої державної соціальної допомоги на дітей-сиріт становить 13 049 грн. 77 коп. за період з 01.11.2015 р. по 30.06.2016 р., з 26.09.2016 р. по 31.10.2016 р., грошового забезпечення батькам вихователям - 4379 грн. 17 коп. за період з 26.09.2016 р. по 31.10.2016 р.
ОСОБА_1 Управлінням направлено листи з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти в сумі 17428 грн. 94 коп., отримані внаслідок ненадання інформації, вказані кошти відповідачем на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не повернуті.
У зв`язку з вказаним, позивач просив суд вищевказану суму грошової допомоги, а також судовий збір.
Відповідач правом на подачу відзиву на позов не скористалась.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідач по справі перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації та отримувала грошове забезпечення прийомним батькам та соціальну допомогу на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 81 в редакції діючої на момент прийняття розпоряджень Дніпровської РДА.
Розпорядженням № 397 від 19.07.2016 ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) виведено із складу дитячого будинку сімейного типу у зв`язку із досягненням повноліття та за її особистою заявою. Згідно наданою Державним професійно-технічним навчальним закладом «Міжрегіональний центр ювелірного мистецтва м. Києва» довідки про доходи ОСОБА_7 вона отримувала дохід у вигляді стипендії за період з 01.11.2015 по 30.06.2016.
Згідно даних Служби у справах дітей Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 29.04.2016 влаштовано до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 служби у справах дітей та сім`ї виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), тобто дитина перебуває на повному державному утриманні.
Розпорядженням № 516 від 26.09.2016 Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації припинено діяльність як батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Внаслідок виниклих обставин, ОСОБА_1 було здійснено надмірну виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт в сумі 13049,77 грн. за період з 01.11.2015 по 30.06.2016, грошового забезпечення батькам вихователям - 4379,17 грн. за період з 26.09.2016 по 31.10.2016.
Стаття 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» встановлює обов`язок одержувачів державної допомоги повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751 - суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до п. 16 Положення про управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 18.11.2016 р. № 657 управління утримується за рахунок бюджетних коштів.
Пунктом 17 даного Положення передбачено, що доходи (прибутки) Управління використовуються виключно для фінансування видатків на утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, тобто Управління є неприбутковою організацією, відповідно до пп. 133.4.2 п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу України.
Зокрема, в підпункті 3 пункту 5 Положення чітко визначено що, одним із основних завдань Управління є призначення соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат,встановлених законодавством України, надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Отже, виплата будь - якого виду соціальної допомоги не належить до функцій, завдань, повноважень та цілей Управління.
Згідно п. 3.2 та п. 3.3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке затверджене Розпорядженням Київської міської державної адміністрації 27 січня 2007 року №65 (у редакції розпорядження) виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.03.2017 №349 та розміщене на офіційному порталі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.
Станом на сьогоднішній день відповідачем кошти в добровільному порядку не повернуті.
У результаті несплати відповідачем вказаних коштів, до державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування не надходять кошти, спрямовані на виплату соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, соціальних послуг, субсидій та пільг, що зачіпає інтереси держави, особливо в економічній ситуації, що склалася на даний момент в державі.
У зв`язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з урахуванням результату розгляду справи, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по справі, що складаються з судового збору в розмірі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12,81,133,141,263-265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення суми грошової допомоги, третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат,- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації (м. Київ, вул.Курнатовського,7а/1, код ЄДРПОУ 37397200) грошову допомогу виплачену надміру, внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, в сумі 17428, 94 грн.,а також судові витрати по справі, що складаються з судового збору в розмірі 1921,00 грн., а всього 19349 (деаятнадцять тисяч триста сорок дев`ять) гривень 94 копійкию
Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі у тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя