Рішення № 90853000, 27.07.2020, Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
27.07.2020
Номер справи
209/3425/19
Номер документу
90853000
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 209/3425/19

Провадження № 2/209/138/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

27 липня 2020 року м. Кам`янське

Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Шендрика К.Л.,

за участі секретаря Драгунцевої С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Тепломережі", Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Центральні тепломережі"про захист прав споживача, -

в с т а н о в и в:

Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять розірвати договір про надання послуг централізованого опалення від 08 серпня 2017 року, укладений між ОСОБА_1 та КП КМР "Тепломережі"; закрити особовий рахунок та припинити нарахування за послуги з централізованого теплопостачання. На обґрунтування позову зазначено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є співвласниками квартири АДРЕСА_1 . Позивачі у вказаній квартирі не зареєстровані та не проживають. 08 серпня 2017 року між позивачем ОСОБА_1 та КП КМР «Тепломережа» було укладено договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. 09 липня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до КП КМР «Тепломережа» з заявою про відключення квартири від центрального теплопостачання. Відповіддю від 22 липня 2019 року останній відмовлено у задоволенні вимоги про відключення. 21 серпня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до КП КМР «Тепломережа» з заявою про розірвання вищезазначеного договору. Відповіддю від 20 вересня 2019 року останній у задоволенні заяви було відмовлено.

21 жовтня 2019 року було відкрито провадження у справі і призначено її до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

06 грудня 2019 року відповідачем було подано відзив на позов, у якому він зазначив, що КП КМР «Тепломережі» заперечує проти позовних вимог та вважає їх необґрунтованими за наступних підстав. Згідно статті 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 №2633-IV основними обов`язками споживача теплової енергії є додержання вимог договору та нормативно-правових актів. Зокрема, обов`язком споживача є укладання договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановленні договором або законом.

Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами № 630, та Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 26.07.2019 року № 169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 року за № 982/33953. Розділ ІІІ вказаного Порядку регулює порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП. Так, відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні. Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення (п. 3 розділу ІІІ Порядку). Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії (п. 4 розділу ІІІ Порядку).

Мешканець, який не хоче більше користуватися послугами центрального теплопостачання, повинен виконати заходи щодо забезпечення в суміжних приміщеннях вимог СНІП 2.04.05-91 «Опалення, вентиляція, кондиціонування», СНІП ІІ-3-79 «Будівельна теплотехніка», СНІП 2.08.01-89 «Житлові будинки». Ці заходи повинні бути узгоджені з власником будинку. Це обумовлено тим, що в наявному житловому багатоквартирному фонді України передбачено переважно централізоване теплопостачання (гаряча вода та опалення). Втручання в працюючу схему шляхом вилучення окремих елементів зумовлює потребу повного коригування загальної будинкової системи.

Так пунктом 7 розділу ІІІ Порядку встановлено, що для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проекту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків.

Тобто, для виконання відокремлення квартири позивачів від системи ЦО та ГВП необхідно пройти вказану процедуру, яку позивачі не пройшли. Крім того квартира позивачів знаходиться в багатоквартирному будинку, в якому на даний час заборонено відокремлення квартир від ЦО.

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з`явились, надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали у повному обсязі просили їх задовольнити.

Представник відповідача КП КМР "Тепломережі" в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив відмовити у задоволенні цивільного позову у повному обсязі.

Представник відповідача - КП КМР «Центральні тепломережі» в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причину своєї неявки суду не повідомив.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з розглядом справи за відсутності сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З`ясувавши позицію сторін та дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню за наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачам на праві спільної часткової власності належить по 1/3 частині квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло від 13.01.1998 року, виданого Відділом обліку та розподілу житлової площі міськвиконкому, (а.с.7), свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 05.07.2017 року, посвідченого державним нотаріусом Першої Кам`янської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, зареєстрованого в реєстрі за № 1-824 (а.с.8).

08.08.2017 року між ОСОБА_1 та Комунальним підприємством Кам`янської міської ради «Тепломережі» укладено договір на надання послуг з централізованого опалення за адресою: АДРЕСА_1 (а.с 11-12). 09 липня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до КП КМР «Тепломережа» з заявою про відключення квартири від центрального теплопостачання (а.с. 9).

Листом від 22.07.2019 року № М-475 відповідачем відмовлено позивачу ОСОБА_1 в задоволенні її заяви та повідомлено про те, що до переліку житлових будинків, які підлягають відключенню від централізованого опалення на першому етапі, зазначена адреса не входить (а.с.10).

21 серпня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до КП КМР «Тепломережа» з заявою про розірвання вищезазначеного договору (а.с.13).

Листом від 20.09.2019 року № М-562 відповідачем відмовлено ОСОБА_1 та повідомлено, що встановлення індивідуального палення в будинках та приміщеннях, які отримують послуги централізованого опалення від квартальних котелень, у тому числі котельні по вул . Алтайській від якої опалюється будинок забороняється. Підстави для розірвання договору відсутні (а.с.14).

Згідно з положеннями частин 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. У віповідності до ч. 1, 2 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 № 2633-IV, основними обов`язками споживача теплової енергії є додержання вимог договору та нормативно-правових актів.

Статтею 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).

Відповідно до ч. 5 ст. 13 вказаного закону, відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов`язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.

Пунктом 13 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що споживач має право розірвати договір про надання комунальної послуги, попередивши про це виконавця відповідної комунальної послуги не менш як за два місяці до дати розірвання договору, за умови допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання відповідної послуги. Це право не поширюється на договір про постачання теплової енергії, укладений зі споживачами у багатоквартирному будинку, крім випадку розірвання такого договору колективним споживачем.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" (далі - Правила) затверджено типовий договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, та Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 року № 169.

Відповідно до п.п. 24-26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Розділом ІІІ Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26 липня 2019 року № 169, встановлений порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП, а саме:

1. Власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

3. Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.

4. Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії.

6. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів.

7. Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків.

9. Виконання робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб`єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, з обов`язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання.

10. Для виконання робіт із відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення повідомляє виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води про своє рішення щодо відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП шляхом подання письмової заяви в довільній формі, у якій зазначається наявність підстави для такого рішення згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

До заяви додається копія витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) такої квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, а також копія проєкту такого відокремлення (відключення).

Відповідно до статті 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче- огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав. Система опалення належить до сантехнічного обладнання, власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Опалення є системою, котра гідравлічно та тепло-технічно об`єднує всі квартири.

Система опалення належить до сантехнічного обладнання, власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж центрального опалення. Опалення є системою, котра гідравлічно та тепло-технічно об`єднує всі квартири.

Частиною 2 ст. 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на власний розсуд здійснювати ремонт і зміни в квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, якщо ці зміни не спричинять порушення прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Відповідно до п. 1.4.4 наказу Державного комітету України з питань житлово- комунального господарства «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій від 17.05.2005 року № 76, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005р. за №927/11207, Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається. Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається.

З аналізу вказаних вище норм виходить, що розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, укладеного між сторонами 08.08.2017 року та відокремлення належної позивачам квартири АДРЕСА_1 від системи ЦО та ГВП можливе тільки за умови проходження зазначенної вище визначенної законом процедури та дотримання усіх необхідних технічних умов.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно із ст. 76, 77, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У відповідності до положень статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, та з огляду на те, що відповідачами не пройдена передбачена законом процедура відокремлення від системи ЦО та ГВП, суд вважає позов необґрунтованим, та таким, що не підлягає задоволенню. Оскільки позивачів в силу ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» звільнено від сплати судового збору, та в зв`язку із відмовою в задоволенні позову в повному обсязі, судові витрати по справі підлягають компенсації за рахунок держави. Керуючись статтями 10, 12, 13, 141, 259, 263-265, 280- 282 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована: АДРЕСА_4 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований: АДРЕСА_5 ) до Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Тепломережі" (ЄДРПОУ 03342573, місце знаходження: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Тритузна, 168), Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Центральні тепломережі" (місце знаходження: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Й. Манаєнкова, 1А) про про захист прав споживачів - відмовити. Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду до або через Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К.Л. Шендрик