Рішення № 90802033, 06.08.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2020
Номер справи
420/2779/20
Номер документу
90802033
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/2779/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.;

за участі:

секретаря судового засідання - Тригубенко Ю.Г.;

представника позивача - Коперсака М.С.;

представника відповідача - Шпанюк І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Приватного підприємства «Маллаті» про стягнення податкового боргу у розмірі 1661994,04 грн., -

СУТЬ СПОРУ:

Головне управління ДПС в Одеській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Маллаті», в якій просило (з урахуванням уточнень): стягнути з Приватного підприємства «Маллаті», а саме з відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство, суму заборгованості з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 1661994,04 грн. на бюджетний рахунок UА578999980313080029000015008, банк отримувача Казначейство України, МФО 899998, код 38016923, отримувач коштів УК у м. Одесі/Приморський р-н/14010100.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне. Станом на 05.08.2020 року відповідно інтегрованих карток платника (ІКП) податкова заборгованість ПП «Маллаті» з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) перед бюджетом становить 1661994,04 грн. Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) виникла в результаті проведення документальної планової виїзної перевірки податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2015 року по 50.09.2018 року. В результати перевірки складено акт від 26.03.2019 року № 480/15-32-14-05/32642097, на підставі якого були винесені податкові повідомлення-рішення: № 0018861405 від 26.04.2019 року на суму 614207,70 (з урахуванням сплати та зменшень), нарахування на підставі податкової декларації № 9110588627 від 19.05.2020 на суму 143513,00 грн., нарахування на підставі податкової декларації № 9171906595 від 20.07.2020 на суму 531467,00 грн., нарахування пені у розмірі 372806,34 грн.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 року позовну заяву Головного управління ДПС в Одеській області до Приватного підприємства «Маллаті» про стягнення податкового боргу у розмірі 1661994,04 грн. було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що на час виникнення податкового боргу з ПДВ у сумі 2427662 грн. у ПП «МАЛЛАТІ» була узгоджена сума бюджетного відшкодування з ПДВ 1136472 грн., яка повинна відображатися у інтегрованій картці платника податків по платежу 14010100. Таким чином, частина податкового боргу з ПДВ у розмірі 1136472 грн. була списана за рахунок суми узгодженого бюджетного відшкодування з інтегрованої картки. Сума несплаченого податкового боргу з ПДВ ПП «МАЛЛАТІ» складає 1291190 грн. Відповідач не згоден з сумою нарахованої пені у розмірі 319918,44 грн., оскільки пеня нараховувалася на суму заборгованості 2427662 грн. та не було враховано, що частина податкового боргу повинна бути списана за рахунок узгодженого бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 1136472 грн.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приватне підприємство «Маллаті» зареєстроване та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області як платник податків.

Згідно з п.15.1 ст.15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до пп.пп.16.1.3-16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п.36.5 ст.36 Податкового кодексу України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з розрахунком податкового боргу, довідки про податкову заборгованість, інтегровану картку платника, матеріалів перевірки у Приватного підприємства «Маллаті» наявний податковий борг в загальному розмірі 1541980,50 грн. по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Податковий борг виник у Приватного підприємства «Маллаті» внаслідок проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 року по 30.09.2018 року, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 року по 30.09.2018 року, за результатами якої встановлено порушення п.44.1 ст.44, п.188.l ст.188, п.187.1 ст.187, п.198.1, п.198.3, п.198.5, п.198.6 ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, що призвело до збільшення грошового зобов`язання з ПДВ на суму 1368615 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України на суму 342154 грн., встановлено відсутність складання та/або реєстрації протягом граничного строку, передбаченого ст.201 Податкового кодексу України, податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 1433785 грн., що призвело до застосування штрафу у розмірі 50 % у сумі 716893 грн., за наслідком якої були прийняті податкові повідомлення-рішення від 24.04.2019 року № 0018941405 та № 0018861405, грошові зобов`язання за якими підлягали сплаті протягом 10 днів включно до 06.05.2019 року.

Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелом самостійної сплати грошових зобов`язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов`язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов`язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках. Сплату грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також: а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника); б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу; в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України. Не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість (крім податкового боргу, що виник до 1 липня 2015 року), кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для погашення такого податкового боргу за рахунок коштів на рахунку платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову політику, за умови наявності підстав, передбачених статтею 95 цього Кодексу, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, у якому зазначаються найменування платника податків, податковий та індивідуальний податковий номер платника податків та сума податкового боргу, що підлягає перерахуванню до бюджету (крім сум податкового боргу за податковими зобов`язаннями з податку на додану вартість, що підлягали сплаті до державного бюджету та за якими сформовано реєстр для перерахування коштів до державного бюджету з рахунка у системі електронного адміністрування відповідно до пункту 200.2 статті 200 цього Кодексу). Порядок формування та надсилання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, такого реєстру визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Оскільки на час виникнення податкового боргу в загальній сумі 2427662 грн. у Приватного підприємства «Маллаті» була узгоджена сума бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 1136472 грн., тому вона повинна була бути списана з інтегрованої картки в рахунок погашення податкового боргу.

За таких обставин, суд погоджується з відповідачем, що сума несплаченого податкового боргу з податку на додану вартість у Приватного підприємства «Маллаті» складає 1291190 грн.

Відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

Згідно з п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

З матеріалів справи вбачається, що позивач здійснював нарахування пені на суму заборгованості з ПДВ у розмірі 2427662 грн. та не врахував, що її частина повинна бути списана за рахунок узгодженої суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 1136472 грн.

Тобто, нарахування пені необхідно здійснювати з суми 1291190 грн. з 07.05.2019 року, що складає станом на 31.07.2020 року - 250790,50 грн.

Згідно з п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Відповідно до п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Головне управління ДПС в Одеській області склало та направило на адресу Приватного підприємства «Маллаті» податкову вимогу форми «Ю» № 689-17 від 20.05.2016 року на суму 1136471,85 грн.

Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Під час розгляду справи Головне управління ДПС в Одеській області не надало до суду належних та допустимих доказів на підтвердження наявності у Приватного підприємства «Маллаті» податкового боргу з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 120013,54 грн., як і не зазначило причини та обставини, на підставі яких цей податковий борг виник.

Станом на час розгляду справи у суду відсутні відомості про сплату відповідачем податкового боргу в загальному розмірі 1541980,50 грн.

Згідно з пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п.п.95.1-95.2 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

За таких обставин, з урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача суму заборгованості з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 1541980,50 грн. на бюджетний рахунок UА578999980313080029000015008, банк отримувача Казначейство України, МФО 899998, код 38016923, отримувач коштів УК у м. Одесі/Приморський р-н/14010100.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Згідно з ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки суд по справі свідків не залучав та не призначав проведення експертиз, тому судові витрати не стягуються.

Керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, ідентифікаційний код 43142370) до Приватного підприємства «Маллаті» (пров. Онілової, 8/10, м. Одеса, 65011, ідентифікаційний код 32642097) про стягнення податкового боргу у розмірі 1661994,04 грн. - задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Маллаті» (пров. Онілової, 8/10, м. Одеса, 65011, ідентифікаційний код 32642097), а саме з відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство, суму заборгованості з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 1541980,50 грн. на бюджетний рахунок UА578999980313080029000015008, банк отримувача Казначейство України, МФО 899998, код 38016923, отримувач коштів УК у м. Одесі/Приморський р-н/14010100.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Повний текст рішення складено 06 серпня 2020 року.

Суддя М.М. Кравченко