
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
05 серпня 2020 р. справа № 520/7907/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Панченко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Харківській області (вул.Пушкінська, буд.46, м.Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) до Комунального підприємства "Куп`янський водоканал" Куп`янської міської ради Харківської області (просп.Конституції, буд.110, м.Куп`янськ, Харківська область, 63705, код ЄДРПОУ 42739127) про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Головне управління ДФС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог від 31.07.2020 року, просить суд стягнути до бюджету України кошти у розмірі 1901014,67 грн. у рахунок погашення податкового боргу з Комунального підприємства "Куп`янський водоканал" Куп`янської міської ради Харківської області, податковий номер 42739127, податкова адреса: проспект Конституції, буд.110, м.Куп`янськ, Харківська область, 63705, з усіх відкритих розрахункових рахунків.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що КП "Куп`янський водоканал" Куп`янської міської ради Харківської області перебуває на обліку як платник податків в Салтівському управлінні Головного управління ДПС у Харківській області та має заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 1901014,67 грн. Наведені обставини свідчать про невиконання відповідачем свого податкового обов`язку щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України. Вказане слугувало підставою для звернення ДФС з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 24.06.2020 року відкрито провадження по справі за загальними правилами.
Ухвалою суду від 05.08.2020 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження та зазначив, що підтримує позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача - Комунального підприємства "Куп`янський водоканал" Куп`янської міської ради Харківської області, у судове засідання не прибув, надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
У письмовому відзиві на позов представник відповідача вказав, що має заперечення щодо загального розміру податкового боргу заявленого позивачем до стягнення, зокрема, позивачем не враховано платежі за платіжними дорученнями №588 від 26.03.2020, №405 від 25.06.2020, №11 від 22.04.2020, №221 від 28.05.2020 на загальну суму 133000 грн.
Відповідно ч.1 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач - Комунальне підприємство "Куп`янський водоканал" Куп`янської міської ради Харківської (код ЄДРПОУ 42739127) області зареєстроване як суб`єкт господарювання - юридична особа Куп`янською районною державною адміністрацією Харківської області 08.01.2019 року за №14751020000001445.
Як платник податків, відповідач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області, Салтівське управління, Куп`янська ДПІ (м.Куп`янськ)з 08.01.2019 року (а.с.9).
За даними контролюючого органу встановлено, що відповідач має заборгованість зі сплати загальнообов`язкових податків та зборів у загальному розмірі 1901014,67 грн., а саме з:
1) податку на додану вартість у сумі 1576136,30 грн, що виникла на підставі:
- податкового повідомлення-рішення №0013715404 від 26.11.2019 року у сумі 10000,00 гривень (а.с.15);
- податкового повідомлення-рішення №0013705404 від 26.11.2019 року у сумі 6035,19 гривень (а.с.17);
- податкової декларації №9305777660 від 19.12.2019 у сумі 367166,00 гривень (а.с.20);
- податкової декларації №9331984107 від 20.01.2020 у сумі 319889,00 гривень (а.с.21);
- податкового повідомлення-рішення №0001565404 від 06.02.2020 року у сумі 40000,00 гривень (а.с.24);
- податкової декларації №9029507100 від 19.02.2020 року у сумі 362848,00 гривень (а.с.27);
- податкової декларації №9057728989 від 19.03.2020 року у сумі 467059,00 гривень (а.с.28);
- нарахованої відповідно до ст.129 ПКУ пені у сумі 3139,11 гривень (а.с.29);
2) плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 288913,29 гривень, що виникла на підставі:
- податкового повідомлення-рішення №0001575404 від 06.02.2020 року у сумі 1000,00 гривень (а.с.31);
- податкової декларації №9334195744 від 10.02.2020 у сумі 287823,13 гривень (а.с.30);
- нарахованої відповідно до ст.129 ПКУ пені у сумі 90,16 гривень (а.с.34);
3) надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти у сумі 35965,08 гривень, що виникла на підставі податкової декларації №9334193196 у сумі 35965,08 гривень (а.с.35).
У зв`язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання у встановлені строки, відповідно до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України позивачем сформовано та надіслано Комунальному підприємству "Куп`янський водоканал" Куп`янської міської ради Харківської області податкову вимогу форми "Ю" №128058-54 від 02.10.2019, та вручено 17.10.2019 представнику підприємства Щербань за довіреністю.
Суд зазначає, що на даний час зазначена вище податкова вимога є дійсною, в судовому порядку не оскаржувалась, та не є скасованою, зміненою або відкликаною.
Статтею 67 Конституції України на кожного покладено обов`язок сплачувати податки і збори у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платники податків обтяжені обов`язком сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України не сплачені платником податків, у встановлений Податкового кодексу України строк, суми узгоджених грошових зобов`язань (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності визнаються податковим боргом.
За приписами п. п. 19-1.1.22 п. 19-1 ст. 19-1 Податкового кодексу України погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів здійснюють контролюючі органи.
Контроль за своєчасністю подання платниками податків передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів покладено на органи державної фіскальної служби. Крім того, п. п. 19-1.1.34 п. 19-1.1 ст.19-1 на контролюючі органи покладено функцію застосування і своєчасного стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Право контролюючих органів на звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини закріплено також в п. п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Підпунктом 54.3.2 п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
За правилами п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
За правилами підпунктів 129.1.1, 129.1.2, 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України).
Згідно підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно довідки ГУ ДПС у Харківській області, відповідач має відкриті рахунки в установах банку (а.с. 11).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що податковим законодавством встановлено особливий порядок погашення заборгованості платників податків (у тому числі комунальних підприємств) перед бюджетами та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган у певній послідовності для примусового стягнення податкового боргу, а саме: звернутись до суду з вимогою про стягнення коштів з рахунків у банку; отримати судовий дозвіл на погашення усієї суми боргу за рахунок майна; провести торги з продажу майна, внесеного в податкову заставу.
Якщо усі перелічені заходи не мали результатом погашення податкового боргу комунального підприємства, то орган ДФС вчиняє дії, передбачені статтею 96 Податкового кодексу України (погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств), для залучення коштів (майна) органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке підприємство, для погашення податкового боргу останнього.
Вказане узгоджується з правовою позицію Верховного суду України, яка викладена в постанові від 28 лютого 2018 року по справі №813/2851/17 (адміністративне провадження № К/9901/5069/17), в якій також зазначено, що особливості погашення податкового боргу комунальних підприємств не змінюють послідовність реалізації стадій стягнення податкового боргу, визначених статтею 95 ПК України.
Згідно ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд зазначає, що на час розгляду справи, докази сплати частини вказаної суми боргу відповідачем у добровільному порядку за платіжними дорученнями №588 від 26.03.2020 на суму 25000 грн, №405 від 25.06.2020 на суму 14000 грн, №11 від 22.04.2020 на суму 44000 грн, №221 від 28.05.2020 на суму 50000 грн. відображені податковим органом в інтегрованій картці КП "Куп`янський водоканал" Куп`янської міської ради Харківської області, частина яких в порядку ст.87.9 ст.87 ПК України направлена на погашення боргу минулих років, а саме: розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин №9264970067 (додаток №1) та надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення податкової заборгованості у розмірі 1901014,67 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС України у Харківській області до Комунального підприємства "Куп`янський водоканал" Куп`янської міської ради Харківської області про стягнення податкового боргу, - задовольнити.
Стягнути до бюджету України кошти у розмірі 1901014 (один мільйон дев`ятсот одна тисяча чотирнадцять) грн. 67 коп. в рахунок погашення податкового боргу з Комунального підприємства "Куп`янський водоканал" Куп`янської міської ради Харківської області, податковий номер 42739127, податкова адреса: проспект Конституції, буд.110, м.Куп`янськ, Харківська область, 63705, з відкритих розрахункових рахунків.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, з урахуванням п.3 розділу VІ Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко