Рішення № 90836600, 07.08.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2020
Номер справи
440/3096/20
Номер документу
90836600
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3096/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3096/20 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Полтавський обласний військовий комісаріат про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

16 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України (надалі - відповідач, Міноборони) , в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати відмову Міноборони у розгляді поданих позивачем документів щодо призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 "Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних чи резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", оформлену листом Департаменту фінансів Міноборони від 20.03.2020 №248/365/огд;

- зобов`язати Міноборони розглянути питання про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 як інваліду 2 групи з 05.10.2016, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії), захворювання, що пов`язані із виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії та прийняти відповідне рішення.

В обґрунтування позовних вимог та протиправної поведінки відповідача позивач вказує на порушення останнім порядку розгляду неналежним структурним підрозділом його звернення з приводу призначення одноразової грошової допомоги, право на отримання якої гарантує ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 19.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Полтавський обласний військовий комісаріат (надалі - третя особа, Полтавський ОВК).

06.07.2020 до суду від третьої особи надійшли пояснення, в яких представник просить відмовити у задоволенні позову. Вказує на правомірність дій Міноборони щодо повернення без реалізації документів ОСОБА_1 листом від 20.03.2020 №248/365/огд, оскільки відповідно до пункту 21.8 Положення про військово-лікарську експертизу в ЗС України, яке затверджено наказом від 14.08.2008 №402, показання свідків не є підставою для встановлення факту захворювання, травми (контузії, каліцтва, поранення) (а.с. 32-33).

20.07.2020 до суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача вказує на безпідставність позову, оскільки рішенням комісії Міноборони з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум у формі протоколу від 17.05.2019 №61 за результатами розгляду поданих ОСОБА_1 документів правомірно відмолено у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що заявником не подано документ, що свідчить про причини та обставини поранення. Незважаючи на подання у лютому 2020 року до пакету документів нотаріально засвідчених заяв співслужбовців позивача - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підтвердження факту отримання позивачем поранень під час виконання бойового завдання у вересні 1986 року, відповідач повернув документи ОСОБА_1 без розгляду, оскільки показання свідків не є підставою для встановлення факту перенесеного військовослужбовцем захворювання, травми (контузії, каліцтва, поранення) (а.с. 54-56).

Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 у період з листопада 1984 по грудень 1987 року відбував військову службу на території Демократичної Республіки Афганістан, де приймав участь у бойових діях (а.с. 18-19).

За наслідками огляду позивача 26.08.2016 Центральна військово-лікарська комісія по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв при Міністерстві оборони України дійшла висновку про те, що поранення, контузія, захворювання ОСОБА_1 , 1967 р.н., ТАК, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с. 40).

Під час огляду ОСОБА_1 Полтавською обласною МСЕК 02.11.2016 йому була встановлена вперше ІІ група інвалідності у зв`язку з пораненням, контузією, захворюванням, що пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії до 01.11.2019, про що свідчить довідка до акта огляду МСЕК серії АВ №0554674 (а.с. 38).

Після повторного огляду, ОСОБА_1 визнано інвалідом ІІ групи у зв`язку з пораненням, контузією, захворюванням, що пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії з 18.10.2019 безтерміново, про що свідчить довідка до акта огляду МСЕК серії АВ 0070737 від 24.10.2019 (а.с. 39).

Враховуючи обставини отримання інвалідності у зв`язку з пораненням, контузією, захворюванням, що пов`язані з виконанням обов`язків військової служби, позивач подав до Полтавського ОВК пакет документів разом із заявою про направлення їх на розгляд комісії Міноборони для призначення йому одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ №975 від 25.12.2013.

У зв`язку з цим Полтавським ОВК 04.04.2019 було складено та направлено директору Департаменту фінансів Міноборони висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , який з 05.10.2016 визнаний інвалідом ІІ групи, зазначивши, що командування вважає, що ОСОБА_1 має право на отримання зазначеної грошової допомоги в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності. Разом із висновком направлено заяву позивача та копії документів (а.с. 34).

Пунктом 16 протоколу засідання комісії Міноборони з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 17.05.2019 №61 відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (Полтавський ОВК), якого 07.12.1987 звільнено зі строкової військової служби та 05.10.2016 під час первинного огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок поранення, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (довідка МСЕК серія АВ № 0554674 від 05.10.2016). Заявником не подано документ, що свідчить про причини та обставини поранення (травми, каліцтва), який передбачено пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги..., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975. Висновок спеціаліста з питань судово-медичної експертизи від 15.08.2016 №1233, який складено зі слів заявника, та висновок Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України від 26.08.2016 №3678, які подано разом з іншими документами, не є документами, що свідчать про обставини поранення (травми, каліцтва). Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 10.04.2019 справа №822/220/18. Висновок про причинний зв`язок травми, поранення, контузії складається на підставі документів, передбачених пунктами 21.7 та 21.8 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, які не подано на розгляд комісії (а.с. 35).

17.02.2020 ОСОБА_1 знову звернувся до Полтавського ОВК із заявою про виплату одноразової грошової допомоги та необхідним пакетом документів, які Полтавським ОВК були направлені на розгляд до комісії Міноборони. До документів було додано, окрім іншого, нотаріально засвідчені заяви співслужбовців - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на підтвердження факту проходження військової служби позивача у військовій частині ПП 26039, м. Кабул Демократичної республіки Афганістан та його поранення; документи, що підтверджують факт проходження ними військової служби (а.с. 37-49).

Вказані документи були повернуті заступником директора Департаменту фінансів Міноборони без реалізації Військовому комісару Полтавського ОВК 03.04.2020 за вх. №1299 (а.с. 50).

Про прийняте рішення позивача повідомлено листом Полтавського ОВК від 06.04.2020 № 12/1011 (а.с. 51).

Не погодившись з правомірністю відмови Міноборони у розгляді поданих документів щодо призначення одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам та запереченням, суд виходить з наступних міркувань.

Відповідно до статті 41 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Статтею 16 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до статті 163 цього Закону порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві в редакції, чинній на момент подання заяви ОСОБА_1 від 17.02.2020 про призначення одноразової грошової допомоги (тут і надалі - Порядок №975), який визначає механізм призначення і виплати такої одноразової грошової допомоги, станом на момент звернення позивача з вимогою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги.

Пунктом 3 Порядку №975 визначено, що у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно з пунктом 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Згідно з абзацом 6 пункту 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 (надалі – Положення №530), документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України командир військової частини.

Відповідно до пункту 12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктом 13 Порядку №975 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Згідно з пунктом 4.10 Положення №530 Департамент фінансів Міноборони доводить рішення головного розпорядника бюджетних коштів до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня щодо права на виплату одноразової грошової допомоги та у разі її призначення в порядку черговості відповідно до дати подання документів готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня, які мають власну мережу розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, доводять ці рішення до уповноважених органів (військових частин, військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, установ, організацій та військових комісаріатів (ТЦКСП)), які подавали висновки щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, та впродовж трьох робочих днів готують та надають Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється не пізніше трьох робочих днів з дня відкриття асигнувань розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня шляхом перерахування коштів на рахунок, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

Системний аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку про те, що розгляд заяв, поданих військовослужбовцями для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, повинен закінчуватись прийняттям компетентним органом (Міністерством оборони України) відповідного рішення (про призначення, відмову у призначенні одноразової грошової допомоги або про повернення документів на доопрацювання).

У той же час, у спірному випадку, розпорядник коштів - Міноборони одне із передбачених законодавцем рішень за результатами розгляду питання про призначення позивачу одноразової грошової допомоги не прийняв. Відповідь за результатами розгляду питання щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги надана Департаментом фінансів Міноборони листом від 20.03.2020 №248/365/огд, що адресований Військовому комісару Полтавського ОВК (а.с. 50).

Суд звертає увагу на те, що Департамент фінансів є лише структурним підрозділом Міноборони, який займається оформленням та супроводженням необхідних документів для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, тобто виконує технічні питання, а тому не є компетентним органом з вирішення поставленого позивачем у заяві питання.

Тобто, має місце факт ухилення суб`єкта владних повноважень від виконання покладених на нього законодавством обов`язків.

За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, спосіб захисту порушених прав позивача шляхом визнання протиправною бездіяльності Міноборони з приводу розгляду питання про призначення одноразової грошової допомоги та зобов`язання останнього розглянути питання про призначення такої допомоги, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 та прийняти відповідне рішення відповідає вимогам справедливості та забезпечить ефективне поновлення порушених прав ОСОБА_1 .

Щодо доводів відповідача про відсутність правових підстав для призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги на умовах, визначених Порядком №975, то таким обставинам має надаватися оцінка при перевірці рішення суб`єкта владних повноважень, прийнятого за результатами розгляду питання по суті, на предмет відповідності його критеріям, визначеним статтею 2 КАС України. Проте в даному випадку таке рішення компетентним органом не приймалося взагалі, а тому відсутні й підстави для судової оцінки мотивів можливої відмови.

Тож позов належить задовольнити у повному обсязі.

Позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (Повітрофлотський пр-т, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Полтавський обласний військовий комісаріат (вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 07851296) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України (Повітрофлотський пр-т, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) щодо не розгляду питання про призначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 "Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних чи резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

Зобов`язати Міністерство оборони України (Повітрофлотський пр-т, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) розглянути питання про призначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 "Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних чи резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та прийняти відповідне рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун