Рішення № 90846205, 03.08.2020, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
03.08.2020
Номер справи
910/5420/20
Номер документу
90846205
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

03.08.2020справа №910/5420/20

Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., за участю секретаря судового засідання Роздобудько В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні

справу №910/5420/20

за позовом комунального підприємства «Київтранспарксервіс» (01030, м. Київ, вул. Леонтовича, буд. 6; ідентифікаційний код 35210739)

до товариства з обмеженою відповідальністю «Парк ЕНД ГО» (01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 33Б, нежиле приміщення №27; ідентифікаційний код 40165856)

про визнання укладеною додаткової угоди до договору від 01.06.2016 №ДНП-2016-06/01,

за участю представників:

позивача - Ковтунець Ю.С. (довіреність від 28.07.2020 №17);

відповідача - Чередниченка Д.О. (ордер від 29.05.2020 серія КВ №838507).

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий виклад позовних вимог

Комунальне підприємство «Київтранспарксервіс» (далі - Підприємство) звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Парк ЕНД ГО» (далі - Товариство) про визнання укладеною додаткової угоди до договору від 01.06.2016 №ДНП-2016-06/01 про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування (далі - Договір), в редакції Підприємства, викладеній у позовній заяві.

Позовні вимоги мотивовано тим, що:

- Київською міською радою (далі - КМР) було прийнято рішення від 26.06.2007 №930/1591 «Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві», яким Підприємство визначено єдиним оператором з паркування транспортних засобів в м. Києві;

- згідно з переліком паркувальних майданчиків, що визначені в таблиці №1 додатку 5 до рішення КМР від 23.06.2011 №242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» (далі - рішення №242/5629), за Підприємством закріплено відведений паркувальний майданчик, що знаходиться за адресою: м. Київ, Деснянський район, проспект Московський (парк Дружби Народів; далі - паркувальний майданчик) (сезонний з 01.05 по 01.09) в межах III територіальної зони паркування м. Києва;

- наказом Підприємства від 29.12.2018 №172 затверджено та введено в дію з 01.01.2019 розрахунки структури тарифів на послуги з паркування транспортних засобів на одну годину, день, ніч, місяць і квартал та розрахунок вартості надання права на експлуатацію фіксованих місць для паркування (ніч) та денного паркування для всіх територіальних зон у м. Києві в новій редакції;

- 01.06.2016 Підприємством та Товариством укладено Договір, відповідно до якого позивач надає за плату відповідачу право на організацію та експлуатацію 207 місць для платного паркування транспортних засобів, а також 23 спеціальних місця для безкоштовного паркування транспортних засобів, які перевозять інвалідів, що розташовані на паркувальному майданчику, в межах III територіальної зони паркування м. Києва;

- пунктом 3.1 Договору передбачено, що плата Товариства Підприємству згідно з умовами Договору становить 6,50 грн. за одне місце для платного паркування транспортних засобів на добу;

- відповідно до пункту 7.1 плану проведення заходів державного фінансового контролю на IV квартал 2019 року Державною аудиторською службою України (далі - Служба) проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Підприємства за період з 01.01.2017 по 30.09.2019 (далі - Ревізія); за результатами якої складено акт від 28.12.2019 №06-21/64 (далі - Акт);

- в Акті встановлено, що позивачем, в порушення рішення №242/5629, а саме у частині визначення типу майданчика для паркування при укладенні Договору на відведеному паркувальному майданчику у межах III територіальної зони паркування м. Києва застосовано меншу вартість на послуги;

- 24.01.2020 позивач надіслав відповідачу лист від 24.01.2020 №053/05-277 з пропозицією укласти додаткову угоду до Договору і визначити вартість за одне місце для платного паркування транспортних засобів за добу у розмірі 11,47 грн. (в тому числі ПДВ) та проект додаткової угоди до Договору; Товариство відповіді на пропозицію не надало.

2. Стислий виклад заперечень відповідача

Відповідач 05.06.2020 подав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив таке:

- зміна Договору за рішенням суду у зв`язку із істотною зміною обставин допускається лише у виняткових випадках та при наявністю чотирьох умов, визначених частиною другою статті 652 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), при істотній зміні обставин, з яких сторони виходили, укладаючи договір; проте позивачем не доведено наявності чотирьох умов, визначених частиною другою статті 652 ЦК України;

- тип паркувальних майданчиків визначається рішенням №242/5629 і паркувальний майданчик, який експлуатується відповідачем, дійсно відноситься до відведеного паркувального майданчика;

- рішенням №242/5629 не встановлюється режим роботи таких паркувальних майданчиків, а також тарифікація за користування послугами паркування на таких паркувальних майданчиках;

- відповідно до пункту 17.3.8 Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051, зазначено, що режим роботи майданчиків для платного паркування визначається оператором, а тому твердження позивача про те, що останньому стало відомо про укладення Договору із застосуванням меншої вартості вже після його укладення, не відповідає дійсності, так як саме на Підприємство покладено обов`язок встановлювати режим роботи паркувальних майданчиків, які передані в управління згідно з рішенням №242/5629;

- позивач не наводить жодного доказу, що на момент укладення останнім Договору він не міг знати тариф, який слід застосовувати під час укладення Договору, а також не наводить жодного доказу, який би свідчив, що визначений у Договорі тариф не відповідав та не відповідає дійсності на даний час;

- 28.12.2018 Підприємством та Товариством укладено додаткову угоду до Договору, якою, зокрема, внесено зміни до пункту 3.1 Договору, який передбачає плату відповідача позивачу за експлуатацію місць для паркування, де змінено складову тарифу (вартість експлуатації, ПДВ та збір за місця для паркування);

- станом 01.06.2016 (дата укладення Договору) ставки паркувального збору встановлювались рішенням №242/5629;

- позивачем не доведено, які саме додаткові витрати повинне нести Підприємство, що останнє не могло передбачити на час укладення Договору, і як саме ці витрати впливають на вартість Договору; ставка паркувального збору, який входив до калькуляції тарифу, з 01.01.2019 було зменшено до 0,0%, а інших змін податків і зборів не відбулось, тобто у позивача відсутні реальні доводи того, що ризик несприятливих змін не несе позивач, які до того ж для останнього і не настали.

3. Процесуальні дії у справі

Ухвалою господарського суду міста Києва від 27.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 01.06.2020.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 01.06.2020 продовжено строк підготовчого провадження; підготовче засідання відкладено на 06.07.2020; продовжено Товариству строк до 22.06.2020 для подання суду відзиву на позов.

09.06.2020 Підприємство подало суду відповідь на відзив, в якій вказало, що: факт застосування меншої вартості на послуги став відомим позивачу вже після укладення Договору і ця обставина не могла бути зміненою Підприємством в односторонньому порядку, а його саме на даний час позбавлено того, на що воно розраховувало при укладенні Договору; Договором не покладено на позивача ризик зміни обставин; за таких умов та в силу положень статті 652 ЦК України Договір має бути змінений за рішенням суду шляхом визнання укладеною додаткової угоди, оскільки зміна обставин є істотною, і позивач вважає, що вони змінилися настільки, що, якби він міг би це передбачити, то не укладав би Договір або уклав би його на інших умовах.

Товариство 22.06.2020 подало суду заперечення на відповідь на відзив, в якій відповідач зазначив, що позивачем не наведено нових доводів на підтвердження своєї позиції, всі заперечення щодо позову викладені Товариством у відзиві на позов, а додаткові пояснення щодо позиції будуть надані представником відповідача у судових засіданнях.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 06.07.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.08.2020.

Представник позивача у судовому засіданні 03.08.2020 оголосив вступне слово та підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача оголосив вступне слово та заперечив проти задоволення позовних у повному обсязі.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, з`ясувавши обставини, на які посилаються сторони, дослідив в порядку статей 209 і 210 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) докази у справі.

Суд після закінчення з`ясування обставин справи та перевірки їх доказами перейшов до судових дебатів.

Представники сторін виступили з промовами (заключним словом), в яких посилалися на обставини і докази, досліджені у судовому засіданні.

У судовому засіданні 03.08.2020 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до статті 233 ГПК України.

Судом згідно з вимогами статей 222 і 223 ГПК України здійснювалося повне фіксування судового засідання технічними засобами та секретарем судового засідання велися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.

ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ

01.06.2016 Підприємством (сторона-1) і Товариством (сторона-2) укладено Договір, за умовами якого:

- сторона-1 надає за плату стороні-2 право в період з першого травня по перше вересня кожного року протягом строку дії Договору на організацію та експлуатацію 207 (двохсот семи) місць для платного паркування транспортних засобів, а також 23 (двадцяти трьох) спеціальних місць для безкоштовного паркування транспортних засобів, які переводять інвалідів, що розташовані на паркувальному майданчику за адресою: просп. Московський (парк Дружби Народів) у Деснянському районі в межах ІІІ територіальної зони паркування м. Києва (далі - фіксовані місця для паркування), а також здійснення розрахунків з юридичними та фізичними особами за паркування їхнього транспорту (пункт 1.1 Договору);

- під фіксованими місцями для паркування в Договорі визначено експлуатацію 207 (двохсот семи) місць для безкоштовного паркування транспортних засобів, які перевозять інвалідів, що розташовані на паркувальному майданчику (пункт 1.2 Договору);

- плата сторони-2 стороні-1 згідно з умовами Договору становить 6,50 грн. за одне місце для платного паркування транспортних засобів за добу, в тому числі: вартість експлуатації місця для паркування без ПДВ та збору за місця для паркування транспортних засобів - 4,35 грн.; ПДВ - 0,87 грн.; збір за місця для паркування транспортних засобів - 1,28 грн. (пункт 3.1 Договору в редакції додаткової угоди від 28.12.2018 №4);

- ціна Договору складається з загальної суми оплати за провадження діяльності за весь період Договору (пункт 3.2 Договору в редакції додаткової угоди від 28.12.2018 №4);

- плата за провадження діяльності на майданчику для паркування здійснюється в розмірі 100% місячної вартості не пізніше 20 числа місяця щодо якого проводиться оплата (пункт 3.3 Договору в редакції додаткової угоди від 28.12.2018 №4);

- сторона-1 не пізніше 5-го числа місяця готує та надсилає на адресу електронної пошти сторони-2 рахунок на оплату (пункт 3.4 Договору в редакції додаткової угоди від 28.12.2018 №4);

- відсутність рахунка на дату оплати, визначену у пункті 3.1 Договору, не звільняє сторону-2 від зобов`язань щодо оплати (пункт 3.5 Договору в редакції додаткової угоди від 28.12.2018 №4);

- плата сторони-2 стороні-1, визначена у пункті 3.1 Договору, може бути змінена у випадках зміни розміру податків та зборів, з яких формується плата за майданчик для паркування; в цьому випадку сторони зобов`язуються внести зміни до Договору виходячи із змінених розмірів податків; новий розмір плати встановлюється з дати набрання чинності нормативним актом, на підставі якого змінено розмір плати, а раніше проведені стороною-2 розрахунки підлягають коригуванню (пункт 3.6 Договору в редакції додаткової угоди від 28.12.2018 №4);

- щомісяця до 10-го числа сторони підписують акт приймання-передачі послуг наданих в попередньому місяці; підписання акта приймання-передачі наданих послуг здійснюється за місцезнаходженням сторони-1; у випадку не підписання стороною-2 акта приймання-передачі наданих послуг в строк до 20 числа акт приймання-передачі послуг наданих в попередньому місяці вважається підписаним стороною-2 без зауважень (пункт 3.7 Договору в редакції додаткової угоди від 28.12.2018 №4);

- Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту погодження схеми ОДР та затвердження в Департаменті транспортної інфраструктури виконавчого органу КМР (Київської міської державної адміністрації) і діє до 01.06.2026 (пункт 6.1 Договору).

28.12.2018 сторонами укладено додаткову угоду №4 до Договору, якою внесено зміни до умов Договору, зокрема, до пункту 3.1 Договору, яким встановлено розмір плати за одне місце паркування транспортних засобів.

29.12.2018 Підприємством прийнято наказ №172, яким вартість надання права на експлуатацію фіксованих місць для паркування (ніч) з 01.01.2019 у ІІІ зоні становить: 5,42 грн. - вартість без ПДВ та паркувального збору; 1,08 грн. - ПДВ; 6,50 - вартість з ПДВ та паркувальним збором, а вартість надання права на експлуатацію фіксованих місць для денного паркування з 01.01.2019 у ІІІ зоні становить: 291,67 грн. - вартість без ПДВ та паркувального збору; 58,33 грн. - ПДВ; 350 - вартість з ПДВ та паркувальним збором.

Позивач просить суд визнати укладеною додаткову угоду до Договору, якою внести зміни до Договору в частині розміру плати за одне місце для платного паркування транспортних засобів за добу у сумі 11,47 грн. (в тому числі ПДВ).

Так, Підприємство листом від 24.01.2020 №053/05-277 звернулося до Товариства з пропозицією укласти вказану додаткову угоду.

Товариство відповіді на лист не надіслало.

Підставою для укладення додаткової угоди до Договору є акт планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Підприємства за період з 01.01.2017 по 30.09.2019 від 28.12.2019 №06-21/64, складений Службою.

Позивачем долучено до позовної заяви копії сторінок 1, 22-26, 87 зазначеного акта.

Наведені сторінки не мають жодної інформації стосовно Товариства.

Разом з тим, згідно з пунктом 8 додатка до акта Ревізії тариф для денного паркування становить 11,47 грн., у зв`язку з чим у 2017 році Товариством не сплачено 126 541,17 грн., у 2018 році - 126 541,17 грн, за 9 місяців 2019 року - 126 541,17 грн.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

Пунктом 4 Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1342, передбачено, що відведені майданчики для паркування - це майданчики для паркування, розміщені в межах проїзної частини вулиці, дороги або тротуару та обладнані відповідно до вимог цих Правил і Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852).

Згідно з пунктом 17.2 Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням II сесії VI скликання КМР від 25.12.2008 №1051/1051 (далі - Правила), паркування транспортних засобів - це тимчасова стоянка транспортних засобів у відведених або спеціально обладнаних місцях для паркування автотранспорту без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місць для паркування необхідним обладнанням.

Збір за паркування транспортних засобів - це місцевий податок, який згідно із законом запроваджується і зупиняється Київською міською радою на території міста Києва та зараховується до бюджету м. Києва.

Плата за послуги паркування включає в себе ставку збору за паркування, відшкодування витрат на утримання та обслуговування місць для платного паркування, забезпечення планового прибутку уповноваженої особи (оператора) та може включати інвестиційну складову у разі затвердження Київською міською радою інвестиційної програми, якою передбачена зазначена складова.

Відповідно до підпункту 17.3.1 пункту 17.3 Правил платні місця для паркування транспортних засобів (майданчики для платного паркування) призначені для тимчасової стоянки транспортного засобу зі стягненням плати за паркування у відведених або спеціально обладнаних місцях без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місця для паркування транспортних засобів необхідним обладнанням. Організація та експлуатація місць платного паркування транспортних засобів здійснюється лише оператором або підприємствами, з якими оператор уклав відповідний договір.

Частиною першою статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

Згідно з частинами першою і другою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Частинами першою, другою та четвертою статті 652 ЦК України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання.

Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Зміна договору у зв`язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

ВИСНОВКИ

Враховуючи встановлені судом обставини, позовні вимоги Підприємства не підлягають задоволенню, оскільки, зокрема: сторонами було погоджено всі істотні умови, передбачені чинним на момент укладення Договору законодавством України; акт Служби не може змінювати договірних відносин сторін і не може бути підставою для укладення додаткової угоди до Договору; крім того, на момент укладення додаткової угоди №4 від 28.12.2018 до Договору Підприємство не могло не бути обізне про прийняття ним же наказу від 29.12.2018 №172.

Слід також зазначити, що фактично наведеним наказом Підприємства не було встановлено інших розмірів структури вартості надання права на експлуатацію фіксованих місць для паркування (ніч) і денного паркування для ІІІ зони, аніж були визначені наказом Підприємства від 21.02.2018 №29, а змінено лише розмір паркувального збору.

Таким чином, позивачем не доведено наявності усіх умов, передбачених частиною другою статті 652 ЦК України, які є підставою для укладення додаткової угоди в судовому порядку.

За приписами статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору і послуг адвоката позивача слід покласти на позивача.

Керуючись статтями 129, 233, 236 - 238, 240 та 241 ГПК України, господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Відмовити у задоволенні позову комунального підприємства «Київтранспарксервіс» (01030, м. Київ, вул. Леонтовича, буд. 6; ідентифікаційний код 35210739) до товариства з обмеженою відповідальністю «Парк ЕНД ГО» (01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 33Б, нежиле приміщення №27; ідентифікаційний код 40165856) про визнання укладеною додаткової угоди до договору від 01.06.2016 №ДНП-2016-06/01.

2. Судові витрати покласти на комунальне підприємство «Київтранспарксервіс» (01030, м. Київ, вул. Леонтовича, буд. 6; ідентифікаційний код 35210739).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд міста Києва протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 07.08.2020.

Суддя О.В. Марченко