Рішення № 90802845, 05.08.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2020
Номер справи
824/518/20-а
Номер документу
90802845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/518/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

21.04.2020 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Чернівецької обласної державної адміністрації (відповідач) з такими позовними вимогами (у редакції від 30.04.2020 року):

визнати неправомірними дії Чернівецької обласної державної адміністрації щодо внесення 08.04.2010 року змін до посадової інструкції директора державного архіву Чернівецької області в частині кваліфікаційних вимог щодо наявності наукового ступеню кандидата наук та повної вищої освіти відповідного напрямку підготовки: інформаційна, бібліотечна та архівна справа, історія та археологія;

визнати неправомірними дії Чернівецької обласної державної адміністрації в частині виклику в ОДА членів комітету профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області для проведення ними в приміщенні ОДА (м. Чернівці, вул. Грушевського, 1) засідання профкому по розгляду питання про надання згоди на звільнення ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він працює на посаді директора Державного архіву Чернівецької області з 02.01.2018 року відповідно до розпорядження голови Чернівецької ОДА №214-ос від 19.12.2017 року та наказу Держархіву Чернівецької області №125 від 27.12.2017 року. Загальний стаж державної служби станом на дату звернення з позовом становить - 23 роки 3 місяці.

08.04.2020 року позивача по телефону викликали до голови ОДА ОСОБА_10 , який в присутності в.о. начальника відділу управління персоналом та нагород апарату ОДА ОСОБА_11, його заступника ОСОБА_12, начальника відділу документального забезпечення апарату ОДА ОСОБА_13, керівника апарату ОДА Сергія Нежурбіди, радника голови ОДА ОСОБА_14 попередив позивача про наступне звільнення з посади в зв`язку з «виявленою невідповідністю займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації» через відсутність наукового ступеню кандидата наук.

Для обґрунтування такого звільнення відповідач послався на кваліфікаційні вимоги до посади, яку займає позивач. Згідно цих кваліфікаційних вимог керівник державного архіву обов`язково повинен мати науковий ступінь кандидата наук.

Позивач зазначив, що ці кваліфікаційні вимоги були внесені до його посадової інструкції того ж дня, коли було попереджено про наступне звільнення, тобто саме 08.04.2020 року.

Згідно посадової інструкції директора Державного архіву Чернівецької області, з якою було ознайомлено позивача 11.07.2018 року, директор держархіву повинен мати вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційними рівнем магістра, досвід роботи на посадах державної категорії «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно форм власності не менше двох років, вільно володіти державною мовою.

Пізніше, 18.12.2019 року відповідач затвердив нову посадову інструкцію, яка розроблена у відповідності до вимог наказу Національного агентства України з питань державної служби від 11.09.2019 року №172-19. В цій інструкції вже були виключені вимоги щодо наявності у керівника держархіву спеціального стажу на керівних посадах, в т.ч. в державній службі.

08.04.2020 року відповідач затвердив нову посадову інструкцію, до якої вніс зміни до посадової інструкції керівника держархіву в розділ «Вимоги щодо компетентності» - «наявність наукового ступеню кандидата наук без вимог до стажу роботи або повна вища освіта відповідного напрямку підготовки: інформаційна, бібліотечна та архівна справа, історія та археологія (магістр, спеціаліст); післядипломна освіта в галузі управління; досвід роботи досвід роботи на посадах державної категорії «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно форм власності не менше двох років та стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: для магістрів - не менше 3 років, спеціаліст - не менше 5 років». При цьому, обов`язки, які покладаються на директора Державного архіву Чернівецької області за всіма редакціями посадової інструкції залишилися незмінними.

На думку, позивача такі зміни були здійснені, оскільки посада, яку він займав була обіцяна іншій особі, яка не відповідала кваліфікаційним вимогам щодо спецстажу на держслужбі.

Не заперечуючи той факт, що відповідач вправі вносити ті чи інші зміни до посадових інструкцій та звільняти керівників структурних підрозділів, позивач вважає, вищевказані дії посадових осіб Чернівецької ОДА протиправними.

Так, своїми незаконними діями відповідач штучно створив підставу для його звільнення, оскільки відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України підставою для звільнення особи є виявлена (а не створена) невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації. В даному випадку, позивач вважає, що його поставили в нерівні умови з іншими керівниками структурних підрозділів та керівниками обласних державних архівних установ України.

Позивач зауважував, що перед призначенням на посаду керівника Державного архіву Чернівецької області він пройшов перевірку в Національному агентстві України з питань державної служби, його призначення було погоджено з Державною Архівною службою України, позивач має доступ до документів, що містять державну таємницю.

Крім того, позивач зазначав, що розуміючи, що відповідно до ст. 43 КЗпП України звільнення особи за ініціативою власника за п. 2 ст. 40 КЗпП України можливе лише за погодженням з профспілковим комітетом, керівник апарату Чернівецької ОДА ОСОБА_15 викликав до себе в приміщення ОДА голову профспілкового комітету держархіву ОСОБА_16 та, зловживаючи своїм становищем, змусив його підписати від імені профспілкової організації звернення до Національної архівної служби України лист-погодження на звільнення позивача.

Також, ОСОБА_16 було зобов`язано скликати профком для надання згоди на звільнення. Враховуючи те, що кожен з працівників переживає про своє працевлаштування після закінчення карантину, всі члени профкому прибули в назначений час до ОДА. Позивач переконаний в тому, що саме такими діями відповідач здійснює тиск на членів профкому, зловживаючи авторитетом голови ОДА та керівника апарату.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до наказу Національного агентства України з питань державної служби від 11.09.2019 року №172-19 затверджений новий Порядок розроблення посадових інструкцій, згідно з яким перегляд посадової інструкції здійснюється службою управління персоналом та нагород не рідше ніж один раз на три роки.

У разі невідповідності положень посадової інструкції встановленим законодавством вимогам служба управління персоналом повертає її розробнику для доопрацювання з відповідним обґрунтуванням. Після усунення виявлених невідповідностей погоджена безпосереднім керівником та керівником самостійного структурного підрозділу (за наявності) посадова інструкція погоджується керівником служби управління персоналом та подається на затвердження керівнику державної служби або суб`єкту призначення.

Дорученням голови обласної державної адміністрації від 05.03.2020 року №35-0 «Про розробку посадових інструкцій», з метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавства в частині визначених загальних та спеціальних вимог управлінням персоналом та нагород апарату обласної державної адміністрації було опрацьовано вісімнадцять проектів посадових інструкцій керівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації.

Крім того, за дорученням голови обласної державної адміністрації від 06.04.2020 року №47-О «Про внесення змін до посадових інструкцій», було доручено відділу управління персоналом та нагород апарату обласної державної адміністрації внести зміни до посадових інструкцій керівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації відповідно до вимог чинного законодавства, погодити їх із заступниками голови обласної державної адміністрації відповідно до розподілу обов`язків та подати на затвердження голові обласної державної адміністрації нові редакції посадових інструкцій, з метою визначення основних посадових обов`язків керівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації згідно з критеріями: відповідність завданням і функціям, покладеним на структурний підрозділ і відсутність дублювання та зайвої деталізації.

Усі проекти посадових інструкцій підготовлено з дотриманням вимог чинного законодавства і стосувались усіх керівників структурних підрозділів, а не виключно директора Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_1 .

Також відповідач зазначив, що відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Держкомархіву України від 28.01.2008 року №15 до посади директора Державного архіву встановлено такі кваліфікаційні вимоги: науковий ступінь кандидата наук без вимог до стажу роботи або повна вища освіта відповідного напрямку підготовки: інформаційна, бібліотечна та архівна справа, історія та археологія (магістр, спеціаліст); післядипломна освіта в галузі управління; стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: в архівних установах для магістра - не менше 3 років, спеціаліста - не менше 5 років.

Отже, освітньо-кваліфікаційні вимоги директора Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_1 не відповідають і встановленим законодавством вимогам.

На підставі наведеного, Чернівецькою обласною державною адміністрацією було направлено директору Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_1 лист від 08.04.2020 року №01.54/20-964 про виявлену невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації та звільнення із займаної посади відповідно до пункту 2 статті 40 КЗпП України.

Більше того, Державна архівна служба України відповідно до листа від 23.04.2020 року №1517/06/3512/14 погодила звільнення директора державного архіву Чернівецької області ОСОБА_1 у зв`язку із невідповідністю займаній посаді. Поряд з цим, Чернівецькою обласною державною адміністрацією 08.04.2020 року ознайомлено ОСОБА_1 з пропозиціями щодо переведення його на іншу посаду та запропоновано на вибір три керівні посади, однак позивач відмовився, мотивуючи це необхідністю додаткового часу для прийняття відповідного рішення, а також ознайомившись із текстом Посадової інструкції директора Державного архіву Чернівецької області у новій редакції відмовився підтвердити це письмово, про що складено відповідні акти.

Таким чином, на думку відповідача твердження позивача про упередженість, недоброчесність та дискримінацію при прийнятті рішення не підтверджені жодними доказами та є безпідставними припущеннями.

Що стосується, вимоги про визнання неправомірними дій Чернівецької обласної державної адміністрації в частині виклику в ОДА членів комітету профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області для проведення ними в приміщенні (м. Чернівці, вул. М. Грушевського, 1), засідання профкому по розгляду питання про надання згоди на звільнення ОСОБА_1 , відповідач зазначив наступне.

Дійсно, відповідно до статті 43 КЗпП України розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу здійснюється за попередньою згодою виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника).

З цією метою, 08.04.2020 року первинній профспілковій організації Державного архіву Чернівецької області скеровано лист за №01.54/30-966 в якому зазначено наявні підстави для звільнення з посади директора Державного архіву області.

Відповідно до письмових пояснень голови профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_16, жодного тиску та вимог про необхідність проведення засідання профкому саме у приміщенні Чернівецької обласної державної адміністрації не було.

Таким чином, відповідач вважає, що доводи позивача стосовно тиску на профспілкову організацію Державного архіву Чернівецької області жодними доказами не підтверджені та є безпідставними.

Позивач, ознайомившись з відзивом проти позову, подав до суду відповідь на нього, в якому зазначив, що за період роботи на посаді директора Державного архіву Чернівецької області для нього тричі розроблялися посадові інструкції: Посадова інструкція від 11.07.2018 року; Посадова інструкція від 18.12.2019 року; Посадова інструкція від 08.04.2020 року.

Інструкція від 18.12.2019 року розроблялася відповідачем саме в зв`язку з прийняттям наказу Національного агентства України з питань державної служби від 11.09.2019 року №172-19, яким затверджено новий Порядок розроблення посадових інструкцій. Про це свідчить форма і змістовне наповнення цієї посадової інструкції. А тому, не було жодних правових підстав для прийняття через неповних чотири місяці нової інструкції від 08.04.2020 року.

На думку позивача, це свідчить про те, що оспорювана позивачем інструкція розроблялася з єдиною метою - звільнити ОСОБА_1 з посади директора Державного архіву Чернівецької області та призначити на цю посаду іншу людину.

Крім того, відповідач посилається, як на підставу чергового внесення змін до посадової інструкції ОСОБА_1 , на Довідник кваліфікаційних характеристик професій, затвердженого наказом Держкомархіву від 28.01.2008 року №15. Тобто, відповідач вказує на нормативний акт, що був прийнятий за одинадцять років до складання Інструкції від 11.07.2018 року та Інструкції від 18.12.2019 року і не міг не враховуватися при їх складанні. А тому, посилання відповідача на те, що Інструкція від 08.04.2020 року розроблена у відповідності до вказаного вище Довідника також суперечить фактичним обставинам.

Крім того, станом на дату розроблення оспорюваної в суді Інструкції від 08.04.2020 року вказаний відповідачем Довідник втратив чинності з 01.11.2010 року на підставі наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.2010 року. Взамін ДК003-2005 «Класифікатор професій» був затверджений національний класифікатор ДК 003:2010.

Також позивач зазначив, що процедура розроблення, погодження, затвердження Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників та внесення змін до нього регулюється наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2017 року №918. Оскільки після прийняття цього наказу центрального органу управління жодних довідників кваліфікаційних характеристик працівників, пов`язаних з діяльністю архівів, не приймалося, тому позивач вважає посилання відповідача на не чинний Довідник протиправним.

Крім того, позивач зазначив, що відповідно до статті 20 Закону України «Про державну службу» вимогами до осіб, які претендують на вступ на державну службу, є вимоги до їхньої професійної компетентності, які складаються із загальних та спеціальних вимог. Загальними вимогами для посад категорії "Б" у державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя, та його апараті - досвід роботи на посадах державної служби категорій "Б" чи "В" або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільне володіння державною мовою.

З огляду на зазначене вважає неправомірним внесення до посадової інструкції керівника держархіву Чернівецької області, як держслужбовця категорії «Б», такої кваліфікаційної вимоги, як науковий ступінь кандидата наук без вимог до стажу роботи.

Більше того, Державна архівна служба України погодила в 2017 році призначення ОСОБА_1 на посаду керівника державного архіву Чернівецької області, усвідомлюючи те, що в нього відсутній науковий ступінь кандидата наук, а також стаж роботи в архівних установах.

Також позивач зазначав, що надання відповідачем листа за підписом голови профкому державного архіву Чернівецької області ОСОБА_16 про те, що на нього нібито не чинився тиск, жодним чином не спростовує той факт, що відповідач намагався провести засідання профкому саме в кабінеті керівника апарату Чернівецької ОДА та те, що засідання профкому 13.04.2020 року не відбулося не тільки через хворобу ОСОБА_1 , але і через небажання деяких членів профкому приймати участь у ньому.

Відповідач, ознайомившись з відповіддю на відзив, подав до суду заперечення на неї в якому зазначив, що Інструкція від 08.04.2020 року розроблялась управлінням персоналом та нагород апарату обласної державної адміністрації з метою приведення її у відповідність до вимог чинного законодавстві в частині визначених загальних та спеціальних вимог.

Крім проекту цієї інструкції було опрацьовано ще вісімнадцять проектів посадових інструкцій інших керівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації, які приводились у відповідність також з метою визначення основних посадових обов`язків керівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації згідно з критеріями: відповідність завданням і функціям, покладених на структурний підрозділ і відсутність дублювання та зайвої деталізації.

Також відповідач зазначив, що для нього є незрозумілим на підставі чого позивач дійшов висновку, що Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників від 28.01.2008 року №15 втратив чинність. З невідомих причин позивач посилається на наказ Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.2010 року, відповідно до якого затверджено Національний класифікатор професій України ДК 003:2010, на зміну попереднього «Класифікатора професій» ДК 003-2005, який з 01.11.2010 року втратив чинність.

Відповідач не погоджується з твердженням позивача про те, що в Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників передбачено можливість залишення на займаній посаді осіб, які не мають відповідної освіти або стажу роботи, встановлених кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід та успішно і повному обсязі покладені на них завдання та обов`язки. Вказане твердження є маніпулятивним, оскільки згідно з Довідником, така особа може бути залишена на посаді за рекомендацією атестаційної комісії як виняток.

Ухвалою суду від 30.04.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Ухвалою суду від 16.06.2020 року відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про призначення розгляду справи №824/518/20-а в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 17.01.2000 року Ленінським РВ УМВС України в Чернівецькій області (а.с. 49-52 т. 1).

Розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 09.12.2017 року №214-ос «Про призначення ОСОБА_1 », керуючись пунктом 5 статті 36 Кодексу законів про працю України, статтями 11, 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статтями 41, 46, 50, 52 Закону України «Про державну службу», статтею 24 Закону України «Про відпустки», призначено 2 січня 2018 року ОСОБА_1 , державного службовця 6 рангу, на посаду директора Державного архіву Чернівецької області та звільнено в порядку переведення з посади директора Департаменту економічного розвитку обласної державної адміністрації (а.с. 6 т. 1).

Наказом Державного архіву Чернівецькій області від 27.12.2017 року №125-к «Про призначення ОСОБА_1 » призначено ОСОБА_1 , державного службовця 6 рангу, на посаду директора Державного архіву Чернівецької області в порядку переведення з посади директора Департаменту економічного розвитку обласної державної адміністрації, 02 січня 2018 року (а.с. 97 т. 1).

Згідно Довідки про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади», за результатами проведеної перевірки встановлено, що до ОСОБА_1 заборони, передбачені частиною третьою і четвертою статті Закону України «Про очищення влади», не застосовується (а.с. 93-94 т. 1).

Розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 03.01.2018 року №03/5 «Про надання доступу до державної таємниці працівнику обласної державної адміністрації» надано доступ до інформації зі ступенем секретності «таємно» ОСОБА_1 (а.с. 98).

Наказом Державного архіву Чернівецької області від 03.01.2018 року «Про надання доступу до державної таємниці» надано ОСОБА_1 , директору Державного архіву Чернівецької області, доступ до інформації зі ступенем секретності «таємно» (а.с. 99).

Розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 02.05.2019 року №28-ос «Про присвоєння ОСОБА_1 чергового рангу державного службовця» присвоєно 1 травня 2019 року ОСОБА_1 - директору Державного архіву Чернівецької області черговий 5 ранг державного службовця (а.с. 106 т. 1).

11.07.2018 року головою обласної державної адміністрації затверджено Посадову інструкцію директора Державного архіву Чернівецької області Сідляра Ігоря Анатолійовича. Згідно п. 5 Розділу 1 вказаної інструкції затверджено вимоги до компетентності посади директора Державного архіву Чернівецької області, а саме директор держархіву повинен мати вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, досвід роботи на посадах державної служби категорії «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільно володіти державною мовою (а.с. 128-132 т. 1).

Наказом Державного архіву Чернівецької області від 24.05.2019 року №1-к «Про присвоєння чергового рангу державного службовця» присвоєно 01 травня 2019 року ОСОБА_1 , директору Державного архіву Чернівецької області черговий 5 (п`ятий) ранг державного службовця категорії «Б» (а.с. 107 т. 1).

18.12.2019 року головою Чернівецької обласної державної адміністрації затверджено Посадову інструкцію директора Державного архіву Чернівецької області. Згідно п. 6 вказаної інструкції затверджено вимоги до компетентності посади директора Державного архіву Чернівецької області, а саме: лідерство; прийняття ефективних рішень; управління організацією роботи та персоналом; комунікація та взаємодії; орієнтація на професійний розвиток; впровадження змін (а.с. 133-135 т. 1).

05.03.2020 року головою Чернівецької обласної державної адміністрації надано Управлінню персоналом та нагород апарату обласної державної адміністрації Доручення №35-О в термін до 11.00 год 10.03.2020 року подати на затвердження голові обласної державної адміністрації нові редакції посадових інструкцій керівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації (а.с. 179 т. 1).

06.04.2020 року головою Чернівецької обласної державної адміністрації надано Відділу управління персоналом та нагород апарату обласної державної адміністрації Доручення №47-О в термін до 15:00 год 08.04.2020 року подати на затвердження голові обласної державної адміністрації нові редакції посадових інструкцій керівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації (а.с. 180 т. 1).

08.04.2020 року головою Чернівецької обласної державної адміністрації затверджено Посадову інструкцію директора Державного архіву Чернівецької області. Згідно п. 6 вказаної інструкції затверджено вимоги до компетентності посади директора Державного архіву Чернівецької області, а саме:

- науковий ступінь кандидата наук без вимог до стажу роботи або повна вища освіта відповідного напрямку підготовки: інформаційна, бібліотечна та архівна справа, історія та археологія (магістр, спеціаліст);

- післядипломна освіта в галузі управління;

- досвід роботи на посадах державної служби категорій «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років та стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: для магістра - не менше 3 років, спеціаліст - не менше 5 років.

- вільне володіння державною мовою.

- професійні компетенції: лідерство, комунікація та взаємодія, впровадження змін, прийняття ефективних рішень, управління організацією роботи та персоналом.

- особистісні компетенції: аналітичні здібності, самоорганізація та орієнтація на розвиток, дипломатичність та гнучкість, належність та ініціативність, вмінні працювати в стресових ситуаціях (а.с. 181-183 т. 1).

Копію посадової інструкції директора Державного архіву Чернівецької області від 08.04.2020 року направлено на адресу Державного архіву Чернівецької області супровідним листом від 08.04.2020 року №01.54/20-967 (а.с. 188 т. 1).

Позивач із зазначеним текстом посадової інструкції ознайомився, проте відмовився підтвердити це письмово. Даний факт зафіксовано Актом про відмову ОСОБА_1 - директора Державного архіву Чернівецької області від письмового ознайомлення із посадовою інструкцією від 08.04.2020 року, 11:37 год. (а.с. 193 т. 1).

На виконання доручення голови обласної державної адміністрації від 05.03.2020 №35-О «Про розробку посадових інструкцій» 08.04.2020 року керівником апарату обласної державної адміністрації подано голові обласної державної адміністрації Службову записку №123, якою повідомлено, що з метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавства в частині визначення загальних та спеціальних вимог управлінням персоналом та нагород апарату обласної державної адміністрації опрацьовано вісімнадцять проектів посадових інструкцій керівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації.

Усі проекти посадових інструкцій підготовлено з дотриманням вимог чинного законодавства.

Водночас, проінформовано, що за результатами дослідження матеріалів особової справи директора Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_1 за №2/99, виявлено наступне:

1) науковий ступінь кандидата наук або повна вища освіта відповідного напрямку підготовки: інформаційна, бібліотечна та архівна справі чи історія та археологія - відсутні;

2) стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: в архівних установах для магістра - не менше 3 років, спеціаліста - не менше 5 років - відсутній;

3) відповідно до диплома УВ НОМЕР_3 ОСОБА_1 отримав повну вищу освіту в Українському інституті інженерів водного господарства з спеціальністю «Гідромеліорація» та здобув кваліфікацію інженера-гідротехніка.

Зважаючи на викладене, проінформовано, що освітньо-кваліфікаційні вимоги директора Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_1 не відповідають встановленим законодавством вимогам (а.с. 184-185 т. 1).

Листом Чернівецької обласної державної адміністрації від 08.04.2020 року №01.54/30-966 повідомлено Первинну профспілкову організацію Державного архіву Чернівецької області про те, що освітньо-кваліфікаційні вимоги ОСОБА_1 не відповідають встановленим законодавством вимогам до посади директора Державного архіву Чернівецької області, тому він підлягає звільненню відповідно до пункту 2 статті 40 Кодексу законів про працю України, у зв`язку із виявленою невідповідністю займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації (а.с. 141-142 т. 1).

08.04.2020 року позивачу направлено Лист голови Чернівецької області державної адміністрації №01.54/20-964, яким попереджено про виявлену невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації та звільнення із займаної посади відповідно до пункту 2 статті 40 КЗпП України (а.с. 189-190 т. 1).

Також, у зв`язку виявленою невідповідністю займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок кваліфікації відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України, позивачу запропоновано такі посади у Чернівецькій обласній державній адміністрації: заступника директора Департаменту соціального захисту населення; заступник начальника управління-начальник відділу фінансового забезпечення, з питань персоналу та діловодства управління екології та природних ресурсів; начальника відділу планування, оперативного чергування, зв`язку та оповіщення управління цивільного захисту населення (а.с. 191 т. 1).

Позивач із зазначеними пропозиціями ознайомився, проте відмовився від прийняття рішення, мотивуючи тим, що йому потрібно три дні для його прийняття. Даний факт зафіксовано Актом про відмову ОСОБА_1 - директора Державного архіву Чернівецької області від прийняття рішення щодо пропозицій переведення на іншу посаду у зв`язку із виявленою невідповідністю займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України від 08.04.2020 року 12:05год. (а.с. 192 т. 1).

Листом від 15.04.2020 року №01.54/10-1001 відповідач повідомив голову Державної архівної служби України про те, що ОСОБА_1 не відповідає освітньо-кваліфікаційним вимогам, встановленим законодавством до посади директора Державного архіву Чернівецької області. З метою забезпечення трудових прав ОСОБА_1 йому було запропоновано посади, освітньо-кваліфікаційним вимогам до яких він відповідає (а.с. 195-196 т. 1).

Згідно з Листком непрацездатності серії НОМЕР_4 позивач в період з 08.04.2020 року по 17.04.2020 року перебував на лікарняному (а.с. 150 т. 1).

Листом голови профкому первинної профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області від 14.05.2020 року повідомлено в.о. начальника відділу управління персоналом та нагород апарату обласної державної адміністрації повідомлено, що засідання профкому відбулося 13.04.2020 року в 14.30 в кабінеті №418 облдержадміністрації. Зазначено що тиску при виборі місця для проведення засідання не було, була лише пропозиція на наш вибір. На засіданні були присутні члени профкому та запрошена в.о. директора Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_9 . Також на це засідання було запрошено (засобами телекомунікаційного зв`язку - електронною поштою) ОСОБА_1 . Останній на засідання не з`явився, тому що перебував на лікарняному. Тому на засіданні А.Головатий ознайомив членів профкому із зазначеним листом голови облдержадміністрації та закрив засідання, адже розгляд подібної справи має відбуватися в присутності особи, яка зазначена в листі або його представника (а.с. 197-198 т. 1).

Крім того, судом встановлено, що відповідно до довідки Державного архіву Чернівецької області від 27.04.2020 року №01-09/1953 ОСОБА_1 , державний службовець категорії «Б», директор Державного архіву Чернівецької області, дійсно працює в Державному архіві Чернівецької області з 02.01.2018 року по цей час. Стаж державної служби станом на 27.04.2020 року становить 23 роки 3 місяці 25 днів (а.с. 149 т. 1).

Указом Президента України від 26.06.2008 року №584 позивачу присвоєно почесне звання «Заслужений економіст України» (а.с. 102 т. 1).

Постановою Чернівецької обласної профспілкової організації від 30.07.2018 року №П-14 «Про нагородження та надання грошової допомоги» нагороджено позивача Почесною грамотою обкому профспілки працівників державних установ (а.с. 103 т. 1).

У 2018 році позивача нагороджено Почесною грамотою за багаторічну сумлінну працю на державній службі, конструктивну співпрацю з профспілкою працівників державних установ, активну участь у громадському житті колективу (а.с. 104 т.1).

Висновком щодо результатів оцінювання службової діяльності державного службовця, який займає посаду державної служби категорії «Б» від 28.11.2018 року позивач отримав позитивну оцінку - 3,6 бала (а.с. 110-112 т. 1).

За результатами виконання завдань державним службовцем, який займає посаду державної служби категорії «Б», за 2019 рік, позивач отримав 3,5 бала (а.с. 117-119 т. 1).

Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації від 19.03.2015 року №204-к позивача нагороджено почесною відзнакою «За розвиток регіону» (а.с. 151 т. 1).

Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 81 «Культура ти мистецтво», Розділ «Діяльність архівів», затвердженого наказом Держкомархіву України від 28.01.2008 року №15 визначено вимоги до компетентності посади директора Державного архіву (а.с. 169-178т. 1).

Вважаючи неправомірними дії Чернівецької обласної державної адміністрації щодо внесення 08.04.2010 року змін до посадової інструкції директора державного архіву Чернівецької області в частині кваліфікаційних вимог щодо наявності наукового ступеню кандидата наук та повної вищої освіти відповідного напрямку підготовки: інформаційна, бібліотечна та архівна справа, історія та археологія та щодо виклику в ОДА членів комітету профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області для проведення ними в приміщенні ОДА засідання профкому по розгляду питання про надання згоди на звільнення ОСОБА_1 , позивач звернувся до суду з даним позовом.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій Чернівецької обласної державної адміністрації щодо внесення 08.04.2010 року змін до посадової інструкції директора державного архіву Чернівецької області в частині кваліфікаційних вимог щодо наявності наукового ступеню кандидата наук та повної вищої освіти відповідного напрямку підготовки: інформаційна, бібліотечна та архівна справа, історія та археологія, суд зазначає наступне.

Предметом дослідження даної позовної вимоги є наявність повноважень Чернівецької обласної державної адміністрації та правомірність внесення змін до посадової інструкції директора державного архіву Чернівецької області.

У свою чергу, у позовній заяві позивач вказав, що не заперечуючи той факт, що відповідач вправі вносити ті чи інші зміни до посадових інструкцій та звільняти керівників структурних підрозділів, однак вважає, що дії посадових осіб Чернівецької ОДА є протиправними.

Відповідно до п.п. 6-8 Розділу І Порядку розроблення посадових інструкцій державних службовців категорій "Б" та "В" затвердженого наказом Національного агентства України з питань державної служби 11.09.2019 року №172-19 (Порядок №172-19) учасниками процесу розроблення та внесення змін до посадової інструкції є: керівник державної служби в державному органі або суб`єкт призначення; служба управління персоналом; керівник самостійного структурного підрозділу (за наявності); безпосередній керівник; державний службовець категорії "Б" або "В" (у разі внесення змін).

Служба управління персоналом: контролює розроблення посадових інструкцій державних службовців, які затверджує керівник державної служби або суб`єкт призначення; переглядає посадові інструкції на відповідність встановленим законодавством вимогам; надає консультативну допомогу щодо розроблення та внесення змін до посадових інструкцій; переглядає посадові інструкції з метою виявлення потреб у внесенні до них змін, про що інформує осіб, визначених у пункті 2 розділу II цього Порядку.

Для розроблення чи внесення змін до посадових інструкцій державних службовців служба управління персоналом за своєю ініціативою чи за зверненням безпосереднього керівника, керівника самостійного структурного підрозділу (за наявності) може звернутися до керівника державної служби з пропозицією розпочати проведення аналізу посад (окремої посади державної служби) відповідно до Методики проведення аналізу посад державної служби категорій "Б" та "В" у центральних органах виконавчої влади, затвердженої наказом Національного агентства України з питань державної служби від 17 серпня 2018 року № 199-18, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13 вересня 2018 року за № 1051/32503.

Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Порядку №172-19 розроблення посадової інструкції складається з таких етапів: 1) прийняття рішення про розроблення посадової інструкції; 2) визначення змісту виконуваної за посадою роботи та підготовка проекту посадової інструкції; 3) погодження посадової інструкції; 4) перегляд посадової інструкції на відповідність встановленим законодавством вимогам; 5) затвердження посадової інструкції.

Відповідно до пп. 4 п. 2 Розділу ІІ Порядку №172-19 рішення про розроблення та внесення змін до посадової інструкції приймається у письмовій або усній формі для посад державних службовців категорії "Б", які обіймають посади керівників самостійних структурних підрозділів державних органів, - керівником державної служби в державному органі або суб`єктом призначення разом із службою управління персоналом державного органу.

Відповідно до п.п. 6-7 Розділу ІІ Порядку №172-19 посадові інструкції затверджуються керівником державної служби або суб`єктом призначення. Якщо підготовку посадової інструкції здійснює служба управління персоналом, погодження та затвердження посадової інструкції керівником державної служби в державному органі чи суб`єктом призначення здійснюються одночасно.

Після затвердження посадової інструкції служба управління персоналом у день призначення особи на посаду державної служби або не пізніше наступного робочого дня після внесення змін до посадової інструкції ознайомлює державного службовця з посадовою інструкцією, після чого він проставляє свій підпис та зазначає дату ознайомлення. У разі тимчасової відсутності державного службовця служба управління персоналом ознайомлює такого державного службовця з посадовою інструкцією у день його виходу на роботу.

Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 81 «Культура ти мистецтво», Розділ «Діяльність архівів», затвердженого наказом Держкомархіву України від 28.01.2008 року №15 визначено вимоги до компетентності посади директора Державного архіву, а саме: науковий ступінь кандидата наук без вимог до стажу роботи або повна вища освіта відповідного напрямку підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня:

у центральних державних архівах: для магістра - не менше 5 років, спеціаліста - не менше 7 років. Для спеціаліста обов`язковою є наявність публікацій з питань архівної справи;

в інших архівних установах для магістра - не менше 3 років, спеціаліста - не менше 5 років (а.с. 169-178т. 1).

Судом встановлено, що 06.04.2020 року головою Чернівецької обласної державної адміністрації надано Доручення №47-О Відділу управління персоналом та нагород апарату обласної державної адміністрації в термін до 15.00 год. 08.04.2020 року подати на затвердження голові обласної державної адміністрації нові редакції посадових інструкцій керівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації.

08.04.2020 року головою Чернівецької обласної державної адміністрації затверджено Посадову інструкцію директора Державного архіву Чернівецької області. Згідно п. 6 вказаної інструкції затверджено вимоги до компетентності посади директора Державного архіву Чернівецької області, а саме: науковий ступінь кандидата наук без вимог до стажу роботи або повна вища освіта відповідного напрямку підготовки: інформаційна, бібліотечна та архівна справа, історія та археологія (магістр, спеціаліст); післядипломна освіта в галузі управління; досвід роботи на посадах державної служби категорій «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років та стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: для магістра - не менше 3 років, спеціаліст - не менше 5 років; вільне володіння державною мовою; професійні компетенції: лідерство, комунікація та взаємодія, впровадження змін, прийняття ефективних рішень, управління організацією роботи та персоналом; особистісні компетенції: аналітичні здібності, самоорганізація та орієнтація на розвиток, дипломатичність та гнучкість, належність та ініціативність, вмінні працювати в стресових ситуаціях.

На виконання доручення голови обласної державної адміністрації від 05.03.2020 року №35-О «Про розробку посадових інструкцій» 08.04.2020 року керівником апарату обласної державної адміністрації подано голові обласної державної адміністрації Службову записку №123, якою повідомлено, що з метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавства в частині визначення загальних та спеціальних вимог управлінням персоналом та нагород апарату обласної державної адміністрації опрацьовано вісімнадцять проектів посадових інструкцій керівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації.

Усі проекти посадових інструкцій підготовлено з дотриманням вимог чинного законодавства.

Водночас, проінформовано, що за результатами дослідження матеріалів особової справи директора Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_1 за №2/99, виявлено наступне:

1) науковий ступінь кандидата наук або повна вища освіта відповідного напрямку підготовки: інформаційна, бібліотечна та архівна справі чи історія та археологія - відсутні;

2) стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: в архівних установах для магістра - не менше 3 років, спеціаліста - не менше 5 років - відсутній;

3) відповідно до диплома УВ НОМЕР_3 ОСОБА_1 отримав повну вищу освіту в Українському інституті інженерів водного господарства з спеціальністю «Гідромеліорація» та здобув кваліфікацію інженера-гідротехніка.

Позивач вказував, що на момент розроблення оспорюваної інструкції втратив чинність Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників, затверджений наказом Держкомархіву України від 28.01.2008 року №15, згідно з яким встановлено кваліфікаційні вимоги до посади директора Державного архіву.

Проте вказані твердження позивача є хибними, оскільки судом встановлено, що на момент внесення змін до спірної посадової інструкції від 08.04.2020 року Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників, затверджений наказом Держкомархіву України від 28.01.2008 росу №15 був чинним та не скасованим.

У зв`язку з чинністю Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Держкомархіву України від 28.01.2008 росу №15 суд вважає також безпідставними посилання позивача на наказ Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.2010 року №327, яким затверджено Національний класифікатор професій України ДК 003:2010, на зміну попереднього «Класифікатора професій» ДК 0( 3-2005, який з 01.11.2010 втратив чинність. При цьому посада директора Державного архіву в обох класифікаторах професій визначена за тим самим номером 1210.1 та кодом 21354 ЗКППТР (Загальносоюзний класифікатор професій, посад та тарифних розрядів. 186016. - М.: Економіка, 1991). Отже, втрата чинності класифікатора професій не вплинула на чинність Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.

З огляду на викладене судом встановлено, що при внесені змін до посадової інструкції директора державного архіву Чернівецької області затвердженої 08.04.2020 року, відповідачем дотримано усіх процедур встановлених чинним законодавством.

Крім того, суд вважає безпідставними твердження позивача про неможливість внесення змін до посадової інструкції двічі протягом трьох місяців, оскільки відповідно до п. 1 Розділу IV Порядку №172-19 перегляд посадових інструкцій здійснюється службою управління персоналом не рідше ніж один раз на три роки. За результатами перегляду посадова інструкція може бути залишена без змін або до неї можуть вноситися зміни.

Отже, чинне законодавство не обмежує кількість внесення змін до посадової інструкція, а навпаки, встановляючи мінімальну кількість внесення змін, стимулює державний орган до вдосконалення таких інструкцій та приведення їх у відповідність до

вимог чинного законодавства.

Що тверджень позивача про зловживання головою Чернівецької обласної державної адміністрації своїх службових обов`язків, а саме надання переваги третій особі всупереч інтересам служби, шляхом незаконного звільнення з посади директора та зміни посадової інструкції директора, суд не надає їм оцінку, оскільки даний факт є предметом розгляду кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.06.2020 року за №12020260000000385 (а.с.228 т.1) та в межах позовних вимог не є предметом розгляду даного спору.

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність дій Чернівецької обласної державної адміністрації щодо внесення змін до посадової інструкції директора державного архіву Чернівецької області від 08.04.2020 року, у зв`язку з чим відмовляє у задоволенні позовних вимог у цій частині.

При цьому, суд не надає оцінку викладеним у позовній заяві твердженням позивача стосовно створення, внесенням змін до посадової інструкції та можливих підстав для його подальшого звільнення відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України, оскільки такі твердження підлягають дослідженню у випадку протиправного звільнення позивача та зважаючи на те, що станом на дату винесення даного рішення, звільнення позивача проведено не було та в межах позовних вимог не є предметом розгляду даної справи, дослідження цього питання є передчасним.

Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій Чернівецької обласної державної адміністрації в частині виклику в ОДА членів комітету профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області для проведення ними в приміщенні ОДА (м. Чернівці, вул. Грушевського, 1) засідання профкому по розгляду питання про надання згоди на звільнення ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.

Права професійних спілок, їх об`єднань визначаються Конституцією України, Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами.

Особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок визначаються Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності від 15.09.1999 року №1045-XIV (Закон №1045-XIV).

Відповідно до ст. 38 Закону №1045-XIV виборний орган первинної профспілкової організації на підприємстві, в установі, організації:

1) укладає та контролює виконання колективного договору, звітує про його виконання на загальних зборах трудового колективу, звертається з вимогою до відповідних органів про притягнення до відповідальності посадових осіб за невиконання умов колективного договору;

2) разом з власником або уповноваженим ним органом вирішує питання запровадження, перегляду та змін норм праці;

3) разом з власником або уповноваженим ним органом вирішує питання оплати праці працівників, форм і систем оплати праці, розцінок, тарифних сіток, схем посадових окладів, умов запровадження та розмірів надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних виплат;

4) разом з власником або уповноваженим ним органом вирішує питання робочого часу і часу відпочинку, погоджує графіки змінності та надання відпусток, запровадження підсумованого обліку робочого часу, дає дозвіл на проведення надурочних робіт, робіт у вихідні дні тощо;

5) разом з власником або уповноваженим ним органом вирішує питання соціального розвитку підприємства, поліпшення умов праці, матеріально-побутового, медичного обслуговування працівників;

6) бере участь у вирішенні соціально-економічних питань, визначенні та затвердженні переліку і порядку надання працівникам соціальних пільг;

7) бере участь у розробленні правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, установи або організації;

8) представляє інтереси працівників за їх дорученням під час розгляду індивідуальних трудових спорів та у колективному трудовому спорі, сприяє його вирішенню;

9) приймає рішення про вимогу до власника або уповноваженого ним органу розірвати трудовий договір (контракт) з керівником підприємства, установи, організації, якщо він порушує Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", законодавство про працю, ухиляється від участі в переговорах щодо укладення або зміни колективного договору, не виконує зобов`язань за колективним договором, допускає інші порушення законодавства про колективні договори;

10) надає згоду або відмовляє в наданні згоди на розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з працівником, який є членом професійної спілки, що діє на підприємстві, в установі та організації, у випадках, передбачених законом;

11) бере участь у розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, у роботі комісії з питань охорони праці;

12) здійснює громадський контроль за виконанням власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю та про охорону праці, за забезпеченням на підприємстві, в установі, організації безпечних та нешкідливих умов праці, виробничої санітарії, правильним застосуванням установлених умов оплати праці, вимагає усунення виявлених недоліків;

13) здійснює контроль за підготовкою та поданням власником або уповноваженим ним органом документів, необхідних для призначення пенсій працівникам і членам їх сімей;

14) здійснює контроль за наданням пенсіонерам та особам з інвалідністю, які до виходу на пенсію працювали на підприємстві, в установі, організації, права користування нарівні з його працівниками наявними можливостями щодо медичного обслуговування, забезпечення житлом, путівками до оздоровчих і профілактичних закладів та іншими соціальними послугами і пільгами згідно із статутом підприємства, установи, організації та колективним договором;

15) представляє інтереси застрахованих осіб у комісії із соціального страхування, направляє працівників до санаторіїв, профілакторіїв і будинків відпочинку, туристичних комплексів, баз та оздоровчих закладів на умовах, передбачених колективним договором або угодою, перевіряє стан організації медичного обслуговування працівників та членів їхніх сімей;

16) визначає разом з власником або уповноваженим ним органом відповідно до колективного договору розмір коштів, що будуть спрямовані на будівництво, реконструкцію, утримання житла, веде облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, розподіляє в установленому законодавством порядку жилу площу в будинках, споруджених за кошти або за участю підприємства, установи, організації, а також жилу площу, що надається власникові у розпорядження в інших будинках, здійснює контроль за житлово-побутовим обслуговуванням працівників;

17) представляє інтереси працівників підприємства-боржника в ході процедури банкрутства.

Відповідно до ст. 40 Закону №1045-XIV для реалізації повноважень профспілок, передбачених Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", члени виборних органів профспілкових організацій підприємств, установ і організацій, вищестоящих профспілкових органів, а також повноважні представники цих органів мають право:

1) безперешкодно відвідувати та оглядати місця роботи на підприємстві, в установі, організації, де працюють члени профспілок;

2) вимагати і одержувати від власника або уповноваженого ним органу, іншої посадової особи відповідні документи, відомості та пояснення щодо умов праці, виконання колективних договорів, додержання законодавства про працю та соціально-економічних прав працівників;

3) безпосередньо звертатися в усній або письмовій формі до власника або уповноваженого ним органу, посадових осіб з профспілкових питань;

4) перевіряти роботу закладів торгівлі, громадського харчування, охорони здоров`я, дитячих закладів, гуртожитків, транспортних підприємств і підприємств побутового обслуговування, що належать або надають послуги підприємству, установі, організації, в яких працюють члени профспілок;

5) розміщувати власну інформацію у приміщеннях і на території підприємства, установи, організації в доступних для працівників місцях;

6) перевіряти розрахунки з оплати праці та державного соціального страхування, використання коштів на соціальні і культурні заходи та житлове будівництво.

Відповідно до ст. 12 Закону №1045-XIV професійні спілки, їх об`єднання у своїй діяльності незалежні від державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавців, інших громадських організацій, політичних партій, їм не підзвітні і не підконтрольні.

Профспілки самостійно організовують свою діяльність, проводять збори, конференції, з`їзди, засідання утворених ними органів, інші заходи, які не суперечать законодавству.

Забороняється втручання державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, роботодавців, їх об`єднань у статутну діяльність профспілок, їх організацій та об`єднань.

Судом встановлено, що 08.04.2020 року голову профкому первинної профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_16 було викликано до Чернівецької обласної державної адміністрації дзвінком на мобільний телефон з першої приймальні голови Чернівецької обласної державної адміністрації ОСОБА_19, та ознайомлено в кабінеті керівника апарату Чернівецької ОДА №321 з листом від голови Чернівецької облдержадміністрації до первинної профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області стосовно розгляду питання про надання згоди на звільнення ОСОБА_1 (відповідно до статті 43 КЗпП України).

Проте, у зв`язку з перебування ОСОБА_16 у відпустці, вказаний документ вручено останньому після виходу з відпустки, а саме з 13.04.2020 року.

13.04.2020 року голову профкому первинної профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_16, в. о. директора Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_18, голову профкому апарату облдержадміністрації ОСОБА_17 запрошено на бесіду до керівника апарату облдержадміністрації ОСОБА_15, який ознайомив вказаних осіб із листом від голови Чернівецької обласної державної адміністрації до первинної профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області стосовно розгляду питання про надання згоди на звільнення ОСОБА_1 та запропонував провести засідання профкому Державного архіву Чернівецької області в приміщенні облдержадміністрації.

Відповідачем було подано суду письмові пояснення голови профкому первинної профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_16, в яких останній зазначив, що тиску при виборі місця для проведення засідання не було. На засіданні були присутні члени профкому та запрошена в. о. директора Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_9 .

Запрошений на засідання ОСОБА_1 не з`явився у зв`язку із перебуванням на лікарняному. Зважаючи на відсутність ОСОБА_1 голова профкому первинної профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області ОСОБА_16 ознайомив членів профкому із листом облдержадміністрації та закрив засідання, оскільки розгляд подібної справи має відбуватися в присутності особи, яка зазначена в листі або його представника.

Судом не встановлено протиправності у діях Чернівецької обласної державної адміністрації в частині виклику в ОДА членів комітету профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області для проведення ними в приміщенні ОДА засідання профкому. Крім того, сам розгляд питання про надання згоди на звільнення позивача не проводився у зв`язку з його перебуванням на лікарняному.

При цьому, суд зазначає, що у випадку протиправного втручання у діяльність профкому первинної профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області, позивач не наділений правом та повноваженнями на самостійне звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів профспілкової організації.

Таким чином, суд приходить до висновку відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Чернівецької обласної державної адміністрації в частині виклику в ОДА членів комітету профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області для проведення ними в приміщенні ОДА засідання профкому по розгляду питання про надання згоди на звільнення ОСОБА_1 .

З огляду на вказані вище обставини, суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення та дії відповідача вчинені ним на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом, у зв`язку з чим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог повністю.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Враховуючи те, що в задоволенні позовних вимогах відмовлено повністю, в силу приписів статті 139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, - відмовити.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Відповідач - Чернівецька обласна державна адміністрація (код ЄДРПОУ 00022680, вул. Грушевського, 1, м. Чернівці, Чернівецька область, 58010).

Суддя В.О. Григораш