
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2020 року Справа № 160/5231/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЛуніної О.С. за участі секретаря судового засіданняТерентенко О. О. за участі: представника позивача представника відповідача Маслова С. С. Пилипчука Є. О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
14.05.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовною заявою до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, 7, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37806243), в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області від 20.01.2020 року про скасування рішення ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 31.03.2011 року про набуття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року та вилучення паспорту громадянина України та паспорту громадянина України для виїзду за кордон.
Позов мотивовано тим, що ніякої довідки про наявність підстав для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України та вилучення у паспортів позивач не отримав. В порушення ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» відповідач своєчасно не надав відповіді на адвокатський запит, копії запитуваних документів та доказів повідомлення позивача/надіслання йому оспорюваного рішення. Під час прийняття громадянства України позивач діяв згідно інструкцій, вказаних йому відповідачем та вимог чинного на той час законодавства. Після надання всіх документів та виконання процедур набув громадянство України. Окрім заяви та декларації про відмову від іноземного громадянства, з метою виконання взятого на себе зобов`язання повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави, позивач надав відповідачу докази надіслання такого паспорту поштою на відповідну адресу уповноваженого органу республіки Молдова. Закон передбачає обов`язок здійснення такого виконання протягом року з моменту прийняття до громадянства України, а з боку повноважних органів перевірку таких фактів протягом 2 років з дня набуття громадянства України. Необхідні дії виконано позивачем своєчасно, доказом чого є те, що рішення про набуття ним громадянства України прийнято ще 31.01.2011 року, і відповідно, якби він не виконав такого зобов`язання, то рішення про скасування набуття громадянства могло бути винесено значено раніше. Оскільки минуло вже більше 9 років, позивач не зберіг документальних доказів, які надавав відповідачу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/5231/20 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач скористався своїм правом на відзив, в якому зазначає, що в грудні 2019 року ГУ ДМС України в Дніпропетровській області проведено перевірку щодо виконання умов зобов`язання ОСОБА_1 , в ході якої встановлено, що ОСОБА_1 не повернув паспорт громадянина Республіки Молдова до уповноважених органів республіки Молдова та до теперішнього часу використовує паспорти громадянина Молдови та користується правами громадянина Республіки Молдова (у період з 2012 року по теперішній час), даний факт підтверджується відомостями з інформаційно-телекомунікаційної системи Аркан. Невиконання зобов`язання припинити іноземне громадянство або подачі декларації про припинення громадянства Республіки Молдова є підставами для скасування рішення про набуття громадянства України. Скасування рішення про оформлення набуття громадянства України є наслідком невиконання особою, яка набула громадянства України за територіальним походженням відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України», поданого зобов`язання припинити іноземне громадянство протягом 2 років з моменту набуття громадянства України. В такому випадку вважається, що особа подала свідомо неправдиві відомості, що в сою чергу, за своєю сутністю є отриманням громадянства України внаслідок обману та є підставою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 21 Закону України «Про громадянство України». 20.01.2020 року Головним управлінням Державної міграційної служби в Дніпропетровській області відповідно до статті 21 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року скасовано рішення ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 31.03.2011 року про набуття ОСОБА_1 громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України», у зв`язку з тим, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. ГУ ДМС України в Дніпропетровській області на ім`я ОСОБА_1 видана довідка про наявність підстав для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням На теперішній час за ОСОБА_1 визнається тільки громадянство Республіки Молдова. Набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» є суб`єктивним правом особи, отже після добровільного повернення паспортів громадянина України, у ОСОБА_1 з`явиться право поновити громадянство України. Реалізація права на набуття громадянства України за територіальним походженням залежить лише від волевиявлення особи. Враховуючи викладене, відповідач вважає, що діяв відповідно до чинного законодавства України та вважає доводи позовної заяви безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні 06.08.2020 представники сторін підтримали свої правові позиції і надали суду пояснення, аналогічні тим, що викладені в заявах по суті
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 10.02.2011 року ОСОБА_1 подав заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, в якій просив оформити набуття громадянства України відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України». У вказаній заяві міститься підпис позивача про те, що йому повідомлено, що у разі подання завідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів він втратить громадянство України на підставі статті 21 Закону України «Про громадянство України».
31.02.2011 року ВГІРФО ГУМВС України прийнято рішення про оформлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України», оскільки він народився на території України до 24.08.1991 року.
20.01.2020 року ГУ ДМС України в Дніпропетровській області прийнято рішення про скасування рішення Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області від 31.03.2011 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 , оскільки подану декларацію про відмову від громадянства Республіки Молдова позивачем не виконано, а саме: не повернуто паспорт громадянина Республіки Молдова до уповноважених органів Республіки Молдова та користування правами громадянина Республіки Молдова.
Не погодившись з прийнятим рішенням позивач оскаржив правомірність його прийняття до суду.
Закон України «Про громадянство України» відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб. (далі по тексту - Закон № 2235-III)
За приписами п. 2 ч. 2 ст. 9 Закону № 2235-III іноземці, які подали зобов`язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту прийняття їх до громадянства України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.
Відповідно до ч.8 ст. 8 Закону № 2235-III особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов`язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави.
14.04.2011 року ОСОБА_1 підписано декларацію про відмову від іноземного громадянства, в якій він зобов`язується повернути паспорт громадянина Молдови до уповноважених органів цієї держави, не користуватися правами громадянина (підданого) Молдови і не виконувати обов`язків, передбачених її законодавством. Позивачу під підпис повідомлено, що у разі невиконання ним цього зобов`язання, він втратить громадянство України на підставі статті 19 Закону України «Про громадянство України» або його буде скасовано на підставі статті 21 цього Закону.
Також, 14.04.2011 року позивачем подано до територіального підрозділу ГУ ДМС України в Дніпропетровській області Декларацію про відмову від іноземного громадянства, де вказано, що він відмовляється від громадянства Республіки Молдова та зобов`язується повернути паспорт громадянина Республіки Молдова до уповноважених органів цієї держави, не користуватися правами громадянина Республіки Молдова і не виконувати обов`язків, передбачених її законодавством. Крім того, ОСОБА_1 був ознайомлений, що в разі невиконання ним поданого зобов`язання, громадянство України буде скасовано на підставі статті 21 Закону № 2235-III.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мав паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 29.01.2011 року Бабушкінським РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області та отримав паспорт громадянина України для виїзду за кордон (ПГУВК) серії НОМЕР_3 , вид. 29.08.2011 року органом 1211.
Крім цього, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 отримав паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий 23.02.2015 року Могилів-Подільським РВ УДМС України у Вінницькій області, у зв`язку з втратою попереднього паспорта.
Згідно даних ВОМІРМП УДМС України у Вінницькій області УДМС України у Вінницькій області, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уроженець м Могилів-Подільський, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 05.01.2015 року.
На адресу ДМС України у Дніпропетровській області надійшов лист Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про перевірку підстав для втрати громадянства та прийняття відповідного рішення у відношенні ОСОБА_1 .
У вказаному листі зазначено, що за наявними даними, ОСОБА_1 , під час оформлення документів до вступу до громадянства України у 2010 році надав зобов`язання щодо припинення іноземного громадянства (Молдови) протягом двох років. Однак, зазначене зобов`язання не виконав, та на сьогоднішній день має подвійне громадянство: Молдови та України. Перевіркою за ІМІТС «Аркан» встановлено, що ОСОБА_1 , використовуючи паспорти громадянина України НОМЕР_4 та для виїзду за кордон НОМЕР_3 , а також паспорти громадянина Молдови НОМЕР_8, НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_9 перетинає державний кордон України (у період з 2012 року по теперішній час - близько 500 перетинів). Таким чином, наявні підстави для втрати громадянства України ОСОБА_1 згідно статті 19 Закону України «Про громадянство».
Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006), відповідно до Закону України "Про громадянство України" (далі - Закон) визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Відповідно до пункту 88 Порядку № 215 (в редакції, чинній на момент скасування рішення про набуття позивачем громадянства України) для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону територіальними органами Державної міграційної служби України, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи:
а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України;
б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка територіального органу Державної міграційної служби України, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п`ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація територіального органу Державної міграційної служби України про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п`ятої статті 9 Закону; частина п`ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону.
За пунктом 92 Порядку № 215 до повноважень територіальних органів Державної міграційної служби України також належить скасування прийнятих ними рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону.
З аналізу наведених норм права вбачається, що скасування рішення про оформлення набуття громадянства відбувається на підставі подання органів міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України та на підставі документів, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Таким чином, необхідною та обов`язковою умовою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, відповідно до статті 21 Закону України «Про громадянство України», є встановлення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, факту набуття особою громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Вказані обставини повинні бути підтверджені відповідними документами, які свідчать, зокрема, про факт подання особою свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.
Крім того, встановленню підлягають також факти, підтверджуючі провину або злочинний намір, подачу завідомо хибних відомостей, обман заявника при отриманні ним паспорта громадянина України.
Матеріали справи свідчать, що до подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України відповідачем було додано лист Управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області, з якого слідує, що ОСОБА_1 зобов`язання щодо повернення паспорта громадянина Молдови не виконав, більш того, з 2012 року неодноразово користуючись паспортами громадянина Молдови, перетинає державний кордон України, а отже продовжує користуватися правами громадянина Молдови.
Твердження представника позивача про відсутність доказів, що позивач саме та особа, яка здійснювала перетин кордону, суд не бере до уваги, оскільки у листі Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, чітко зазначена інформація про позивача, а саме, що перетин кордону здійснював ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відомості у зазначеному листі є достовірними та належними доказами у справі, які позивачем не спростовано.
Крім того, достовірність відомостей, викладених у листі Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області не є предметом даного позову.
Відповідно до статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Відповідно до статті 1 Закону № 2235-III громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках.
Законодавство України про громадянство ґрунтується на принципі єдиного громадянства - громадянства держави Україна. (п. 1 ч. 2 статті 2 Закону № 2235-III)
За таких обставин та правового регулювання, суд дійшов висновку про наявність належних доказів та підстав для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, оскільки на підтвердження факту користування ОСОБА_1 правами громадянина Республіки Молдова є лист Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області та витяг із інформаційної системи «Аркан», а отже існують законні підстави, передбачені статтею 21 Закону № 2235-ІІІ для скасування рішення про оформлення громадянства.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 січня 2020 року у справі №820/2945/18.
Приписами ч. 5 ст. 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Оскільки відповідач під час прийняття рішення Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області від 20.01.2020 року про скасування рішення ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 31.03.2011 року про набуття ОСОБА_1 діяв у відповідності до визначених Законом України «Про громадянство України» приписів, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для задоволення позовних вимог.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, 7, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37806243) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна