Рішення № 90802663, 06.08.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2020
Номер справи
560/1867/20
Номер документу
90802663
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1867/20

РІШЕННЯ

іменем України

06 серпня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам`янець-Подільської районної ради Хмельницької області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кам`янець-Подільської районної ради, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення 43 позачергової сесії Кам`янець-Подільської районної ради від 17.03.2020 №1 "Про припинення повноважень заступника голови Кам`янець-Подільської районної ради ОСОБА_1 та звільнення його з займаної посади", поновити позивача на посаді заступника голови Кам`янець-Подільської районної ради з 18.03.2020, стягнути з відповідача компенсацію за вимушений прогул за період з 18.03.2020 по день прийняття рішення суду у цій справі із розрахунку 635,24 грн за кожний день.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що рішенням від 17.03.2020 №1 відповідач звільнив його з посади заступника голови Кам`янець-Подільської районної ради. Вказав, що Кам`янець-Подільська районна рада порушила процедуру прийняття рішення. Всупереч вимог регламенту відповідач скликав позачергову сесію для вирішення питання щодо звільнення позивача, яке не є питанням, що забезпечує життєдіяльність територій. До пропозиції про скликання позачергової сесії не доданий аркуш погодження та проєкт рішення ради. Такий проєкт рішення взагалі не оприлюднений у встановлений законом спосіб та не був предметом попереднього обговорення на засіданні постійної комісії. Також зазначив, що за весь час проходження публічної служби не притягався до дисциплінарної відповідальності. Кам`янець-Подільська районна рада при прийнятті спірного рішення не обґрунтувала правові підстави для звільнення позивача.

Відповідач подав відзив на позов, в якому зазначив, що позачергова сесія ради скликана головою ради за пропозицією не менше як однієї третини депутатів від загального складу ради. Скликанню передували також звернення голови Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації щодо включення питань про зміни до районного бюджету та ряду питань про запобігання занесенню і поширенню на території району COVID-19. Аркуш погодження оформляється лише у виникненні потреби у проведенні оцінки доцільності створення документа, його обґрунтованості, а також якщо зміст проєкту рішення стосується більше трьох установ. Крім цього, спірне рішення носить внутрішньоорганізаційний характер та не потребує обов`язкового оприлюднення. Проєкт спірного рішення 12.03.2020 був розміщений на вебсайті Кам`янець-Подільської районної ради. Також зазначив, що пропозиції щодо попереднього розгляду проєкту спірного рішення постійними комісіями до відповідача не надходили. Рішення про дострокове припинення повноважень заступника голови ради приймається шляхом таємного голосування, тому у депутатів відсутній обов`язок повідомляти про мотиви прийняття такого рішення. За таких обставин просив у задоволенні позову відмовити.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідач не надав доказів на підтвердження своїх доводів, викладених у відзиві на позов. Вказав, що аркуш погодження оформляється до кожного без винятків проєкту рішення. Вважає, що відсутність висновків постійних комісій ради є порушення процедури прийняття рішення. Просив позовні вимоги задоволити.

Ухвалою від 06.04.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 .

Ухвалою від 21.04.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 05.08.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Ухвалою від 05.08.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про виклик свідків.

Ухвалою від 05.08.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення третьої особи.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

Позивач - ОСОБА_1 обіймав посаду заступника голови Кам`янець-Подільської районної ради.

06.03.2020 13 депутатів Кам`янець-Подільської районної ради звернулись до голови Кам`янець-Подільської районної ради з пропозицією про скликання позачергової сесії районної ради.

Розпорядженням від 12.03.2020 №09-р голова Кам`янець-Подільської районної ради скликав 43 (позачергову) сесію районної ради.

Рішенням від 17.03.2020 №1 Кам`янець-Подільська районна рада достроково припинила повноваження та звільнила ОСОБА_1 з посади заступника голови Кам`янець-Подільської районної ради.

Вважаючи спірне рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Cистему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі по тексту - Закон №280/97-ВР).

Згідно з частинами 1, 2 статті 56 Закону №280/97-ВР районна, районна у місті рада обирає заступника голови ради.

Заступник голови районної, районної у місті (у разі її створення) ради, перший заступник, заступник голови обласної ради обираються відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснюють свої повноваження до припинення ними повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків дострокового припинення їх повноважень у порядку, встановленому частинами третьою та четвертою цієї статті.

Відповідно до частини 3 статті 56 Закону №280/97-ВР повноваження заступника голови районної у місті, районної ради, першого заступника, заступника голови обласної ради можуть бути достроково припинені без припинення повноважень депутата відповідної ради за рішенням відповідної ради, що приймається шляхом таємного голосування. Питання про дострокове припинення їх повноважень може бути внесено на розгляд відповідної ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради або голови ради.

У випадках, передбачених частинами третьою та четвертою цієї статті, відповідна особа звільняється з посади заступника (першого заступника) голови ради з дня припинення її повноважень (частина 5 статті 56 Закону №280/97-ВР).

Пунктом 1 частини 1 статті 43 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях районної ради, обласної ради вирішуються такі питання: обрання голови ради, відповідно заступника голови районної ради та першого заступника, заступника голови обласної ради, звільнення їх з посади.

За змістом статті 1 Закону України від 07.06.2001 №2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон №2493-III) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно з статтею 3 Закону №2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

За змістом частини 1 статті 10 Закону №2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою.

Досліджуючи правомірність спірного рішення, суд враховує, що посада заступника голови районної ради належить до виборних посад місцевого самоврядування. На таку посаду обирає відповідна районна рада з числа депутатів цієї ради на своєму пленарному засіданні.

Призначення на виборну посаду заступника голови районної ради є результатом волевиявлення депутатів цієї ради, які так само можуть достроково припинити повноваження на цій посаді.

Закон визначив умови і порядок дострокового припинення повноважень заступника голови районної ради. Як призначення на вказану посаду, так і припинення повноважень на цій посаді є передусім результатом волевиявленням депутатів цієї районної ради.

Водночас, безпосередньо під час голосування (яке в цьому випадку є таємним) мотиви, якими керувалися депутати районної ради, коли голосували "за" чи "проти" дострокового припинення повноважень заступника голови районної ради, є суто їхнім переконанням, вимагати обґрунтовувати чи пояснювати яке (при вирішенні питання про правомірність спірного рішення) немає підстав.

До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 02.07.2020 у справі №806/1159/18.

Враховуючи викладене, слід прийти до висновку, що особливістю виборної посади, в цьому випадку заступника голови районної ради, є те, що на таку посаду обирається один з депутатів, який має підтримку більшості.

Перебування на цій посаді та здійснення відповідних повноважень продовжується до моменту: поки не припиняться повноваження депутата відповідної ради; поки сам заступник голови не складе повноваження, про що подасть заяву; поки відповідна рада не припинить його повноваження достроково.

Підставою для дострокового припинення повноважень є наявність вимоги 1/3 депутатів від загального складу ради та подальша підтримка цієї вимоги більшістю депутатів під час таємного голосування.

Відтак, депутати, які ставлять вимогу про звільнення заступника голови районної ради, формально не зобов`язані будь-яким чином викладати мотиви для такого звільнення.

Як встановив суд, 13 депутатів Кам`янець-Подільської районної ради звернулись до голови Кам`янець-Подільської районної ради з пропозицією про скликання позачергової сесії районної ради, на яку запропонували внести проєкт рішення "Про припинення повноважень заступника голови Кам`янець-Подільської районної ради ОСОБА_1".

Відповідно до протоколу пленарного засідання сесії ради від 17.03.2020 "за" проголосували 20 депутатів, "проти" - 7 депутатів.

Тобто, за результатами таємного голосування прийняте рішення від 17.03.2020 №1 про дострокове припинення повноважень та звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови Кам`янець-Подільської районної ради. Доказів порушення процедури таємного голосування позивач суду не надав.

Доводи позивача про протиправність розпорядження голови Кам`янець-Подільської районної ради від 12.03.2020 №09-р "Про скликання 43 позачергової сесії" суд вважає безпідставними, оскільки вказане розпорядження фактично уже реалізоване / вичерпане та ніяким чином не впливає на правомірність спірного рішення.

Відповідно до пунктів 4, 5 статті 8 Регламенту Кам`янець-Подільської районної ради, затвердженого рішенням 21 сесії районної ради від 09.11.2017 №8, пропозиції щодо кожного питання, яке пропонується включити до порядку денного сесії, подаються із врахуванням вимог Інструкції з діловодства ради та повинні містити: супровідний лист та аркуш погодження; проєкт рішення ради з додатками у друкованому та електронному вигляді; за необхідності, пояснювальну записку по суті питання та інші документи.

Ініціативна депутатська група надала супровідний лист та проєкт рішення у друкованому та електронному вигляді із зазначеного питання, що підтверджується відміткою про реєстрацію у журналі звернень депутатів районної ради (від 06.03.2020 вхід.№Л-8/01-16).

Оскільки питання щодо звільнення позивач із займаної посади є внутрішньоорганізаційним, тому не потребує погодження з іншими установами чи організаціями, а стосується виключно районної ради. Відтак, суд відхиляє посилання позивача на відсутність аркушу погодження проєкту спірного рішення.

Щодо аргументів позивача про порушення відповідачем вимог Закону України від 13.01.2011 №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі по тексту - Закон №2939-V) в частині оприлюднення проєкту спірного рішення, суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 15 цього Закону розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проєкти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Проєкт рішення "Про дострокове припинення повноважень заступника голови Кам`янець-Подільської районної ради ОСОБА_1 та звільнення його з займаної посади" був оприлюднений на вебсайті Кам`янець-Подільської районної ради 12.03.2020.

Разом з тим, відповідно до вимог Положення про постійні комісії районної ради, затвердженого рішенням 2 сесії районної ради від 10.12.2015 №2, постійні комісії наділені правом ініціювати питання про вивчення, попередній розгляд проєктів рішення. Проте матеріали справи не містять пропозицій щодо попереднього розгляду проєкту спірного рішення.

Підсумовуючи викладене, оцінюючи процедуру дострокового припинення повноважень ОСОБА_1 , суд дійшов до висновку про правомірність спірного рішення. Тому у задоволенні позову слід відмовити.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Кам`янець-Подільської районної ради Хмельницької області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, стягнення коштів відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (Шустівці, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька область, 32335 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Кам`янець-Подільська районна рада Хмельницької області (вул. Смірнова, 35, Довжок, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька область,32343 , код ЄДРПОУ - 04060594)

Головуючий суддя О.Л. Польовий