Рішення № 90824921, 07.08.2020, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
07.08.2020
Номер справи
904/1752/20
Номер документу
90824921
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.08.2020 Справа № 904/1752/20

за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕНТА. ЛТД", м. Дніпро

про стягнення збитків, заподіяних державі в результаті порушення природоохоронного законодавства в розмірі 8 712,88 грн.

Суддя Ліпинський О.В.

Представники: справу розглянуто без повідомлення (виклику) учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області (надалі - Позивач) звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕНТА. ЛТД" (надалі - Відповідач) про стягнення збитків у розмірі 8 712,88 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в результаті перевірки державними інспекторами з охорони навколишнього середовища Тернопільської області встановлено, що логістичний комплекс ТОВ "ВЕНТА. ЛТД" за адресою: м. Тернопіль, вул. Поліська, 10Б, який є структурним виробничим підрозділом відповідача, проводить свою діяльність з порушенням порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, що є порушенням ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області суду від 06.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №904/1752/20, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами. Відповідачу надано строк на подачу відзиву на позовну заяву протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Через відсутність достатнього фінансування суду, надіслання ухвали про відкриття провадження у справі від 06.04.2020 року засобами поштового зв`язку здійснювалося лише 18.06.2020 року, однак поштове повідомлення до суду не повернулось.

У відповідності до вимог ч. 3 ст. 120, ч. 5 ст. 242 ГПК України, на офіційну електронну адресу Відповідача, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ухвала суду про відкриття провадження у справі була направлена в електронній формі, про що у справі містяться відповідне підтвердження (а.с.49).

Виходячи зі змісту приписів ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи. Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Зважаючи на те, що повідомлення було надіслано на офіційну електронну адресу відповідача 20.05.2020 року, днем його вручення слід вважати 21.05.2020 року, а отже, строк для подачі відповідачем відзиву на позовну заяву, з урахуванням положень пункту 4 розділу Х "Прикінцеві положення" ГПК України, в редакції Закону України №731-ІХ від 18.06.2020, сплив 06.08.2020 року, із закінченням 20 денного строку на продовження процесуальних строків.

Станом на 07.08.2020 року відповідач відзиву на позов не подав, у зв`язку із чим, справа вирішується за наявними матеріалами.

Враховуючи приписи ч.4 cт. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як убачається з матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області в період з 24.03.2017 по 27.03.2017 на підставі наказу №83 від 22.03.2017, направлення №104 від 22.03.2017, повідомлення №3-1/740 від 13.02.2017 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства логістичним комплексом ТОВ "ВЕНТА. ЛТД", розташованим за адресою: м. Тернопіль, вул. Польська, 10 Б., який є структурним підрозділом ТОВ "ВЕНТА. ЛТД".

Під час проведення перевірки, за результатами інспекційного контролю зафіксовано порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, що є порушенням ч.5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

За результатами вказаної перевірки складено акт від 27.03.2017, який підписано посадовою особою ТОВ "ВЕНТА. ЛТД" без будь-яких заперечень та зауважень

27.03.2017 відносно посадової особи ТОВ "ВЕНТА. ЛТД" - ОСОБА_1 , який працював на посаді енергетика, складено протокол про адміністративне правопорушення №000255.

Посадову особу ТОВ "ВЕНТА. ЛТД" ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 78 КУпАП про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 100,00 грн., який сплачено в добровільному порядку, що підтверджується постановою про накладення адміністративного стягнення №12 від 27.03.2017 та квитанцією від 10.04.2017.

За результатами вищевказаної перевірки видано припис №3 - 1/952, яким ТОВ "ВЕНТА. ЛТД" зобов`язано: отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря спеціальними джерелами та розробити та погодити технічні паспорти на відходи.

01.06.2017 на адресу позивача надійшов лист №028Т від 25.05.17 ТОВ "ВЕНТА. ЛТД" підписаний енергетиком ОСОБА_1 у якому вказано, що вищевказаний припис виконано, а дозвіл на викиди знаходиться в процесі роботи.

Позаплановою перевіркою проведеною в період з 29.08.17 по 30.08.17, на підставі наказу №227 від 29.08.2017, направлення №448 від 29.08.2017, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області встановлено, що умови припису №3-1/952 від 27.03.17 не виконані.

За результатами перевірки складено акт від 30.08.2017, який підписано посадовою особою ТОВ "ВЕНТА. ЛТД" без будь-яких заперечень та зауважень

30.08.17 відносно посадової особи ТОВ "ВЕНТА. ЛТД" - ОСОБА_1, який працював на посаді енергетика, складено протокол про адміністративне правопорушення №000674. За змістом якого вказано порушення, а саме: не отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів, що є порушенням ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Посадову особу ТОВ "ВЕНТА. ЛТД" ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 1885 КУпАП про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 600,00 грн., який сплачено в добровільному порядку, що підтверджується постановою про накладення адміністративного стягнення №35 від 30.08.2017 та квитанцією від 11.09.2017.

За результатами вищевказаної перевірки видано припис №3- 1/2940, яким ТОВ "ВЕНТА. ЛТД" зобов`язано: отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря спеціальними джерелами та розробити та погодити технічні паспорти на відходи.

11.10.17 та 30.10.17 на адресу позивача надійшли листи №030Т від 27.09.17, №031Т від 20.10.17 (відповідно) ТОВ "ВЕНТА. ЛТД" у яких вказано, що вищевказаний припис повністю виконано.

В силу вимог ст. 33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря несуть особи винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціального уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону.

Позивачем виконано розрахунок розміру відшкодування збитків, яких проведено відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639, зі змінами та доповненнями, згідно якого сума відповідних збитків становить 8 712,88 грн.

Позивачем вжито заходи досудового врегулювання спору шляхом направлення претензії №3-1/4281 від 29.12.2017 про відшкодування збитків завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у розмірі 8 712,88 грн., яку відповідачем залишено без відповідачі.

Звертаючись з позовною заявою позивач вказує на те, що в результаті наднормових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу державі завдано збитки на суму 8 712,88 грн. які підлягають стягненню з відповідача, що і є підстав для звернення з позовною заявою до суду.

Відповідно до статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов`язком держави.

За приписами частини 1 статті 13, частини 1 статті 14, статей 66, 68 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Кожен зобов`язаний неухильно дотримуватись Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані ним збитки.

Згідно статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить в тому числі організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.

Згідно Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Статтею 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема, відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Згідно з ч.ч. 5, 6 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" (у відповідній редакції) викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до статті 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб`єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) встановлений Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639.

Відповідно до п.п. 2.1, 2.1.1, 2.1.2 Методики, наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області проведено розрахунок відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 01.01.2017 по 30.09.2017 відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди України № 639 від 10.12.2008 на загальну суму 8 712,88 грн.

Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

На час розгляду спору відповідач доказів відшкодування належного до стягнення розміру збитків не надав, тверджень наведених екологічною інспекцією в частині обґрунтування задоволених позовних вимог не спростував.

Враховуючи викладене, за умов доведення позивачем факту порушення відповідачем законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, а також, доведення розміру спричинених внаслідок такого порушення збитків, позовні вимоги слід визнати обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, 233, 236-241, 247, 252, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕНТА. ЛТД" (49000, м. Дніпро, узвіз Селянський, 3А, код ЄДРПОУ 21947206) 8 712,88 грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства на користь спеціального фонду Тернопільської міської ради на р/р UA 898999980333179331000019751, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код 37977726 в Казначейство України.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕНТА. ЛТД" (49000, м. Дніпро, узвіз Селянський, 3А, код ЄДРПОУ 21947206) на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільської області на рахунок UА 678201720343170002000080912, ідентифікаційний код 37977693 в ДКСУ м. Київ витрати зі сплаті судового збору в розмірі 2 102,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 07.08.2020

Суддя О.В. Ліпинський