
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2020 р. Справа № 480/1896/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача з приводу відмови у призначенні та виплаті позивачу пенсії за віком на пільгових умовах на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати відповідача зарахувати до страхового та пільгового стажу позивача, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», пункту 1 частини 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період його роботи з 01.10.2016 р. до 11.06.2018 р. за професією, посадою: терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах (цех № 12 з виготовлення та ремонту устаткування) на Казенному підприємстві Шосткинський казенний завод «Зірка», що передбачено Списком № 1 розділ XI підрозділ 3, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461;
- зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», пункту 1 частини 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з дати досягнення позивачем віку 54 років, тобто з 01 листопада 2019 року.
Свої вимоги мотивує тим, що 01 листопада 2019 року йому виповнилося 54 роки. Маючи достатній для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах стаж роботи, 02.01.2020 року він звернувся до відповідача для оформлення державної пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Однак, у призначені пільгової пенсії йому було відмовлено у зв`язку з тим, що до страхового та пільгового стажу не зарахований період його роботи з 01.10.2016 р. до 11.06.2018 р. на КП ШКЗ «Зірка» внаслідок відсутності сплати страхових внесків роботодавцем. Позивач вважає, що відмова у призначені йому пенсії на пільгових умовах незаконна, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 27.03.2020 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
30.04.2020 р. до суду надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що рішенням головного управління від 10.01.2020 р. позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. Так, відповідно до поданих документів станом на дату звернення за призначенням пенсії страховий стаж позивача складає 29 років 10 місяців 12 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України - 5 років 5 місяців. При цьому, до страхового та пільгового стажу позивача не зараховано період роботи позивача з 01.10.2016 р. до 11.06.2018 р. за професією, посадою: терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах (цех № 12 з виготовлення та ремонту устаткування) на Казенному підприємстві Шосткинський казенний завод «Зірка» у зв`язку із тим, що за даний період відсутня інформація про сплату страхових внесків за даними персоніфікованого обліку. Для зарахування періоду роботи до страхового стажу необхідною та обов`язковою умовою є сплата страхових внесків за вказаний період (а.с.29-30).
12.05.2020 р. від позивача надійшло заперечення на відзив (а.с.32-35), в якому він зазначає, що має достатній для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах стаж роботи, тому має право на оформлення державної пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при досягненні віку 54 роки. Всього позивач має страхового стажу роботи більше 30 років та пільгового стажу за Списком № 1 - більше 6 років 7 місяців. Однак, частину цього стажу, а саме: з 01.10.2016 р. до 11.06.2018 р. відповідач не прийняв як роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків. Однак відповідачем не враховано, що саме роботодавцем КП ШКЗ «Зірка» не сплачено страхові внески, тому вини позивача у несплаті страхових внесків немає.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 02.01.2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для оформлення державної пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надавши заяву про призначення йому цього виду пенсії з дати досягнення віку 54 роки (а.с.55).
Листом від 11.01.2020 р. № 1775/03.2-16 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 10.01.2020 р. позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 розділу XIV "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян" Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до поданих документів страховий стаж складає 29 років 10 місяців 12 днів, у тому числі за Списком № 1 - 5 років 5 місяців. В зв`язку з вищезазначеним право на призначення пенсії за наявними документами матиме після досягнення віку 55 років. До страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи з 01.10.2016 р. до 11.06.2018 р. у КП ШКЗ «Зірка» у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків (а.с.21).
Стосовно періоду з 01.10.2016р. до 11.06.2018р. роботи позивача за професією, посадою: терміст, зайнятий біля печей га гарячих роботах (цех №12 з виготовлення та ремонту устаткування) на Казенному підприємстві Шосткинський казенний завод «Зірка», за який підприємством не були сплачені страхові внески, суд зазначає, що він підлягає зарахуванню до страхового стажу з таких підстав.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування «від 08 липня 2010 року №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Отже, позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи з 01.10.2016р. до 11.06.2018р. до страхового стажу за порушення, вчинене КП ШКЗ «Зірка», оскільки згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, а факт роботи позивача на посаді, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, підтверджений належними доказами.
Зазначена позиція підтверджена практикою Верховного Суду. викладеною в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 № 208/6680/16-а.
Як вбачається трудової книжки та підтверджується довідками № 231 від 30.10.2019 р. та № 183 від 12.08.2019 р., виданими КП ШКЗ «Зірка» про підтвердження наявного пільгового трудового стажу, ОСОБА_1 дійсно працював на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці на умовах повного робочого часу з 17.02.1987 р. до 27.02.1991р. за професією, посадою апаратник, апаратник віджимання, в.о. майстра у виробництві порохів (цех № 5-І відділення) та з 01.11.2014 р. до 11.06.2018 р. за професією, посадою терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах (цех № 12 з виготовлення та ремонту устаткування), що передбачено відповідними Списками № 1 (а.с.11-12,14-15).
Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено доказів тому, що спірні записи в трудовій книжці позивача можна визнати такими, які не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням визначеної процедури.
Згідно з додатком №2 до наказу від 15.12.2009р. №559 «Про затвердження результатів атестації робочих місць по цеху №1 (дільниця виробництва піроксіліна та колоксіліна) та цеху №12» та додатку до наказу від 05.12.2014р. №531 «З питання: про результати атестації робочих місць за умовами праці по цеху №12 для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, інші пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством» професія, посада «терміст, занятий біля печей на гарячих роботах» належить до переліку робочих місць, професій і посад, працівникам яких за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене законодавством по цехам КП ШКЗ «Зірка» (а.с.16-19).
Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для призначення позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням до його страхового стажу періоду роботи з 01.10.2016р. до 11.06.2018р.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 840грн.80коп.
Оскільки у даній справі позов задоволено, то відповідно до приписів частини другої статті 133 КАС України судовий збір у розмірі 840грн.80коп. належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії щодо відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП: НОМЕР_1 ), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», пункту 1 частини 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період його роботи з 01.10.2016 р. до 11.06.2018 р. за професією, посадою: терміст, зайнятий біля печей на гарячих роботах (цех № 12 з виготовлення та ремонту устаткування) на Казенному підприємстві Шосткинський казенний завод «Зірка», що передбачено Списком № 1 розділ XI підрозділ 3, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП: НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», пункту 1 частини 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з дати досягнення позивачем віку 54 років, тобто з 01 листопада 2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП: НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 840грн.80коп. (вісімсот сорок грн. вісімдесят коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова