Рішення № 90831765, 07.08.2020, Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
07.08.2020
Номер справи
183/3085/19
Номер документу
90831765
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 183/3085/19

№ 2/183/822/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2020 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Сороки О.В.,

секретаря судового засідання Пащенко А.С.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження в залі Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» про:

- визнання незаконними дій представників оператора ГРМ при складанні Акту про порушення № 1192 від 27 березня 2019 року, Акту № 0320072495 про виявлення порушення від 27 березня 2019 року та Протоколу № 0320072495 про демонтаж лічильника газу та направлення для проведення позачергової повірки та експертизи від 27 березня 2019 року;

- визнання незаконним рішення комісії Новомосковського відділення Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» з проведення експертизи ЗВТ, яке призвело до складання Акту експертизи № 96 від 29 березня 2019 року;

- визнання незаконним рішення комісії Новомосковського відділення Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 10 квітня 2019 року відносно ОСОБА_1 ;

- визнання незаконним акту - розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, на суму 66 037,01 гривень щодо ОСОБА_1 ,-

встановив:

ОСОБА_1 (надалі – позивач, Споживач) звернувся до суду з даним позовом, уточненим згідно з заявою від 15 січня 2020 року.

В обґрунтування позову зазначає, що має у власності приватний будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 році ОСОБА_1 , будучи власником вказаного будинку, вступив у кооператив для приєднання до газопроводу, який проходить по АДРЕСА_1 . Того ж року, до вказаного будинку проведений газопровід, встановлений лічильник та на ім`я ОСОБА_1 , видано абонентську книжку. Відповідно до Типового договору з розподілу природного газу, ОСОБА_1 є споживачем природного газу по об`єкту, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Оператором з розподілу природного газу до вказаного будинку є Новомосковське відділення ПАТ «Дніпропетровськагаз», розташоване за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Стадіонна,30. Позивач зазначає, що фактично у вказаному будинку він ніколи не проживав, однак приїздив туди декілька разів на місяць та слідкував за порядком. Раніше там проживали батьки ОСОБА_1 , які на теперішній час померли. З жовтня 2018 року у даному будинку на безоплатній основі проживає ОСОБА_2 разом зі своєю сім`єю, яка здійснює сплату комунальних послуг.

27 березня 2019 року до будинку за адресою: АДРЕСА_1 прибули представники Новомосковського відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз», в особі слюсаря Явкуна Б.О. та водія-слюсаря ОСОБА_3 , які без участі ОСОБА_1 , однак за участю ОСОБА_2 провели перевірку газового лічильника, демонтували його та склали Акт про порушення №1192 від 27 березня 2019 року, Акт про виявлені порушення № (о/р) 0320072495 від 27 березня 2019 року та Протокол № (о/р) 0320072495 про демонтаж лічильника газу та направлення для проведення позачергової повірки та експертизи від 27 березня 2019 року. Про дії службових осіб відповідача позивачу стало відомо пізніше від ОСОБА_2 , яка повідомила йому телефоном про демонтаж лічильника та запевнила, що підстав для хвилювання немає. В неділю 31 березня 2019 року ОСОБА_1 прибув до вказаного будинку, де ОСОБА_2 передала йому другі екземпляри зазначених актів та протокол вилучення лічильника. З означених документів позивач дізнався про фіксацію відповідачем несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу №01471667 (отвір у склі лічильного механізму та невідповідність пломб заводу виробника) та про порушення п.п.3 п.1 гл.2 р.11 Кодексу газорозподільних систем. Дані обставини підтверджуються тим, що в Акті про порушення №1192, Акті №0320072495 та Протоколі №0320072495 у графі «З актом ознайомлені» підкреслені слова «представник» та маються підписи ОСОБА_2 . Крім того, у другому екземплярі вказаних документів відсутні підписи ОСОБА_1 та мається підпис ОСОБА_2

10 квітня 2019 року о 10-00 год., як зазначено в акті, ОСОБА_1 прибув до Новомосковського відділенні ПАТ «Дніпропетровськгаз» на засідання комісії щодо розгляду Акту про порушення №1192 від 27 березня 2019 року та дізнався про те, що 29 березня 2019 року без його участі проведена експертиза вказаного лічильника газу. За результатами розгляду даного акту комісією прийнято рішення про задоволення акту про порушення та складено акт - розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 66 000 гривень, яку позивача зобов`язують сплатити.

Посилаючись на п.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», Типовий договір розподілу природного газу, затверджений постановою НКРЕКП №2498 від 30 вересня 2015 року зазначає, що 27 березня 2019 року вилучення газового лічильника та складання Акта про порушення №1192 представники ПАТ «Дніпропетровська» здійснили без участі ОСОБА_1 . Під час цих процедур була присутня ОСОБА_2 , яка від свого імені розписалася в Актах про порушення та протоколі про демонтаж лічильника - як представник споживача. Однак, представники ПАТ «Дніпропетровськгаз» не мали права здійснювати дії з вилучення лічильника та складання Актів за участю ОСОБА_2 в силу ч.2 п.7 гл.1 р.10, п.2 гл.5 р.11 Кодексу ГРМ, оскільки ОСОБА_2 не є сторонню Договору та споживачем природного газу на об`єкті. ОСОБА_1 , у відповідності до чинного законодавства, жодним чином не уповноважував ОСОБА_2 на вчинення будь яких дій у своїх інтересах, не складав довіреності чи договору на представництво з ОСОБА_2 та іншим чином не уповноважував її бути своїм представником. Факт проживання ОСОБА_2 у вказаному будинку не надає їй права представляти інтереси ОСОБА_1 .

Крім того, в порушення п.4, 8 гл.10 р.10 Кодексу ГРМ, посадові чи службові особи відповідача не повідомляли позивача про місце та час проведення експертизи газового лічильника та провели експертизу у його відсутність. Оскільки, ОСОБА_1 не був повідомлений про місце та час проведення експертизи, не надавав письмову згоду на проведення експертизи без його участі чи за участю його представника, він був позбавлений можливості спостерігати за їх діями, робити зауваження, надавати свої пояснення, вносити заперечення до складених ними документів, бути присутнім під час її проведення, був позбавлений права клопотати щодо залучення представника регулятора та представника виробника ЗВТ, при проведенні експертизи, згідно з п.3 гл.10, р.10 Кодексу ГРМ. ОСОБА_1 дізнався про дату проведення експертизи лише 31 березня 2019 року, а експертиза була проведена раніше, а саме 29 березня 2019 року, тому він ніяк не міг бути присутнім під час її проведення з вини відповідача

Більш того, з Акту №96 від 29 березня 2019 року про проведення експертизи ЗВТ, вбачається, що представник регулятора та представник виробника ЗВТ під час проведення експертизи присутні не були, що є порушенням п.3 гл.10 р.10 Кодексу ГРМ.

Також, 10 квітня 2019 року комісією Новомосковського відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» з розгляду актів про порушення при розгляді Акту №1192, складеного 27 березня 2019 року проведеного, в порушення п.8 гл.5 р.11 Кодексу ГРМ, без участі представників метрологічної організації та територіального органу Регулятора, представниками відповідача не були взяті до уваги порушення, допущені службовими особами відповідача, на яких наполягав споживач на засіданні комісії, а саме: підпис не позивача, а ОСОБА_2 в графі «представник споживача» в Актах про порушення №1192, №0320072495 та Протоколі №0320072495; відсутність підпису споживача в другому екземплярі Акту про порушення №1192; не повідомлення ОСОБА_1 про час та місце проведення експертизи лічильника; проведення експертизи лічильника газу без участі ОСОБА_1 ; проведення демонтажу лічильника та складання вищезазначених документів, що можуть підтвердити очевидці ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .

Додатково вказує, що скориставшись пригніченим станом ОСОБА_1 після оголошення суми штрафу, одна з представників відповідача, присутня на засіданні комісії з розгляду актів про порушення 10 квітня 2019 року шляхом обману надала ОСОБА_1 для підпису один з екземплярів Акту про порушення №1192 від 27 березня 2019 року, який той підписав, не зазначаючи про дату підпису та без огляду на дату складання акту 27 березня 2019 року, що також суперечить вимогам кодексу ГРМ, а саме главі 5 розділу 11 Кодексу ГРМ «Порядок оформлення актів про порушення».

Своїми діями ПАТ «Дніпропетровськгаз» порушило права ОСОБА_1 - як споживача, а також його майнові права, оскільки тягнуть за собою відключення від газопостачання та виникнення грошового зобов`язання.

Відповідач заперечив проти задоволення позову. У відзиві на позов зазначив, що 16 травня 2019 року на підставі рішення загальних зборів від 11 квітня 2019 року у зв`язку зі зміною типу та найменування Товариства з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» останнє є правонаступником всіх прав та обов`язків ПАТ «Дніпропетровськгаз». У Новомосковському відділенні АТ «Дніпропетровськгаз» обліковується споживач ОСОБА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , за адресою АДРЕСА_1 .

Вказує, що виходячи з матеріалів справи, а саме - з акту про порушення №1192 від 27 березня 2019 року, що підписаний особисто споживачем ОСОБА_1 без будь яких зауважень, акту про виявлення порушення №0320072495, та протоколу №0320072495 про демонтаж лічильника газу для направлення на позачергову повірку «експертизу» від 27 березня 2019 року, що підписаний представником позивача - квартиронаймачем ОСОБА_2 , вбачається, що 27 березня 2019 року до будинку позивача прибули представники Оператора ГРМ, які в присутності представника позивача - ОСОБА_2 та самого позивача ОСОБА_1 здійснили огляд лічильника газу «GALLUS 2000» типорозмір G4 заводський номер №01471667, 2006 року виготовлення. При попередньому огляді виявлено отвір у склі лічильного механізму та у представників відповідача виникла підозра про неспівпадіння пломби заводу виробника. В зв`язку з цим представниками оператора ГРМ складений Акт №0320072495 про виявлення порушення та протокол №0320072495 про демонтаж лічильника газу з метою більш детального обстеження даного приладу обліку на експертизі. Всі ці дії проводились в присутності представника споживача ОСОБА_2 , що підтверджується особистим підписом представника позивача, як в протоколі так і в акті про виявлення порушення від 27 березня 2019 року, також представник споживача ОСОБА_2 була повідомлена про місце проведення експертизи, а саме - за адресою: АДРЕСА_3 та дату: 29 березня 2019 року. Також за даним фактом Оператором ГРМ 29 березня 2019 року, у відповідності до кодексу ГРМ, складено акт про порушення №1192 за підозрою про несанкціоноване втручання в роботу приладу обліку, що визначається як порушення пп.3 п.1 гл.2 р.XI Кодексу ГРМ. 29 березня 2019 року проведена експертиза приладу обліку «GALLUS 2000» типорозмір G4 заводський номер №01471667, 2006 року споживача ОСОБА_1 , якою встановлено, що пломби заводу - виробника не відповідають встановленому зразку, аверс та реверс пломби заводу - виробника не відповідають встановленому зразку, також згідно п.1.3 акту еспертизи №96 від 29 березня 2019 року. Встановлено: присутність сквозного отвору на обліковому механізмі біля скла та присутні подряпини на шестернях та корпусі облікового механізму. В зв`язку з цим, комісія в повному складі разом з представником незалежної державної метрологічної служби прийшли до висновку, що факт втручання в роботу ЗВТ підтверджено, про що складено відповідний Акт експертизи лічильника газу №96 від 29 березня 2019 року. Державним повірником підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та визнано лічильник GALLUS-2000 G4 непридатним на підставі пункту 1.1 п. 1.3 акту експертизи.

На момент проведення експертизи за адресою: АДРЕСА_3 позивачем не надано ні заяви щодо неможливості бути присутнім під час проведення експертизи, ні заяви щодо делегування повноважень на експертизу іншій особі. Споживач жодним чином не проінформував Оператора ГРМ про неможливість бути присутнім на експертизі. Акт про порушення №1192 від 27 березня 2019 року складено у відповідність до вимог Кодексу ГРМ. 10 квітня 2019 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення акт про порушення №1192 задоволений.

З наданих до позовної заяви доказів не можливо встановити, що саме 10 квітня 2019 року ОСОБА_1 підписав Акт про порушення №1192, так як надані докази позивачем у своїй сукупності не дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує дії ПАТ «Дніпропертровськгаз» щодо здійснення донарахувань необлікованого обсягів (об`єму) природного газу та його вартості на підставі акту експертизи лічильника газу №96 від 29 березня 2019 року та на підставі задоволеного акту про порушення №1192 від 27 березня 2019 року. Власник порушеного права може скаржитися не будь-яким способом, а конкретним способом захисту свого права. Спосіб захисту порушеного права визначається законом, який регулює відповідні цивільні правовідносини. Із зазначених позивачем предмета та підстав позову вбачається що предметом спору стало оскарження дій ПАТ «Дніпропетровськгаз» щодо складання акту про порушення, акту про виявлення порушення, протоколу про демонтаж, рішення комісії з проведення експертизи ЗВТ, щодо нарахування боргу (вартості необлікованого донарахованого обсягів (об`єму) природного газу, завданих фактичним втручанням в роботу ЗВТ, які є різновидом претензії, а отже даного предмету позову не передбачено чинним законодавством як способу захисту порушеного права.

Від споживача ОСОБА_1 при складанні та підписанні Акту про порушення 1192, не поступало скарг, зауважень, та заперечень. Також позивач ОСОБА_1 не заперечив в складеному Акті про порушення, що ОСОБА_2 не є його представником що свідчить що всі дії були проведені за мовчазною згодою сторін.

Ухвалою суду від 15 травня 2019 року відкрито провадження по цивільній справі.

Ухвалою від 01 жовтня 2019 року вжито заходів забезпечення позову у справі шляхом заборони Публічному акціонерному товариству «Дніпропетровськгаз» (перейменоване в Акціонерне товариство «Дніпропетровськгаз») вчиняти будь-які дії на підставі акту про порушення № 1192 від 27 березня 2019 року по припиненню газопостачання/розподілу природного газу у будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою від 13 листопада 2019 року витребувано докази у справі.

Ухвалою від 15 травня 2020 року залучено належного відповідача АТ «Дніпропетровськгаз», закінчено підготовче засідання, призначено справу до розгляду по суті, прийнято відмову від клопотання про допит свідка, долучено докази у справу.

В судове засідання 05 червня 2020 року після перерви сторони не з`явилися, подавши клопотання про можливість розгляду справи у відсутність сторін, представників. Згідно заяв, представник позивача позов підтримав, представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.

В зв`язку з надходженням заяв про можливість розгляду справи у відсутність сторін, суд вважає за можливе, з урахуванням ч.1, п.1 ч.3, ч.4 ст.223 ЦПК України, розглянути справу у їх відсутність.

У зв`язку з тим, що сторони в судове засідання не з`явились фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає за необхідне відмовити в задоволені позову з огляду на такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01 лютого 1991 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 /а.с.9-10, 11/.

ОСОБА_1 має у власності будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.12-13/.

В 2007 році ОСОБА_1 вступив у кооператив для приєднання до газопроводу, який проходить по АДРЕСА_1 /а.с.14/ та 21 лютого 2007 року складено акт на пуск газу до будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.136/.

На ім`я ОСОБА_1 , видано абонентську книжку для підтвердження права на користування газом в будинку за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.16-21/, яка містить позначку про проведення останнього проведення ПТО на герметичність 02 травня 2012 року, розрахункову книжку по оплаті за природний газ /а.с.22-27/. Також вбачається оплата позивачем вартості газу в період з 2018 року по 23 жовтня 2019 року /а.с.162-163/.

Наказом ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 19 квітня 2018 року № 02.1Но-285-0418 створено постійно діючу комісію з розгляду актів про порушення, у відповідності до вимог Кодексу, та розгляду звернень стосовно зміни режиму нарахування та затверджено її персональний склад /а.с.131/. В подальшому, наказами ПАТ «Дніпропетровськгаз» склад комісії змінювався /а.с.131/.

Наказом ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 31 січня 2019 року, з урахуванням змін, внесених наказом від 01 квітня 2019 року створено комісію з проведення експертизи засобів вимірювальної техніки та/або пломб, встановлених у споживачів природного газу Новомосковського відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз», а також, за необхідності» інших населених пунктів Дніпропетровської області, на території яких здійснює діяльність ПАТ «Дніпропетровськгаз» та затверджено її персональний склад. До складу комісії включено, в тому числі, представників Управління метрології, представника ДП «Дніпростандартметрологія», представника територіального органу НКРЕКП /а.с.132-133/.

27 березня 2019 року під час перевірки будинку за адресою: АДРЕСА_1 представниками Новомосковського відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз», в особі слюсаря Явкуна Б.О. та водія-слюсаря Губаренка ОСОБА_5 , за участю особи, зазначеної, як представник споживача - Колесник О.В. складено:

- Акт про порушення №1192 від 27 березня 2019 року, згідно з яким зафіксовано несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу. Вид, обставини і суть порушення: отвір у склі лічильного механізму, неспівпадіння пломб заводу виробника /а.с.49, 50/. При цьому вбачається, що надані суду копії екземплярів акту містять вказівку в якості представника споживача - ОСОБА_2 та її підпис, а відрізняються тим, що в одному з них наявний підпис позивача та його Прізвище, ініціали;

- Акт про виявлені порушення № (о/р) 0320072495 від 27 березня 2019 року, згідно з яким зафіксовано отвір у склі лічильного механізму, неспівпадіння пломб заводу виробника /а.с.51/, який не містить підпису позивача, однак містить підпис особи, зазначеної, як споживач – ОСОБА_2 ;

- Протокол № (о/р) НОМЕР_1 про демонтаж лічильника газу та направлення для проведення позачергової повірки та експертизи від 27 березня 2019 року /а.с.52/ який не містить підпису позивача, однак містить підпис особи, зазначеної, як споживач – ОСОБА_2 ..

29 березня 2019 року за відсутності споживача Комісією Новомосковського відділенні ПАТ «Дніпропетровськгаз» проведено експертизу приладу обліку «GALLUS 2000» типорозмір G4 заводський номер №01471667, 2006 року споживача ОСОБА_1 , якою встановлено, що пломби заводу - виробника не відповідають встановленому зразку, аверс та реверс пломби заводу - виробника не відповідають встановленому зразку, також згідно п.1.3 акту еспертизи №96 від 29 березня 2019 року. Встановлено: присутність сквозного отвору на обліковому механізмі біля скла та присутні подряпини на шестернях та корпусі облікового механізму /а.с.53/.

Представником позивача направлено адвокатські запити на адресу відповідача про надання доказів та інформації /а.с.54, 55/, на які отримано відповідь щодо споживача послуг за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.56, 84-85/.

Також позивачем отримано розрахунок на оплату збитків з приводу нарахування не облікованого (донарахованого) об`єму газу в розмірі 66037,01 грн від 11 травня 2019 року /а.с.82/, повідомлення про припинення газопостачання на підставі несанкціонованого відбору газу /а.с.83/.

10 квітня 2019 року на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення розглянуто питання щодо проведення донарахувань за актами про порушення, складеними з приводу несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, в тому числі і щодо ОСОБА_1 по будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Розглянуто Акти про порушення, службові записки майстрів відділу інспектування, акти-розрахунки збитків, заяви споживачів. Комісія вирішила, в тому числі: За . результатами розгляду Актів про порушення, вивчення підтверджуючих документів, на підставі пп.3 п.1. гл.2 р.XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП № 2494 від 06 листопада 2015 року, виконати донарахування за актом про порушення після доведення ціни ВТВ на березень 2019 за адресою: АДРЕСА_1 , абонент ОСОБА_1 /а.с.138-143/.

24 квітня 2019 року на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення Комісія вирішила, в тому числі, відповідно до протоколу засідання комісії від 10 квітня 2019 року виконати донарахування після доведення ціни ВТВ на березень за Актами про порушення за адресою: АДРЕСА_1 , абонент ОСОБА_1 /а.с.144-151/.

24 квітня 2019 року складено Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості /а.с.137/, з якого вбачається, що на підставі акту про порушення № 1192 від 27 березня 2019 року (р/р 0320072495) до споживача ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 з приводу виявлених порушень - несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ проведено розрахунок об`єму та обсягу природного газу і його вартості, завданих порушеннями споживача, у розмірі 66037,01 гри, (з урахуванням ПДВ). Всього донараховано 5158,58 м.куб.

16 травня 2019 року на підставі рішення загальних зборів від 11 квітня 2019 року у зв`язку зі зміною типу та найменування Товариства з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» останнє є правонаступником всіх прав та обов`язків ПАТ «Дніпропетровськгаз» /а.с.88-90/.

Також судом досліджено заяву ОСОБА_2 , пояснення ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 /а.с.45, 46, 47, 48/, які не є належними доказами у справі з огляду на принцип безпосередності дослідження доказів (не належний засіб доказування).

Таким чином, вбачається наявність спору між позивачем та відповідачами з приводу дій відповідача щодо демонтажу лічильника газу, проведення експертизи та донарахування плати за спожитий газ .

Вирішуючи спір суд виходить з таких норм законодавства.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 5 ст. 81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Правовідносини між сторонами врегульовані Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРМ), Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРКП від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила) а також нормами Цивільного кодексу України.

Щодо доводів позивача про неправомірне складання Акту про порушення № 1192 від 27 березня 2019 року, рішення комісії Новомосковського відділення Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 10 квітня 2019 року відносно ОСОБА_1 , визнання незаконним акту - розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, на суму 66 037,01 гривень щодо ОСОБА_1 .

Так, доводи позивача в цій частині зводяться до того, що позивач не уповноважував особу, яка підписала Акти від 27 березня 2019 року бути його представником, відсутність у складі комісії з розгляду актів представника метрологічної організації та територіального органу Регулятора, незалежного представника, зокрема - від виробника ЗВТ

Так, відповідно до пункту 5 розділу I Правил, побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.

У відповідності до абзацу 1 пункту 17 розділу ІІІ Правил, якщо побутовий споживач не здійснив оплату за спожитий природний газ протягом десяти днів після строку, визначеного договором постачання природного газу, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання природного газу споживачу шляхом направлення споживачу письмового повідомлення (з відміткою про вручення) з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та допустити представника постачальника за пред`явленням службового посвідчення на об`єкт для пломбування запірних пристроїв, що має здійснюватися з дотриманням техніки безпеки. При цьому в повідомленні про припинення споживання природного газу постачальник має зазначити підстави та дату припинення газоспоживання, яка не може бути раніше ніж через три дні після дати отримання повідомлення.

Згідно з пунктами 25, 26, 30 розділу ІІІ Правил, побутовий споживач є відповідальним за: несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання; відмову в доступі до об`єкта споживача представникам постачальника для виконання ними функцій, передбачених цими Правилами та договором; порушення інших вимог цих Правил. Про порушення, допущені побутовим споживачем під час постачання природного газу, відповідальні представники постачальника складають акт-претензію у двох примірниках, один з яких залишається в побутового споживача. У разі коли між побутовим споживачем і постачальником не досягнуто згоди про надання послуг з газопостачання, розмір їх оплати, відшкодування збитків, спірні питання вирішуються в судовому порядку.

Як встановлено пунктом 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРМ, несанкціонований відбір природного газу – відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; побутовий споживач – споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; пошкодження ЗВТ/лічильника газу – механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання; пошкодження пломб – відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі – магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

За пунктом 1 глави 7 розділу VІ, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:

1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;

2) отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках: відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача;

3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;

4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»;

5) розірвання договору розподілу природного газу;

6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;

7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;

9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;

10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об`єкту споживача, що не є побутовим);

11) відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання;

12) в інших випадках, передбачених законодавством.

Якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об`єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 5 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надіслати рекомендованим поштовим відправленням або надати з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу) Оператором ГРМ.

У відповідності до пункту 4 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ, побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 глави 5 розділу IX Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Так, відповідно до позовної заяви, позивач вказує, що з жовтня 2018 року у належному йому будинку «безкоштовно проживає ОСОБА_7 ... разом зі своєю сім`єю, яка сплачує комунальні послуги». Означене вказує на наявність добровільної згоди позивача, який є власником житлового будинку на використання ОСОБА_2 належного позивачу майна.

Згідно зі ст.317 ЦК власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

Відповідно до ч.1 ст.319 ЦК власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Частиною 1 ст.383 ЦК та ст.150 ЖК УРСР закріплені положення, відповідно до яких громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей та інших осіб.

Тобто позивач фактично визнав той факт, що особа, яка підписала акт – ОСОБА_2 є користувачем житлового будинку, на території якого сталося порушення. Відтак, Акт про порушення представником Оператора ГРМ складено в присутності незаінтересованої особи - користувача і позиція позивача про те, що службовими особами відповідача неправомірно проведено перевірку, оскільки його особисто, або його представника за довіреністю до перевірки не залучено є такою, що не заслуговує на увагу. Саме лише той факт що ОСОБА_2 зазначена в акті перевірки, як представник позивача не спростовує факту підтвердження правомірності проведеної перевірки.

Відповідно до пунктів 8, 9 глави 5 розділу IX Кодексу ГРМ Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії). До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.

За п.10, 11 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Також не заслуговує на увагу позиція позивача щодо неправомірності складу комісії, оскільки нормами Кодексу ГРМ передбачена можливість проведення засідання комісії без участі представника метрологічної організації або територіального органу Регулятора, доказів не допуску яких до участі у складі комісії суду не надано. Крім того не містять матеріали справи і доказів на підтвердження наявності заявленої до відповідача вимоги позивача, його представника, інших осіб залучити до участі в комісії інших представників, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби.

Суд приймає до уваги надані дві копії Акту про порушення, одна з яких містить підпис позивача у акті. Водночас суд враховує і відсутність доказів на підтвердження посилання позивача на поставлення підпису пізніше, за дату, вказану в акті, наявність психологічного тиску на позивача під час проставлення підпису. Крім того, означені обставини, за умови наявності підпису ОСОБА_2 з огляду на предмет та підстави позову не мають значення для розгляду даної справи.

У відповідності до пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.

Щодо посилання позивача на неправомірність складання Акту № 0320072495 про виявлення порушення від 27 березня 2019 року та Протоколу № 0320072495 про демонтаж лічильника газу та направлення для проведення позачергової повірки та експертизи від 27 березня 2019 року.

Як свідчить Акт про виявлені порушення, складений у відповідності до наказу Міністерства Палива та Енергетики України «Про затвердження Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» від 27 грудня 2005 року № 619 (надалі – Положення № 619), останній не містить підпису позивача, однак містить підпис особи, зазначеної, як споживач – ОСОБА_2 Протокол № (о/р) НОМЕР_1 , який не містить підпису позивача, однак містить підпис особи, зазначеної, як споживач – ОСОБА_2 містить в тому числі і запрошення споживача ОСОБА_2 о 10-00 29 березня 2019 року для проведення експертизи лічильника.

Так, відповідно до абз.4 п.2.1 Положення № 619, у цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні: споживач - фізична особа, яка використовує природний газ у побуті відповідно до договору та застосовує лічильник газу для його обліку.

За пунктом 3.2.2, 3.2.4, 3.2.5 Положення № 619, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації. Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків. У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис. Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи. У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації. Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи (далі - акт про демонтаж лічильника газу). Акт про демонтаж лічильника газу складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 2. Один примірник акта залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації.

Згідно з п.3.3.1, 3.3.2, 3.3.3.4 Положення № 619, експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або вповноваженої ним особи. Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.

Також, згідно з пунктами 1 та 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, який затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта); 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ.

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

У випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», передача такого ЗВТ та/або пломби здійснюється у строк, який не повинен перевищувати десяти робочих днів з дня складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.

Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі - Оператором ГРМ). Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цілісність пломби, встановленої на пакеті (тарі).

У разі відмови споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.

При цьому, за положеннями п.7 гл.1 р.Х Кодексу ГРМ будь-які роботи, пов`язані з порушенням роботи чи схеми комерційного вузла обліку, або зміни типу ЗВТ проводяться за погодженням з Оператором ГРМ у присутності представників споживача і Оператора ГРМ та оформляються відповідним актом. Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми комерційного вузла обліку, заміни типів ЗВТ без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та Оператора ГРМ не допускаються.

Водночас, за пунктом 3 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.

Відповідно до п.4 гл.10 р.X Кодексу ГРМ, споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Відтак, оскільки позивач не спростовує залишення службовими особами відповідача другого екземпляру Акту № (о/р) НОМЕР_1 та Протоколу № (о/р) 0320072495 ОСОБА_2 , яка була присутня під час проведення перевірки будинку позивача та з дозволу позивача користується належним йому житловим будинком, суд приходить до висновку про безпідставність тверджень позивача про неправомірність проведення перевірки та складання актів. Крім того, нормами законодавства встановлено залучення додаткових представників за вимогою сторін, копії якої суду не надано, а Акт № 96 від 29 березня 2019 року містить підписи представника ДП «Дніпростандартметрологія» та норми законодавства передбачають можливість проведення експертизи без участі представника територіального органу Регулятора.

За таких обставин, доказів того, що відповідачем порушено права позивача суду не надано і позов задоволенню не підлягає.

Крім того, відповідно до змісту статей 11, 15 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист. Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Способи захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють як закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів міститься у статті 16 ЦК України.

Особа, права якої порушено може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права, визначеним законом або договором. Спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини або інші способи захисту, що дозволяють відновити порушене право.

Складені працівниками газопостачальної організації відповідно до розділу ХІ Кодексу ГРМ Акт про порушення № 1192 від 27 березня 2019 року, Акт № 0320072495 про виявлення порушення від 27 березня 2019 року, Протокол № 0320072495 про демонтаж лічильника газу та направлення для проведення позачергової повірки та експертизи від 27 березня 2019 року, так само як і рішення комісії Новомосковського відділення Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» з проведення експертизи ЗВТ, рішення комісії Новомосковського відділення Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 10 квітня 2019 року, акт - розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості є лише фіксацією такого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки дотримання цього Кодексу, тому оскарження лише факту складення таких актів та протоколів комісії, які хоч і встановлюють обов`язок споживача у добровільному порядку сплатити вартість необлікованого обсягу газу, проте у разі відмови побутового споживача від сплати вартості необлікованого обсягу газу газопостачальна організація звертається з позовом до суду та має право припинити постачання газу після прийняття судом рішення на користь газопостачальника.

Таким чином, визнання незаконними дії представників оператора ГРМ при складанні Акту про порушення № 1192, Акту № 0320072495 про виявлення порушення, Протоколу № 0320072495 про демонтаж лічильника газу та направлення для проведення позачергової повірки та експертизи, визнання незаконним рішення комісії Новомосковського відділення Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» з проведення експертизи ЗВТ, яке призвело до складання Акту експертизи № 96 від 29 березня 2019 року, визнання незаконним рішення комісії Новомосковського відділення Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 10 квітня 2019 року відносно ОСОБА_1 , визнання незаконним акту - розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, на суму 66 037,01 гривень щодо ОСОБА_1 не є належним способом захисту прав, оскільки складення зазначених документів уповноваженими особами не свідчить про порушення прав споживачів газу, а є підставою для подальшого звернення постачальника газу з відповідним позовом до суду.

Заявлені позивачем вимоги самі по собі не сприяють ефективному відновленню порушеного права, а тому не підлягають розгляду в судовому порядку.

Вирішуючи при ухваленні рішення питання про розподіл судових витрат між сторонами, суд на підставі ст.141 ЦПК України, з огляду на суть спору та те, що позивача звільнено від сплати судового збору, суд приходить до висновку, що судові витрати компенсуються за рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 3, 5, 12, 77-82, 141, 258, 259, 264-265, 268 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову до ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» про визнання незаконними дій представників оператора ГРМ при складанні Акту про порушення, визнання незаконним рішення комісії Новомосковського відділення Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» з проведення експертизи ЗВТ, визнання незаконним рішення комісії Новомосковського відділення Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем, визнання незаконним акту - розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області, або безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Сорока.