
Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа №: 506/377/20
Провадження № 3/506/220/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.08.2020 року суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Чеботаренко О. Л. за участю секретаря судового засідання Паламарчук М.О., прокурора Дар`яша В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с.м.т. Окни Одеської області матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Розівка Красноокнянського району Одеської області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, заступника голови Окнянської районної ради Одеської області, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ч.2 ст.172-6 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
18 червня 2019 року ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді заступника голови Окнянської районної ради Одеської області, яка відповідно до абзацу другого пункту 6 Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 17.06.2016 р. №2 віднесена до посад з високим та підвищеним корупційним ризиком, маючи 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад, будучи суб`єктом декларування відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», письмово не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) про суттєві зміни в майновому стані, а саме не подав письмове повідомлення НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, внаслідок отримання доходу від відчуження нерухомого майна, а саме 1/2 частки квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , у розмірі 507413,50 грн., що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав, повідомивши, що дійсно в десятиденний строк після відчуження квартири, яку він отримав у спадок, не подав до НАЗК повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, так як помилково вважав, що оскільки після отримання свідоцтва про право на спадщину на зазначену квартиру він подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, тобто вніс до реєстру відомості щодо зазначеної квартири, то більше ніяких повідомлень щодо неї йому подавати не потрібно. Крім того, перед поданням декларації за 2019 рік, він отримав довідку про сплачені податки і у вказаній довідці було зазначено лише про утримані податки після успадкування квартири і він упевнився, як тепер він розуміє – помилково, що будь-якої іншої інформації щодо зазначеної квартири вносити не потрібно.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення згідно ст.251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Ч.2 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.
Згідно з приміткою до зазначеної статті, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч.ч.1, 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону.
Рішенням Окнянської районної ради Одеської області №193-VІІ від 31.03.2017 року ОСОБА_1 було обрано заступником голови Окнянської районної ради та присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 4 категорії посад /а.с.22/.
Відповідно до розпорядження Окнянської районної ради Одеської області №18/к від 18.05.2017 року, ОСОБА_1 приступив до виконання обов`язків заступника голови Окнянської районної ради з 19.05.2017 року /а.с.23/.
19.05.2017 року ОСОБА_1 склав присягу посадової особи місцевого самоврядування та ознайомився з попередженням про обмеження, пов`язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби /а.с.24-25/.
Рішенням Окнянської районної ради №446-VІІ від 28.05.2019 року, ОСОБА_1 було присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 4 категорії посад /а.с.27/.
Відповідно до пункту в) частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування належать до суб`єктів, на яких поширюється дія Закону.
Згідно зі ст.13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи місцевого самоврядування зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції».
Ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що у разі суттєвої зміни в майновому стані суб`єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб`єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов`язаний повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Положення частини другої цієї статті застосовуються до суб`єктів декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб`єктів декларування, які займають посади, пов`язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 50 цього Закону.
При цьому, приміткою до ст.50 Закону України «Про запобігання корупції» роз`яснено, які саме особи є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а абзацом другим частити першої цієї статті визначено, що перелік посад, пов`язаних з високим рівнем корупційних ризиків, затверджується Національним агентством.
Відповідно до абзацу другого пункту 6 Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №2 від 17.06.2016 року, до посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків в органах місцевого самоврядування відносяться посади заступників голів районних, районних в містах рад.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи заступником голови районної ради, може бути суб`єктом правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.2 КУпАП у разі порушення вимог фінансового контролю, зокрема, у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік», станом на 01.01.2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складав 1921 грн.
Таким чином, у 2019 році суттєвими змінами в майновому стані, щодо яких суб`єкт декларування зобов`язаний подати повідомлення до НАЗК вважалися отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 96050 грн.
Як вбачається з договору купівлі-продажу від 07 червня 2019 року, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 продали належну їм в рівних частках квартиру АДРЕСА_3 , ОСОБА_3 . Продаж вчинено за 1014827 грн. /а.с.46/.
За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, 07 червня 2019 року зареєстроване право власності ОСОБА_3 на вищевказану квартиру згідно зазначеного договору купівлі-продажу /а.с.48-49/.
Таким чином, ОСОБА_1 отримав дохід за відчуження належної йому 1/2 частки квартири в сумі 507413,50 грн., тобто суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2019 року, у зв`язку з чим, відповідно до ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», був зобов`язаний подати повідомлення до НАЗК про суттєві зміни в майновому стані у десятиденний строк з моменту отримання доходу, тобто не пізніше 17 червня 2019 року.
У період з 07 по 17 червня 2019 року ОСОБА_1 на лікарняному не перебував /а.с.20, 31-35, 84-85/.
Станом на 26.06.2020 року в Єдиному державному реєстрі декларацій відсутнє повідомлення ОСОБА_1 про суттєві зміни в майновому стані, внаслідок отримання доходу від відчуження нерухомого майна, а саме 1/2 частини вищевказаної квартири, яку він продав 07.06.2019 року. За період з 07 червня 2019 року по 26.06.2020 року в реєстрі наявна лише щорічна декларація ОСОБА_1 за 2019 рік, яка ним подана 31.03.2020 року /а.с.61-62/.
Як вбачається з Положення про Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, затвердженого наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №17 від 06.11.2019 року, Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України має повноваження на здійснення моніторингу та аналізу стану дотримання антикорупційного законодавства, збирання доказів про вчинення корупційних правопорушень та складання протоколів про правопорушення, пов`язані з корупцією та направлення їх до суду.
Таким чином, оцінивши всі зібрані по справі докази в їх сукупності, приходжу до висновку, що у діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи обставини справи та особу правопорушника, який свою вину визнав, розкаявся, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, а також беручи до уваги, що ОСОБА_1 не подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, так як помилявся, вважаючи, що оскільки він вже зазначив квартиру, яку успадкував, в повідомленні про суттєві зміни в майновому стані після отримання свідоцтва про право на спадщину, то вже виконав свій обов`язок повідомити НАЗК про зазначену квартиру, хоча в силу займаної посади повинен був розуміти про наявність обов`язку подати повідомлення при кожній суттєвій зміні в майновому стані (отриманні доходу, придбанні майна або здійсненні видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року) вважаю, що стягнення відносно нього слід обрати у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.2 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до ч.5 ст.283 КУпАП, ст.ст.3 ч.1 п.4, 4 ч.2 п.5 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір в доход держави.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В :
Притягнути ОСОБА_1 /РНОКПП НОМЕР_1 / до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.2 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 грн.
Стягнення штрафу проводити на р/р UA148999980313070106000015313, отримувач коштів: УК у Окнянському районі, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), ЄДРПОУ – 38029450; МФО – 899998, код платежу: 21081100, призначення платежу: штрафи від населення.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 420,40 грн. в доход держави на рахунок: Отримувач коштів; ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 (Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом 15 днів з моменту набрання постановою законної сили, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу – 3400 грн.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, захисником, потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови, а прокурором - в межах повноважень, визначених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Повний текст постанови оголошено 07.08.2020 року о 15.00 год.
Суддя Чеботаренко О. Л.