
Справа № 583/2873/20
3/583/995/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.08.2020 суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Яценко Н.Г., розглянувши матеріали, що надійшли від Охтирського ВП Головного Управління національної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
06.08.2020 до суду надійшов протокол серії ВАБ № 290123 від 27.07.2020 про адміністративне правопорушення, згідно якого ОСОБА_1 27.07.2020 об 11.40 год. в АДРЕСА_2 , ображав нецензурною лайкою свою матір ОСОБА_2 , 1956 року народження.
Дії ОСОБА_1 старшим дільничним офіцером поліції Охтирського ВП Головного Управління національної поліції в Сумській області Михайленком О.М. кваліфіковано за частиною 2 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішуються питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно із частиною 1 статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Крім того, абзацом 7 пункту 9 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 №1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 за № 496/27941 передбачено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - зазначається суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті Кодексу України про адміністративні правопорушення, за якою складено протокол).
Частиною 2 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за вчинення особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто за:
-вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого;
або
-невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Склад адміністративного правопорушення включає в себе ознаки, які характеризують зовнішній прояв поведінки особи, його спрямованість та наслідки; ознаки, що характеризують правопорушника і його психічне ставлення до скоєного.
При формулюванні суті адміністративного правопорушення передбаченого, частиною 2 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення мають бути розкриті шляхом викладення конкретних обставин події всі елементи складу правопорушення (суб`єкт, суб`єктивна сторона (умисна форма вини), об`єктивна сторона (дата, час, місце, суть діяння фізичного, психологічного чи економічного характеру і в чому конкретно проявилось, а також наслідки у виді можливої або такої, що настала шкоди фізичному або психічному здоров`ю потерпілого). Ураховуючи, що диспозиція частини 2 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення містить також кваліфікуючу ознаку (повторність), при формулюванні суті правопорушення необхідно зазначати таку ознаку, тобто вчинення домашнього насильства особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Всупереч вимогам статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пункту 9 Розділу ІІ Інструкції №1376 посадовою особою Охтирського відділення поліції ГУНП в Сумській області, яким складено протокол від 27.07.2020 серія ВАБ № 290123 стосовно ОСОБА_1 , не розкрито об`єктивну сторону адміністративного правопорушення передбаченого, частиною 2 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не вказано характер діяння, не відображено його наслідків у вигляді відповідної шкоди здоров`ю потерпілої, відсутня ознака повторності.
У справі «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30.05.2013 року, заява № 36673/04), яке визнається джерелом права в України, Європейській суд з прав люди установив, серед іншого, порушення частини 3 статті 6 Конвенції у зв`язку з тим, що в протоколі про адміністративне правопорушення фабула правопорушення була сформульована лише в загальних рисах без конкретизації обставин вчинення правопорушення, але національні суди, відредагували фабулу правопорушення, зазначивши в постанові суду конкретні обставини правопорушення. У зв`язку з цим, на думку ЄСПЛ, заявниці була відома лише кваліфікація діяння, але не фактичні обставини обвинувачення, таким чином, вона була позбавлена можливості належної підготовки до захисту.
З огляду на вимоги Кодексу України про адміністративні правопорушення, статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод, практику Європейського суду з прав людини, суддя позбавлений можливості самостійно відредагувати фабулу правопорушення, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення від 27.07.2020 року серія ВАБ № 290123, оскільки це не належить до повноважень суду, а особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, в такому випадку буде позбавлена можливості належної підготовки до захисту.
Отже, враховуючи, що указані недоліки не дають можливості повно та об`єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення, а тому протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 290123 разом з матеріалами підлягає поверненню для належного оформлення.
Керуючись статтею 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ПОСТАНОВИВ :
Повернути адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення до Охтирського відділу поліції Головного Управління національної поліції в Сумській області для доопрацювання з підстав, зазначених у мотивувальній частині постанови.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя Охтирського міськрайонного
суду Сумської області Н.Г. Яценко