
Справа № 274/5112/20
Провадження № 2-о/0274/107/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"05" серпня 2020 р. м. Бердичів
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
в складі: головуючої судді Хуторної І.Ю.,
за участю секретаря судового засідання Поступайло Х.О.,
розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Бердичівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
в с т а н о в и в :
03 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернулась із вказаною заявою, у якій просить встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, що була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 адресою: Україна, Луганська область, м. Суходільськ.
Заявлені вимоги обґрунтовує, тим що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла матір заявниці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Свідоцтво про смерть видано 12.03.2020 "Луганською Народною Республікою". Бердичівським МРВ ДРАЦС заявниці було відмовлено у державній реєстрації смерті матері заявниці. Тому встановити вищевказаний факт ОСОБА_1 необхідно для проведення реєстрації смерті матері ОСОБА_2 держаним органом України.
Ухвалою суду від 04.08.2020 заяву прийнято до розгляду та відкрито окреме провадження у справі.
Сторони у судове засідання не з`явилися.
Заявниця на адресу суду спрямувала заяву у якій просить проводити розгляд справи у її відсутності, заявлені вимоги підтримує.
Представник заінтересованої особи Бердичівського МРВ ДРАЦС Центрально-Західного міжрегіонального управління юстиції начальник відділу Кулик Р. також спрямувала на адресу суду заяву у якій також просить проводити розгляд справи у відсутності їх представника не заперечила проти задоволення заявлених вимог.
У відповідності до ст. 247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою сторін в судове засідання розгляд справи технічними засобами не фіксувався.
Дослідивши докази, суд вважає, що заяву слід задовольнити, з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 (до реєстрації шлюбу ОСОБА_1 а.с. 11) ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 ( а.с. 10).
Відповідно до копії лікарського свідоцтва про смерть № 29, виданого 25.02.2020 медичним закладом в м. Суходільськ та копії довідки про причину смерті, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1 . Причина смерті: атеросклеротичний кардіосклероз (а.с. 13, 14).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 12.03.2020 року, виданим так званим Відділом запису актів цивільного стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Суходільськ міста Краснодона (а.с. 12).
За наслідком звернення заявниці, ОСОБА_1 до Бердичівського МРВ ДРАЦС Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) з питання державної реєстрації смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Суходільськ міста Краснодона у Луганській Народній Республіці, заявниці відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті. Підставою відмови стало пред`явлення документів, виданих на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.
До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15 квітня 2014 року, а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680- VII від 16 вересня 2014 року та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17 березня 2015 року.
Відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно із ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно із Наказом міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на території Донецької області тимчасово припинено, до закінчення антитерористичної операції на сході України. Тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться, зокрема, на території міста Суходільськ Луганської області.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01липня 2010 року№2398-VI державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Вирішуючи питання щодо допустимості та належності доказів у сенсі глави 5 ЦПК України, суд покладає в основу висновків досліджені у судовому засіданні докази: копію лікарського свідоцтва про смерть та свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , які хоч і не є офіційними документами, що створюють самі по собі правові наслідки, однак на думку суду, можуть слугувати джерелом тих фактичних даних, які дають суду можливість дійти висновку, що смерть ОСОБА_2 дійсно настала ІНФОРМАЦІЯ_2 за вказаних у заяві обставин.
Щодо лікарського свідоцтва про смерть, суд виходить з того, що незважаючи на ситуацію, яка склалася у країні, медичні заклади у зв`язку із специфікою роботи, повинні надавати медичну у будь-якій ситуації. А отже, у тому становищі, в якому опинилася заявниця, вона була позбавлена можливості отримати офіційні документи щодо смерті своєї матері, а тому звертаючись до суду, надала усі можливі докази, які могла надати у цій ситуації.
Крім того, застосовуючи Рішення Європейського Суду, як джерело права, суд також зазначає, що в ситуаціях, подібним тим, що приводяться у вказаній справі, обовязок ігнорувати, не приймати до уваги дії існуючих de facto інститутів далекий від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території життя продовжується. І це життя потрібно зробити більш стерпним і терпимим, воно повинно бути захищено від влади de facto, включаючи і їх суди, і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданих властей, що мають відношення до сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами в тому числі і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавляти проживаючих на цій території людей всіх їх прав кожного разу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. Така позиція висловлена у п. 93 Рішення Європейського Суду у справі «Кіпр проти Туреччини» від 10 травня 2001 року.
Таким чином, суд доходить висновку, що факт смерті ОСОБА_2 знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду та зважаючи, що права заявниці є порушеними у зв`язку з неможливістю здійснити реєстрацію смерті матері, суд вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 258-265, 315-317 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, що проживала за адресою: АДРЕСА_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в Україні, Луганська область, м. Суходільськ.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання її у письмовій формі до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суду Житомирської області.
Учасник справи, якому повне рішення або не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 зареєстрована: АДРЕСА_2 , проживає: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Бердичівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, код ЄДРПОУ 42083152, знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Бердичів, вул. Житомирська, 43.
Суддя І.Ю.Хуторна