Рішення № 90836159, 06.08.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2020
Номер справи
380/5169/20
Номер документу
90836159
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/5169/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач – ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:

- постановити рішення, яким визнати протиправними дії відповідача по відмові у проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з грошового забезпечення за нормами, чинними на 05 березня 2019 року, встановленими згідно з наказом МЮУ № 925/5 від 28 березня 2018 року: посадовий оклад – молодший інспектор першої категорії ДУ «Львівська УВП (№19)» 3000,00 грн.; оклад за військовим званням – 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 2010,00 грн.; особливості проходження служби 25% - 1507,00 грн. 50 коп.; щомісячна премія грн. та протиправними дії щодо виплати з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року перерахованого розміру пенсії в розмірі 75% та зобов`язати відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року з грошового забезпечення за нормами, встановленими наказом МЮУ № 925/5 від 28 березня 2018 року основних та додаткових видів: посадовий оклад – 3000,00 грн., оклад за військовим званням – 1020,00 грн., надбавка за вислугу років 50% – 2010,00 грн., особливості проходження служби 25% – 1507,00 грн. 50 коп., щомісячна премія 10% – 300,00 грн. Всього грошового забезпечення 7837,00 грн. 50 коп. в розмірі 90% від цього грошового забезпечення з врахуванням виплачених сум пенсії з 01 квітня 2019 року, а також виплатити недораховані суми пенсії при проведенні перерахунку пенсії за період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року в сумі 10383 грн. 48 коп.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2019 року у справі № 1.380.2019.002894, яке набрало законної сили 31 березня 2020 року зобов`язано Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції видати ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад – 3000,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням/старший прапорщик 1020,00 грн., надбавки за вислугу років 50% - 2010, 00 грн. станом на 01 січня 2018 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 здійснити йому перерахунок та виплату пенсії в основному розмірі 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року.

Позивач зазначає, що 08 квітня 2020 року у зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести з 01 квітня 2019 року перерахунок його пенсії та проводити її виплату в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислювався основний розмір пенсії до 01 березня 2018 року. До заяви долучив довідку про розмір грошового забезпечення, видану Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№19)», у якій проходив службу, відповідно до якої грошове забезпечення молодшого інспектора першої категорії станом на 05 березня 2019 року становить: посадовий оклад – 3000,00 грн., оклад за військовим званням – 1020,00 грн., надбавка за вислугу років – 2010,00 грн., особливості проходження служби 25% – 1507 грн. 50 коп., щомісячна премія 10% – 300,00 грн. Всього 7837 грн. 50 коп. Вказує, що 01 червня 2020 року на свою заяву від 08 квітня 2020 року отримав відмову, у якій зазначено про те, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та що пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» скасовані.

Дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення позивач вважає протиправними, оскільки, на його думку, з 05 березня 2019 року (дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку його пенсії з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, виплата перерахованої пенсії повинна проводитись з 01 квітня 2019 року. Також звертає увагу на те, що до компетенції Кабінету Міністрів України не входить зміна грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії, а лише зміна його розміру.

Крім того, позивач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» встановлено порядок виплати підвищення пенсії, перерахованої з 01 січня 2018 року, а саме: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року у розмірі 50% від суми підвищення; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року у розмірі 75% суми підвищення; з 01 січня 2020 року у розмірі 100% суми підвищення. З цього приводу позивач наголошує, що Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 вказав, що Кабінет Міністрів України не має права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати пенсії. Тому, на думку позивача, з 01 січня 2019 року розмір виплати нарахованої суми підвищення пенсії має становити 100%, а не 75%.

У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що оскільки позовною вимогою позивача є здійснення перерахунку його пенсії з 01 квітня 2019 року, а до суду з цим адміністративним позовом він звернувся 03 липня 2020 року, то пропустив встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду. При цьому, не надав жодних доказів існування об`єктивно непереборних обставин, які б не залежали від його волевиявлення, що унеможливило вчасно звернутися з адміністративним позовом до суду.

По суті спору відповідач зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2019 року у справі № 1.380.2019.002894, яке набрало законної сили 31 березня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення. Наголошує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області при проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу не мало правових підстав для неврахування та незастосування до спірних правовідносин положення норм частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови порядку виплати перерахованої пенсії, зокрема, як передбачено постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії. Крім того, відповідач зазначає, що при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Відповідач зауважує, що після скасування в судовому порядку пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Уряд не приймав рішень щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а алгоритм дій державних органів щодо здійснення перерахунку пенсій не змінювався. Таким чином, оскільки на момент проведення перерахунку пенсії позивача (з 01 січня 2018 року) положення постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» були чинними, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області правомірно здійснило перерахунок та виплату пенсії позивача.

Разом з тим, відповідач зазначає, що сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок, підставою для такого перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, і за цих підстав позивачу з 01 січня 2018 року вже проведено належний перерахунок пенсії. Зауважує, що довідка для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з грошового забезпечення позивача за нормами, встановленими наказом Міністерства юстиції України № 925/5 від 23 серпня 2018 року від уповноваженого структурного підрозділу, як це передбачено положеннями Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходила. Стверджує, що наказ Міністерства юстиції України № 925/5 від 23 серпня 2018 року не є рішенням Кабінету Міністрів України, не підпадає під визначення терміну «законодавство», а тому не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача.

Також відповідач вважає, що норма частини другої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до якої якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону поширюється виключно на тих пенсіонерів, які вийшли на пенсію до набрання чинності зазначеним Законом, тобто до 09 квітня 1992 року. Оскільки пенсія позивачу призначена після введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», норма статті 63 цього Закону не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу у цій справі.

У зв`язку з наведеним, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 08 липня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 06 серпня 2020 року в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.

Ухвалою суду від 06 серпня 2020 року в задоволенні клопотання представника відповідача про залучення Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції як співвідповідача у справі відмовлено.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2019 року у справі № 1.380.2019.002894 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції при складенні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року.

Зобов`язано Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції видати ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад – 3000,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням/старший прапорщик 1020,00 грн., надбавки за вислугу років 50% - 2010, 00 грн. станом на 01 січня 2018 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 здійснити йому перерахунок та виплату пенсії в основному розмірі 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року. Відповідно до перерахунку пенсії позивача (пенсійна справа № 857852 – Державний департамент з питань виконання покарань) (а.с.11) пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 червня 2020 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 3000,00 грн.; оклад за військове звання – 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) 2010,00 грн.; всього – 6030,00 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 36) становить 5427,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) складає 5427,00 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії – 1965,84 грн. та підвищення 3461,16 (100% від 3461,16 грн.) становить 5427,00 грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» підвищення пенсії складає 3461,16 грн., з них виплачується:

- з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення – 1730,58 грн.;

- з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення – 2595,87 грн.;

- з 01 січня 2020 року 100% щомісячно від підвищення – 3461,16 грн.

Також суд встановив, що 13 березня 2019 року Державна установа «Львівська установа виконання покарань (№19)» видала ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 05 березня 2019 року, встановлених згідно наказу Міністерства юстиції України від 28 березня 2018 року № 925/5 (а.с.7) відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача за посадою молодший інспектор 1 категорії ДУ «Львівська УВП (№19) складає усього 7837,50 грн., в тому числі:

- посадовий оклад – 3000,00 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням старший прапорщик – 1020,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (50%) – 2010,00 грн.;

- особливості проходження служби (25%) – 1507,50 грн.;

- щомісячна премія (10%) – 300,00 грн.

08 квітня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою, у якій просив зробити перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення згідно поданої довідки (а.с.5).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 01 червня 2020 року № 3368-2786/В-03/8-1300/20 позивача на його заяву щодо перерахунку пенсії повідомлено про відсутність з 01 квітня 2019 року підстав для перерахунку його пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року (а.с.8-9).

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та виплати з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року перерахованого розміру пенсії в розмірі 75%, а не 100% протиправними, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Предметом спору у цій справі є оцінка правомірності дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та виплати з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року перерахованого розміру пенсії в розмірі 75%.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача у відмові в проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з грошового забезпечення за нормами, чинними на 05 березня 2019 року, встановленими згідно з наказом МЮУ № 925/5 від 28 березня 2018 року: посадовий оклад – молодший інспектор першої категорії ДУ «Львівська УВП (№19) 3000,00 грн.; оклад за військовим званням – 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 2010,00 грн.; особливості проходження служби 25% - 1507,00 грн. 50 коп.; щомісячна премія грн. та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року з грошового забезпечення за нормами, встановленими наказом МЮУ № 925/5 від 28 березня 2018 року основних та додаткових видів: посадовий оклад – 3000,00 грн., оклад за військовим званням – 1020,00 грн., надбавка за вислугу років 50% – 2010,00 грн., особливості проходження служби 25% – 1507,00 грн. 50 коп., щомісячна премія 10% – 300,00 грн. Всього грошового забезпечення 7837,00 грн. 50 коп. в розмірі 90% від цього грошового забезпечення з врахуванням виплачених сум пенсії з 01 квітня 2019 року суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі – Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.

13 березня 2018 року наказом Міністерства юстиції України № 685/5 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджені, зокрема, Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів осіб рядового і начальницького складу та Схема тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу установ виконання покарань та державних підприємств, слідчих ізоляторів.

Крім того, наказом Міністерства юстиції України від 28 березня 2018 року № 925/5 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з метою визначення порядку та умов виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України затверджено Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України.

Вказаним Порядком передбачено, зокрема:

- надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, яка встановлюється особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень;

- преміювання осіб рядового і начальницького складу, яке здійснюється згідно з положенням про преміювання, що затверджується в кожному органі та установі, в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менше ніж 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення з урахуванням фактичних обсягів фінансування, затверджених для бюджетних установ у кошторисах, а також фінансових можливостей підприємств установ виконання покарань.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103), пунктом першим якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв`язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Як слідує з матеріалів справи, 08 квітня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив зробити перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки, виданої 13 березня 2019 року Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№19)» про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними на 05 березня 2019 року, які встановлені відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 28 березня 2018 року № 925/5. Згідно вказаної довідки розмір грошового забезпечення позивача за посадою молодший інспектор 1 категорії ДУ «Львівська УВП (№19)» складає усього 7837,50 грн., в тому числі: посадовий оклад – 3000,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням старший прапорщик – 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 2010,00 грн.; особливості проходження служби (25%) – 1507,50 грн.; щомісячна премія (10%) – 300,00 грн.

Таким чином, враховуючи те, що з 05 березня 2019 року у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення і для реалізації такого права позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України з відповідною заявою та надав довідку про грошове забезпечення із зазначенням у ній додаткових видів грошового забезпечення, суд доходить висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень не виконав покладені на нього чинним законодавством обов`язки та протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії.

Щодо доводів відповідача про те, що сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок, а підставою для такого перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, і за цих підстав позивачу з 01 січня 2018 року вже проведено належний перерахунок пенсії суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв`язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, після втрати чинності з 05 березня 2019 року вищезазначених норм Постанови № 103 та Порядку № 45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Державна установа «Львівська установа виконання покарань (№ 19)» реалізувала у повній мірі положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ та включила до довідки про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії додаткові види грошового забезпечення, які первинно не були включенні через встановлені Постановою № 103 обмеження.

Щодо тверджень відповідача про те, що довідка для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з грошового забезпечення позивача за нормами, встановленими наказом Міністерства юстиції України № 925/5 від 23 серпня 2018 року від уповноваженого структурного підрозділу, як це передбачено положеннями Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходила суд звертає увагу на те, що відповідно до частини першої статті 63 «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Частиною другою цієї ж статті передбачено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України. (Вказана правова позиція викладена також Верховним Судом у рішенні від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.

Посилання відповідача на те, що наказ Міністерства юстиції України № 925/5 від 23 серпня 2018 року «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України» не є рішенням Кабінету Міністрів України, не підпадає під визначення терміну «законодавство», а тому не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача суд оцінює критично, оскільки підставою для перерахунку пенсії є Постанова № 704, а вказаний наказ, прийнятий відповідно до цієї постанови, про що й зазначено в самому наказі.

Інші доводи відповідача в частині зазначених позовних вимог не заслуговують на увагу, оскільки ґрунтуються на довільному тлумаченні норм чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить переконання, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до довідки, виданої Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№ 19)» про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 05 березня 2019 року, встановленими згідно наказу МЮУ від 28 березня 2018 року № 925/5 є протиправними, а тому позовна вимога в цій частині є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Оскільки суд визнав протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до довідки, виданої Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№ 19)» про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 05 березня 2019 року, встановленими згідно наказу МЮУ від 28 березня 2018 року № 925/5, необхідно зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до довідки, виданої Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№ 19)» про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 05 березня 2019 року, встановленими згідно наказу МЮУ від 28 березня 2018 року № 925/5 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року перерахованого розміру пенсії в розмірі 75% та зобов`язання відповідача виплатити недораховані суми пенсії при проведенні перерахунку пенсії за період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року в сумі 10383 грн. 48 коп. суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої, другої четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі – Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно із частиною третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова Кабінету Міністрів України № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до пункту 1 якої (чинного на час здійснення перерахунку пенсії) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Пунктом 2 цієї ж постанови передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців на підставі статті 63 Закону № 2262-XII та пункту 4 Порядку № 45 позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови № 103.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини першої статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, в силу приписів частини другої статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Разом з тим, у позовній заяві позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року перерахованого розміру пенсії в розмірі 75%.

З цього приводу суд звертає увагу на те, що на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року пункти 1 та 2 Постанови № 103 були чинними та не скасованими. При цьому, пунктом другим Постанови № 103 було встановлено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 01 січня 2018 року у розмірі 50 відсотків, а з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення виплати позивачу перерахованої відповідно до пункту 1 Постанови № 103 підвищеної пенсії за період з 01 січня 2019 року по 05 березня 2019 року у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року не можуть вважатися протиправними, оскільки здійснення такої виплати за вказаний період проведено відповідачем на виконання пункту другого Постанови № 103, який був чинним та не скасованим до 05 березня 2019 року.

Водночас, суд відповідно до норм до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у цій справі враховує, викладений у рішенні у зразковій справі № 160/3586/19 правовий висновок Верховного Суду, відповідно до якого «у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії».

З наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії позивача (пенсійна справа № 857852 – Державний департамент з питань виконання покарань) суд встановив, що пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 червня 2020 року та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» підвищення пенсії складає 3461,16 грн., з них виплачується:

- з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення – 1730,58 грн.;

- з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення – 2595,87 грн.;

- з 01 січня 2020 року 100% щомісячно від підвищення – 3461,16 грн.

Отже, з наведеного перерахунку пенсії слідує, що згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року підвищення пенсії позивача складає 3461,16 грн., з яких з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року виплачується щомісячно 75% від підвищення (3461,16 грн.), що складає 2595,87 грн. Вказана обставина відповідачем не заперечується.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.

При цьому, суд враховує, що Кабінет Міністрів України 14 серпня 2019 року прийняв постанову № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 04 вересня 2019 року.

Зазначеною постановою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Отже, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 по справі № 826/3858/18, у відповідача, починаючи з 05 березня 2019 року виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення.

Проте, оскільки з 04 вересня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14 серпня 2019, якою встановлено здійснення виплати пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 та яка була чинною на момент існування спірних правовідносин, така постанова підлягала обов`язковому застосуванню відповідачем у справі.

Крім того, як вже було зазначено вище, суд відповідно до норм до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у цій справі враховує, викладений у рішенні у зразковій справі № 160/3586/19 правовий висновок Верховного Суду. Водночас, у пункті 39 зазначеного рішення Верховний Суд вказав на обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі. Так, згідно наведеного пункту зміна правового регулювання спірних правовідносин або визначення Кабінетом Міністрів України нових умов та порядку перерахунку пенсії або розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, є обставинами, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Отже, внаслідок зміни правового регулювання спірних правовідносин, а саме, з часу набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 804 від 14 серпня 2019 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року. Зазначена постанова була чинною на момент існування спірних правовідносин, а отже, за таких обставин, відповідач не мав правових підстав для її незастосування чи неврахування.

Таким чином, враховуючи вищенаведений правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 06 серпня 2019 року у зразковій справі № 160/3586/19, встановлені фактичні обставини справи, а також беручи до уваги постанову Кабінету Міністрів України № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 04 вересня 2019 року, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року саме за період з 05 березня 2019 року по 04 вересня 2019 року, а тому позовна вимога в цій частині підлягає частковому задоволенню.

Разом з тим, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відтак, з огляду на висновок суду про протиправність дій відповідача в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року за період з 05 березня 2019 року по 04 вересня 2019 року, позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити недораховані суми пенсії при проведенні перерахунку пенсії за період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року в сумі 10383 грн. 48 коп. підлягає задоволенню частково у спосіб: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 04 вересня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем встановленого частиною другою статті 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду слід зазначити наступне.

Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки судом встановлено протиправність дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до довідки, виданої Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№ 19)» про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 05 березня 2019 року, встановленими згідно наказу МЮУ від 28 березня 2018 року № 925/5, а також зобов`язано відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до довідки, виданої Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№ 19)» про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 05 березня 2019 року, встановлених згідно наказу МЮУ від 28 березня 2018 року № 925/5 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум позовні вимоги підлягають задоволенню без обмеження будь-яким строком.

Крім цього, суд зазначає, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013 у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», а відтак, його розподіл на підставі статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії – задоволити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до довідки, виданої Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№ 19)» про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 05 березня 2019 року, встановленими згідно наказу МЮУ від 28 березня 2018 року № 925/5.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до довідки, виданої Державною установою «Львівська установа виконання покарань (№ 19)» про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 05 березня 2019 року, встановленими згідно наказу МЮУ від 28 березня 2018 року № 925/5 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 04 вересня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 04 вересня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 06 серпня 2020 року.

Суддя Клименко О.М.