Рішення № 90800568, 04.08.2020, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
04.08.2020
Номер справи
924/59/20
Номер документу
90800568
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" серпня 2020 р. Справа № 924/59/20

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Яроцького А.М., при секретарі судового засідання Адамчук І.П., розглянувши матеріали справи

за позовом акціонерного товариства "Укртрансгаз"

до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз"

про стягнення 323 574 359,01 грн., з яких 270 871 999,91 грн. борг за послуги балансування обсягів природного газу, 38 951 204,43 грн. пеня, 3 637 768,21 грн. 3% річних, 10 113 386,46 грн. інфляційні втрати

Представники сторін:

від позивача: Роєнко Є.В.;

від відповідача: Канюка Т.В. і Доценко О.І.

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Процесуальні дії по справі.

27.01.2020р. до господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява акціонерного товариства "Укртрансгаз" до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" про стягнення 323 574 359,01 грн., з яких 270 871 999,91 грн. борг за послуги балансування обсягів природного газу, 38 951 204,43 грн. пеня, 3 637 768,21 грн. 3% річних, 10 113 386,46 грн. інфляційні втрати, заявлених на підставі договору транспортування природного газу №1512000715 від 17.12.2015р.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.01.2020 року вказану позовну заяву передано для розгляду судді Яроцькому А.М.

Ухвалою суду від 31.01.2020р. залишено без руху надавши заявнику строк у 7 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків виявлених у позовній заяві з доданими документами.

Після усунення недоліків, ухвалою суду від 24.02.2020р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі для її розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 21.01.2020р.

Ухвалою суду від 24.03.2020р. строк підготовчого провадження продовжено на тридцять днів, підготовче засідання у справі №924/59/20 відкладено на 16.04.2020 р.

Ухвалою суду від 16.04.2020р. підготовче засідання відкладено на 12.05.2020 р.

Ухвалою суду від 12.05.2020р. підготовче засідання у справі №924/59/20 відкладено на 25.05.2020р.

Ухвалою суду від 25.05.2020р. закрито підготовче провадження, справу №924/59/20 призначено до судового розгляду по суті у загальному позовному провадженні на 02.07.2020р. в режимі відеоконференції.

Судом у судовому засіданні 02.07.2020р. постановлено ухвалу, якою судове засідання у справі №924/59/20 відкладено на 16.07.2020 р., яке ухвалою суду від 08.07.2020р. призначено проводити в режимі відеоконференції.

Судом у судовому засіданні 16.07.2020р. постановлено ухвалу, якою судове засідання у справі №924/59/20 відкладено на 28.07.2020року.

Судом у судовому засіданні 28.07.2020р. постановлено ухвалу про відкладення судового засідання по розгляду справи по суті на 04.08.2020р. Ухвалою суду від 28.07.2020р. та телефонограмою від 28.07.2020р. повідомлено позивача про дату, місце та час чергового слухання справи.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення 323 574 359,01 грн., з яких 270 871 999,91 грн. борг за послуги балансування обсягів природного газу, 38 951 204,43 грн. пеня, 3 637 768,21 грн. 3% річних, 10 113 386,46 грн. інфляційні втрати.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в ході виконання укладеного між сторонами договору транспортування природного газу №1512000715 від 17.12.2015р. позивач здійснив процедуру алокації обсягів природного газу, відібраних відповідачем з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до суміжної системи газорозподільної системи, в результаті чого у відповідача виявлені обсяги негативних місячних небалансів у 2018 році, зокрема у липні в обсязі 760,369 тис. куб. м., в серпні в обсязі 646,845 тис. куб. м., у вересні в обсязі 1 068,170 тис. куб. м., в жовтні в обсязі 1 699,375 тис. куб. м., у листопаді в обсязі 2 793,278 тис. куб. м., в грудні в обсязі 3 715,715 тис. куб. м, у січні в обсязі 6 357,163 тис. куб. м. та у лютому 3 827,450 тис. куб. м., що підтверджується алокаціями (звітами) ПАТ "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" про поділ фактичного обсягу природного газу за липень-листопад та звітами по точках входу/виходу за липень-грудень 2018 року та січень-лютий 2019 року. Такі обсяги негативних небалансів природного газу виникли у відповідача внаслідок безпідставного відбору ним з газотранспортної системи природного газу для покриття його власних виробничо-технічних витрат та споживачами без подання таких обсягів, у яких в спірні періоди не було жодного постачальника природного газу. У зв`язку з нездійсненням відповідачем заходів щодо самостійного врегулювання негативних місячних небалансів за вказані періоди в порядку, встановленому кодексом ГТС, позивач, як оператор газотранспортної системи, надав відповідачу послуги балансування для врегулювання небалансів за вказані періоди на загальну суму 270 871 999,91 грн., про що складено односторонні акти про надання таких послуг та надіслано відповідачу з рахунками на оплату та звітами по точках входу/виходу супровідними листами. Однак, в порушення вимог п. 4 глави 4 Розділу ХІV Кодексу ГТС та умов п. 9.4 договору, відповідач не сплатив та продовжує не сплачувати заборгованість за надані позивачем послуги, чим порушує права та інтереси останнього. Враховуючи прострочення сплати основного боргу, позивач нарахував до стягнення пеню, 3% річних та інфляційні втрати.

Відповідач у відзиві від 13.03.2020р. зазначає, що позивач безпідставно провів розрахунок послуг балансування обсягів природного газу за липень 2018р. – лютий 2019р. з урахуванням коефіцієнту компенсації - 1,2, адже обсяг фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу визначається Оператором ҐРМ шляхом розрахунку і є залишком нерозподіленого газу за підсумками місяця. Для визначення коефіцієнту компенсації при розрахунку вартості послуг балансування для оператора ГРМ, необхідно враховувати весь обсяг природного газу, отриманий ним у фізичних точках виходу з газотранспортної системи для подальшого розподілу приєднаним споживачам, який був у липні - грудні 2018 року та січні - лютому 2019 року. Враховуючи, що за вказаний період негативний небаланс не перевищував 5% від всього обсягу газу відібраного відповідачем з газотранспортної системи для подальшого розподілу замовникам, відтак для розрахунку вартості послуг балансування у вказані місяці належить застосовувати коефіцієнт компенсації - 1. З огляду на безпідставне застосування завищеного коефіцієнту, відповідач щомісячно надсилав позивачу листи з серпня 2018р. по січень 2019р. щодо здійснення належного розрахунку вартості послуг балансування, однак останні залишені без будь-якого реагування. Окрім того, відповідач зазначає, що в грудні 2018р. отримано коригуючий акт послуг балансування обсягів природного газу, що не передбачено положеннями договору та Кодексу ГТС. Відповідач стверджує, що в порушення умов договору та Кодексу ГТС позивачем не дотримано відповідний порядок визначення небалансу (пункти 1,2 Розділу 3 Глави XIV Кодексу), не направлено останньому відповідний звіт про надання послуг з балансування, як це передбачено Розділом 4 Глави XIV Кодексу та не надано змоги самостійно врегулювати небаланс у визначені строки (пункти 3-6 Розділу 3 Глави XIV Кодексу). Протягом 2018-2019 років позивачем надсилались виключно акти надання послуг балансування обсягів природного газу з розрахунками вартості послуг балансування та рахунками на оплату, а звіти по точках входу/виходу замовника послуг транспортування не містять деталізації по споживачах замовника послуг транспортування на точках виходу, внаслідок чого на підставі ст.ст. 613, 614 боржник звільняється від відповідальності передбаченої ст. 625 ЦК України. Оскільки позовні вимоги про стягнення пені, трьох процентів річних та інфляційних втрат є похідними від основного боргу, а відтак не підлягають задоволенню, оскільки такі розраховані з неправомірно заявлених безпідставно нарахованих сум заборгованості. У відзиві відповідач посилається на листи НКРЕКП від 25.03.2016р., від 27.06.2017р., від 09.02.2018р., від 27.08.2018р., від 24.09.2018р., від 26.10.2018р., від 22.11.2018р., від 21.12.2018р., від 12.01.2019р., від 17.01.2019р., постанови НКРЕКП від 29.12.2017 №1620 та від 15.02.2018 №190 та розпорядження державного уповноваженого Антимонопольного комітету України від 25.04.2019р. №01/147-р., як докази підтвердження своєї позиції та докази недобросовісної поведінки позивача під час надання послуг на ринку постачння природного газу.

З огляду на вищевикладене, відповідач просить у позові відмовити в повному обсязі.

У відповіді на відзив від 20.05.2020рр. позивач зазначає, що при визначенні коефіцієнту компенсації, що повинен застосовуватись при розрахунку вартості послуг, виходив з того, що обсяг природного газу, який був поданий відповідачем у спірні газові місяці до газотранспортної системи в усіх випадках склав 0 тис.м.куб., внаслідок чого обсяг відібраного відповідачем природного газу у такі періоди завжди буде становити 100% відбору (обсяг негативного небалансу х 100 % / обсяг відібраного газу = 100 %). Як вбачається з викладеного, для визначення вартості послуг повинен застосовуватись коефіцієнт компенсації 1.2, який правильно і було застосовано позивачем, що спростовує повністю доводи відповідача в цій частині. Позивач при здійсненні алокації обсягів природного газу зазначає, що керувався інформацією про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об`єкти якого підключені до газорозподільної системи відповідача, наданої останнім як Оператором ГРС у порядку, визначеному наведеними положеннями Кодексу ГТС (в т.ч. і у грудні 2018). У п. 9.5 договору передбачено, що у випадку виникнення розбіжностей стосовно вартості послуг балансування такі можуть бути вирішенні у судовому порядку. Водночас, відповідач не повідомляє про вчинені ним будь-які дії стосовно виявлення розбіжностей щодо вартості наданих послуг балансування у липні - грудні 2018 року та січні-лютому 2019 року та врегулювання їх у суді. Окремо позивач вказує, що голову НКРЕКП не наділено жодними повноваженнями стосовно надання роз`яснень чи тлумачень нормативно-правових актів, у зв`язку з чим висновки, наведені у листах голови НКРЕКП, що долучені до відзиву на позовну заяву, а саме №2840/16.3/7-16 від 25.03.2016, №7044/16.3.2/7-17 від 27.06.2017, №1282/16.3.2/7-18 від 08.02.2018 не мають жодної обов`язкової сили, внаслідок чого не можуть застосовуватись до спірних правовідносин.

У додаткових поясненнях відповідач вказує, що правовідносини між сторонами жодним чином не стосуються діяльності оператора газорозподільної системи в частині розподілу природного газу третім особам. На думку відповідача, позивачем не надано доказів вчинення заходів балансування останньому, закупівлі необхідного обсягу природного газу для надання відповідної послуги у 2018-2019 роках та доказів обгрунтованого обсягу природного газу та реально понесених витрат. АТ "Хмельницькгаз" заявлено про пропуск позовної давності для стягнення пені на підставі ст. 267 ЦК України.

22.06.2020р. відповідачем подано письмові заперечення на відповідь на відзив, у яких останній стверджує, що позивачем не надано жодних первинних документів, які б свідчили про реальність надання послуг балансування АТ "Хмельницькгаз" за газові місяці липень 2018 - лютий 2019 відповідно до положень Кодексу ГТС, а додані до матеріалів справи акти та рахунки наданих послуг балансування обсягів природного газу складені в односторонньому порядку та підписані лише представником АТ "Укртрансгаз", що не є підтвердження наданих послуг ПАТ "Хмельницькгаз" у відповідності до договору транспортування від 17.12.2015 №1512000715 та Кодексу ГТС. Відповідач зазначає, що позивачем не вказано, який обсяг газу був замовлений, на підставі яких документів, які фактичні обсяги відібрані та чим це має бути підтверджено. Відповідач посилається на практику Верховного Суду стосовно неналежності односторонніх актів як доказів на підтвердження визначення обсягу та вартості послуг балансування газу.

У додаткових поясненнях від 14.07.2020р. представник відповідача зазначив про відсутність доказів того, що АТ "Хмельницькгаз" замовляло послуги балансування, оскільки підписання договору від 17.12.2015р. не доводить його виконання. Окремо вказує, що позивачем не доведено наявність загрози цілісності газотранспортної системи, недотримання замовником послуг транспортування своїх підтверджених номінацій. У додаткових поясненнях зазначено, що відсутність підписаних між сторонами додатків №1 "Розподіл потужності", Додатку №2 "Розподіл потужності з обмеженнями" та Додатку №3 "Перелік комерційних вузлів обліку газу, фактично встановлених у пунктах приймання-передачі газу", які є невід`ємними частинами Типового договору транспортування природного газу не дає можливості встановити обсяг наданих позивачем відповідачу послуг, а також вказує на неузгодженість такої істотної умови договору як предмет договору. Крім того, відповідач посилається на розпорядження державного уповноваженого Антимонопольного комітету України від 25.04.2019р. №01/147-р, у якому йдеться про реалізацію газу АТ "Укртрансгаз" для надання послуг балансування замовникам послуг транспортування за завищеними цінами.

Представник позивача в судовому засіданні 04.08.2020р. позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідачів в судовому засіданні 04.08.2020р. проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, письмових поясненнях та запереченнях долучених до матеріалів справи.

Обставини, які є предметом доказування у справі, та докази, якими сторони підтверджують або спростовують їх наявність.

17.12.2015 року між позивачем (оператор) та відповідачем (замовник) підписано договір транспортування природного газу №1512000715, згідно п. 2.1 якого оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену у цьому договорі вартість таких послуг.

Згідно п. 2.3 договору, послуги, які можуть бути надані замовнику за цим договором: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи (далі - розподіл потужності); послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій (далі - транспортування); послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі - балансування).

Пунктом 2.4 договору передбачено, що обсяг послуг, що надаються за цим договором, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до цього договору.

Відповідно до п. 2.5 договору приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюються відповідно до вимог Кодексу.

Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі (п. 2.6 договору).

Відповідно до п. 2.7 договору оператор має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів.

Додатки 1, 2, 3 є невід`ємною частиною цього договору. При цьому додаток 3 укладається у випадку, коли замовником послуг є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газодобувне підприємство або виробник біогазу (п. 2.8. договору).

Пунктом 3.1 договору передбачено обов`язок оператора, зокрема, своєчасно надавати послуги належної якості; приймати номінації та реномінації, а також заявки на розподіл потужності від замовника відповідно до умов, встановлених Кодексом; забезпечувати належну організацію та функціонування своєї диспетчерської служби; виконувати інші обов`язки, визначені Кодексом та чинним законодавством України.

Згідно з п. 3.2 договору оператор має право, зокрема, стягувати із замовника додаткову плату у разі перевищення розміру договірної потужності та/або за недотримання вимог щодо якості газу, який передається ним в газотранспортну систему, в порядку, визначеному цим договором; користуватися іншими правами, передбаченими цим договором та чинним законодавством України, для забезпечення належного надання послуг, а також для виконання обов`язків оператора газотранспортної системи.

Відповідно до п. 4.1 договору замовник зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; дотримуватися обмежень, встановлених цим договором та кодексом, негайно виконувати розпорядження диспетчерської служби оператора; здійснити додаткову оплату оператору у разі перевищення розміру договірної потужності та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним в газотранспортну систему, в порядку, визначеному цим договором; не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому договорі; вчасно врегульовувати небаланси.

Пунктом 4.2 договору передбачено, що замовник має право, зокрема, замовляти транспортування та одержувати з газотранспортної системи обсяги природного газу, що відповідають його підтвердженим номінаціям/реномінаціям.

За змістом п. 5.4 окремим додатком 3 до цього договору між оператором та замовником, який є оператором газорозподільної системи/прямим споживачем/газовидобувним підприємством /виробником біогазу, інших видів газу з альтернативних джерел, визначається перелік комерційних вузлів обліку газу, встановлених на всіх фізичних точках входу/виходу до відповідного замовника.

Оператор забезпечує наявність відповідних потужностей в точках входу до газотранспортної системи або в точках виходу з газотранспортної системи згідно з додатком 1 до цього договору (розподіл потужності) (п. 6.1 договору).

Відповідно до п. 7.1 договору вартість послуг розраховується: розподіл потужності - за тарифами, які встановлюються регулятором; транспортування - за тарифами, які встановлюються регулятором; балансування - за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом.

Згідно з п.п. 9.1, 9.2 договору у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу у строк до 12 числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов`язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу. Вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс замовника за формулою:

В (балансування) = БЦГ х К х QБГ, де:

БЦГ - базова ціна газу;

QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування;

К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2. При розмірі небалансу до 5% від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1.

Згідно з п. 9.4 договору оператор до 14 числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Замовник зобов`язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів.

Розбіжності щодо вартості послуг балансування підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість послуг балансування, яку замовник зобов`язаний сплатити в строк, визначений пунктом 9.4 цього договору, визначається за даними оператора (п. 9.5 договору).

Відповідно до п. 11.1 договору послуги, які надаються за цим договором, за винятком послуг балансування, оформляються оператором і замовником актами наданих послуг.

Згідно з п. 11.4 договору послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого замовником відповідно до Кодексу та розділу ІХ цього договору.

Пунктом 11.5 договору передбачено, що оператор і замовник зобов`язуються здійснювати звірку розрахунків щокварталу до двадцять п`ятого числа місяця, наступного за кварталом. Звірка розрахунків оформлюється сторонами актом звірки.

Розділом 12 договору встановлено, що протягом всього строку отримання послуг замовник надає оператору та підтримує на належному рівні фінансове забезпечення відповідно до вимог Кодексу. Фінансове забезпечення щодо замовленої потужності надається у формах, визначених Кодексом, в сумі місячних зобов`язань на користь оператора. Фінансове забезпечення щодо послуг балансування надається у формах, визначених Кодексом, на користь оператора згідно з чинним законодавством України. Оператор зупиняє надання послуг в разі порушення замовником умов надання фінансового забезпечення.

Відповідно до п. п. 13.1, 13.2, 13.5 договору у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим договором. Сторона, що не виконує умови цього договору та (або) умови Кодексу, зобов`язана в повному обсязі відшкодувати збитки, завдані іншій стороні. У разі порушення замовником строків оплати, передбачених цим договором, замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Пунктами 15.5, 15.6 договору передбачено, що оператор до десятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості природного газу та рахунок-фактуру. Замовник зобов`язаний здійснити оплату у строк до п`ятнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем. Розбіжності щодо вартості природного газу підлягають урегулюванню відповідно до умов договору або в судовому порядку. До прийняття рішення судом вартість природного газу, яку замовник зобов`язаний сплатити в строк, визначений пунктом 15.5 цього розділу, визначається за даними оператора.

Згідно з п. 17.1 договору, цей договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31 грудня 2016 року, умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01 грудня 2015 року. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Договір транспортування природного газу №1512000715 від 17.12.2015р. підписано та скріплено відтисками печаток сторін.

Окремо сторонами підписано Додаткову угоду №1 від 30.12.2016р. до вищевказаного договору, згідно з якою внесено зміни та доповнення у п.п. 8.2, 8.4, 10.4, 17.1 (продовжено дію договору до 31.1.2017р.). Пункт 9.4 викладено у наступній редакції: "9.4 Оператор до 14 числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Замовник, крім вартості послуг, вказаних у абзаці другому цього пункту, зобов`язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів.

Оплата вартості послуг балансування оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій а державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період".

Листами від 28.11.2017р., від 14.06.2018р. та від 25.06.2018р. позивач повідомив відповідачу про зміну реквізитів та найменування оператора з 07.06.2018р. на "Оператор Акціонерне товариство "Укртрансгаз" в особі філії "Оператор газотранспортної системи України" Акціонерного товариства "Укртрансгаз".

Листами від 14.12.2017р. та від 02.08.2018р. відповідач повідомляв позивача про зміну повноважених представників ПАТ "Хмельницькгаз".

Позивач здійснив алокацію обсягів природного газу, відібраних відповідачем з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до суміжної системи - газорозподільної системи, оператором якої є відповідач, за результатами чого у останнього були виявлені обсяги негативних місячних небалансів у липні в обсязі 760,369 тис. куб. м., в серпні в обсязі 646,845 тис. куб. м., у вересні в обсязі 1 068,170 тис. куб. м., в жовтні в обсязі 1 699,375 тис. куб. м., у листопаді в обсязі 2 793,278 тис. куб. м., в грудні в обсязі 3726,715 тис. куб. м. (з урахуванням коригування - 3 715,715 тис.куб.м.), у січні в обсязі 6 357,163 тис. куб. м. та у лютому 3 827,450 тис. куб. м., що відображено в актах надання послуг балансування обсягів природного газу, розрахунках вартості послуг балансування та звітах по точках входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем).

У зв`язку з нездійсненням відповідачем заходів щодо самостійного врегулювання негативного місячного небалансу за вказані періоди в порядку, встановленому Кодексом ГТС, позивач, як оператор газотранспортної системи, надав відповідачу послуги балансування для врегулювання небалансів за вказані періоди на загальну суму 270 871 999,91 грн.

Позивач для оформлення наданих послуг надіслав, а відповідач отримав з супровідними листами від 14.08.2018р., від 13.09.2018р., від 13.10.2018р., від 14.11.2018р., від 14.12.2018р., від 14.11.2019р., від 06.03.2019р., від 14.02.2019р., від 14.03.2019р. документи:

- односторонні акти про надання послуг балансування обсягів природного газу №07-18-1512000715-БАЛАНС від 31.07.2018р., №08-18-1512000715-БАЛАНС від 31.08.2018р., №09-18-1512000715-БАЛАНС від 30.09.2018р., №10-18-1512000715-БАЛАНС від 31.10.2018р., №11-18-1512000715-БАЛАНС від 30.11.2018р., №12-18-1512000715-БАЛАНС від 31.12.2018р., №12-18-1512000715-БАЛАНС/КОР (коригуючий акт) від 26.02.2019р., №01-19-1512000715-БАЛАНС від 31.01.2019р., №02-19-1512000715-БАЛАНС від 28.02.2019р.;

- розрахунки вартості послуг балансування;

- рахунки на оплату послуг від 31.07.2018р. на суму 9 685 160,59 грн., від 31.08.2018р. на суму 9 293 256,28 грн., від 30.09.2018р. на суму 17 104 669,44 грн., від 31.10.2018р. на суму 25 184 305,18 грн., від 30.11.2018р. на суму 38 659 284,84 грн., від 31.12.2018р. на суму 50 099 696,58 грн., від 26.02.2019р. на суму 49 944 116,18 грн. (коригуючий), від 31.01.2019р. на суму 80 229 238,10 грн., від 28.02.2019р. на суму 40 771 969,30 грн.;

- звіти по точках входу/виходу відповідача транспортування за липень-грудень 2018 року та січень-лютий 2019 року.

Згідно зі змістом коригуючого акта №12-18-1512000715-БАЛАНС/КОР надання послуг балансування обсягів природного газу до Акту №12-18-1512000715-БАЛАНС від 31.12.2018р. обсяг коригування негативного місячного небалансу підприємства ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ "ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ" за грудень 2018 року становить -11,573 тис.куб.м. (мінус одинадцять тисяч п`ятсот сімдесят три куб.м.). Обсяг негативного місячного небалансу з урахуванням коригування за грудень становить 3715,142 тис.куб.м.

До матеріалів справи додано звіти про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Хмельницькгаз", між замовникам послуги транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), згідно з якими загальний обсяг відібраного природного газу із ГТС у липні 2018р. склав 15 627,388 тис.куб.м., у серпні 2018р. – 13 200,926 тис.куб.м., у вересні 2018р. – 21 443,393 тис.куб.м., у жовтні 2018р. – 53 724,072 тис.куб.м., у листопаді 2018р. – 87 722,697 тис.куб.м., у грудні 2018р. – 99 874,829 тис.куб.м., у січні 2019р. – 104 662,583 тис.куб.м., у лютому 2019р. – 76 702,398 тис.куб.м.

Як стверджує позивач, з моменту отримання відповідачем актів про надання послуг балансування, рахунків на їх оплату та звітів по точках входу/виходу у відповідача згідно з п. 9.4 договору та п. 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС, у відповідача виникли зобов`язання з оплати таких послуг у строк, що не перевищує п`яти банківських днів з дня отримання зазначених документів.

Однак, відповідачем не сплачено за послуги балансування 270 871 999,91 грн., при розрахунку яких позивачем застосовано коефіцієнт компенсації - 1,2.

Враховуючи наявність у відповідача несплаченого боргу за надані позивачем послуги балансування природного газу, АТ "Укртрансгаз" нарахував пеню, 3% річних та інфляційні втрати, про що стягнення яких звернувся з відповідним позовом до суду.

За змістом листів НКРЕКП від 25.03.2016р., від 27.06.2017р., від 09.02.2018р., від 27.08.2018р., від 24.09.2018р., від 26.10.2018р., від 22.11.2018р., від 21.12.2018р., від 12.01.2019р., від 17.01.2019р. адресований АТ "Укртрансгаз", Регулятор вказує на те, що коригування Оператором ГТС коефіцієнта компенсації в сторону збільшення не відповідає чинному законодавству і може розглядатися як порушення Закону України «Про ринок природного газу», а також те, що виставляння до оплати односторонніх актів про надання послуг балансування на обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування є незаконними діями оператора ГТС.

У доданих до матеріалів справи постановах НКРЕКП від 29.12.2017 №1620 та від 15.02.2018 №190 «Про накладення штрафу на АТ «УКРТРАНСГАЗ» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу» зазначено про встановлені порушення АТ «УКРТРАНСГАЗ», зокрема в частині: дотримання принципу недискримінації під час укладення договорів транспортування природного газу із замовниками; щодо приведення договірних відносин у відповідність до вимог Типового договору транспортування природного газу у тримісячний строк з дати набрання чинності цією постановою; дотримання термінів надання замовникам послуг транспортування повідомлень про підтвердження та відхилення номінацій/реномінацій; надання в установленні терміни (до 14 числа) замовникам послуг транспортування звітів про наданні послуги балансування та рахунків на оплату; застосування коефіцієнта компенсації під час проведення розрахунків вартості послуг балансування; здійснення Оператором ITC алокацій фактичних обсягів природного газу по кожному замовнику послуг транспортування; надання інформації про небаланс замовника послуг балансування; щомісячного визначення базової ціни газу; у частині щомісячного визначення оператором ГТС базової ціни газу у строк до 10-го числа поточного місяця та розміщення відповідної інформації на своєму веб-сайті; надання замовникам транспортування актів надання послуг балансування обсягів природного газу у строки, визначенні Кодексом ГТС, та ін.

За змістом розпорядження державного уповноваженого Антимонопольного комітету України від 25.04.2019р. №01/147-р. розпочато розгляд справи за ознаками вчинення суб`єктом господарювання у складі АТ "Укртрансгаз" порушення, передбаченого пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг транспортування природного газу, що полягає у придбанні товариством у компанії природного газу для забезпечення послуг балансування за завищеними цінами, та реалізація такого газу АТ «УКРТРАНСГАЗ» для надання послуг балансування замовникам послуг транспортування, що може призвести до ущемлення інтересів суб`єктів господарювання - замовників послуг транспортування, постачальників природного газу, інших суб`єктів господарювання та обмеження конкуренції на загальнодержавному оптовому ринку природного газу, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, невизнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Статтею 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно з частиною першою статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

У відповідності до положень ст. ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.12.2015 між сторонами підписано договір транспортування природного газу №151200071, відповідно до умов п. 2.1 якого ПАТ "Укртрансгаз" надає ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену у цьому договорі вартість таких послуг.

В ході виконання умов вищевказаного договору у сторін відбулись зміни найменувань юридичних осіб, що враховано судом при розгляді справи, а тому, на час розгляду справи, належними сторонами за договором №1512000715 від 17.12.2015р. належить вважати АТ "Укртрансгаз" та АТ "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз".

Правовідносини з транспортування природного газу та діяльність позивача як оператора газотранспортної системи врегульовані, зокрема, нормами Закону України "Про ринок природного газу" та Кодексом газотранспортної системи (в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про ринок природного газу" транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу VIII Кодексу газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС, тут і надалі - в редакції, чинній на момент надання позивачем відповідачу послуг балансування), одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Оператор газотранспортної системи не має права відмовити в укладенні договору транспортування за умови дотримання заявником вимог щодо його укладення, передбачених цим розділом. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування. З моменту укладення договору транспортування замовник послуг транспортування також одержує право доступу до віртуальної точки, на якій відбувається передача природного газу.

Відповідач у спірних правовідносинах, окрім статусу замовника послуг транспортування природного газу, має також статус оператора газорозподільної системи (оператор ГРС), яким відповідно до ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" є суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Отже, нормами чинного законодавства визначено, що транспортування природного газу може здійснюватись лише в межах газотранспортної системи, на підставі договору, укладеного з оператором газотранспортної системи.

Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу VIII Кодекс газотранспортної системи, одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Оператор газотранспортної системи не має права відмовити в укладенні договору транспортування за умови дотримання заявником вимог щодо його укладення, передбачених цим розділом. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування. З моменту укладення договору транспортування замовник послуг транспортування також одержує право доступу до віртуальної точки, на якій відбувається передача природного газу.

Відповідно до п. 5 глави 1 розділу 1 Кодексу ГТС небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації.

Балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування.

В свою чергу, фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу, а комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі даних, отриманих у процедурі алокації.

Алокація, згідно з пунктом 5 глави 1 розділу 1 Кодексу, це віднесення оператором газотранспортної системи обсягу природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників.

Алокація обсягів природного газу по точці входу до газотранспортної системи здійснюється оператором газотранспортної системи з урахуванням підтверджених номінацій по цій точці (п. 1 гл. 2 розділу ХІІ Кодексу ГТС в редакції чинній з 28.04.2017р.).

Замовник послуг транспортування - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі договору транспортування, укладеного з оператором газотранспортної системи, замовляє одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу (замовлення розподілу потужності, замовлення транспортування природного газу, послуга балансування).

Пунктом 8 глави 3 Розділу ХІІ Кодексу ГТС передбачено, що у разі несанкціонованого відбору газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію на відповідного оператора газорозподільної системи, а по прямому споживачу - на оператора газотранспортної системи.

Відповідно до пунктів 1, 2 глави 3 розділу ХІV Кодексу газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів.

Отже, як випливає із зазначених приписів чинного законодавства та укладеного між сторонами договору, позивач має права та обов`язки щодо визначення за відповідачем наявності негативного місячного небалансу та надання йому, у зв`язку з цим, послуг балансування у разі не врегулювання негативного місячного небалансу у наступному місяці після місяця, у якому здійснювалось балансування.

Крім того з 28.04.2017р. обов`язок здійснення алокації по точках виходу з газотранспортної системи покладено на АТ "Укртрансгаз".

Згідно з частиною 1 статті 626, частиною 1 статті 628 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків; зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства

Статтею 6 ЦК України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 ЦК України).

За змістом статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони у належній формі досягли згоди з усіх істотних умов, до яких, серед іншого, віднесено умови про предмет договору.

Крім того, частинами 2, 3 статті 180 Господарського кодексу України визначено, що господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Отже, предмет договору визначається у момент його укладення, без нього не може існувати договору, а тому не може виникати зобов`язання; предмет договору має відображати головну сутність договору даного виду.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Постанова НКРЕКП) від 30.09.2015р. № 2497 було затверджено типову форму договору транспортування природного газу, за яким оператор надає замовнику послугу транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлені в цьому договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Додатком до постанови НКРЕКП №2497 від 30.09.2015р. є типовий договір транспортування природного газу та додатки до нього, а саме: додаток 1 - розподіл потужності, додаток 2 - розподіл потужності з обмеженнями, додаток 3 - перелік комерційних вузлів обліку газу, фактично встановлених у пунктах приймання-передачі газу.

Умовами договору (п.п. 2.4., 5.4, 6.1) сторони визначили, що обсяг послуг, що надаються за цим договором (крім послуг балансування), визначається підписанням додатка 1 до цього договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування). Окремим додатком 3 до цього договору між Оператором та Замовником, який є оператором газорозподільної системи /прямим споживачем/ газовидобувним підприємством/ виробником біогазу, інших видів газу з альтернативних джерел, визначається перелік комерційних вузлів обліку газу, встановлених на всіх фізичних дочках входу/виходу до відповідного Замовника.

Згідно з ч. ч. 3, 4 ст. 75 ГПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування. Обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У рішенні господарського суду Хмельницької області від 05.03.2020р. №924/1153/19, яким відмовлено в позові Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" про стягнення 148 414 733,81 грн., залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.05.2020р. №924/1153/19, суд дійшов до висновку про те, що обов`язковість укладання та невід`ємність додатків 1, 2, 3 до договору транспортування природного газу №1512000715 від 17.12.2015р. визначена умовами цього договору, і тому обставина їх непідписання/неузгодження ставить під сумнів факт узгодження сторонами всіх суттєвих умов договору щодо кожної послуги, яка має надаватись за таким договором.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем, як оператором газотранспортної системи, здійснено алокацію обсягів природного газу, відібраних відповідачем, за результатами чого у останнього виявлені обсяги негативних місячних небалансів, що зафіксовано у односторонніх звітах по точках входу/виходу замовника послуг транспортування за спірні періоди, зокрема у липні в обсязі 760,369 тис. куб. м., в серпні в обсязі 646,845 тис. куб. м., у вересні в обсязі 1 068,170 тис. куб. м., в жовтні в обсязі 1 699,375 тис. куб. м., у листопаді в обсязі 2 793,278 тис. куб. м., в грудні в обсязі 3726,715 тис. куб. м. (з урахуванням коригування - 3 715,715 тис.куб.м.), у січні в обсязі 6 357,163 тис. куб. м. та у лютому 3 827,450 тис. куб. м.

Позивачем для оформлення наданих відповідачу послуг балансування, в межах повноважень визначених в Кодексі ГТС з урахуванням змін внесених 28.04.2017р., складено односторонні акти про надання послуг балансування обсягів природного газ на загальну суму 270 871 999,91 грн. та надіслано відповідачу супровідними листами від 14.08.2018р., від 13.09.2018р., від 13.10.2018р., від 14.11.2018р., від 14.12.2018р., від 14.11.2019р., від 06.03.2019р., від 14.02.2019р., від 14.03.2019р. з додатками (розрахунками вартості послуг балансування, рахунками на оплату послуг та звітами по точках входу/виходу відповідача за липень-грудень 2018 року та січень-лютий 2019 року.

В ході розгляду справи судом було встановлено, що сторони за договором не підписували додатків 1, 2, 3 до договору, яким визначається перелік комерційних вузлів обліку газу, актів розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін, які повинні містити схеми потоків газу через вузли обліку природного газу, їх місце розташування на схемі, межі балансової належності або схематичні позначення іншого обладнання чи засобів вимірювальної техніки, а позивач не передавав об`єми (обсяги) природного газу в точках комерційного обліку.

Відсутність Додатку 3 вказує на неузгодженість сторонами при підписанні договору переліку комерційних вузлів обліку газу, фактично встановлених у пунктах приймання-передачі газу та їх характеристик: назв ПППГ (ГРС, ПВВГ), місця встановлення та типу ВОГ (до/після вузла редукування), Pmax абсолютного (МПа), максимальної витрати (об`єму) газу комерційним вузлом обліку за добу за стандартних умов, реквізитів Акта розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін (№, дата), як це передбачено додатками до типового договору.

Оскільки надання послуг балансування перебуває у безпосередньому зв`язку з послугами транспортування природного газу, відсутність узгоджених умов щодо обсягів та порядку надання послуг унеможливлює належне виконання умов договору, у тому числі, в частині порядку визначення вартості послуг балансування.

Окрім того, складені позивачем односторонні акти не можуть бути визнані належними доказами на підтвердження визначення обсягу та відповідно вартості послуг балансування газу. Правові висновки щодо обов`язковості документального оформленням факту надання послуг балансування та їх заявленого обсягу при стягненні сум заборгованості за послуги балансування, обов`язковості з доказової точки зору факту понесення витрат оператора газотранспортної системи, пов`язаних із здійсненням балансування обсягів природного газу у заявлені ним періоди, так само як і розміру заявленої до стягнення вартості послуг балансування, наведені у постанові Верховного Суду від 25.06.2019р. у справі №916/2090/16.

Таким чином, проаналізувавши наявні докази в матеріалах справи суд констатує за неможливе перевірити, який саме обсяг газу позивач облікував в системі, що, на думку останнього, відповідач використав за період з липня 2018 року по лютий 2019 року без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи та несанкціонованих відборів з газорозподільної системи відповідача природного газу споживачами.

В свою чергу враховується і те, що поданий до матеріалів справи коригуючий акт №12-18-1512000715-БАЛАНС/КОР надання послуг балансування обсягів природного газу до Акту №12-18-1512000715-БАЛАНС від 31.12.2018р., листи НКРЕКП від 25.03.2016р., від 27.06.2017р., від 09.02.2018р., від 27.08.2018р., від 24.09.2018р., від 26.10.2018р., від 22.11.2018р., від 21.12.2018р., від 12.01.2019р., від 17.01.2019р., постанови НКРЕКП від 29.12.2017 №1620 та від 15.02.2018 №190 та розпорядження державного уповноваженого Антимонопольного комітету України від 25.04.2019р. №01/147-р. в сукупності свідчать про неналежне надання позивачем послуг балансування обсягів природного газу замовникам послуг транспортування.

Окремо судом враховується і та обставина, що матеріали справи не містять доказів наявності небалансів в системі у заявлені позивачем періоди, а також вчинення останнім заходів спрямованих на усунення загрози цілісності газотранспортної системи.

Враховуючи недоведеність позивачем належними та допустити доказами на підтвердження негативного місячного небалансу у АТ "Хмельницькгаз" за спірний період у заявленому розмірі, визначеного з дотриманням вставленого законодавством порядку, суд вважає за належне у задоволенні позовних вимог про стягнення 270 871 999,91 грн. боргу за послуги балансування обсягів природного газу відмовити.

Позивачем заявлено до стягнення з відповідача на підставі ст. 625 ЦК України та п. 13.5 договору №1512000715 від 17.12.2015р. 38 951 204,43 грн. пені, 3 637 768,21 грн. 3% річних по кожному акту про надання послуг балансування обсягів природного газу загалом за період з 28.08.2018р. по 02.07.2019р., 10 113 386,46 грн. інфляційних втрат за період з вересня 2018 року по травень 2019р. (включно).

Згідно з приписами ч. 1 ст. 230 ГК України, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня).

Частиною 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи, що позивачем не доведено надання відповідачу послуг балансування природного газу у заявлених обсягах за спірний період у відповідності до договору транспортування природного газу №1512000715 від 17.12.2015р., та відмову у задоволенні позовних вимог про стягнення 270 871 999,91 грн. за послуги балансування обсягів природного газу, підстави для нарахування та стягнення з АТ "Хмельницькгаз" 38 951 204,43 грн. пені, 3 637 768,21 грн. 3% річних та 10 113 386,46 грн. інфляційних втрат як похідних вимог, суд не вбачає, а тому у задоволенні позовних вимог про їх стягнення належить відмовити.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).

Твердження представника позивача під час судових дебатів про те, що пояснення відповідача наданні до матеріалів справи та озвучені в судовому засіданні 04.08.2020р. не слід брати до уваги оскільки останні не викладені у відзиві на позовну заяву, судом до уваги не приймаються, з огляду на закріплені в ГПК України принципи змагальності сторін та рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом. В свою чергу, суд враховує і те, що пояснення відповідача надані в судовому засіданні співпадають з позицією викладеною останнім у відзиві, поясненнях та запереченнях долучених до матеріалів справи і з приводу яких позивач мав можливість заперечити в заявах по суті.

Окремо судом враховується, що з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби постановами Кабінету Міністрів України з 12 березня 2020 р. до 31 серпня 2020 р. на всій території України запроваджено карантин, наслідком чого стало доповнення Розділу Х "Прикінцеві положення" пунктом 4.

Відповідно до п. 4 Розділу Х "Прикінцеві положення" ГПК України (в редакції чинній до 17.07.2020р.) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину.

В свою чергу, редакція п. 4 Розділу Х "Прикінцеві положення" ГПК України чинна на момент ухвалення рішення у справі передбачає можливість продовження процесуальних строків, якщо неможливість вчинення процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

З огляду на вказані обставини судом продовжувались процесуальні строки, а надані сторонами пояснення та заперечення долучались до матеріалів справи, при цьому розгляд справи з метою надання сторонам можливості заперечити з приводу викладених у додаткових пояснення доводів, неодноразово відкладався.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 ГПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

При цьому, судом береться до уваги практика Європейського суд з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року).

Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає за належне у позові відмовити.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, заява АТ "Хмельницькгаз" викладена у додаткових поясненнях від 21.05.2020р. про пропуск позовної давності для стягнення пені на підставі ст. 267 ЦК України судом не розглядалась.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача у зв`язку з відмовою в позові.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові акціонерного товариства "Укртрансгаз" до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" про стягнення 323 574 359,01 грн., з яких 270 871 999,91 грн. борг за послуги балансування обсягів природного газу, 38 951 204,43 грн. пеня, 3 637 768,21 грн. 3% річних, 10 113 386,46 грн. інфляційні втрати відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 06.08.2020р.

Суддя А.М. Яроцький

Віддрук. 3 прим. (реком. з повідомл.):

1 - до справи;

2 - позивачу - 01021, м. Київ , Кловський узвіз, 9/1;

3 - відповідачу - 29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41.