
Справа № 727/4282/20
Провадження № 2/727/1059/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2020 року м.Чернівці
Шевченківський районний суд м.Чернівці
в складі: головуючого судді Семенко О.В.
при секретарі судового засідання Дутчак А.І.
за участю: представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Шевченківського районного суду м.Чернівці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до АТ «Оператор газорозподільної системи Чернівцігаз» (зареєстрована адреса місцезнаходження: м.Чернівці, вул.Винниченка, 9-а) про захист прав споживача шляхом визнання права на забезпечення індивідуальним лічильником газу, визнання обов`язку здійснити встановлення лічильнику, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до Шевченківського районного суду м.Чернівці з позовом до відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи Чернівцігаз» про захист прав споживача шляхом визнання права на забезпечення індивідуальним лічильником газу, визнання обов`язку здійснити встановлення лічильнику.
В обґрунтування позову посилалися на те, що вона є співвласником кв. АДРЕСА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності на цю квартиру. Відповідач – Оператор ГРМ постачає природній газ мешканцям багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , а позивач ОСОБА_2 є споживачем природнього газу.
17 січня 2019 року звернулась до відповідача з проханням встановити в квартирі індивідуальний лічильник газу за рахунок газорозподільної організації, однак листом №04.02.2019/58001.3-ПВ-389-0219 від 04.02.2019 року відповідач відмовив в задоволенні її заяви та повідомив, що не передбачено фінансування робіт з встановлення індивідуальних лічильників газу у кожній квартирі зазначеного будинку.
Вважає, що відмова відповідача встановити їй, як побутовому споживачеві природного газу, індивідуальний газовий лічильник порушує право на отримання комунальної послуги належної якості. Вказує, що приєдналась до Типового договору розподілу природнього газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року №2498, оскільки щомісячно споживає природній газ та щомісячно сплачує рахунки за спожитий природній газ (особовий рахунок № НОМЕР_1 ).
Зазначає, що сплачувала за газопостачання за встановленими тарифами, в яких були передбачені витрати на встановлення лічильника газу, у тому числі безпосередньо індивідуального, тому відповідач зобов`язаний надавати послуги, які позивачем оплачені та відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» - забезпечити встановлення індивідуального лічильника газу для населення, що проживає у квартирах, в яких газ використовується тільки для приготування їжі.
Щодо того, за чий рахунок повинно проводитися фінансування робіт з оснащення лічильниками газу, вказує, що слід керуватися ч.1 ст. 3 Закону № 3533-VI, згідно з якою фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством. Саме на відповідача покладений обов`язок встановлення лічильників газу, лише він повинен вживати заходів щодо залучення інших джерел фінансування цих робіт і покладання такого обов`язку на споживачів є неправомірним.
Просила визнати за позивачем право на забезпечення індивідуальним газовим лічильником за рахунок коштів Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи "Чернівцігаз" в квартирі АДРЕСА_2 . Визнати за Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи "Чернівцігаз" відповідно до норм статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» обов`язок забезпечення встановлення за свій рахунок лічильника газу до 01.01.2021 року споживачу ОСОБА_2 в квартирі АДРЕСА_2 .
25 травня 2020 року ухвалою Шевченківського районного суду м.Чернівці цивільну справу прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву (а.с.15).
30 червня 2020 року представник відповідача АТ «Оператор газорозподільні системи «Чернівцігаз» адвокат Миронов С.І. спрямував до суду відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого вказав, що у будинку, де проживає позивач, облік спожитого газу з 30.11.2016р. проводиться за допомогою загальнобудинкового лічильника газу (ЗБЛ). Відповідно до гл. 5 розділу IX Кодексу ГРМ визначено, що за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загально будинковий вузол обліку природного газу (ВОГ). Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загально будинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.
У разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об`єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об`єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року N 620. Вказують, що згідно з п.1 Положення це Тимчасове положення визначає порядок проведення розрахунків між постачальниками, операторами газорозподільний систем та споживачами природного газу у разі використання загальнобудинкових вузлів обліку природного газу, які складаються, зокрема, з лічильника природного газу та засобу дистанційної передачі даних (далі - будинковий вузол обліку) на будинок (групу будинків). У зв`язку із встановленням у позивача загальнобудинкового вузла обліку природного газу (що не оспорюється сторонами), визначення обсягів природного газу, спожитого позивачем, проводиться відповідачем (як Оператором ГРМ) виключно на підставі вимог вказаного Положення, тобто, відповідно до Порядків і правил згідно із ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а саме - відповідно до Порядку, визначеному постановою КМУ № 620 від 16 травня 2002 року.
Вказує, що Положенням прямо визначено порядок встановлення квартирних лічильників споживачем у разі встановлення в будинку загальнобудинкового вузла обліку, а саме - за власні кошти споживача. Зазначає, що відповідач до 01.01.2020 р. не надавав позивачу жодного рахунку на оплату та не отримував від позивача жодної оплати, оскільки побутові споживачі до 2020 року не оплачували Операторам ГРМ плати за розподіл природного газу. Щодо укладеного Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, зазначає, що він не стосується відповідача, який є Оператором ГРМ та не проводить діяльності з постачання природного газу споживачам, оскільки це заборонено ст.39 Закону України «Про ринок природного газу» відповідно до якої Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позивач в судове засідання не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про день, час та місце розгляду справи. В поданому позові просила розгляд справи здійснювати у її відсутність.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав пояснення аналогічні викладеним у відзиві, просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, вивчивши матеріали справи, розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно дослідивши і оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною першою ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно вимог ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є співвласником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про право власності від 06.12.2006 року серії САВ №140850 та Витягом №13737266 від 28.02.2007 року (а.с.7-8).
17 січня 2019 року ОСОБА_2 звернулась із заявою до ПАТ «Чернівцігаз» про встановлення газового лічильника. Вказала, що загальнобудинкового немає (а.с.11).
04 лютого 2019 року ПАТ «Чернівцігаз» листом №04.02.2019/58001.3-ПВ-389-0219 відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_3 у зв`язку з тим, що встановлення індивідуальних лічильників газу в багатоквартирних будинках, де встановлений загальнобудинковий вузол обліку природнього газу, здійснюється виключно за кошти побутового споживача (а.с.12).
Актом приймання комерційного вузла обліку в експлуатацію комісії ПАТ «Чернівцігаз» від 30.11.2016 року підтверджується встановлення на будинку АДРЕСА_3 загальнобудинкового вузла обліку газу (а.с.33).
Згідно з ч.1 ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів» держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності.
За змістом статті 21 цього Закону права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення. Відповідно до пунктів 3, 4, 7 ч.1 ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів» крім інших випадків порушень прав споживачів, права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо виконавець послуги нав`язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, порушується принцип рівності сторін договору, ціну продукції визначено неналежним чином.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюються положеннями Закону України «Про житлово комунальні послуги».
Відповідно до ст.2 Закону України «Про житлово комунальні послуги» державна політика у сфері житлово-комунальних послуг ґрунтується на таких принципах: забезпечення раціонального використання наявних ресурсів та сталого розвитку населених пунктів; створення та підтримання конкурентного середовища при виробленні та наданні житлово-комунальних послуг, забезпечення контролю у сфері діяльності природних монополій; забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування, досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на виробництво таких послуг; регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги у випадках, визначених законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей; забезпечення рівних можливостей доступу до отримання мінімальних норм житлово-комунальних послуг для споживачів незалежно від соціального, майнового стану, віку споживача, місцезнаходження та форми власності юридичних осіб тощо; дотримання встановлених стандартів, нормативів, норм, порядків і правил щодо кількості та якості житлово-комунальних послуг.
Статтею 19 Закону України «Про житлово комунальні послуги» визначено, що постачання та розподіл природного газу споживачу здійснюються відповідно до типового договору, затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Договір про постачання природного газу укладається лише в разі наявності у споживача або його постачальника договору про розподіл природного газу з відповідним оператором газорозподільної системи. Оператор газорозподільної системи має право відмовити споживачу або його постачальнику в укладенні договору про розподіл природного газу виключно з підстав, визначених у статті 19 Закону України "Про ринок природного газу".
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України ««Про забезпечення комерційного обліку природного газу» з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу. Загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному статтею 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Згідно статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (в редакції від 21.12.2017 року) суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язані: 1) забезпечити встановлення лічильників газу: а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2021 року.
У разі невстановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.
У разі ненадання співвласниками багатоквартирного будинку згоди на встановлення загальнобудинкового лічильника газу суб`єктам господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється.
Відповідно до глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 р. № 2494, оператор ГРМ - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Відповідно до глави 5 розділу IX Кодексу газорозподільних систем, за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу. Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ. У разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об`єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об`єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620.
Тимчасове положення визначає порядок проведення розрахунків між постачальниками, операторами газорозподільних систем та споживачами природного газу у разі використання загальнобудинкових вузлів обліку природного газу, які складаються, зокрема, з лічильника природного газу та засобу дистанційної передачі даних (далі - будинковий вузол обліку) на будинок (групу будинків). Зазначені будинкові вузли обліку встановлюються на ввідних газопроводах на будинки, групу будинків. Вимоги до облаштування та експлуатації будинкового вузла обліку встановлюються Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Мінпаливенерго від 27 грудня 2005 р. № 618, та Кодексом газорозподільних систем.
Відповідно до п. 5 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла, обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються: 1) у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні; 2) у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу: для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників; для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.
У разі розміщення в багатоквартирному будинку об`єктів юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців відпуск газу для таких споживачів здійснюється лише у разі встановлення та прийняття в експлуатацію в установленому порядку окремого для них вузла обліку природного газу. Показання таких вузлів обліку виключаються з показань будинкового вузла обліку під час визначення обсягу споживання газу за розрахунковий період.
У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти (п.4 Типового положення).
Таким чином, стаття 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» встановлює обов`язок відповідача встановити лічильник газу, проте не визначає обов`язку забезпечення індивідуальним газовим лічильником окрему квартиру за рахунок коштів Оператора ГРМ у разі встановлення на будинку загальнобудинкового лічильника газу.
Із системного аналізу норм Закону України «Про житлово комунальні послуги», Закону України «Про захист прав споживачів», Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексу газорозподільних систем та Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла, вирішуючи спір по суті, враховуючи встановлення на будинку АДРЕСА_3 загальнобудинкового вузла обліку газу, суд прийшов до висновку про відсутність у відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи Чернівцігаз» обов`язку по забезпеченню встановлення за рахунок відповідача лічильника газу до 01.01.2021 року споживачу ОСОБА_2 в квартирі АДРЕСА_2 .
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_2 .
На підставі викладеного, керуючись Кодексом газорозподільних систем, Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», ст.ст. 2, 4, 5, 7, 1, 12, 76-89, 116, 117, 206, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до АТ «Оператор газорозподільної системи Чернівцігаз» про визнання за нею право на забезпечення індивідуальним газовим лічильником за рахунок коштів відповідача та визнання за відповідачем обов`язку забезпечення встановлення за свій рахунок лічильника газу до 01.01.2021 року споживачу ОСОБА_2 в квартирі АДРЕСА_2 – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 07 серпня 2020 року.
СУДДЯ : О.В.Семенко