Рішення № 90816249, 10.07.2020, Корабельний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
10.07.2020
Номер справи
488/2369/19
Номер документу
90816249
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА

Справа № 488/2369/19

Провадження № 2/488/282/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

10.07.2020 року м. Миколаїв

Корабельний районний суд м. Миколаєва

у складі: головуючої по справі судді - Чернявської Я.А.,

за участю секретаря судового засідання - Сенчук К.О.,

за участю представника позивача - Смірнової Т.І. ,

за участю відповідача - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за правилами спрощеного позовного провадження за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

31 травня 2019 року Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до Корабельного районного суду м. Миколаєва із позовною заявою до ОСОБА_2 , в якому просив про стягнення з останньої надміру виплачених державних коштів - житлової субсидії у розмірі 19 202 грн. 34 коп.

В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту, як отримувач житлової субсидії з грудня 2015 року.

Зазначає, що оскільки відповідачка ОСОБА_2 проживає в будинку за адресою АДРЕСА_1 , з розділеними особовими рахунками та пічним опаленням, то згідно з її заявою та декларацією від 03.12.2015 року за № 1/5340, субсидію призначено за рішенням комісії в грудні 2015 року, а саме тверде паливо та скраплений газ - 2270 грн. 96 коп., Миколаївводоканал - 18 грн. 14 коп., Жовтневі РЕМ - 47 грн. 94 коп.

На 2016 рік згідно з діючим законодавством субсидію було подовжено автоматично, а а саме тверде паливо та скраплений газ - 3851 грн. 68 коп., Миколаївводоканал - 243 грн. 96 коп., Жовтневі РЕМ - 880 грн. 56 коп.

На наступні періоди субсидія призначалась відповідно до заяви та декларації № 1/65 від 04.01.2017 року, а саме тверде паливо та скраплений газ - 4295 грн. 87 коп., Миколаївводоканал - 346 грн. 90 коп., Жовтневі РЕМ - 1319 грн. 87 коп.

Відповідно до заяви та декларації № 1/140 від 10.01.2018 року субсидію було призначено, а саме тверде паливо та скраплений газ - 4738 грн. 76 коп., Миколаївводоканал - 386 грн. 93 коп., Жовтневі РЕМ - 959 грн. 64 коп.

Кожного року в заяві та декларації відповідач ОСОБА_2 зазначала, що зареєстрована в житловому приміщенні одна. В 2019 році ОСОБА_2 надала заяву та декларацію № 2/256 від 25.01.2019 року на одну зареєстровану в житловому приміщенні особу, довідку про склад зареєстрованих осіб не надала, про що засвідчила особистою заявою.

При проведенні обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства було з`ясовано, що за адресою заявниці з 2013 року зареєстровані донька та онук.

У зв`язку з наданням недостовірних даних про склад зареєстрованих осіб виникла переплата коштів за 2015 - 2018 роки в сумі 19 361 грн. 21 коп. Розмір переплати з урахуванням повернення коштів невикористаної субсидії - 19 202 грн. 34 коп.

Департаментом були вжиті заходи для досудового врегулювання спору, а саме відповідач ОСОБА_2 була повідомлена про утворення переплати державних коштів з зазначенням періоду за який виникла переплата , суму переплати, розрахункового рахунку на який потрібно повертати кошти та періоду на добровільне виконання вимог, однак кошти не повернула, а тому позивач вимушений звернутися до суду за захистом порушених прав.

Ухвалою Корабельного районного суду м. Миколаєва від 26 червня 2019 року зазначену позовну заяву було залишено без руху на підставі положень ч. 4 ст. 177 ЦПК України.

Ухвалою Корабельного районного суду м. Миколаєва від 23 липня 2019 року після усунення відповідних недоліків, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін та призначено судове засідання.

У судовому засіданні представник позивач Смірнова Т.І. позовні вимоги підтримали та просила суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2 у письмових запереченнях на позовну заяву, позовні вимоги не визнала, посилаючись на те, що службовими особами позивача її введено в оману щодо надання довідки про кількість осіб, зареєстрованих у будинку. Пояснила, що її дочка ОСОБА_3 та онук ОСОБА_4 зареєстровані у будинку за адресою АДРЕСА_1 , однак там не проживають. Також зазначила, що у 2015 році та упродовж усього часу призначення субсидії, посадовими особами позивача їй не було повідомлено про необхідність надання такої довідки до Департаменту. Враховуючи наведене, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, заперечення відповідача, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення), (із змінами) житлова субсидія є адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п. 13 Положення про порядок призначення житлових субсидій, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням.

У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Якщо особи, зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), сплачують за житлово-комунальні послуги на розділені особові рахунки, субсидія може призначатися окремо за розділеними особовими рахунками виходячи з кількості зареєстрованих осіб, які сплачують за послуги на такі рахунки, на, підставі рішення комісії міської ради обстеження матеріально побутових умов домогосподарства.

Згідно з Положенням для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення подаються відомості про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб, забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

У разі неподання на запит у підрозділу з питань соціального захисту населення у встановлені терміни відомостей для призначення субсидії використовуються дані, зазначені у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за її призначенням

Рішення комісії виконавчого органу міської ради про призначення в окремих випадках субсидії переглядається у разі зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

У разі відсутності змін розрахунок субсидії на наступний період здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення без повторного прийняття рішення міської комісії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року за № 329 Положення про порядок призначення житлових субсидій затверджено в новій редакції.

Згідно з п. 14 цього Положення, у разі неподання органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами відомостей про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб у встановлені строки, а також відсутності таких відомостей рішення про кількість членів домогосподарства, на яких призначаються житлова субсидія, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 перебувала в управлінні соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту, як отримувач житлової субсидії з грудня 2015 року.

Оскільки відповідачка ОСОБА_2 проживає в будинку за адресою АДРЕСА_1 , з розділеними особовими рахунками та пічним опаленням, то згідно з її заявою та декларацією від 03.12.2015 року за № 1/5340, субсидію призначено за рішенням комісії в грудні 2015 року, а саме тверде паливо та скраплений газ - 2270 грн. 96 коп., Миколаївводоканал - 18 грн. 14 коп., Жовтневі РЕМ - 47 грн. 94 коп.

На 2016 рік згідно з діючим на момент призначення субсидії законодавством, субсидію було подовжено автоматично, а саме тверде паливо та скраплений газ - 3851 грн. 68 коп., Миколаївводоканал - 243 грн. 96 коп., Жовтневі РЕМ - 880 грн. 56 коп.

На наступні періоди субсидія призначалась відповідно до заяви та декларації № 1/65 від 04.01.2017 року, а саме тверде паливо та скраплений газ - 4295 грн. 87 коп., Миколаївводоканал - 346 грн. 90 коп., Жовтневі РЕМ - 1319 грн. 87 коп.

Відповідно до заяви та декларації № 1/140 від 10.01.2018 року субсидію було призначено, а саме тверде паливо та скраплений газ - 4738 грн. 76 коп., Миколаївводоканал - 386 грн. 93 коп., Жовтневі РЕМ - 959 грн. 64 коп.

Кожного року в заяві та декларації відповідач ОСОБА_2 зазначала, що зареєстрована в житловому приміщенні одна.

В 2019 році ОСОБА_2 надала заяву та декларацію № 2/256 від 25.01.2019 року на одну зареєстровану в житловому приміщенні особу, довідку про склад зареєстрованих осіб не надала, про що засвідчила особистою заявою.

У судовому засідання представник позивача - Смірнова Т.І. пояснила, що відомості, зазначені відповідачем ОСОБА_2 у заявах та деклараціях, не перевірялися, оскільки остання мешкає у приватному домоволодінні та відповідні органи, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, не можуть надати відомості про склад зареєстрованих у таких житлових приміщеннях осіб.

Матеріали особової справи отримувача допомоги ОСОБА_2 . , які були дослідженні у судовому засіданні, також не містять відомостей, що службовими особами позивача у продовж 2015 - 2018 років направлялися відповідні запити щодо перевірку даних, зазначених у заявах та деклараціях, поданих ОСОБА_2 .

Згідно зі статтями 12, 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Докази повинні бути належні, допустимі та достовірні.

Згідно із ч. 1 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 1 ст. 77 ЦПК України).

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Так, позивачем на підтвердження факту реєстрації за адресою АДРЕСА_1 дочки ОСОБА_3 та онука ОСОБА_4 відповідача ОСОБА_2 , надано Акт обстеження матеріально - побутових умов сім`ї від 21.02.2019 року, який остання відмовилася підписувати, та в якому зазначено «зі слів заявниці та сестри», що в будинку мешкають донька з онуком.

Таким чином, суду стороною позивача не надано будь - яких належних та допустимих доказів реєстрації в будинку відповідача ОСОБА_2 інших осіб, зокрема доньки та онука.

Також суд не бере до уваги, надану відповідачем ОСОБА_2 копію довідки КП ДЕЗ «Океан» від 20.02.2015 року за № 619, щодо складу сім`ї, зареєстрованих осіб, оскільки вона підтверджує лише факт реєстрації даних осіб на час її видачі, тобто станом на 20.02.2015 року.

З огляду на зазначене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради щодо повернення надміру виплачених державних коштів, виплачених ОСОБА_2 .

Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 258-259, 264-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення, беспосередньо до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Відповідно до п.15.5 ч. 1 Розділу ХІII Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Сторони по справі:

Позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, 54001, м. Миколаїв, вул. В. Морська, 19, код ЄДРПОУ 03194499;

Відповідач - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).

Повний текст рішення складений 20.07.2020 року

Суддя: Я.А. Чернявська