Рішення № 90837513, 06.08.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2020
Номер справи
600/959/20-а
Номер документу
90837513
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/959/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Першого відділу Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд прийняти рішення, яким визнати протиправною та скасувати постанову ВП№62279665 від 11.06.2020 р. старшого державного виконавця Першого відділу Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Мухаєвої Оксани Маратівни про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р. в сумі 95123,90 гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що не погоджується з постановою державного виконавця Першого відділу Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 11.06.2020 р. ВП№62279665, оскільки виконавчий документ №11956-56 від 04.03.2020 р. не надсилався і не був вручений позивачу. Крім того, позивач вказав, що наразі оскаржив в досудовому порядку вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р. в сумі 95123,90 грн, а тому вважає, що вказаний виконавчий документ до закінчення процедури досудового оскарження вважається таким, що не набрав законної сили.

З вказаних підстав позивач вказав, що відкриття виконавчого провадження ВП№62279665 на підставі вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р. є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач у відзиві на позов вказав про безпідставність заявлених позовних вимог та зазначає, що до заяви про прийняття до примусового виконання вимоги №11956-56 від 04.03.2020 р. Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області додано підтвердження надсилання позивачу вказаного виконавчого документу 11.03.2020 р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Відповідач зазначає, що вказаний виконавчий документ 14.04.2020 р. повернувся до податкового органу з підстав закінчення терміну зберігання відправлення та надісланий на примусове виконання 12.05.2020 року. Крім того, відповідач вказав, що до повноважень державного виконавця не входить перевірка надсилання стягувачем боржнику будь-яких документів та їх отримання боржником.

З вказаних підстав, відповідач стверджував про правомірність прийнятої постанови ВП№62279665 від 11.06.2020 р. та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Рух справи у суді

Ухвалою суду від 10.07.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

04.03.2020 р. Головне управління ДПС у Чернівецькій області склало вимогу №11956-56 про сплату позивачем недоїмку з єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування в сумі 95123,90 гривень. У вказаній вимозі зазначено набрання чинності вимоги – 07.05.2020 року. (а.с. 49).

Вимога Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р. була направлена ОСОБА_1 11.03.2020 р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою: вул. Ентузіастів, 5/ 111, АДРЕСА_1 . Вказаний рекомендований лист з повідомленням про вручення вимоги №11956-56 від 04.03.2020 р. повернувся до Головного управління ДПС у Чернівецькій області 14.04.2020 р. з відміткою пошти від 11.03.2020 р. – «за закінченням терміну зберігання». (а.с. 50-52).

12.05.2020 р. Головне управління ДПС у Чернівецькій області надіслало до Першого відділу Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) заяву про прийняття до примусового виконання вимоги №Ф-11956-56 від 04.03.2020 р. про стягнення ЄСВ з ОСОБА_1 . (а.с. 20).

11.06.2020 р. Першим відділом Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) відкрито виконавче провадження ВП№62279665 з примусового виконання вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р. в сумі 95123,90 гривень. (а.с. 10).

Мотивувальна частина

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII “Про виконавче провадження” (далі - Закон №1404-VIII).

Статтею 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

У відповідності до ст. 2 Закону № 1404-VIII виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов`язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об`єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону №1404-VIII у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону №1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання).

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону №1404-VIII передбачає, що виконавець зобов`язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз`яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов`язки.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року N 2464-VI податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.

Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена за результатами документальної перевірки, надсилається (вручається) платнику в порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.

Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до податкового органу вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це податкового органу, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску. Не підлягають оскарженню зобов`язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником.

Згідно з положеннями ст. 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Судом встановлено, що Головне управління ДПС у Чернівецькій області 04.03.2020 р. склало вимогу №11956-56 про сплату позивачем недоїмку з єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування в сумі 95123,90 гривень. У вказаній вимозі податковим органом зазначено набрання чинності вимоги – 07.05.2020 року. Вказана вимога була направлена ОСОБА_1 11.03.2020 ІНФОРМАЦІЯ_1 . рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою: вул. Ентузіастів, 5/ 111, АДРЕСА_1 . Однак, рекомендований лист з повідомленням про вручення вимоги №11956-56 від 04.03.2020 р. повернувся до Головного управління ДПС у Чернівецькій області 14.04.2020 р. з відміткою пошти від 11.03.2020 р. – «за закінченням терміну зберігання».

Таким чином, судом встановлено, що Першим відділом Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) правомірно та у відповідності до вимог Закону №1404-VIII відкрито 11.06.2020 р. виконавче провадження ВП№62279665 з примусового виконання вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р., яка на момент пред`явлення до примусового виконання набрала чинності.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з вимогами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено суду правомірність дій та законність прийнятої постанови від 11.06.2020 р. про відкриття виконавчого провадження ВП№62279665. Водночас, доводи позивача щодо протиправності дій державного виконавця та відсутності підстав для відкриття виконавчого провадження ВП№62279665 не знайшли свого доказового підтвердження, оскільки виконавчий документ №11956-56 від 04.03.2020 р. та оскаржувана постанова були направлені на фактичну адресу ОСОБА_1 - АДРЕСА_2 .

При цьому, суд звертає увагу, що повернення стягувачу рекомендованого листа з виконавчим документом, який був направлений за фактичним місцезнаходженням боржника та повернений з незалежних причин, не є перешкодою для пред`явлення вказаного виконавчого документу до примусового виконання. Крім того, досудове оскарження вимоги №11956-56 від 04.03.2020 р. до податкового органу, не скасовує факт набрання вказаним виконавчим документом чинності та не може бути підставою для відмови у відкритті виконавчого провадження на підставі такого виконавчого документу. А тому, державний виконавець під час відкриття виконавчого провадження ВП№62279665 відповідно до вимог чинного законодавства.

З вказаних підстав суд відмовляє у задоволені позовних вимог.

Згідно з вимогами статей 132 - 143 КАС України суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 257 – 262, 287 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Згідно статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

У відповідності до статей 287, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Перший відділ Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (вул. Руська, 183, м. Чернівці, 58023, код ЄДРПОУ 41659926);

третя особа: Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, код ЄДРПОУ 393925513).

Суддя Т.М. Брезіна