
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
05 серпня 2020 року Чернігів Справа № 620/2188/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Скалозуба Ю.О. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доСосницької районної державної адміністрації Чернігівської областіпровизнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Сосницька районна державна адміністрації Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання нарахувати та виплатити вихідну допомогу при звільненні з посади заступника голови Сосницької районної державної адміністрації.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Разом з тим, ч. 13 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Так, судом встановлено наявність підстав для залишення позовної заяви без руху, зважаючи на таке.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку 672звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У свою чергу частина 5 ст. 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
З огляду на матеріали справи позивача 12.04.2019 звільнено із займаної посади заступника голови Сосницької районної державної адміністрації та при звільненні позивачеві не було нараховано та виплачено вихідної допомоги.
Не погоджуючись із вказаними діями відповідача ОСОБА_1 звернувся до Сосницького районного суду Чернігівської області, який 21.01.2020 прийняв рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Постановою Чернігівського апеляційного суду від 24.03.2020 рішення Сосницького районного суду Чернігівської області від 21.01.2020 скасовано, а провадження у справі закрито, повідомивши позивача, що розгляд даного спору віднесено до адміністративної юрисдикції.
Суд зазначає, що про скасування рішення суду першої інстанції Чернігівським апеляційним судом позивачеві було відомо, оскільки під час апеляційного розгляду справи останній був присутнім. До Чернігівського окружного адміністративного суду Давиденко ОСОБА_2 .В. звернувся 23.06.2020.
Позивач у позовній заяві щодо строку звернення до суду посилається на статтю 233 Кодексу законів про працю України та просить продовжити йому строк звернення до суду.
Відповідно до частини 1 статті 233 Кодексу законів про працю України працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
За змістом частини 2 статті 233 Кодексу законів про працю України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Предметом даного позову є виплата вихідної допомоги, яка за своєю природою не є складовою частиною заробітної плати, оскільки вихідна допомога є соціальною гарантією, виплатою компенсаційного харакрету.
Таким чином, під час обчислення строку звернення до суду із позовом цієї категорії застосуванню підлягають саме положення КАС України, як норм спеціального процесуального закону.
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 04.12.2019 у справі №815/2681/17 та від 22.01.2020 у справі №620/1982/19, висновки якого, в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
У даній категорії справ законодавець визнав строк в один місяць достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Разом з тим, позивачем не надано заяви про визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду (відповідні докази поважності причин пропуску строку) та поновлення цього строку.
У свою чергу ч. 1 ст. 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Наведене свідчить про недотримання позивачем вимог ст. 161 КАС України та є недоліком позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, оскільки позивач звернувся до суду з пропуском строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України, а заявлене в позові клопотання про продовження строку звернення судом не визнаються поважними то, відповідно до ч. 1 ст. 123 та ч. 13 ст. 171 КАС України, позов слід залишити без руху.
Вказані судом недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду заяви про визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду (відповідні докази поважності причин пропуску строку) та поновлення цього строку.
Зазначені документи подати через канцелярію суду (або надіслати поштою) в п`ятиденний термін з моменту отримання ухвали.
Керуючись ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області - залишити без руху.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Попередити позивача, якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде залишено без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю. О. Скалозуб