Рішення № 90836486, 07.08.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2020
Номер справи
420/4934/20
Номер документу
90836486
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/4934/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Орленко А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Рисоіл Україна до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Рисоіл Україна звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області, про визнання протиправним дій Державної податкової служби України та Головного управління ДПС в Одеській області щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю Рисоіл Україна до Плану -графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік, зобов`язання Державної податкової служби України виключити Товариство з обмеженою відповідальністю Рисоіл Україна з Плануграфіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік.

Ухвалою суду від 15.06.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що ТОВ «Рисоіл Україна» 24.03.2020р. було включено ДПС України та Головним управлінням ДПС в Одеській області до Розділу І Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік з урахуванням коригування (березень 2020 року). Позивач зазначив, що його включення до Плану-графіка в першому кварталі поточного року, на липень якого заплановано проведення документальної планової перевірки останнього відбулося всупереч положенням ст.77 Податкового кодексу України в редакції на момент виникнення спірних правовідносин та Порядка формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, який затверджено наказом Мінфіну від 02.06.2015р. № 524 у редакції на момент виникнення спірних правовідносин. Позивач у позовній заяві вказав, що представник товариства неодноразово звертався з адвокатським запитами щодо підстав включення товариства до плану-графіку, однак із 16 поставлених питань відповідачі надали повну відповідь лише на одне, а із 7 запитуваних документів не надали жодного, який міг би бути належним, допустимим та достовірним доказом правомірності дій щодо включення позивача до Плану-графіка, що напряму свідчить про протиправність дій відповідачів. Також, позивач наголосив, що, на його думку, оскільки згідно з чинним законодавством України у податкових органів відсутні повноваження щодо коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків, то дії відповідача щодо включення позивача до плану - графіка проведення документальних планових перевірок платників податків у лютому місяці 2020 року, є протиправними.

02.07.2020р. до суду від відповідача Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому представник управління зазначала, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Так, Головного управління ДПС в Одеській області зазначала, що згідно інформаційно - аналітичної довідки, у ході перевірочного аналізу, яка складена по Товариству з обмеженою відповідальністю «Рисоіл Україна», було встановлено такі ризики: рівень сплати податку на прибуток нижче на 50 та більше відсотків за рівень стати податку по відповідній галузі (фактичне значення 0.37); рівень сплати ПДВ нижче на 50 та більше відсотків рівня стати податку по відповідній галузі (фактичне значення 0.7); наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання з сумою податку на додану вартість понад 1 млн.грн. або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 тис.грн. (фактичне значення 4144200); (Експорт) здійснення зовнішньоекономічних операцій через нерезидентів - засновників та нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, за непрямими поставками у сумі операцій понад 5 млн.грн. або понад 5 відсотків загального обсягу постачання (фактичне значення 141297785.16); декларування залишку від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі понад 1 млн.грн. або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 (фактичне значення 4458445). Таким чином, як зазначив відповідач, перелічені ризики підпадають до критерії високого ступеня ризику. У зв`язку з викладеним, як зазначив відповідач, відсутні підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

ДПС України повідомлялася про день та час розгляду справи, однак у судове засідання представник не з`явився. Відзив на позовну заяву надано не було.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Рисоіл Україна» включено до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік з урахуванням коригування (березень 2020 року).

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Згідно із п. 77.2 ст.77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

З метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік) розроблено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 02.06.2015р. №524 (у редакції наказуМіністерства фінансів України 26.03.2018р. № 386)

Відповідно до п. 2 Розділу 3 Порядку №524 формування переліку платників податків до розділів І, ІІ плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. При коригуванні плану-графіка враховуються показники за останній податковий (звітний) період.

Пунктом 3 розділу І Порядку №524 визначено, що проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

З аналізу вказаних норм вбачається, що після формування інформаційно-аналітичної довідки територіальні органи ДФС зобовя`зані надати департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами», як плани-графіки (коригування планів-графіків) так і відповідні додаткові документи в обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Під час з`ясування офіційних обставин справи представником відповідача у підтвердження наявності підстав для включення позивача до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік з урахуванням коригування (березень 2020 року) надано до суду Інформаційно-аналітична довідка щодо діяльності підприємства, яке включається до плану графіка перевірок.

У розділі ІІІ вказаної довідки міститься перелік ризиків несплати податків ТОВРисоіл Україна, а саме: наявність інформації правоохороних органів, структурних підрозділів органів ДФС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків №57/11/15-32-05-10 від 03.03.2020р.; рівень сплати податку на прибуток нижче на 50 та більше відсотків за рівень стати податку по відповідній галузі (фактичне значення 0.37); рівень сплати ПДВ нижче на 50 та більше відсотків рівня стати податку по відповідній галузі (фактичне значення 0.7); наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання з сумою податку на додану вартість понад 1 млн.грн. або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 тис.грн. (4144200); (експорт) здійснення зовнішньоекономічних операцій через нерезидентів - засновників та нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, за непрямими поставками у сумі операцій понад 5 млн.грн. або понад 5 відсотків загального обсягу постачання, але не мен (фактичне значення 141297785.16); декларування залишку від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі понад 1 млн.грн. або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 (4458445).

Також, вказана Інформаційно-аналітична довідка щодо діяльності підприємства, яке включається до плану графіка перевірок містить опис схеми роботи з суб`єктами господарювання з ознаками «сумнівності» 4 144,20тис.грн.: ФГ «КРУК-2008» за липень 2019 року у розмірі 247,20грн.; ТОВ «БІОІЛ УНІВЕРСАЛ УКРАЇНА» за серпень 2019 року у розмірі 3 098,80грн.; ТОВ «БІОІЛ УНІВЕРСАЛ УКРАЇНА» за вересень 2019 року у розмірі 798,20грн.

Жодних доказів на підтвердження наявності підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка) та складання вказаної Інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності підприємства, яке включається до плану графіка перевірок до суду відповідачами не надано.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене та те, що відповідачами не надано відповідні докази, на підтвердження наявності підстав включення платника податків ТОВРисоіл Україна до плану-графіка (коригування плану-графіка) щодо діяльності підприємства, яке включається до плану графіка перевірок, суд вважає, що наявні підстави для визнання протиправними дій Державної податкової служби України та Головного управління ДПС в Одеській області щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю Рисоіл Україна до Плану - графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік.

Поряд з цим, підлягає задоволенню вимога позивача про зобов`язання Державної податкової служби України виключити Товариство з обмеженою відповідальністю Рисоіл Україна з Плану графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік, оскільки дана вимога є похідною від заявлених позивачем позовних вимог про визнання дій протиправними, які судом задоволено з вищенаведених підстав.

Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з платіжного доручення №1365 від 02.06.2020р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у розмірі 4 204,00грн.

Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви товариства, суд вважає за можливе стягнути солідарно з відповідачів за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 4 204, 00грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Рисоіл Україна - задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової служби України та Головного управління ДПС в Одеській області щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю Рисоіл Україна до Плану - графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік.

Зобов`язати Державну податкову службу України виключити Товариство з обмеженою відповідальністю Рисоіл Україна з Плану графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік.

Стягнути з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа 8, м.Київ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Рисоіл Україна (код ЄДРПОУ 41041279, вул. Транспортна 28, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68001 ) судовий збір у розмірі 2102,00 грн.(дві тисячі сто дві гривні).

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, вул. Семінарська 5, м.Одеса) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Рисоіл Україна (код ЄДРПОУ 41041279, вул. Транспортна 28, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68001 ) судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 07.08.2020р.

Суддя К.О. Танцюра

.